تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

نداشتن صدا در آیفون های تصویری

آیفون های تصویری یکی از محبوبترین ایفون ها در بازار ایران است ازین رو تصمیم گرفتیم تا دلایل یکطرفه شدن صدا و نداشتن صدا و قطع بودن صدا در آیفون های تصویری را مورد بررسی قرار دهیم. نداشتن صدا یا قطع شدن صدا در آیفون تصویری الکتروپیک می تواند دلایل متعددی داشته باشد که با تعمیرات آیفون تصویری مشکل برطرف خواهد شد. که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم.

دلایل قطع شدن صدا در آیفون های الکتروپیک

 • خرابی دهنی مانیتور
 • خرابی در پنل
 • خرابی در سیم کشی

بخوانید : تعمیرات آیفون تصویری سیماران

نداشتن صدا به دلیل خرابی دهنی

دهنی در آیفون های تصویری وظیفه انتقال صدای رفت و برگشت را دارد، به همین جهت خرابی در دهنی آیفون تصویری می تواند دلایلی بر نداشتن صدای آیفون تصویری باشد. ازین رو قسمت های تشکیل دهنده یک دهنی و دلایل نداشتن صدا را بررسی می کنیم.

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی میکروفون دهنی
 • خرابی بلندگوی دهنی

خرابی سیم دهنی آیفون تصویری

نداشتن صدا به دلیل خرابی سیم

سیم دهنی وظیفه انتقال صدا از دهنی به گوشی را دارد و در صورت خرابی این سیم صدای بالا به پایین و صدای پایین به بالا قطع خواهد بود.

اگر نداشتن صدا از یک واحد باشد می تواند مربوط به خرابی این قطعه باشد. این قطعه در تمامی آیفون های تصویری مشترک می باشد.

خرابی میکروفون دهنی

زنگ نخوردن یا نداشتن صدا دهنی آیفون تصویری
دهنی

میکروفون دهنی وظیفه دریافت صدا جهت انتقال آن به پنل است که در صورت خرابی میکروفون صدای آیفون به پنل قطع خواهد شد. جهت تست میکروفون از بیزر استفاده نمایید.

نداشتن صدای آیفون میکروفون پنل
میکروفون

خرابی بلندگوی دهنی

تداخل زنگ بلندگوی پنل
بلندگو

بلندگوی دهنی در آیفون های تصویری و صوتی وظیفه پخش صدای دریافت شده از پنل را بر عهده دارد و خرابی بلندگو باعث قطع شدن صدای پنل به آیفون تصویری در همان واحد خواهد شد. پس در صورتی که صدای پنل به بالا را ندارید علاوه بر چک کردن سیم دهنی بلندگوی دهنی را نیز چک نمایید.

جهت چک کردن بلندگوی دهنی می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید و در صورت داشتن اهم مناسب بلندگو سالم خواهد بود.

نداشتن صدا آیفون تصویری به دلیل خرابی پنل

پنل همانند آیفون داخلی واحد ها باید صدای دریافتی از مانیتور را پخش نماید و صدای بیرون را نیز جهت پخش به مانیتور داخل واحد تحویل دهد.

در صورت خرابی پنل صدای هم صدای بالا به پایین و هم صدای پایین به بالا می تواند قطع شود. تعمیرات تخصصی پنل های آیفون تصویری را در این لینک ببینید.

 • خرابی بلندگوی پنل
 • خرابی میکروفون پنل
 • خرابی برد صدا پنل

نداشتن صدا آیفون تصویری به دلیل خرابی بلندگوی پنل

بلندگوی پنل وظیفه پخش صدا دریافتی از مانیتور را دارد و در صورت خرابی این قطعه صدایی از پنل شنیده نخواهد شد

نداشتن صدا در آیفون تصویری
نداشتن صدا در آیفون تصویری

جهت تست نمودن بلندگوی پنل می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید.

قطع بودن صدا آیفون به دلیل خرابی میکروفون پنل

همانطور که در عکس بالا نیز مشاهده می کنید در قسمت پایین سمت راست عکس قسمت قرار گرفتن میکروفون پنل را مشاهده می کنید. وظیفه میکروفون پنل دریافت صدای پایین، جهت انتقال به بلندگوی دهنی آیفون را دارد و در صورت خرابی این قطعه کلیه واحد ها صدای پایین را نخواهند داشت. جهت تست نمودن این قطعه نیز می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید.

یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری

منظور از یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری یعنی یا صدای رفت و یا صدای برگشت را نداریم که این مورد بسیار در برند آیفون تاثیرگذار است. یعنی در آیفون های تصویری چهارسیمه با آیفون های هفت سیمه این خرابی بسیار متفاوت خواهد بود. حال جهت درک بهتر موضوع ما یکطرفه شدن صدا در آیفون های تصویری را به سه بخش تقسیم میکنیم :

 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک
 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های سیماران و کوماکس و کنوی و سوزوکی و …
 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های تکنما

یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک

همانطور که در نصب آیفون تصویری تابا و الکتروپیک گفتیم سیم بندی این آیفون های تصویری به گونه ای است که سیم شماره چهار مربوط به رفت و برگشت صدا بوده و قطعا نداشتن صدا رفت یا فقط برگشت نمی تواند از قطع بودن سیم باشد. چرا که در اینصورت ما صدای رفت و برگشت را نخواهیم داشت. پس به دنبال ایراد در داخل آیفون یا پنل خواهیم گشت.

 1. اگر یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مربوط به یک یا چند واحد باشد.
 2. اگر یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مربوط به همه واحدها باشد.

۱. یکطرفه بودن صدا در آیفون تابا و الکتروپیک در یک یا چند واحد

در اینصورت مطمعنا خرابی مربوط به صدا در همه آیفون های تصویری مشترک نبوده و نمیتواند خرابی از پنل باشد. حال جهت پیدا نمودن مشکل نداشتن صدا بهترین روش چک نمودن موارد زیر خواهد بود.

 • دهنی آیفون تصویری
 • قطعه هوک آیفون
 • مدار صدا در برد صدا

تعمیرات آیفون های تاباتعمیرات آیفون های الکتروپیک

۲. یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک در همه واحدها

حال که صحبت از یکطرفه بودن صدا در تمامی واحدها شده است باید به سراغ تعمیرات پنل بیرونی آیفون تصویری برویم. چرا که در صورت خرابی آیفون داخلی فقط همان واحد با مشکل نداشتن صدا رو به رو خواهد شد و در صورت قطع بودن سیم صدای رفت و برگشت نخواهیم داشت. مشکلات پنل در ابتدا جهت یکطرفه بودن صدا به صورت زیر است.

 • خرابی میکروفون در صورت نداشتن صدای پایین به بالا
 • خرابی بلندگو در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی مدار تقویت صدا در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صدا در هر دو صورت یکطرفه بودن صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون های کوماکس و سوزوکی و سیماران و …

همانطور که در تعمیرات آیفون سیماران ، تعمیرات آیفون کوماکس و تعمیرات آیفون سوزوکی هم گفتیم ، سیم بندی این نوع از آیفون های تصویری به گونه ای است که سیم شماره یک مربوط به رفت و برگشت صدا می باشد. حال اگر این سیم به هر دلیلی با قطع شدن مواجه شود، ما در مدار آیفون تصویری خود صدای رفت و برگشت را نخواهیم داشت. اما در اینجا مبحث یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مطرح شده که این موضوع را در آیفون های کوماکس و سوزوکی و سیماران و آلدو و کنوی میتوان به دو بخش تقسیم نمود.

 1. یکطرفه بودن صدا در یک یا چند واحد
 2. یکطرفه بودن صدا در همه واحدها

یکطرفه بودن صدا در آیفون کوماکس،سیماران،سوزوکی و آلدو در یک یا چند واحد

در صورتی که یکطرفه بودن صدا در آیفون مربوط به یک یا چند واحد باشد این خرابی مربوط به خرابی آیفون داخل منزل بوده و با نگاهی دقیق به تعمیرات آیفون تصویری میتوان مشکل را ریشه یابی نمود. حال ما در اینجا مواردی که مشکل ما را برطرف خواهد کرد را ذکر می نماییم.

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی بلندگو
 • خرابی میکروفن
 • خرابی هوک
 • خرابی برد صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون کوماکس،سیماران،سوزوکی و آلدو درهمه واحدها

حال خرابی صدا یا یکطرفه بودن صدا در این آیفون ها اگر در همه واحدها مشترک باشد، حتما خرابی از پنل بیرونی آیفون بوده و جهت تعمیرات آن موارد زیر را چک نمایید.

 • خرابی میکروفون پنل در صورت نداشتن صدای پایین به بالا
 • خرابی بلندگو پنل در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی مدار تقویت صدا در پنل در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صدا پنل در صورت یکطرفه بودن صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری تکنما

نوبت به نوع دوم از آیفون های تصویری رسید که خرابی یا یکطرفه بودن صدا را در آیفون های تصویری هفت سیمه بررسی نماییم. همانطور که در تعمیرات آیفون تکنما و حتی در مطلب نصب آیفون تکنما ذکر کردیم، آیفون های تکنما برای رد و بدل نمودن صدا بر خلاف آیفون های دیگر از دو رشته سیم L1 , L2 استفاده میکنند. این دو رشته یکی صدای رفت و دیگری صدای برگشت می باشد. یعنی یکطرفه بودن صدا در آیفون های تکنما به بخش های زیر تقسیم میگردد.

 1. یکطرفه شدن در سیم کشی
 2. یکطرفه شدن در پنل
 3. یکطرفه شدن در گوشی

۱.یکطرفه شدن صدا در آیفون تکنما در سیم کشی

در آیفون های تکنما قطع شدن سیم شماره L1 , L2 باعث یکطرفه شدن صدا در آیفون تصویری می گردد. که با چک کردن این دو سیم مشکل حل خواهد شد.

۲. یکطرفه شدن صدا در آیفون تکنما در گوشی

خرابی های به وجود آمده در اینصورت عبارت است از :

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی بلندگو در صورت قطع شدن صدای پایین به بالا
 • خرابی میکروفون در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صوت در صورت خرابی صدا هم بالا به پایین و هم بلعکس

۳. یکطرفه شدن صدا در آیفون تصویری تکنما در پنل

خرابی های وجود آمده عبارت است از :

 • خرابی بلندگو در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین
 • خرابی میکروفن در صورت قطع شدن صدای پایین به بالا
 • خرابی برد تقویت صدا در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین

نداشتن صدا آیفون به دلیل قطع بودن سیم کشی

سیم کشی هر آیفون تصویری اصلی ترین قسمت در انتقال صداست و در صورت خرابی سیم کشی هیچ انتقالی در صدا نخواهیم داشت. حال این انتقال هم می تواند برای یک واحد قطع باشد و هم برای تمامی واحدها.

کابل شیلد دار جهت برطرف کردن نویز
کابل شیلد دار

سیم کشی هر آیفون تصویری با دیگری متفاوت است و هر برندی از یک مدل سیم کشی استفاده می کند.

جهت چک نمودن سیم کشی هر آیفون تصویری می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

تعمیرات آیفون تصویری در کابل کش

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. تمامی تعمیرات آیفون تصویری در غرب تهران و تعمیرات آیفون تصویری در شرق تهران زیر نظر این گروه فعال می باشد. این گروه در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی ، تعمیرات آنتن مرکزی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید به آدرس اینترنتی sarirtasvir.ir و یا پیج اینستاگرام ما مراجعه فرمائید.

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۳۵ متوسط امتیاز کاربران ۴.۱]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۸۰ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید.ایفون تصویری گویا ۳.۵اینچ تصویر دارد اما صدای رفت وبرگشت کامل قطع است ایفون هم یک واحدی است.مشکل سیم کشی ندارد چون باز کردیم وبا یک سیم ۱متری بهم وصل شده میکروفن وبلندگوها هم سالم است.

 2. سلام و درود
  لطفا راهنمایی کنید در آیفون تصویری اف اف یا الکتروپیک چند واحده، چگونه میتوان با زدن زنگ “واحد یک” و یا “واحد دو” صدای زنگ در واحد یک شنیده شود ولی واحد دو صدای زنگ را زمانی بشنود که فقط زنگ واحد دو زده میشود.
  متشکرم

  1. سلام درصورتی که یکی از آیفون ها قابلیت اتصال با دو پنل داشته باشد کاربسیار راحت است اما در صورتی که آیفون الکتروپیک شما دارای قابلیت دوپنله بودن را ندارد باید مدار طراحی گردد . توسط ترانزیستور و دیود میتوان مشکل را برطرف کرد

 3. چند سال پیش آیفون تصویری تکنوتل را خریداری و نصب کردیم و اکنون پس از چند سال دچار مشکلاتی شده است:
  – صدا به صورت یک طرفه قطع میشود (صدای بیرون به داخل نمیاد)؛ اما وقتی سیم گوشی را از دستگاه جدا کرده و دوباره متصل میکنیم صدا بدون هیچ مشکلی میآید.
  – این ایراد همزمان با یک ایراد دیگر بروز نمود و آن بد بازکردن درب است یعنی باید دکمه باز شدن را چندین بار فشار دهیم تا درب باز شود و برخی مواقع هم باز نمیشود.
  هر دوی این ایرادها در تمامی طبقات (دو طبقه) به صورت کاملا مشابه وجود دارند.

  1. مشکلات ذکر شده شما از بردهای تغذیه و مین برد برخی از دستگاه ها است. آیفون هایی که در را خوب باز نمیکنند مشکلات تغذیه و نداشتن صدا مشکلات برد صدا می باشد. قطعات هوک در برد صدا و در صورت نیاز مطلب تعمیرات برد تغذیه را مطالعه نمایید

 4. سلام استاد عزیز
  یه آیفون تصویری تابا مدل ۱۰۷۰i مشکلش فقط صدا از بالا به پایین قطع شده،
  سیم کشی سالم است، قطعه هوک تعویض شده، آی سی LM386 و خازن های اطرافش تعویض شده ، اما مشکل بر طرف نشده
  لطفا اهنمایی کنید

  1. سلام همکار عزیز
   قبل از هر چیز آی سی LM386 ربطی به صدای رفت ندارد.
   نداشتن صدا در آیفونهای تصویری و نداشتن صدای یکطرفه بیشتر مربوط به قطعات خازنی و ترانزیستور و دیودها خواهد بود بهترین راه برای پیدا کردن مشکل پیگیری خطی از ازسمت مشکل است. مثلا هنگام نداشتن صدای بالا به پایین شما باید سیم مثبت میکروفون را دنبال نمایید و تمام قطعات در مسیر را چک کنید. بهتر است همواره تعمیرات را به صورت خطی دنبال نمایید تا این که قطعات را قبل از تست تعمیر نمایید.

 5. سلام ایفون ما در ساختمان ۶ واحدی تابا میباشد که واحد آخر نه تصویر دارد نه صدا علتش چی میتونه باشه؟

  1. سلام نداشتن صدا و تصویر در آیفون تابا میتواند هم از کابل کشی باشد و هم از سوءیچر و آیفون داخلی لطفا در ابتدا کابل را چک نمایید و توجه داشته باشید که سیم بندی آیفون تابا به ترتیب زیر می باشد.
   ۱- تصویر
   ۲- مثبت
   ۳-منفی
   ۴-صدا و درب بازکن و زنگ

   1. با سلام و تشکر از شما.ایفن کوماکس فقط زنگ نمی خورد و دیگر قسمتها بر روی میز کار به درستی کار میکنن.برای محکم کاری تمام خازنها و آی سی ها و رگولاتورها و هوک تعویض شدن.تمام ترانزیستورها و مقاومت‌ها چک و سالم هستند منبع تغدیه تست سالم هم گذاشتم ولی باز زنگ نمی خورد؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون

    1. نداشتن صدای زنگ در آیفون تصویری دلایل زیادی دارد شما در ابتدا باید آی سی ۳۸۶ و خازنهای اطراف را چک نمایید و در نهایت ای سی تولید صدای زنگ را چک کنید. توجه داشته باشید که در آیفون های کوماکس تولید صدای زنگ وظیفه قطعه ای بانام ۲۸۰۰ می باشد. ولتاژهای کاری آی سی ها هم بسیار مهم هستند اگر ولتاژ کاری مناسب به ای سی نرسد کار نخواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما