تعمیرات تکنمامشکلات نصبمطالب تعمیراتنصب

نحوه کد دادن به آیفونهای تکنما

آیفونهای تکنما برندی متفاوت از آیفونهای موجود در بازار ایران هستند. نصب آیفون تصویری مخصوصا برند آیفون تکنما از سیستم هفت سیمه پیروی می کند و همین امر باعث شده تا بسیاری از مشکلات آیفونهای چهار سیمه را مرتفع سازد. در سیستم هفت سیمه آیفونهای تصویری تکنما دیگر سیم مربوط به زنگ واحدها وجود ندارد ( کد به جای سیم زنگ ) و همین امر سبب گردیده جهت استفاده از پنل های کدینگ دیگر نیاز به دستگاه دکودر نباشد. ازین رو سیستم تکنما جهت شناسایی شماره واحد از اختصاص دادن کد به واحدها استفاده می کند. در پنل های نامبرینگ و کدینگ کد دادن در آیفون تکنما امری واجب است چراکه همانطور که گفتیم سیم مجزا بابت زنگ به واحدها اختصاص پیدا نکرده و همین امر سبب شده تا صرفه جویی زیادی در سیم کشی آیفون تصویری تکنما شود.

آیفون تکنما در مدل های متفاوتی تولید شده که هر کدام از این مدل ها به نحوی کدگذاری می شوند.

 • آیفونهای تکنما سری E
 • آیفونهای تکنما سری C
 • آیفونهای تکنما سری D
 • آیفونهای تکنما سری قدیمی (توقف تولید)

بخوانید : تعمیرات آیفون تصویری تکنما

کد دهی به آیفونهای تکنما

کد دهی به آیفونهای تکنما سری C

زمانی که کلیه سیمکشی ها به اتمام رسید و پنل درب نصب گردید نوبت کددهی به آیفونها میرسد. در  آیفونهای تکنما زمانی که شما برای اولین بار آیفون را به برق متصل میکنید, سوالاتی از شما پرسیده می شود که باید به آنها جواب دهید.

کد دهی به تکنما سری c
آیفون تکنما سری c

توجه داشته باشید برای پاسخ به سوالات و یا وارد کردن شماره در کنار هر کلید لمسی عددی نوشته شده که شما توسط آن عدد گزینه مورد نظر را انتخاب میکنید یا شماره واحدتان را وارد می کنید. مانند عکس زیر

کد دهی به آیفون تکنما
صفحه کلید تکنما
 1. آیا چیدمان واحدها به صورت طبقه واحدی است؟
 2. شماره غیر مشترک دستگاه
 3. شماره مشترک دستگاه

۱. آیا چیدمان واحدها طبقه واحدی است

منظور از چیدمان طبقات به صورت طبقه واحدی این است آیا در هر طبقه تنها یک واحد وجود دارد؟ اگر تنها یک واحد وجود دارد گزینه بلی و اگر دو یا چند واحد در هر طبقه موجود است خیر را بزنید تا به مراحل کد دهی به آیفونهای تکنما برسیم.

۲. وارد کردن شماره غیر مشترک دستگاه

شماره غیر مشترک یعنی شماره واحد شما که در هیچ یک از واحدها مشترک نیست. این کد در تکنما حتما باید سه رقمی باشد پس حتما اگر واحد ۱ را وارد می کنید باید به صورت سه رقمی و ۰۰۱ وارد کنید و در صورتی که واحد ۲۰ را وارد می کنید باید به صورت سه رقمی و ۰۲۰ وارد کنید

۳. وارد کردن شماره مشترک دستگاه

شماره مشترک دستگاه همان شماره واحد نگهبان است. در آیفونهای تصویری تکنما سیستم ارتباط با نگهبان وجود دارد که شما در هر زمان برای تماس با نگهبان می توانید دکمه آدمک را زده و با نگهبان تماس بگیرید. دکمه زیر همان دکمه نگهبان است

دکمه نگهبانی تکنما و تعویض کد
دکمه نگهبان

حال شما برای وارد کردن شماره واحد نگهبان و یا سرایدار باید همانند کد قبلی به صورت سه رقمی شماره را وارد کنید. مپلا اگر نگهبان واحد ۵ است باید به صورت ۰۰۵ وارد شود. و اگر نگهبان واحد ۲۳ است باید شماره ۰۲۳ وارد شود.

توجه داشته باشید کد نگهبان در تمام دستگاه ها و مانیتورهای واحدها باید مشترک باشد و در صورت تفاوت در سیستم اختلال ایجاد خواهد شد.

توجه داشته باشیدکه اگر در ساختمان خود واحد سرایدار و یا نگهبانی وجود ندارد می توانید این کد را به مدیر ساختمان و یا یک کد سه رقمی غیر قابل استفاده در تمامی واحدها اختصاص دهید.

توجه داشته باشید که کد نگهبانی وارد شده به منزله نگهبان خواهد بود و در صورت تماس اشتباه از طرف هر شخصی توسط پنل , سیستم به طور خودکار آن شخص و یا مزاحم را به واحد نگهبان متصل می کند.

کد دهی مجدد به آیفونهای سری C

در صورتی که آیفون قبلا کد دهی شده و می خواهید کد آیفون را تغییر دهید فقط کافیست تا دکمه ترنسفر که در عکس مشخص گردیده را زمانی که گوشی آیفون گذاشته شده است به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید تا وارد تنظیمات کد دهی شوید و مراحل ۱ تا ۳ را مجددا طبق آموزش گفته شده طی کنید.

وارد شدن مجدد به تنظیمات کد دهی تکنما
وارد شدن مجدد به تنظیمات کد دهی

آموزش تصویری نحوه کد دادن به آیفونهای تکنما سری C را تماشا کنید.


کد دهی به آیفونهای تکنما سری D

آیفونهای سری d تکنما دارای تنها سه دکمه لمسی می باشد و به همین خاطر روش کد دهی در آنها کمی متفاوت از مدل های دیگر است.

کد دهی به تکنما سری D
تکنما

بعد از نصب آیفون سری D به براکت دیوار و زدن آیفون به برق به صورت خودکار وارد کد دهی به آیفون خواهید شد که در اینجا فقط کافیست که با دکمه های بالا و پایین به کد مورد نظر رسیده و آن را توسط دکمه وسط ثبت نمایید.

کد دهی به تکنما سری D
صفحه کلید سری D

مراحل

 1. کد واحد
 2. کد واحد نگهبان

کد واحد سری D

در این قسمت دیگر نیاز به وارد کردن کد سه رقمی نیست و فقط با دکمه های جهت بالا و جهت پایین عدد مورد نظر را تغییر دهید تا به شماره واحد خودتان برسید

کد واحد نگهبان سری D

همانطور که گفتیم در آیفونهای تصویری تکنما سیستم ارتباط با نگهبان وجود دارد که شما در هر زمان برای تماس با نگهبان می توانید دکمه آدمک را زده و با نگهبان تماس بگیرید. دکمه زیر همان دکمه نگهبان است. ( کد نگهبان تکنما باید وارد شود)

تماس با واحد نگهبان تکنما و تعویض کد
واحد نگهبان

برای وارد کردن این کد نیز با زدن دکمه های فلش بالا و فلش پایین می توانید به شماره مورد نظر برسید و برای تایید دکمه وسط را بزنید.

توجه داشته باشید در صورتی که آیفون از قبل کد دهی شده است و شما میخواهید کد را تغییر دهید باید همانند عکس بالا , زمانی که گوشی در سر جایش گذاشته شده است , دکمه آدمک را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید تا وارد تنظیمات کد دهی شوید.

توجه داشته باشید در این سری از آیفونها حتما باید بعد از وارد کردن کد دستگاه دستگاه را از برق کشیده و مجدد آن را به برق بزنید در غیر اینصورت کد وارد نخواهد شد.

کد دهی به آیفونهای تکنما سری E

کد دهی تکنما سری e
تکنما سری E

سری E محصولات تکنما مانیتورهای بدون دهنی و گوشی هستند و تنها از راه بلندگو صدای شخص پخش خواهد شد . این مدل تفاوت چندانی با سری D این آیفونها ندارد و در نصب و روشن شدن اولیه دستگاه وارد تنظیمات کد دهی خواهند شد.

مراحل کد دهی:

 1. تعیین کد واحد
 2. تعیین کد نگهبان

تعیین کد واحد سری E

با روشن شدن آیفون تکنما و ورود به تنظیمات شما می توانید با فشردن دکمه های فلش پایین و فلش بالا به کد مورد نظر رسیده و با دکمه مشخص شده در عکس کد را تایید کنید.

روش کد دهی تکنما سری E
روش کد دهی سری E

تعیین کد نگهبانی سری E

همانطور که گفتیم در آیفونهای تصویری تکنما سیستم ارتباط با نگهبان وجود دارد که با وارد کردن این کد می توانید با واحد نگهبان در ارتباط باشید. برای وارد کردن این کد نیز با زدن دکمه های فلش بالا و فلش پایین می توانید به شماره مورد نظر برسید و برای تایید دکمه وسط را بزنید.

توجه داشته باشید در صورتی که آیفون از قبل کد دهی شده است و شما میخواهید کد را تغییر دهید باید همانند عکس بالا , زمانی که تصویر مانیتور روشن است , دکمه اول ( در عکس مشخص گردیده) را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید تا صفحه خاموش شده و مجددا روشن شود و وارد تنظیمات کد دهی شوید.

کد دهی مجدد سری E
کد دهی مجدد

توجه داشته باشید در این سری از آیفونها حتما باید بعد از وارد کردن کد دستگاه دستگاه را از برق کشیده و مجدد آن را به برق بزنید در غیر اینصورت کد وارد نخواهد شد.

آیفونهای تکنما سری قدیمی (توقف تولید)

همانطور که قبلا ذکر کردیم آیفونهای تولید شده در اولین تولید شرکت تکنما به طور کلی از بازار تولید حذف شده و شرکت به هیچ وجه این آیفونها را ساپورت نخواهد کرد.حال ما در اینجا برای رفاه حال شما عزیزان نحوه کد دهی این سری از آیفونها را آموزش خواهیم داد.

آیفون تکنما جهت کد دهی
آیفون تکنما سری قدیم

کد دهی این آیفون ها بدین صورت است که ابتدا آیفون تکنما را از برق جدا می کنیم و در هنگام خاموش بودن دکمه ترنسفر را نگه داشته و همزمان برق را وصل می کنیم ( دستمان را از روی دکمه بر نمی داریم) بعد از گذشت ۱۰ ثانیه آیفون بر روی حالت کد دهی می رود که در این وضعیت توسط شماره کلید روی آیفون کد مشترک و غیر مشترک دستگاه را وارد می کنیم.

کد دهی سری قدیمی آیفون تکنما
کد دهی سری قدیمی تکنما

کد دهی به دکودر برای آیفونهای چهار سیمه

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. این گروه حتی در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی هتلی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد. خدمات اراِئه شده در تیم سریر تصویر به صورت زیر می باشد:

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۸ متوسط امتیاز کاربران ۴.۱]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۲۴ دیدگاه ها

 1. سلام
  آیفون تصویری تکنما سری d43 ۴ واحدی نصب کردیم تمام مراحل کد دهی را مطابق آموزش انجام دادیم
  ولی وقتی دکمه واحد را روی پنل میزنیم به جای ۲ ، ۸ و به جای ۱ ، ۱۰ و … نشان میده و زنگ نمیخوره
  لطفاً راهنمایی فرمایید

 2. سلام
  یک ایفون سزی دی زنگ نمیخوره با قطع و وصل برق بعد از نوشتن تکنما قسمت کد نگهبانی ظاهر میشود و تغییر هم نمیکند قسمت کد واحد نمایش داده نمیشه

 3. سلام مهندس عرض ادب روز بخیر
  مهندس آیفون تصویری ما شستی زنگوله رو که از روی پنل تو کوچه هست به تنهایی که میزنی زنگ واحد ۱ زنگ میخوره علتش رو میدونید چیه شما ؟
  آیفون تکنما هست
  و ده واحد

  1. سلام در آیفون های تصویری تکنما سیستمی قرار گرفته با نام سیستم مزاحم یاب که در صورت مزاحمت شخص و یا زنگ زدن اشتباه شخص آن فرد را به سرایدار ساختمان و یا واحد نگهبان متصل میکند. حال مشکل آیفون تصویری شما این است که واحد شما به عنوان سرایدار و یانگهبان در پنل تعریف شده است که باید مجددا کددهی گردد تا مشکل آیفون تکنما شما برطرف شود. پیشنهاد میگردد حتما کد دهی پنل را به کارشناسان ما بسپارید چون هم امر بسیار حساسی می باشد و هم در صورت کد دهی اشتباه آیفون تکنما کل ساختمان با مشکلات زنگ مواجه خواهد شد.

 4. دستگاه داخلی مجتمع ما D43 هستش، الان که میخواهیم کد نگهبانی را برای واحدها بصورت یکسان تعریف کنیم، بعضی از دستگاه ها با نگه داشتن دگمه نگهبانی وارد محیط کد دهی نمی‌شوند ولی بعضی از آنها وارد شده و کد ۱۰ را اعمال کردیم و ارتباط هم برقرار شده،
  مشکل دستگاه هایی که وارد کد دهی نمیشه را چطور برطرف کنیم؟

 5. سلام مهندس عزیز ممنون بابت اطلاعات سایتتون میخواستم ببینم گوشی تکنما مدل ۲۵۶n با کدام سری از پنل های تکنما همخوانی دارد ایا با پنل ODSK24 C همخوانی دارد؟

 6. سلام ،اف اف تک نام c43 خاموش شده و با خاموش روشن کردن فیوز ساختمان روشن شده و تلفن کارخانه رو نمایش میده

  1. سلام به احتمال زیاد یا برد اصلی به مشکل خورده است و یا آیفون شما خاموش گردیده.
   آیفون های تصویری تکنما برای روشن شدن دکمه پاور دارند که باید چند ثانیه نگاه دارید.

  1. حتما باید توجه داشته باشید که اون واحد در انتهای مسیر قرار گرفته یا خیر و آیا در ساختمان از تقویت تصویر استفاده شده یا خیر. اگر در انتهای مسیر واقع شده با اضافه کردن یک مقاومت ۷۵ اهم به خط تصویر مشکل مات بودن تصویر برطرف میشود.

 7. با درود و وقت بخیر !
  اینجانب نصاب و برقکار هستم و راهنمای کد دهی انواع گوشی های تکنما بسیار مفید واقع شده است. با کمال سپاسگزاری ! موفق و موید باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما