تعمیر آیفون تصویری تابا را به ما بسپارید...

تخصصی ترین مرکز تعمیرات آیفون تصویری تابا با کاردری مجرب و ده سال سابقه فعالیت در تهران
تعمیرات تمامی مدل های آیفون تصویری تابا با ضمانت شرکتی
تعمیرات برد صدا-برد تصویر-پنل-برد دوربین و تمامی بردهای DIP , SMD

تعمیرات برد آیفون تابا یک تخصص در الکترونیک است...

در مرکز سریر تصویر تمام متخصصین الکترونیک آماده پاسخگویی و ارائه خدمات به مشترین آیفون تصویری تابا می باشند
با ما همراه باشید تا از بهترین خدمات تعمیر بهرمند شوید....
تماس با متخصص

مشکلات رایج آیفون تصویری تابا

تست قطعات الکترونیکی قبل از عیب یابی تابا

سوالات متداول در تعمیر آیفون تابا

هزینه تعمیرات آیفون تصویری تابا بستگی به قطعات مورد نیاز در داخل آیفون تصویری شما دارد. در این مرکز به علت تعمیر شدن تمامی بردهای تخصصی آیفون تابا هزینه تعمیرات بسیار پایین تر از مراکز دیگر است. زیرا در این مراکز قدرت و تخصص تعمیرات بردهای حساس وجود ندارد..

اما جهت اطمینان شما عزیزان تمام قیمتهای این مرکز طبق قیمتهای اعلام شده از سمت اتحادیه تعمیرکاران آیفون تصویری می باشد. پس دیگر نگران قیمتهای نجومی در تعمیر دستگاه تابای خود نباشید…

مدت زمان مورد نیاز جهت تعمیرات دستگاه آیفون تابا بسته به قطعات مورد نیاز و میزان خرابی دستگاه خواهد داشت. توجه داشته باشید که اعزام کارشناس به محل بسیار سریعتر از شرکتهای رقیب خواهد بود.

بلی.. در مرکز تخصصی تعمیرات آیفون تصویری سریر تصویر تمامی آموزش های تعمیرات آیفون تصویری تابا به صورت کاملا رایگان به شما داده شده است که در انتهای همین صفحه می توانید مطالعه نمایید.

این امکان به شما داده شده است که توسط کارشناسی آنلاین و رایگان مرکز سریر تصویر تمامی کمک ها و راهنمایی های مورد نیاز به شما داده میشود تا خودتان در صورت نیاز بتوانید دستگاه تابا خود را تعمیر نمایید.

بلی تمامی سرویس های تعمیرات تابا در این مجموعه به صورت حضوری ( در محل ) و غیر حضوری (تعمیرات در مرکز سریر تصویر ) انجام میگردد. درصورت تعمیرات آیفون تابا در محل توسط کارشناسان ما هزینه ایاب ذهاب بر طبق اتحادیه تعمیرکاران دریافت خواهد شد.

فیلم های تعمیر آیفون تابا

با ورود آیفون های تصویری به بازار ایران و ورود برندهایی نظیر کوماکس شرکت های ایرانی جهت عقب نماندن از این رقابت تنگاتنگ وارد میدان شدند و پا در عرصه تولید آیفون های تصویری چهارسیمه نمودند. ازین رو شرکتهایی نظیر تابا و تابان نیز رقابت خود را شروع نمودند. حال با وجود تعداد زیادی از آیفون های تصویری تابا و تابان در بازار ایران نیاز به دانش تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری تابا و تابان نیز به چشم می خورد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تعمیر تخصصی آیفون های تصویری تابا را آموزش دهیم.

آیفون های تصویری تابا برخلاف دیگر آیفون های تصویری چهارسیمه نحوه عملکرد متفاوتی داشته و نیاز به بررسی دقیقتری دارند ازین رو تا انتهای این مطلب مارا یاری نمایید. در این مطلب تعمیرات آیفون تصویری تابا ( تابان ) را به سه قسمت کلی تقسیم بندی می کنیم.

سریر تصویر
سریر

تعمیرات مربوط به سیم کشی را می توانید در مطلب نصب آیفون های تصویری تابا دنبال نمایید.

بررسی تعمیرات در آیفون تصویری تابا

همواره قبل از شروع آموزش باید نکاتی را راجع به نحوه عملکرد سیستم آیفونی تابا بدانیم. قبل از انجام هر نوع تعمیری باید آیفون تصویری تابا و نحوه عملکرد آن را بررسی نماییم. در ابتدا باید بدانیم آیفون های تصویری تابا برعکس آیفون های تصویری سیماران و کوماکس از ترتیب سیم های چهار به یک برخوردار است.

 • یعنی سیم شماره یک در آیفون تابا همان سیم شماره چهار در آیفون های تصویری کوماکس است.
 • در آیفون های تصویری تابا برق دوربین پنل از ترانس بیرونی گرفته شده است در صورتی که در آیفون های تصویری کوماکس برق دوربین نیز از آیفون داخلی تغذیه میشود.

تعمیرات تخصصی مانیتور آیفون تصویری تابا

مانیتور های داخلی در واقع همان پنل های داخل هر واحد هستند که بیشتر امر تعمیر آیفون تصویری مربوط به آنها بوده و در صورت خرابی هرکدام از این مانیتور ها تنها مشکل از همین واحد بوده و به دیگر سیستم ها آسیب نمیرساند. این مانیتورها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که ما در این مطلب تمامی این بخش ها را بررسی نموده و تعمیرات آنها را خواهیم آموخت.

 • برد تغذیه در آیفون تصویری تابا
 • برد صدا در آیفون تصویری تابا
 • برد تصویر در آیفون تصویری تابا
 • کیبرد در آیفون تصویری تابا

برد تغذیه در آیفون تصویری تابا

آیفون های تصویری تابا همانند آیفونهای تصویری چهارسیمه مانند کوماکس و سیماران و سوزوکی و … جهت تغذیه مانیتور داخلی واحدها از برد تغذیه سوییچینگ بهره میبرند که وظیفه اصلی این برد تغذیه مدار صوت و مدار تصویر است و به طور کلی جهت روشن نمودن هر آیفون تصویری از برد تغذیه استفاده میشود. اگر دقت کنید در تعمیرات آیفون سیماران و تعمیر آیفون الکتروپیک ولتاژ تغذیه هر آیفون را ذکر کردیم. حال تفاوت ولتاژی این آیفون ها را متوجه خواهید شد.

علت استفاده از بردهای سوییچینگ در مدارات آیفون تصویری نیاز به ولتاژهای متغیر و با آمپر متفاوت جهت تغذیه عوامل متعددی مانند ورودی رگولاتورها و فرمان جهت باز نمودن درب و فرمان به رله می باشد.

تعمیرات برد صدا در آیفون تصویری تابا

آیفون تصویری تابا نیز همانند دیگر آیفون های تصویری دارای اجزای تشکیل دهنده مشترک مانند برد صدا می باشد که در واقع اصلی ترین قسمت یک آیفون تصویری را شکل می دهد و وظیفه این قطعه ارتباط دادن کلیه بخش های یک آیفون تصویری می باشد. به طور کلی وظایف این قطعه به صورت زیر است

 • رگوله کردن ولتاژ جهت تغذیه برد تصویر
 • سوییچ نمودن کلیه بخش ها
 • ارتباط دهنده برد تغذیه با دیگر قسمتها
 • ارتباط دهنده دهنی آیفون با مدارات آمپلی
 • و …
تعمیرات برد صوت آیفون تصویری تابا
برد صوت تابا

همانگونه که در تصویر مشاهده می نمایید برد صوت آیفون تصویری تابا نیز همانند همتاهای خود دارای تجهیزات تقریبا مشترک بوده و طرز کاری شبیه به آنها دارد ولی جهت بررسی تخصصی تر ما تمامی تجهیزات را نام خواهیم برد. توجه داشته باشید که مدلهای دیگر تابا کمی متفاوت تر از مدل ساده آن است که در مطالب بعدی به صورت تخصصی به آنها میپردازیم اما به طور کلی ما در این مطلب مواردی را نام خواهیم برد که مشکلاتی رایج در آیفون های تصویری تابا هستند و تعمیرات آنها بسیار رایج است.

توجه داشته باشید که این مدل از آیفون تصویری که در این مطلب مورد بررسی و تعمیرات قرار میگیرد موردی ساده و از مدل رنگی ۴.۳ اینچ می باشد و بردهای SMD در مباحث بعدی و مدلهای دیگر به صورت تخصصی تر در سایت قرار خواهد گرفت.

تمامی بردهای الکترونیکی همانند بردهای صوت در بازار امروزی به دو نوع از نظر تجهیزات الکترونیکی تقسیم بندی می شوند.

بردهای صوت آیفون تابا SMD

تعمیرات تخصصی بردهای آیفون تصویری تابا و تابان
برد صوت آیفون تصویری تابا

بردهای صوت از نوع SMD یعنی به زبان خودمانی تجهیزات به مراتب کوچک شده بردهای دیپ. این نوع از بردها هم از نظر کارایی دارای نویز و پارازیت کمتر بوده و انرژی کمتری در آنها به صورت گرما هدر می رود و در نتیجه دارای طول عمر بالاتری نسبت به بردهای دیپ می باشند پس

توجه داشته باشید که در تعمیرات تخصصی آیفون تصویری تابا یا تابان خود اگر از بردهای SMD استفاده نمایید بسیار بهتر از بردهای دیپ می باشد هم از نظر نویز و هم از نظر کارایی و طول عمر.

بردهای صوت آیفون تابا از نوع DIP

بردهای DIP اولین بردهای تولید شده در الکترونیک است. این بردها همانطور که در شکل زیر می بینید همان قطعات شناخته شده در میان مردم از تجهیزات الکترونیکی است که در دوران تحصیل آنهارا فراگرفتیم. این بردها جهت تعمیرات تخصصی آیفون تابا یا تابان بسیار راحت تر تعمیر شده و نسبت به بردهای SMD کمی دارای نویز بیشتر و دارای حرارت هدر رفته می باشند.

تعمیرات برد صوت آیفون تصویری تابا
برد صوت تابا از نوع DIP

ولی توجه داشته باشید که بردهای DIP با بردهای SMD هیچ تفاوتی از نظر کارایی نداشته و تماما دارای یک وظیفه مشترک می باشند. تنها مزیت آنها نسبت به هم راحتی تعمیر بردهای دیپ و کارایی بالاتر بردهای SMD می باشد.

اجزای تشکیل دهنده هر برد صوت در آیفون تابا به صورت زیر می باشد.

 • میکروسوییچ برد اصلی یا صدای تابا
 • رگولاتورها در برد صدا در تابا
 • خازن های تقویتی و یا تنظیم کننده صدا
 • آی سی آمپلی فایر در برد صدا تابا
 • سوکت های خروجی تصویر
 • رله سوییچ کننده
سریر تصویر
سریر

تعمیرات مربوط به میکروسوییچ آیفون تصویری تابا

میکروسوییچ در واقع همانطور که از نامش پیداست در آیفون تصویری تابا وظیفه سوییچ نمودن تصویر و صدا را دارد و در صورت خرابی این قطعه:

خرابی میکروسوییچ آیفون تابا
 1. صدای رفت یا برگشت یا هر دو ضعیف می باشد.
 2. صدای رفت یا برگشت یا هر دو قطع می باشد.
 3. صدای زنگ در مانیتور نداریم.
 4. تصویر مانیتور قطع نمی شود.

میکروسوییچ ها همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره کردیم تشکیل شده است از پلاتین هایی که در صورت برداشتن گوشی و یا گذاشتن آن تصویر و صدا را قطع یا وصل می کند. حال اگر این وظایف به خوبی توسط میکروسوییچ انجام نشود کلیه اتفاقات و خرابی هایی که در بالا به آن اشاره نمودیم اتفاق خواهد افتاد.

روش تعمیر میکروسوییچ آیفون تصویری تابا

جهت تعمیر میکروسوییچ آیفون تصویری تابا شما می توانید در ابتدا با شستشوی این قطعه توسط الکل یا اسپری های مخصوص اقدام به تست آن نمایید که در صورت برطرف شدن مشکلات نیازی به تعویض قطعه نمی باشد ولی درصورتی که با شستشو مشکل برطرف نگردید تنها راه برطرف کردن آن تعویض قطعه الکترونیکی می باشد.

تعمیرات میکروسوییچ برد صدای آیفون تصویری تابا
شستشوی برد

تعمیرات مربوط به رگولاتورها در برد صوت آیفون تصویری تابا

رگولاتورها در واقع در تمامی بردهای صوتی موجود هستند و همانطور که از نام آنها پیداست وظیفه رگوله نمودن ولتاژ را دارند و در صورت خرابی هر کدام از این قطعات وظایفی از نظر تامین ولتاژ صورت نمیگیرد. ما در کلاس آموزشی تعمیرات آیفون های تصویری و دوره های تعمیرات تخصصی بردهای آیفون تصویری به صورت کاملا تخصصی هر یک از بردها را آموزش خواهیم داد.

رگولاتورها در تعمیرات برد صدای آیفون تابا
رگولاتور
خرابی رگولاتور در برد صدای آیفون تابا

خرابی این قطعات الکترونیکی باعث یکی از خرابی های ذکر شده در زیر می گردد.

 1. نداشتن تصویر در مانیتور
 2. خاموش نشدن تصویر مانیتور

رگولاتور هایی که با علامت LM7812 بر روی برد صوت آیفون تصویری تابا موجود است در واقع وظیفه تعمین نیرو یا ولتاژ تغذیه تصویر است و منظور از عدد ۱۲ خروجی ۱۲ ولت مستقیم آن است. یعنی رگولاتوری با عدد LM7805 یعنی رگلاتوری با خروجی ثابت ۵ ولت مستقیم.

رگولاتور ولتاژ خروجی 5
رگولاتور
روش تست رگولاتورها

همانطور که در آموزش تعمیرات آیفون تصویری ذکر کردیم جهت تست قطعه رگولاتور شما ولتاژ خروجی آن را در صورت روشن بودن برد توسط مولتی متر اندازه بگیرید که باید عدد ثابت ۱۲ ولت را در رگلاتور LM7812 و عدد ثابت ۵ ولت را در رگولاتور LM7805 نشان دهد و در غیر این صورت این قطعه خراب بوده و دلیل نداشتن تصویر خرابی همین قطعه خواهد بود. پس تنها روش تعمیر این قطعه در برد صوت آیفون تابا تعویض آن می باشد.

جهت کارشناسی رایگان و یا انجام تعمیرات تخصصی با همکاران ما در تماس باشید.

مهندس میرزاده ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸

خازن های تقویتی یا تنظیم کننده صدا در آیفون تابا

خازن ها نقش بسیار زیادی در برد های تغذیه دارند و هم در برد های صوت نقش فراوانی بر عهده دارند. ما در مطالب قبلی نقش تخصصی خازن ها را در برد های آیفون تصویری را مورد بررسی تخصصی قرار داده ایم که با مطالعه آن به صورت تخصصی آن ها را آموزش میبینید.

ولی به طور کلی خازن های موجود در برد صوت آیفون تصویری تابا جهت خروجی صدا و صدای زنگ نقش عمده ای دارند که در صورت خرابی هر خازن خرابی های زیر به بار می آید.

خرابی های خازن در برد صوت آیفون تابا
 1. نداشتن صدای زنگ در داخل واحد
 2. نداشتن صدای بلند در داخل واحد

تنها راه تعمیرات خازن برد صوت آیفون تصویری تابا تعویض این قطعات الکترونیکی می باشد.

آی سی تقویت صدا در برد صوت آیفون تابا

همانطور که از نام قطعه هم پیداست این قطعه وظیفه تقویت صدا را به عهده داشته و تنها موردی که در مانیتور داخلی واحدها نیاز به تقویت صدا دارد صدای زنگ داخل واحد است. پس خرابی هایی که یک آی سی تقویت کننده صدا می تواند به بار آورد مورد زیر می باشد.

تعمیرات تقویت کننده صدا در آیفون تابا
تقویت صدا
خرابی آی سی تقویت کننده در برد صوت تابا
 1. نداشتن صدای زنگ یا ضعیف بودن صدای زنگ در داخل واحد

این آی سی دارای هشت پایه می باشد و روش تست توسط مولتی متر در این قطعه وجود ندارد و تنها راه آن تعویض قطعه و توجه داشته باشید که تعویض این قطعه معمولا با تعویض سه عدد خازن اصلاح کننده صوت می باشد. پس جهت تعمیرات تقویت صدا در برد صوت آیفون تصویری تابا هم آی سی و هم سه عدد خازن کناری آن را تعویض نمایید.

سوکت خروجی تصویر بر روی برد صوت

سوکت خروجی تصویر بر روی برد صوت آیفون تصویری تابا با یک سوکت سه سیمه می باشد و علایم V G + مشخص کننده هر خروجی تصویر است. پایه وسطی معمولا علامت G و مخفف Grand همان زمین بوده که پایه مشترک ولتاژ منفی و منفی تصویر میباشد و علامت + همان ولتاژ مثبت و علامت V مخفف کلمه Video یا همان پایه مثبت تصویر است.

خروجی تصویر جهت تعمیر برد صدای آیفون تابا
سوکت تصویر

توجه داشته باشید که پایه + و پایه G همواره باید ولتاژ خروجی ۱۲ ولت مستقیم را داشته باشد و در صورت نداشتن این ولتاژ و یا مستقیم نبودن آن به احتمال زیاد رگولاتور تغذیه تصویر خراب می باشد که البته جهت تست آن هم می توانید ورودی پایه رگولاتور را اندازه گرفته و در صورت مشاهده نمودن ولتاژی بالاتر از ۱۲ تا ۲۴ و ولتاژی مستقیم رگولاتور شما معیوب می باشد چراکه ولتاژ ۱۲ تا ۲۴ ولت مستقیم را دریافت کرده است اما خروجی ۱۲ ثابت را نمی دهد و در صورت نداشتن این ولتاژ به احتمال زیاد یا برد تغذیه و یا میکروسوییچ یا دیود معیوب می باشد.

توجه داشته باشید که این سوکت اطلاعات بسیار مفیدی را برای شما به همراه خواهد داشت از جمله این اطلاعات دلایل نداشتن تصویر و یا تست رگولاتور و … می باشد.

انواع برد صوت در آیفون تصویری تابا

آیفون های تصویری تابا معمولا دارای چند نمونه برد صوت از نوع دیپ یا اس ام دی میباشند که بسته به نوع آیفون تصویری شما متفاوت می باشند که البته بیشتر این تفاوت از نظر ظاهری بوده و در عملکرد برد ها تفاوت چندانی دیده نمی شود. دلیل اصلی این تفاوت شکل های ظاهری متفاوت و فضای جایگیری برد صوت در داخل مانیتور است .

برد صوت آیفون تابا در تعمیرات تخصصی
برد صوت تابا
برد صوت در تعمیرات آیفون تصویری تابا
برد صوت آیفون تابا
برد صوت نوع بعدی در تعمیر آیفون تصویری تابا
برد صوت آیفون تابا

تعمیرات برد تصویر مانیتور داخلی واحدها

برد تصویر در واقع وظیفه تبدیل تصاویر به سیگنالهای قابل پخش را دارد و این بردها معمولا به علت تخصصی تر بودن تعمیرات در آن ها ارزشی جهت تعمیرات نداشته و حدالامکان تعویض می شوند پس جهت تعمیرات برد تصویر هر آیفون تصویری توجه داشته باشید که ای کار بسیار سخت بوده و در این مطلب جهت آموزش گنجانده نمی شود از این رو این گروه سعی نموده تا تعمیرات تخصصی مربوط به کلیه برد های تصویری در کلیه آیفون های تصویری تابا و کوماکس و … را در یک مطلب جداگانه و به صورت کاملا تخصصی طی گذراندن دوره آموزش تعمیرات آیفون تصویری آموزش دهد پس با نظرات خود مارا در امر بهتر شدن و انگیزش یاری نمایید.

تعمیرات تخصصی برد تصویر آیفون تصویری تابا
برد تصویر آیفون تابا

ما در این مطلب سعی نمودیم تا تعمیرات تخصصی برد صوت آیفون تصویری تابا را از روی قطعات توضیح دهیم چرا که در صورت تفاوت در شکل ظاهری در تعمیرات تخصصی دچار سردرگمی نشوید.

حال ما در این مورد یعنی تعمیرات تخصصی برد صدا سعی نمودیم تا تمامی اتفاقاتی که ممکن است برای برد صوت هر آیفون تصویری تابا اتفاق بیوفتد را مورد بررسی قرار دهیم. اتفاقاتی نظیر

 • نداشتن صدا در آیفون تصویری
 • نداشتن تصویر در مانیتور یک یا چند واحد
 • زنگ نخوردن آیفون تصویری
 • باز نشدن درب در آیفون تصویری تابا
 • روشن نشدن آیفون تصویری تابا
 • ضعیف بودن صدا در پنل
 • ضعیف بودن صدا در گوشی
 • یکطرفه بودن صدا
 • گیر کردن تصویر آیفون تابا

حال نوبت آن رسیده تا نگاهی به تعمیرات تخصصی پنل آیفون تصویری تابا بیاندازیم.

تعمیرات تخصصی پنل آیفون تصویری تابا

پنل بیرونی آیفون تصویری بعد از مانیتور داخلی یکی از مهمترین قسمتهای اجرایی آیفون تصویری می باشد چرا که خرابی این مورد باعث خرابی در کلیه واحدها می شود. از این رو تعمیرات پنل آیفون تصویری تابا به مراتب مهمتر از تعمیرات داخلی واحدهاست. ما در این جا جهت سهولت در امر تعمیرات پنل بیرونی را به قسمت های مختلف آن تقسیم بندی می کنیم.

تعمیرات پنل آیفون تابا
پنل تابا
 • برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا
 • برد دوربین آیفون تصویری تابا
 • برد کلید یا کیبورد آیفون تصویری تابا

تعمیرات برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا

برد اصلی در پنل بیرونی آیفون تابا همانطور که از نام آن پیداست قسمت اصلی و کلی پنل می باشد و وظیفه آن سوییچ نمودن تصویر و صدا و به علاوه باز نمودن درب و فرمان گرفتن از برد تغذیه داخل واحدهاست. برد های اصلی هر پنلی همانند برد های صوت آیفون تصویری تابا در دو مدل برد های DIP و بردهای SMD تولید میشود که در واقع در عملکرد هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و فقط از نظر ایزوله بودن و کیفیت قطعات بردهای SMD دارای نویز کمتر و ایزوله می باشند.

تعمیرات برد اصلی پنل تابا
برد اصلی پنا تابا

این مدل برد اصلی که در بالا مشاهده نمودید نوعی از برد ترکیبی DIP و SMD می باشد که البته در بازار ایران به برد SMD معروف می باشد. این برد اصلی و هر برد دیگری جهت تعمیرات آن باید اجزای تشکیل دهنده آن مشخص گررد. پس جهت تعمیرات تخصصی برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا ابتدا اجزای مهم آن را نام میبریم.

 • رله در برد اصلی پنل تابا
 • مدار تقویت کننده صدا در برد اصلی تابا
 • رگولاتور در برد اصلی آیفون تابا
 • پل دیودی در برد اصلی پنل تابا
 • تشخیص سوکت تصویر در برد اصلی پنل تابا

رله در تعمیرات برد اصلی آیفون تصویری تابا

رله ها انواع مختلفی دارند که البته رله های موجود در بردهای اصلی پنل آیفون تصویری تابا از نوع ۱۲ ولت دی سی یا مستقیم و با دوپایه NO و NC می باشند که وظیفه این قطعه در این برد فرمان گرفتن از برد تغذیه داخلی مانیتور و اتصال ترانس به درب باز کن توسط تیغه NO رله می باشد.

رله در تعمیرات پنل تابا
رله پنل تابا

خرابی رله موجود در برد اصلی باعث عمل نکردن درب باز کن شده و درب باز نمیشود.

جهت تست این رله باید توسط هویه پایه های آن را از روی مدار باز نموده و توسط یک ولتاژ ۱۲ ولت از ترانس به صورت مستقیم به بوبین رله تیغه هارا تحریک نمود و توسط مولتی متر و قسمت بازر آن تیغه های نرمالی باز و نرمالی بسته آن را چک مود. چک کردن دقیق این مرحله را در تعمیرات تخصصی پنل های آیفون های تصویری آموزش داده ایم که جهت مطالعه می توانید به آنجا مراجعه نمایید.

تعمیرات مربوط به آی سی صدا در برد پنل آیفون تابا

در برد اصلی آیفون های تصویری تابا آی سی تقویت کننده صدا (دقیقا مشابه همان آی سی تقویت صدای زنگ در داخل واحد و در برد صدای مانیتور) مشاهده می شود که وظیفه تقویت صدای خروجی پنل را داشته و در صورت خرابی آن یا صدای خروجی به طور کامل قطع خواهد شد ویا صدای به صورت کاملا ضعیف شنیده میشود.

تعمیرات برد اصلی پنل تقویت صدا تابا
آی سی تقویت صدای پنل

توجه داشته باشید که این آی سی از نوع برد SMD بوده و در مدل دیپ نیز به همین صورت دارای هشت پایه و در ابعاد بزرگتری دیده می شود.

پس در صورت ضعیف بودن صدا و یا نداشتن صدای خروجی پنل در تمامی واحدها می تواند به دلیل خرابی آی سی تقویت صدا در برد اصلی پنل باشد. توجه داشته باشید که در صورت تعویض آی سی تقویت صدا باید خازن های اطراف آن که وظیفه تنظیم صدا را نیز دارند تعویض گردند.

تعمیرات مربوط به رگولاتور در برد اصلی پنل آیفون تصویری تابا

رگولاتور همانطور که در برد صدای مانیتور مشاهده نمودیم وظیفه رگوله کردن ولتاژ را داشت و در برد اصلی پنل نیز همین وظیفه را برعهده داشته و جهت تغذیه بوبین رله و تنظیم صدا در برد آمپلی فایر و کارکرد پنل نقش مهمی را برعهده دارد ازین رو جهت تست آن به راحتی می توانید توسط یک مولتی متر و بر روی حالت ولتاژ مستقیم این قطعه را هم از نظر ورودی و هم از نظر خروجی تست نمود.

توجه کنید در صورتی که رگولاتور ورودی ۱۲ تا ۲۴ ثابت و ولتاژ مستقیم داشته باشد و پایه های خروجی ولتاژ نداشته یا مقدار ثابت ۱۲ و یا خروجی مستقیم نداشته باشد این قطعه سوخته می باشد. ولی اگر ولتاژ خروجی و ورودی نداشته باشد این قطعه سالم بوده و نیاز به چک کردن دیود زنر قبلی و ترانس جهت تغذیه رگولاتور است.

به این نکته توجه داشته باشید که در تعمیر برخی از مدلهای پنل آیفون تصویری تابا جهت تغذیه ولتاژ دوربین رگولاتور مجزا و از نوع نیم آمپر بر روی برد اصلی دیده می شود ولی در صورت نداشتن این قطعه رگولاتور یک آمپر مشاهده شده همان وظیفه تغذیه دوربین را نیز ایفا می کند.

رگولاتور در تعمیرات پنل تابا
رگولاتور نیم آمپری

تعمیرات پل دیودی در برد اصلی پنل تابا

پل دیودی در تعمیر پنل آیفون تابا در واقع تشکیل شده است از چهار دیود یکسوساز جهت مستقیم کردن برق متناوب که البته این وظیفه تا حدی توسط پل دیودی انجام میشود و صاف کردن دقیق ولتاژ بعد از پل دیودی توسط خازن ها صورت میگیرد که البته در صورت خرابی خازن ها ولتاژ تغذیه قطع نخواهد شد وفق از مستقیم کامل درخواهد آمد.

پل دیودی پنل آیفون تصویری تابا
پل دیودی

توجه داشته باشید که این پل دیودی در تصویر بالا از نوع SMD بوده و پل دیودی از اشکال مختلفی تشکیل شده است که در شکل زیر مشاهده می نمایید.

پل دیودی انواع مختلف
پل دیودی

نحوه دقیق کار کردن پل دیودی در مدار را در شکل زیر مشاهده نمایید.

پل دیودی در آیفون
پل دیودی

توجه داشته باشید که در تعمیر پنل آیفون تصویری تابا در صورتی که ولتاژ تغذیه پنل از نوع ۱۲ ولت مستقیم باشد برد اصلی پنل شما فاقد پل دیودی می باشد ولی در صورت تغذیه پنل از برق متناوب ۱۲ ولت حتما بر روی برد اصلی پنل پل دیودی از نوع دیپ یا اس ام دی و یا آی سی پل دیودی مشاهده خواهید نمود که وظیفه تغذیه رگولاتور را دارد.

تشخیص سوکت ها در برد اصلی پنل آیفون تابا

نکته مهم در تعمیرات هر برد اصلی شناسایی سوکت ها ورودی و خروجی آن برد است تا در صورت لزوم جهت تست توسط مولتی متر در تعمیرات اعمال شود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید هر برد اصلی توسط یک سوکت سه سیمه برد دوربین و همچنین توسط یک سوکت دو سیمه به ترانس تغذیه و جهت باز نمودن درب توسط یک سوکت دوسیمه به درب بازکن متصل می شود.

تعمیرات سوکت در برد اصلی پنل
سوکت های برد اصلی پنل

همانطور که مشاهده می کنید در صورت نداشتن تصویر در تمامی واحدها می توانید ولتاژ خروجی از سوکت سه سیمه به دوربین را بین سیمهای + و g را با مولتی متر مقدار ولتاژ بگیرید ودر صورت نداشتن ولتاژ به سراغ رگولاتور و بعد پل دیودی و بعد ترانس بروید و بدین صورت به راحتی تمامی موارد را از سوکت تست بگیرید.

توجه کنید خروجی های صدا به بلندگو در صورت اتصال نا مناسب صدایی ضعیف خواهند داشت.

توجه کنید در صورت نیاز می توانید از برد آمپلی فایر مجزا ۶ وات جهت تقویت صدای خروجی استفاده نمایید در این صورت باید آمپلی را میان سوکت و بلندگو قرار داده و ولتاژ تغذیه آن را از پایه های خروجی رگولاتور بگیرید و لحیم کاری نمایید.

توجه داشته باشید که سوکت ها در صورت گشاد شدن دارای قطع و وصلی در صدا و تصویر خواهند شد پس حد الامکان سوکت هارا تعویض نمایید.

تعمیرات دوربین پنل آیفون تصویری تابا

دوربین پنل گرانترین (در حال حاظر ) حساس ترین قسمت هر پنل از آیفون میباشد بدین صورت که در صورت اشتباه در تعمیرات آیفون تصویری تابا و یا در صورت نصب غیر اصولی سریعا دچار سوختگی می گردد و این برد از دوربین بسیار سخت تعمیر میگردد که نحوه تعمیرات آن را در دوره آموزش تعمیرات برد آیفون تصویری آموزش میدهیم. پس در صورت تست و در صورت اصلاح سوکت مراقب نصب دوربین ها باشید.

دوربین پنل آیفون تصویری تابا
دوربین تابا

دوربین های پنل آیفون تصویری دارای انواع مختلف و بسته به نوع پنل متفاوت هستند ولی به طور کلی همگی دارای سه سیم ورودی خواهند بود که باید بسیار بسیار بسیار زیاد به سوکت ورودی دوربین ها توجه کنید چراکه در هر نوع دوربین سه سیم سوکت ورودی دوربین جا به جا می باشد و بسیاری از افراد ناخواسته با اتصال دوربین جدید به سوکت آن توجه نکرده اند و دوربین به همین راحتی سوخته است و درگیر هزینه های زیاد تعویض مجدد آن شده اند.

پس توجه داشته باشید همانطور که عرض کردیم دوربین های پنل تابا از سه سیم در یک سوکت تشکیل شده اند که حتما باید + به + برد اصلی و G به G برد اصلی و V به V برد اصلی متصل گردد و ولتاژ میان پایه های G و + مقدار ثابت ۱۲ و مستقیم باشد که در غیر اینصورت دوربین پنل خواهد سوخت.

تعمیرات مربوط به کیبورد یا برد دکمه ها در آیفون تصویری تابا

کیبرد در آیفون تصویری تابا به هیچ عنوان دچار سوختگی نخواهد شد و تنها دلیل خرابی هر برد کلیدی خرابی در شاستی زنگ خواهد بود که تست این قطعه بسیار راحت و توسط مولتی متر و بازر انجام میگردد.

تعمیرات برد کلید آیفون تصویری تابا
برد کلید پنل تابا

کی برد ها به دلیل ارزان بودن تعمیر نمی شوند و فقط تعویض میگردند از این رو جهت تعمیر آن به راحتی میتوانید به روش ذکر شده کلید ها راتعویض نمایید. امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید بوده و با نظرات خود ما را در امر بهتر شدن یاری نمایید.

فراموش نکنید شعار ما آموزش دانسته های خود به دیگران و همچنین برای تکرار دانسته ها و کمکی به هم زبانان عزیزم در اوضاع اقتصادی کنونیست و البته فردایی بهتر ….

‫۱۱۷ دیدگاه ها

 1. باسلام ازمطالبی که درمورد جزبه جز تعمیرات آیفون تصویری زحمت کشیدیدقراردادیدبی نهایت ازتک تک مهندسان تشکروسپاسگزارم

 2. سلام و وقت بخیر.
  آیفون تابا ۱۰۷۰i در بازکن عمل نمیکنه.
  رله بیرون برد تست شد سالمه ولی روی برد هیچ عملی نداره.موقع تاچ دکمه ی دربازکن از بلندگوی پنل بیرونی صدای تق تق میاد.ولی رله عمل نمیکنه.
  میشه راهنمایی بفرمایید مشکل از کجاست؟

 3. سلام در برد صوت ۱۰۴۰ پایینتر از ای سی رگلاتوریک ترازیستور هم اندازه رگلاتور ۱۲ ولت یک ترازیستور هست برای من ترکیده شماره انرا ندارم ممنون میشم برایم شماره انرا بنویسید

  1. سلام در اینجور مواقع نیازی نیست تا شماره حتما کد ترانزیستور را داشته باشید. تنها کافیست پایه ها را دنبال کنید. ترانزیستور مورد نظر شما TIP127 هست که وظیفه سوئیچ نمودن برق برد تصویر را دارد.

 4. سلام وقت بخیر
  آیفون Taba TVD 1842c چند روزی است که تصویر ابی میاد و زنگ میخوره اما درب را باز نمیکند و صدا هم نداره یا خیلی ضعیف !
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم و ایا تعمیر بشه درست میشه یا باید فکر یبرای آیفون نو انجام بدم ؟

  1. سلام هر آیفون تصویری با هر ایرادی قابل تعمیر است. هزینه تعمیرات هم بسیار به صرفه تر از تهیه نو آن است. این مشکلات ذکر شده با هم تفاوت دارند. در ابتدا برای باز نشدن درب برد تغذیه را چک نمایید و برای صدا لطفا در ابتدا هوک را شستشو دهید.

 5. سلام.تشکرفراوان ازبابت اموزش های تخصصی ک درسایت گذاشتیدبسیارعالی.مانیتور۱۰۴۳تابا ازنوع لمسی ک تاچ کارنمیکنه تاچ نو هم انداختم کار نکرد .علت چی میتواند باشد.برد ال سی دی خراب است یا تاچ ب این مدل مانیتور نخورده ویا قطعه ای در برد معیوب است لطفا کمک کنید

  1. در آیفون های تصویری تابا خرابی تاچ بسیار مشاهده میشود. در برد اصلی یا مین برد آیفون تابا ۱۰۴۳ یک آی سی وجود دارد که به آن آی سی تاچ میگویند. اگر پینهای تاچ را دنبال نمایید به این آی سی خواهید رسید. در ابتدا باید مطمعن شوید که ولتاژ کاری مناسب به این آی سی می رسد و در اتنتها خود آی سی را تعویض نماییید.

 6. خیلی زیبا،کامل،دقیق وعامیانه بود
  خدا خیرتون بده
  واقعا تا حالا جایی رو ندیدم به این صورت توضیح بده
  خیلی عااااااالی بود
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما