تعمیراتمطالب تعمیرات

نداشتن صدا در آیفون های تصویری

آیفون های تصویری یکی از محبوبترین ایفون ها در بازار ایران است ازین رو تصمیم گرفتیم تا دلایل یکطرفه شدن صدا و نداشتن صدا و قطع بودن صدا در آیفون های تصویری را مورد بررسی قرار دهیم. نداشتن صدا یا قطع شدن صدا در آیفون تصویری الکتروپیک می تواند دلایل متعددی داشته باشد که با تعمیرات آیفون تصویری مشکل برطرف خواهد شد. که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم.

دلایل قطع شدن صدا در آیفون های الکتروپیک

 • خرابی دهنی مانیتور
 • خرابی در پنل
 • خرابی در سیم کشی

نداشتن صدا به دلیل خرابی دهنی

دهنی در آیفون های تصویری وظیفه انتقال صدای رفت و برگشت را دارد، به همین جهت خرابی در دهنی آیفون تصویری می تواند دلایلی بر نداشتن صدای آیفون تصویری باشد. ازین رو قسمت های تشکیل دهنده یک دهنی و دلایل نداشتن صدا را بررسی می کنیم.

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی میکروفون دهنی
 • خرابی بلندگوی دهنی

خرابی سیم دهنی آیفون تصویری

نداشتن صدا به دلیل خرابی سیم

سیم دهنی وظیفه انتقال صدا از دهنی به گوشی را دارد و در صورت خرابی این سیم صدای بالا به پایین و صدای پایین به بالا قطع خواهد بود.

اگر نداشتن صدا از یک واحد باشد می تواند مربوط به خرابی این قطعه باشد. این قطعه در تمامی آیفون های تصویری مشترک می باشد.

خرابی میکروفون دهنی

زنگ نخوردن یا نداشتن صدا دهنی آیفون تصویری
دهنی

میکروفون دهنی وظیفه دریافت صدا جهت انتقال آن به پنل است که در صورت خرابی میکروفون صدای آیفون به پنل قطع خواهد شد. جهت تست میکروفون از بیزر استفاده نمایید.

نداشتن صدای آیفون میکروفون پنل
میکروفون

خرابی بلندگوی دهنی

تداخل زنگ بلندگوی پنل
بلندگو

بلندگوی دهنی در آیفون های تصویری و صوتی وظیفه پخش صدای دریافت شده از پنل را بر عهده دارد و خرابی بلندگو باعث قطع شدن صدای پنل به آیفون تصویری در همان واحد خواهد شد. پس در صورتی که صدای پنل به بالا را ندارید علاوه بر چک کردن سیم دهنی بلندگوی دهنی را نیز چک نمایید.

جهت چک کردن بلندگوی دهنی می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید و در صورت داشتن اهم مناسب بلندگو سالم خواهد بود.

نداشتن صدا آیفون تصویری به دلیل خرابی پنل

پنل همانند آیفون داخلی واحد ها باید صدای دریافتی از مانیتور را پخش نماید و صدای بیرون را نیز جهت پخش به مانیتور داخل واحد تحویل دهد.

در صورت خرابی پنل صدای هم صدای بالا به پایین و هم صدای پایین به بالا می تواند قطع شود. تعمیرات تخصصی پنل های آیفون تصویری را در این لینک ببینید.

 • خرابی بلندگوی پنل
 • خرابی میکروفون پنل
 • خرابی برد صدا پنل

نداشتن صدا آیفون تصویری به دلیل خرابی بلندگوی پنل

بلندگوی پنل وظیفه پخش صدا دریافتی از مانیتور را دارد و در صورت خرابی این قطعه صدایی از پنل شنیده نخواهد شد

نداشتن صدا در آیفون تصویری
نداشتن صدا در آیفون تصویری

جهت تست نمودن بلندگوی پنل می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید.

قطع بودن صدا آیفون به دلیل خرابی میکروفون پنل

همانطور که در عکس بالا نیز مشاهده می کنید در قسمت پایین سمت راست عکس قسمت قرار گرفتن میکروفون پنل را مشاهده می کنید. وظیفه میکروفون پنل دریافت صدای پایین، جهت انتقال به بلندگوی دهنی آیفون را دارد و در صورت خرابی این قطعه کلیه واحد ها صدای پایین را نخواهند داشت. جهت تست نمودن این قطعه نیز می توانید از دستگاه بازر استفاده نمایید.

یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری

منظور از یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری یعنی یا صدای رفت و یا صدای برگشت را نداریم که این مورد بسیار در برند آیفون تاثیرگذار است. یعنی در آیفون های تصویری چهارسیمه با آیفون های هفت سیمه این خرابی بسیار متفاوت خواهد بود. حال جهت درک بهتر موضوع ما یکطرفه شدن صدا در آیفون های تصویری را به سه بخش تقسیم میکنیم :

 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک
 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های سیماران و کوماکس و کنوی و سوزوکی و …
 • یکطرفه شدن صدا در آیفون های تکنما

یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک

همانطور که در نصب آیفون تصویری تابا و الکتروپیک گفتیم سیم بندی این آیفون های تصویری به گونه ای است که سیم شماره چهار مربوط به رفت و برگشت صدا بوده و قطعا نداشتن صدا رفت یا فقط برگشت نمی تواند از قطع بودن سیم باشد. چرا که در اینصورت ما صدای رفت و برگشت را نخواهیم داشت. پس به دنبال ایراد در داخل آیفون یا پنل خواهیم گشت.

 1. اگر یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مربوط به یک یا چند واحد باشد.
 2. اگر یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مربوط به همه واحدها باشد.

۱. یکطرفه بودن صدا در آیفون تابا و الکتروپیک در یک یا چند واحد

در اینصورت مطمعنا خرابی مربوط به صدا در همه آیفون های تصویری مشترک نبوده و نمیتواند خرابی از پنل باشد. حال جهت پیدا نمودن مشکل نداشتن صدا بهترین روش چک نمودن موارد زیر خواهد بود.

 • دهنی آیفون تصویری
 • قطعه هوک آیفون
 • مدار صدا در برد صدا

تعمیرات آیفون های تاباتعمیرات آیفون های الکتروپیک

۲. یکطرفه شدن صدا در آیفون های تابا و الکتروپیک در همه واحدها

حال که صحبت از یکطرفه بودن صدا در تمامی واحدها شده است باید به سراغ تعمیرات پنل بیرونی آیفون تصویری برویم. چرا که در صورت خرابی آیفون داخلی فقط همان واحد با مشکل نداشتن صدا رو به رو خواهد شد و در صورت قطع بودن سیم صدای رفت و برگشت نخواهیم داشت. مشکلات پنل در ابتدا جهت یکطرفه بودن صدا به صورت زیر است.

 • خرابی میکروفون در صورت نداشتن صدای پایین به بالا
 • خرابی بلندگو در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی مدار تقویت صدا در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صدا در هر دو صورت یکطرفه بودن صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون های کوماکس و سوزوکی و سیماران و …

همانطور که در تعمیرات آیفون سیماران ، تعمیرات آیفون کوماکس و تعمیرات آیفون سوزوکی هم گفتیم ، سیم بندی این نوع از آیفون های تصویری به گونه ای است که سیم شماره یک مربوط به رفت و برگشت صدا می باشد. حال اگر این سیم به هر دلیلی با قطع شدن مواجه شود، ما در مدار آیفون تصویری خود صدای رفت و برگشت را نخواهیم داشت. اما در اینجا مبحث یکطرفه بودن صدا در آیفون تصویری مطرح شده که این موضوع را در آیفون های کوماکس و سوزوکی و سیماران و آلدو و کنوی میتوان به دو بخش تقسیم نمود.

 1. یکطرفه بودن صدا در یک یا چند واحد
 2. یکطرفه بودن صدا در همه واحدها

یکطرفه بودن صدا در آیفون کوماکس،سیماران،سوزوکی و آلدو در یک یا چند واحد

در صورتی که یکطرفه بودن صدا در آیفون مربوط به یک یا چند واحد باشد این خرابی مربوط به خرابی آیفون داخل منزل بوده و با نگاهی دقیق به تعمیرات آیفون تصویری میتوان مشکل را ریشه یابی نمود. حال ما در اینجا مواردی که مشکل ما را برطرف خواهد کرد را ذکر می نماییم.

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی بلندگو
 • خرابی میکروفن
 • خرابی هوک
 • خرابی برد صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون کوماکس،سیماران،سوزوکی و آلدو درهمه واحدها

حال خرابی صدا یا یکطرفه بودن صدا در این آیفون ها اگر در همه واحدها مشترک باشد، حتما خرابی از پنل بیرونی آیفون بوده و جهت تعمیرات آن موارد زیر را چک نمایید.

 • خرابی میکروفون پنل در صورت نداشتن صدای پایین به بالا
 • خرابی بلندگو پنل در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی مدار تقویت صدا در پنل در صورت نداشتن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صدا پنل در صورت یکطرفه بودن صدا

یکطرفه بودن صدا در آیفون های تصویری تکنما

نوبت به نوع دوم از آیفون های تصویری رسید که خرابی یا یکطرفه بودن صدا را در آیفون های تصویری هفت سیمه بررسی نماییم. همانطور که در تعمیرات آیفون تکنما و حتی در مطلب نصب آیفون تکنما ذکر کردیم، آیفون های تکنما برای رد و بدل نمودن صدا بر خلاف آیفون های دیگر از دو رشته سیم L1 , L2 استفاده میکنند. این دو رشته یکی صدای رفت و دیگری صدای برگشت می باشد. یعنی یکطرفه بودن صدا در آیفون های تکنما به بخش های زیر تقسیم میگردد.

 1. یکطرفه شدن در سیم کشی
 2. یکطرفه شدن در پنل
 3. یکطرفه شدن در گوشی

۱.یکطرفه شدن صدا در آیفون تکنما در سیم کشی

در آیفون های تکنما قطع شدن سیم شماره L1 , L2 باعث یکطرفه شدن صدا در آیفون تصویری می گردد. که با چک کردن این دو سیم مشکل حل خواهد شد.

۲. یکطرفه شدن صدا در آیفون تکنما در گوشی

خرابی های به وجود آمده در اینصورت عبارت است از :

 • خرابی سیم دهنی
 • خرابی بلندگو در صورت قطع شدن صدای پایین به بالا
 • خرابی میکروفون در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین
 • خرابی برد صوت در صورت خرابی صدا هم بالا به پایین و هم بلعکس

۳. یکطرفه شدن صدا در آیفون تصویری تکنما در پنل

خرابی های وجود آمده عبارت است از :

 • خرابی بلندگو در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین
 • خرابی میکروفن در صورت قطع شدن صدای پایین به بالا
 • خرابی برد تقویت صدا در صورت قطع شدن صدای بالا به پایین

نداشتن صدا آیفون به دلیل قطع بودن سیم کشی

سیم کشی هر آیفون تصویری اصلی ترین قسمت در انتقال صداست و در صورت خرابی سیم کشی هیچ انتقالی در صدا نخواهیم داشت. حال این انتقال هم می تواند برای یک واحد قطع باشد و هم برای تمامی واحدها.

کابل شیلد دار جهت برطرف کردن نویز
کابل شیلد دار

سیم کشی هر آیفون تصویری با دیگری متفاوت است و هر برندی از یک مدل سیم کشی استفاده می کند.

جهت چک نمودن سیم کشی هر آیفون تصویری می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

تعمیرات آیفون تصویری در کابل کش

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. تمامی تعمیرات آیفون تصویری در غرب تهران و تعمیرات آیفون تصویری در شرق تهران زیر نظر این گروه فعال می باشد. این گروه در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی ، تعمیرات آنتن مرکزی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید به آدرس اینترنتی sarirtasvir.ir و یا پیج اینستاگرام ما مراجعه فرمائید.

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۲ متوسط امتیاز کاربران ۳.۸]

مصطفی میرزاده

اینجانب مصطفی میرزاده در حال حاضر کلیه پروژه های برقی نظیر آیفونهای تصویری- دوربینهای مدار بسته- آنتن های مرکزی ثابت و گردان- طراحی تابلو برق- تعمیرات و نگه داری موتورخانه- و کلیه امور برقی- را تحت مدیریت اینجانب بر عهده گرفته و اجرا مینمایم جهت هماهنگی و کارشناسی رایگان با ما تماس حاصل فرمایید... 02144240566 02165811571 09120610658

نوشته های مشابه

‫۳۶ نظرها

 1. سلام
  صدای ایفون یکطرفه شده است از پایین به بالا صدا نمیاید و از بالا به پایین سالم است. اما وقتی کلید صفر و ۱ زیر دستگاه ایفون را از ۱ به صفر و مجددا ۱ تغییر وضعیت میدهیم تا مدتی درست میشود. مشکل از کجاست؟
  مطالب مربوط به یکطرفه شدن صدا (دهنی، میکروفن، برد) را در سایت خوندم. به این ۳ عامل مربوط میشود؟
  با تشکر

 2. سلام
  آیفون تصویری تابادارم. نویز زیاد در صدا وجود دارد. وقتی میکروفون پنل را عوض می کنم برای مدت محدودی نویز از بین می رود ولی دوباره نویز در صدا ایجاد می شود. لطفاً علت و چاره آن را توضیح بفرمایید.

 3. سلام . آیفون ما الکتروپیک تصویری کاملا نو میباشد تک واحدی نصب کردم . ولی متاسفانه وقتیکه گوشی بر میداری و تصویر نمایان میشه صدای خیلی زیادی از پنل ورودی پخش میشود اذیت کننده است. ایراد از چیه مهندس
  باتشکر

 4. سلام
  وقت شما بخیر. آیفون تصویری تک نما مدل c43 دارم که صدای رفت و برگشت و درب بازکن آن از کار افتاده بود. پس از بررسی سیم کشی و اتصال مجدد گوشی، برای چند دقیقه درست شد و مجدد مشکل برگشت. این مشکل به صورت اتصال مستقیم به پنل دیگر هم وجود داشت. بر طبق پیشنهاد شما، شاسی هوک تعویض شد که مشکل همچنان به همین شکل بود. بعد از این مرحله، خازن های تغذیه تعویض شدند که با این کار هم مشکل برای چند ساعت بر طرف شد و مجدد صدا و درب بازکن از کار افتاد. با هر بار قطع و وصل کردن گوشی، چند لحظه مشکل برطرف و مجدد مشکل بوجود می آید. لازم به ذکر است که بعد از شروع مشکل، در بعضی مواقع تصویر هست و در بعضی مواقع تصویر هم قطع می شود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. این مشکل مربوط به برد تغذیه شما هستش و ربطی به هوک نداره . همونطور که در تعمیر آیفون تکنما گفتیم.
   حال بهترین راه تعویض قطعاتی هست که بنده به شما پیشنهاد میدهم. ببینید برد های تغذیه هنگامی که خنک هستند آمپراژ کافی رو میدهند. اما زمانی که یه مدت داخل مدار قرار میگیرند دیگه آمپراژ کافی نمیتوانند تولید کنند. بابت همین مساله هستش که شما میگید چند ساعت درست میشه و بعد کار نمیکنه. شما قطعات اپتیکوپتر و ترانزیستورها رو چک کنید مشکل از این قطعات خواهد بود.

 5. سلام و خسته نباشید
  آیفون ما کوماکس هست ، مدتیه صدا از بیرون به داخل نمیاد ولی صدا از داخل به بیرون بخوبی شنیده میشه بنظر شما مشکل چیه؟ و آیا قابل تعمیره؟

 6. سلام ایفون تصویری (الکترو پیک) زمانی که گوشی برداشته میشه صدای بدی میده اجازه نمیده صدای پنل بیاد بالا بیشتر مواقع اینطوری هست قابل تعمیر هست؟

 7. سلام، ضمن تشکر از پاسخگویی شما ، مدت کوتاهی است که مشکل قطع شدن صدا دوطرفه را برطرف کردیم، اما دوباره متوجه شدیم صدا از بالا به پایین قطع شده، به نظر شما علت از چه چیزی میتواند باشد؟

  1. سلام دوست خوبم
   ببینید قطع و وصل شدن صدا در آیفون های تصویری معمولا مربوط به برد صدا مخصوصا قطعه هوک می باشد که بیشترین خرابی و استهلاک را دارد. در این زمینه و برای بررسی بیشتر میتوانید از صفحه تعمیرات آیفون تصویری به تعمیر آیفون مورد نظر منتقل شوید.

 8. سلام خداقوت آیفون ما الکترو پیک تصویری هستش الان چند روز هستش که صدای زنگ از بیرون که شاستی رو میزنن نمیاد و همچنین صدای افراد از داخل به پنل بیرون نمیاد ولی از بیرون به داخل میره علتش چیه؟

 9. سلام خداقوت آیفون ما الکترو پیک تصویری هستش الان چند روز هستش که صدای زنگ از بیرون نمیاد و صدای آدم از داخل منزل به بیرون نمیره ولی از بیرون به داخل منزل صدا میره علتش چیه؟

 10. آیفون ما مارک وینتا است چراغش خاموش روشن میشه اکثر وقتها خاموشه صدا هم پاین می ره ولی از پاین به بالانمیاد فقط یه ذره ای که شاسی فشار میدی صدا وصل میشه به نظر شما چه مشکلی داره

  1. خاموش و روشن شدن چراغ آیفون به دلیل خرابی برد تغذیه آیفون تصویری می باشد و نداشتن صدا به دلیل خرابی میکروسوییچ آیفون تصویری می باشد در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما جهت تعمیرات تخصصی تماس بگیرید.

 11. سلام ی درخواست داشتم میخاستم بدونم چطوری میشه در آیفون های مارکهای مختلف برای قفل های کله گاوی کلید بزاریم در واقع نقشه سیم کشی برای قفل کله گاوی رو میخاستم بدونم و اینکه چطور میشه ی کلید سر راهش قرار داد

  1. سلام دوست خوب
   قفل ها هرچه باشند و هر مصرف کننده ای باید به منبع تغذیه خود جهت کار متصل گردد حال در این وسط شما سیم را قطع کرده و کلید را قرار میدهید.
   یعنی از ترانس یک سیم به درب بازکن وصل میشه و از ترانس و درب باز کن به کلید متصل میشود.

 12. سلام آیفون کوماکس من صدارا داخل منزل دریافت نمی کند
  ابتدا صدای زنگش ضعیف بود کارت صوتی را عوض کردم صدا زنگ درست شد اما
  صدا که بخوبی می آمد قطع شد احتمالا باید کارت جدید معیوب باشد نظر شما چیست؟؟؟

  1. نداشتن صدا در داخل منزل به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آن خرابی میکروسوییچ یا هوک است پس ابتدا میکروسوییچ در برد صدا و بعد سیم دهنی را چک کنید.
   نیاز به تعویض برد صدا نیست

 13. سلام
  استاد ایفون ما صدای بسیار ضعیفی داره وقتی هم گوشی رو بر میدارم اول کلا صدا نمیاد و خش خش خیلی زیاده ، یخورده تکونش میدم درست میشه . تصویرش هم برفکی میشه کلا بعضی وقتا

  1. سلام
   شنیده شدن صدای خش خش زیاد معمولا مربوط به میکروسوییچ آیفون هستش و نیاز به تعمیرات دارد.
   برفکی بودن تصویر آیفون تصویری نیز مربوط به برد تغذیه آیفون و یا برد تصویر می باشد.

 14. سلام. وقت بخیر. ما یه آیفون ۱۲۸۶ الکترو پیک داریم که فقط از واحد ما صدا مشکل داره و قتی گوشی رو برمیداری یه صدای خش خش مانندی هم از پنل پایین و هم از گوشی میاد.مشکل از کجاست؟ از برد صداست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا