نصبنصب برندها

نصب آیفون تصویری کوماکس

در این مقاله قصد داریم شما را با نصب انواع مدل های آیفون تصویری کوماکس آشنا کنیم ، با ما همراه باشید. آیفون Commax یکی از قدیمی ترین و بهترین آیفون های تصویری محسوب می شود ، به گونه ای که این آیفون را مادر تمام آیفون های چهار سیمه در ایران می دانند. چرا که جزء بهترین و کارآمدترین مدل های آیفون طی چند سال اخیر بوده است که وارد بازار گردیده و توانسته است نظر کلیه شرکت های تولید کننده آیفون تصویری در ایران را به خود جلب و آنها را مجبور به تقلید از سیستم آیفون تصویری کوماکس کند. نصب آیفون های تصویری معمولا قسمتی از تعمیرات آیفون تصویری نیز می باشد.

شرکت کوماکس در ابتدای ورود به منظور نصب آیفون تصویری در تهران در میان مردم هیجان زیادی به پا کرد، به گونه ای که هر ساختمانی که نیاز به آیفون تصویری داشت به فکر تهیه و نصب این برند آیفون تصویری کره ای بود. در حال حاظر فقط مدل چینی آیفون کوماکس COMMAX در بازار ایران دیده می شوند که البته همین برند چینی از بسیاری ازرقبای خود هم از نظر زیبایی ظاهری و هم از نظر کارایی فنی توانسته است سبقت بگیرد.

مراحل نصب آیفون تصویری Commax

در این قسمت از مقاله قصد داریم به مراحل نصب آیفون کوماکس بپردازیم .

۱.ترتیب و سیم بندی در نصب آیفون کوماکس

سیم بندی این آیفون نیز مشابه با آیفون سیماران می باشد یعنی همانطور که مشاهده میکنید این آیفون از دو پنل پشتیبانی می کند.

جایگاه سیم ها در سوکت به ترتیب :

 • رنگ قرمز یا اتصال اول : مربوط به فرمان زنگ به آیفون داخلی و درب بازکن ( به طور کلی انتقال صدا)
 • رنگ آبی یا سیم شماره دوم مربوط به منفی شبکه
 • رنگ زرد یا سیم شماره سه مربوط به مثبت شبکه ( انتقال ولتاژ به پنل )
 • رنگ سفید یا سیم شماره چهارمربوط به تصویر آیفون

در تصویر زیر اجزای پشت پنل ایفون کوماکس را مشاهده می کنید

پشت پنل آیفون تصویری کوماکس جهت نصب
سیم بندی پنل در نصب آیفون تصویری کوماکس

همانطور که در تصویر بالا می بینید هر آیفون تصویری و یا صوتی کوماکس توسط یک کابل چهار سیمه به پنل متصل شده و یک عدد تغذیه ۱۲ ولت DC برای تغذیه پنل در پشت پنل موجود است و نحوه وصل شدن سیستم درب بازکن برخلاف نصب آیفون تابا به صورت سری می باشد.

۲. اجزای تشکیل دهنده پنل

اجزای تشکیل دهنده یک پنل تک واحده آیفون تصویری کوماکس به صورت زیر می باشد.

اجزای یک پنل تصویری کوماکس جهت نصب جهت نصب
اجزای پنل در نصب آیفون تصویری کوماکس
 • اسپیکر پنل برای شنیدن صدای مانیتور بالا
 • جایگاه قرارگیری دوربین پنل برای مشاهده شخص
 • لامپهای LED اینفرارد که قابلیت دید در شب را فراهم میکنند.
 • شاسی زنگ برای زنگ زدن به واحد
 • میکروفون پنل برای شنیدن صدای پنل از مانیتور بالا
 • جایگاه عبور سیم
 • جایگاه چهر سیم مربوط به واحد
 • جایگاه نصب درب بازکن

روش نصب آیفون های سیاه و سفید کوماکس

در اوایل ورود آیفون کوماکس به داخل ایران تنها مدل سیاه و سفید آن در بازار موجود بود. این آیفون های سیاه و سفید دیگر تولید نمی شوند ولی جهت این که نیاز به تعمیر در آن ها دیده میشود ما روش نصب را بیان میکنیم. نصب این آیفونهای تصویری کوماکس ( COMMAX) بسیار ساده بود و از پنل به تعداد واحدها یک عدد سوکت چهارتایی به مانیتور هر واحد متصل می شود. تغذیه این مدل از آیفون های تصویری برق ۱۲ ولت DC می باشد.

توجه داشته باشید که امکان نصب لنز رنگی در این نوع آیفون های سیاه و سفید موجود می باشد. و رنگی کردن پنل آنها تنها با تعویض لنز دوربین صورت می گیرد.

آیفون تصویری سیاه و سفید کوماکس جهت نصب
آیفون تصویری سیاه و سفید کوماکس

نصب آیفون تصویری با آیفون صوتی کوماکس

این شرکت در تولیدات خود به فکر کسانی که نیاز به نصب آیفون تصویری ندارند نیز بوده و شرکت کوماکس (Commax) آیفون های صوتی خود را با چهار سیم طراحی کرده که هم قابلیت استفاده از آنها در هر واحد به صورت مجزا می باشد و هم قابلیت استفاده در یک واحد به عنوان اینترکام می باشد.

آیفون صوتی کوماکس و اینترکام
آیفون صوتی کوماکس

نصب آیفون تصویری کوماکس به همراه آیفون صوتی

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد در صورتی که واحدی نیاز به نصب آیفون کوماکس نداشته باشد می تواند از آیفون صوتی استفاده نماید . این دستگاه های صوتی علاوه بر این که قابلیت رفت و برگشت صدا را دارا می باشند ، قابلیت باز نمودن درب واحد را نیز دارند.

ابتدا جهت نصب به پشت آیفون تصویری Commax نگاهی می اندازیم ، روش نصب همانند یک آیفون تصویری Commax می باشد با این تفاوت که یک یا چند واحد دارای آیفون صوتی می باشند.

نصب آیفون تصویری Commax با اینترکام صوتی

استفاده از آیفون اینتر کام بسیار راحت می باشد به گونه ای که شخص می تواند مثلا برای یکی از اتاق های خود آیفون اینترکام صوتی نصب نماید.

در تصویر زیر شما نمونه ای از یک اینترکام نصب شده را مشاهده می کنید.

مدار نصب آیفون تصویری کوماکس با اینترکام و دو پنل
مدار نصب آیفون تصویری کوماکس

در صورت زنگ زدن به واحدی که اینترکام صوتی نیز دارد هم آیفون کوماکس تصویری نصب شده زنگ خواهد خورد و هم آیفون صوتی اینترکام نصب شده. البته ناگفته نماند که قابلیت زنگ زدن توسط آیفون تصویری نصب شده به آیفون صوتی اینتر کام نیز در این صورت وجود دارد. ( البته در این عکس قابلیت کنترل دو پنل نیز نشان داده شده است)

نصب اینترکام

قبل از شروع به توضیحات نصب نگاهی به پشت یک آیفون تصویری Comaxمی اندازیم

پشت آیفون تصویری کوماکس جهت نصب
پشت آیفون تصویری کوماکس

مراحل نصب اینترکام (ارتباط داخلی) در آیفون Commax

 • سیم یک آیفون تصویری به سیم یک آیفون صوتی اینترکام
 • سیم دو آیفون تصویری به سیم دو آیفون صوتی اینترکام
 • سیم سه آیفون تصویری به سیم سه آیفون صوتی اینترکام
 • سیم چهار آیفون تصویری به سیم چهار آیفون صوتی اینترکام

نصب آیفون تصویری Commax با دو پنل به همراه اینترکام

در برخی مدل های آیفون تصویری کوماکس قابلیت کنترل دو درب به آیفون اضافه شده است ؛ یعنی علاوه بر این که شما قابلیت باز نمودن و کنترل دوربین دو پنل را دارید قابلیت اینترکام نیز خواهید داشت.

به تصویر زیر توجه کنید.

مدار آیفون تصویری کوماکس جهت نصب
شماتیک ظاهری نصب دو پنل و اینترکام

روش نصب حافظه اینترکام در آیفون تصویری کوماکس

آیفون های تصویری کوماکس جهت ضبط تصاویر از پنل نیاز به ماژول حافظه دارند که این ماژول را باید جداگانه تهیه نمایند.

نصب حافظه تصویری کوماکس
حافظه تصویری کوماکس

روش نصب این مازول بسیار راحت بوده و توسط یک سوکت هفت سیمه به پشت مانیتور آیفون تصویری کوماکس و بر روی سوکت مموری وصل می گردد و خود ماژول نیز به صورت کشویی به آیفون متصل می گردد و ظاهری همانند شکل زیر را ایجاد میکند.

گوشی آیفون تصویری کوماکس همراه با حافظه تصویری
گوشی کوماکس همراه با حافظه تصویری

نکته ای که بسیار مهم است وجود یک عدد جامپر در داخل کارتون آیفون تصویری کوماکس است که در صورتی که از حافظه تصویری استفاده نمی کنید باید حتما آن را بر روی سیم ۳ و ۴ سوکت مموری یا حافظه بزنید چرا که در این صورت هیچ گونه تصویری نخواهید داشت

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. این گروه حتی در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی هتلی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد. خدمات اراِئه شده در تیم سریر تصویر به صورت زیر می باشد:

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۹ متوسط امتیاز کاربران ۴.۱]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۱۹ دیدگاه ها

 1. سلام . من ایفون تصویری کوماس برای دو طبقه نصب کردم بعد یک ماه برد یکی از ایفونها سوخت به نظرتون اشکال از نصب میتونه باشه ؟ اگه بله لطفا راهنمایی کنید تا اون یکی نسوزه

   1. درود بر شما.
    نیاز دارم تصویر آیفون رو برای شخصی که قدرت آمدن تا پای پنل رو نداره روی گوشی یا تلوزیون انتقال بدم.
    آیا استاندارد و کدک تصویر دیجیتال شده مانند استاندارد های مدار بسته قابل انتقال، دیکود و ذخیره سازی هستند؟
    آیا بجای استفاده از موتور سروو و تحریک مکانیکی کلید میشه از پوش ایجاد اتصال به منفی یا مثبت فرمان باز کردن درب رو ارسال کرد؟
    ممنونم از راهنمایی شما.

 2. سلام
  من مانیتور camax cdv 43win داشتم که صفحه تاچش سوخت، رفتم یک سیمارانhs 43 خریدم، حالا دو نفر آوردم نتونستن راه بندازن و گفتن باید همون مدل camax بخری و سیماران به پنل کدینگ camax نمیخوره درسته این حرف؟

 3. سلام و وقت بخیر
  ما یه آیفون کوماکس توی خونه‌ای که تازه مستقر شدیم داریم که مشکل صدا داره. در واقع صدای بیرون نمیاد. مثلاً آیفون رو از دم در می‌زنن از داخل خونه برمی‌داریم گوشی رو صدای کسی که دم در داره یه چیزی می‌گه از گوشی آیفون شنیده نمیشه. به نظرتون مشکل از چی می‌تونه باشه؟ ممنون می‌شم راهنمایی کنید.

   1. سلام .
    من ی آیفون تصویری کوماکس رو از بالا با چهار سیم به پنل پایین وصل کردم که پنل هفت واحدی هست و برندش آلدو . اونم چهار سیم هست . ولی مشکلی که داره اینه که سیم زنگ از آیفون به پنل تعریف نشده . یعنی ی سیم دیگه برای زنگ لازمه . چه کار باید کرد . هر واحد ی سوکت زنگ سوا داره

 4. سلام یه آیفون کوماکس تصویری هست که زمان زنگ زدن و برداشتن گوشی تصویر میپرید و با زدن دکمه دوباره می آمد با تعویض کلید پشت گوشی مشکل رفع شد و مشکل دیگش این بود که صدا خش خش میکرد و ضعیف بود که با تعویض سوکت سیم گوشی مشکل حل شد اما بعد ۲ بار زنگ خوردن صدای زنگ قطع شد آیا مشکل از قطعات تعویض شده میتونه باشه یا از جای دیگست؟؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر .

  1. سلام نیاز به مدل خاصی در این روش نیست و تنها با همین آیفون تصویری ساده حالا کوماکس و یا مارک دیگه میتونید. تنها کافیه برای نصب هردو آیفون رو به هم متصل کنید. یعنی شماره یک به یک و دو به دو و…

 5. سلام وقتتون بخیر آیفون تصویری کوماکس داریم که دچار پرش تصویر شده و قطعی صدا شده ، میشه لطفا راهنمائی بفرمائید، شرکت شما تعمیرات آیفون تصویری کوماکس انجام میده؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما