مشکلات نصبنصب

دکودر چیست و چگونه نصب میشود؟!

در این مقاله قصد داریم  با شما عزیزان در رابطه با دکودر آیفون تصویری و تفاوت های این دستگاه صحبت کنیم با ما همراه باشید.

زمانی که ما در نصب آیفون تصویری از پنل های نامبرینگ استفاده می کنیم ،  یعنی به ازای هر واحد یک عدد شاستی زنگ در دم درب موجود است ولی در زمانی که می خواهیم از پنل های کدینگ استفاده نماییم باید چه کنیم؟ زیرا دیگر به تعداد واحدها شاستی زنگ موجود نیست. در این مواقع ما از دستگاهی به نام دکودر استفاده میکنیم.

دکودر

درواقع این دستگاه وظیفه کد دادن به هر یک از واحدها را به عهده دارد. در ساختمانهایی که از آیفونهای تصویری ۴ سیمه حتی قدیمی استفاده میکنند نیاز به تبدیل پنل نامبرینگ به کدینگ دارند که در اینجا از دکودر استفاده میشود.

دکودر آیفون چهارسیمه
دکودر

حتما بخوانید: آموزش کد دادن به دکودر با توضیحات کامل

مزایای پنل کدینگ

استفاده از پنل های کدینگ بسیار به صرفه تر از پنل های قدیمی است و از مزایای آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

پنل کدینگ آیفون تصویری
پنل کدینگ
  1. از نظر ظاهری بسیار زیباتر هستند.
  2. (در ساختمانهای با تعداد واحد بالا به دلیل حجم زیاد شاسی زنگ و خرابی زیاد شاستی ها پنل نامبرینگ اصلا توصیه نمیشود)
  3. میتوان به واحد ها جهت باز کردن درب پسوورد اختصاص داد.
  4. میتوان به هر شخص جهت باز کردن درب کارت و یا جاسوییچی اختصاص داد.
  5. در موارد خاص میتوان برای امنیت بالا از اثر انگشت برای باز کردن درب  استفاده نمود

مثال

به این صورت که شما وقتی به عنوان مثال واحد شماره ۲۲ را شماره گیری می کنید پنل به دکودر دستور داده و دکودر  واحد مورد نظری که برای آن تعریف کرده اید به پنل وصل می کنند.

 

معمولاً دکودر ها ۴ واحد را پشتیبانی میکنند که شما می‌توانید برای هر واحد یک شماره واحد خاص تعریف کنید. برای نصب آیفونهای تصویری چهار سیمه جهت مشخص کردن شماره واحد میتوانند از این دستگاه استفاده نمایند. اگر تعداد واحد های شما بیشتر از ۴ واحد باشند می توانید دکودرها را با یکدیگر سری کنید.

مانند شکل زیر

مدار دکودر
مدار

روش نصب

دکودرها با هفت رشته سیم با یکدیگر سری میشوند ، که دوسیم آن تغذیه ۱۲ ولت این دستگاه است و پنج سیم دیتاو هر واحد با چهار رشته به دکود مورد نیاز متصل میشوند.

توجه

توجه داشته باشید که بیشترین فشار سیستم بر روی این هفت رشته می باشد و بهتر است  حدالامکان از سیم نمره ۰.۶ استفاده گردد. سیم مورد نیاز حتما فویل دار و دارای شیلد کابل باشد چرا که هم نویز به داخل آن وارد نشود و هم نویز وارد شده توسط شیلد تخلیه گردد. در انتهای کار شیلد کابل را به بدنه فلزی ساختمان متصل نمایید.

توجه

حدالامکان تغذیه دکودر ها را در نزدیکترین مسیر به  دکور نصب نمایید . چرا که در صورت فاصله زیاد به علت ولتاژ پایین افت ولتاژ بالا رفته و ولتاژ مورد نیاز به این دستگاه نخواهد رسید. اگر فاصله دکودر از منبع تغذیه زیاد است و چاره ای ندارید ، می توانید از دو رشته دوبل برای این کار استفاده کنید تا افت ولتاژ به حداقل برسد.گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. این گروه حتی در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی هتلی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد. خدمات اراِئه شده در تیم سریر تصویر به صورت زیر می باشد:

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۵ متوسط امتیاز کاربران ۲.۶]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما