تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنوی

نگاهی بر خاموش نشدن تصویر در آیفون تصویری

امروز تصمیم گرفته ایم تا نگاهی بر خاموش نشدن تصویر در آیفون های تصویری بیاندازیم و تمام عوامل موثر بر قطع نشدن تصویر در آیفونها را بررسی نماییم. قبل از شروع آموزش در ابتدا باید بدانیم که آیفون های تصویری یکی از تخصصی ترین بردها را داراست و تعمیرات آیفون تصویری یکی از تخصصی ترین رشته ها در زمینه برقی می باشد.

در مطالب قبلی ما نگاهی بر نحوه نداشتن تصویر در آیفون های تصویری داشتیم و حتی زنگ نخوردن آیفون های تصویری را بررسی نمودیم. اما قبل از شروع به آموزش باید نحوه عملکرد مدار تصویر در یک آیفون تصویری را بدانیم.

چه مواقعی تصویر آیفون تصویری وصل و قطع میگردد

بهتر است بدین صورت بگوییم که در چه مواقعی تصویر آیفون تصویری نیاز به قطع شدن خواهد داشت؟ جواب این سوال را بدین صورت می توان تفکیک کرد.

دربازکن تصویری سیماران مدل HF40
فطع نشدن تصویر
 • اگر شخصی به درب منزل مراجعه نماید و شاستی زنگ را بفشرد تصویر آیفون تصویری وصل خواهد شد ( در این مورد بعد از گذشت تایم و یا با گذاشتن گوشی تصویر آیفون تصویری قطع می گردد)
 • اگر بر روی شاستی تصویر از بالا فشار بدهیم تصویر آیفون وصل خواهد شد ( در این مورد با گذاشتن گوشی و یا گذشت زمان تایمر تصویر قطع خواهد شد)

این مشکل در تمامی آیفون های تصویری ممکن است به وجود آید که ما در این مطلب به صورت کاملا تخصصی موارد مهم را بررسی می نماییم. اما قبل از شروع به آموزش تعمیرات باید بررسی کنیم که قطع نشدن تصویر در آیفون ها به چند صورت امکان پذیر است…

بخوانید : رگولاتور چیست؟

 • قطع نشدن تصویر با گذاشتن گوشی بر روی آیفون تصویری
 • قطع نشدن تصویر آیفون تصویری بعد از گذشت زمان مورد نظر

همانطور که در بالا دیدیم دو خرابی در خاموش نشدن دخیل هستند. که یکی همان خاموشی لحظه ای تصویر است و یکی خاموشی بعد از گذشت زمان در آیفون تصویریست. اما قبل از شروع تعمیرات آیفون باید تمام این عملکردها و قطعات را بشناسیم.

خاموش نشدن تصویر هنگام گذاشتن گوشی بعد از گذشت زمان در آیفون تصویری

قبل از هر چیزی باید بدانیم چه قطعاتی در مسیر تصویر و خاموشی تصویر وجود دارند. عوامل متعددی در قطع نشدن تصویر در آیفون تصویری دخیل هستند که ما در اینجا به خرابی آن ها می پردازیم… قطعات موجود در مسیر قطع نشدن تصویر در آیفون تصویری به صورت زیر می باشد.

 • تایمر
 • ترانزیستورها
 • مقاومتها

در ادامه عملکرد تمام این قطعات را بررسی می نماییم.

بخوانید : تعمیرات آیفون تصویری سیماران

تعمیر تایمر در قطع نشدن تصویر آیفونهای تصویری

همانطور که در تعمیر آیفون الکتروپیک نیز گفتیم زمانی که مراجع کننده به درب منزل ما مراجعه میکند در ابتدا زنگ واحد ما را به صدا در می آورد و همین زنگ خوردن آیفون تصویری باعث روشن شدن تصویر در آیفون تصویری خواهد شد. اما این تصویر آیفون تصویری تا چه زمانی روشن خواهد ماند؟ آیا تایم و زمان روشن ماندن خاصی دارد یا خیر خودمان باید تصویر آیفون تصویری را قطع نمایم؟ جواب در اینجا کاملا مسلم است که تصویر بعد از گذشت یک زمان مشخصی باید قطع گردد.

اما دلیل قطع نشدن تصویر در آیفون تصویری چیست؟

ما در آیفون های تصویری یک آی سی با نام آی سی تایمر داریم که وظیفه این آی سی زمان بندی جهت قطع مدار تصویر است.این آی سی در بسیاری از آیفون های تصویری با کد ۴۰۶۰ موجود می باشد. اما آیا این آی سی به صورت مستقیم مدار را قطع خواهد کرد؟ اصلا آیا قدرت سوئیچ مثلا ۰.۳ آمپر در ۱۲ ولت دی سی جهت تغذیه برد تصویر را دارد؟ پس با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی این مدارات را بررسی نماییم.

نقش آی سی تایمر در آیفون های آنالوگ ( کوماکس – سیماران – سوزوکی – آلدو – کنوی )

آی سی فرمان در برد صوت
آی سی فرمان در قطع نشدن تصویر آیفون تصویری

در آیفون های تصویری کوماکس و سیماران و سوزوکی و آیفون های مشابه آن معمولا از آی سی تایمر CD4069 استفاده میشود. این آی سی علاوه بر ,وظیفه تایمینگ در مدار یا همان قطع کردن خط تصویر بعد از گذشت زمان مورد نظر، وظیفه نویز گیری از صدا را نیز انجام میدهد. در تعمیرات ایفون های کوماکس یا تعمیرات آیفون های سیماران از این آی سی زیاد استفاده میگردد چراکه خرابی بسیار بالایی دارد. حال خرابی در این آی سی باعث قطع نشدن تصویر در آِیفون تصویری می گردد.

در این مورد یعنی با خرابی آی سی تایمر تنها مورد دوم یعنی قطع نشدن تصویر بعد از گذشت تایم مورد نظر مربوط به آی سی تایمر می باشد.

نقش CPU تکنما در قطع نشدن تصویر آیفون

همانطور که در تعمیرات آیفون های تصویری تکنما گفتیم پردازش اصلی در آیفون های تصویری تکنما توسط این پردازنده صورت میگیرد. حال ما تنها خاموش نشدن تصویر در آیفون های تصویری را چک می کنیم که در مدلهای تکنما این وظیفه بر عهده پردازشگر می باشد.

قطع نشدن تصویر هنگام گذاشتن گوشی در آیفون های تصویری تکنما بعد از گذشت زمان دیگر با آی سی فرمان نخواهد بود چراکه در آیفون های تصویر تکنما که دارای CPU یا پردازنده مرکزی می باشند.

برد آیفون تصویری تکنما
برد تکنما

نقش ترانزیستور و مقاومتها در قطع نشدن تصویر بعد از تایم

به تصویر زیر نگاهی بیاندازید… همانطور که میبینید در مسیر این آی سی های فرمان یا سی پی یو های فرمان چندین قطعه حفاظتی و یا سوئیچینگ قرار گرفته که برخی از این قطعات به صورت موازی و برخی به صورت سری در مدار قرار دارند. معمولا قطعات مقاومت و دیود به صورت سری و قطعات خازن به صورت موازی در مدار قرار میگیرند. حال قبل از تعویض قطعه تایمر یا سی پی یو ما باید قطعاتی که در مسیر فرمانی قرار دارند را چک نماییم چراکه خرابی در این قطعات نیز باعث خاموش نشدن تصویر آیفون تصویری میشوند. همانند تصویر زیر …

مدار فرمانی بر روی برد آیفون تصویری تکنما
مدار فرمانی در قطع نشدن تصویر ایفون تصویری

خاموش نشدن تصویر به محض گذاشتن گوشی بر روی آیفون

هنگامی که ما گوشی آیفون تصویری را میگذاریم ارتباط صدایی و تصویری ما با پنل بیرونی باید قطع گردد که در این قطع شدن تصویر برخی از قطعات الکترونیکی دخیل هستند. که این قطعات موارد زیر می باشند:

 • قطع کن ها (هوک و برد مغناطیس )
 • ترانزیستور TIP127
 • ترانزیستورهای فرمانی
 • دیودها

دوره آموزش تخصصی تعمیرات آیفون تصویری در گروه مهندسی سریر تصویر

نقش قطع کن ها در قطع نشدن تصویر لحظه ای در آیفون های تصویری

قطع کن ها در آیفون های تصویری وظیفه قطع و وصل برخی از عوامل مانند صدا و تصویر و زنگ را برعهده دارند. اما تنها قطع کن ها نیستند که در این مورد تداخل ایجاد کنند بلکه برخی از قطعات مانند دیودها و ترانزیستورها نیز در این مورد دخیل هستند.

به طور کلی به دو دسته تقسیم میگردند

 • قطع کن هوک که در آیفون های بیشتر دیده میشود.
 • قطع کن مغناطیسی که در آیفون های سری جدیدتر دیده میشود.

نقش هوک در آیفون های تصویری

هوک یک میکروسوئیچ در آیفون های تصویری می باشد که جهت قطع و وصل برخی از عملکردها تعبیه شده است. این قطعه در آیفون های تصویری قلب اصلی قطع و وصل صدا ، زنگ و تصویر می باشد. در تمامی آیفون های تصویری چه آنالوگ و چه دیجیتال این قطعه وجود دارد اما در برخی از آیفون های تصویری تبلتی که دهنی ندارند و یا آیفون های تصویری بروزی که با مغناطیس جهت قطع شدن فرامین استفاده میکنند ، وجود نخواهند داشت.

هوک در آیفون تصویری تکنما و نقش آن در خاموش نشدن تصویر
هوک در آیفون تصویری تکنما و نقش آن در خاموش نشدن تصویر
هوک در زیر قطع کن آیفون تصویری
هوک در زیر قطع کن آیفون تصویری و نقش ان در قطع نشدن تصویر

نقش برد مغناطیس در قطع نشدن تصویر

برخی از آیفون های تصویری فاقد قطعه ای با نام هوک هستند که در این نوع از آیفون های تصویری قطعه ای جایگزین استفاده شده است با نام برد مغناطیس که همان وظیفه هوک را در آیفون های تصویری انجام خواهد داد.

حال باید بدانیم عملکرد برد مغناطیس در آیفون های تصویری چگونه است؟

برد مغناطیس بدین صورت کار میکند که در داخل دهنی گوشی یک عدد فلز استفاده شده است و این برد مغناطیس در داخل خود آیفون تصویری و در زیر دهنی قرار میگیرد. زمانی که ما دهنی گوشی را بر سر جای خود قرار میدهیم این فلز به برد مغناطیس نزدیک شده و عمل قطع نمودن تصویر و صدا را انجام میدهد.

حال خرابی در این برد نیز دلیل اصلی قطع نشدن تصویر در آیفون شما خواهد بود. البته توجه داشته باشید که قطع نشدن تصویر در هنگام گذاشتن گوشی آیفون به این برد مربوط می باشد و قطع شدن تصویر بعد از گذشت زمان مربوط به این قطعه نمی باشد.

برد قطع کن در آیفون های تصویری
برد مغناطیس قطع کن در آیفون های تصویری

نقش ترانزیستور TIP127 در قطع نشدن آنی تصویر

ترانزیستور TIP127 یک ترانزیستور سوئیچینگ با جریان بالا می باشد و چون بردهای تصویر آمپراژ متوسطی نیاز دارند عمل سوئیچینگ تصویر توسط این ترانزیستور انجام میگردد. در برخی موارد قطعه هوک و آی سی فرمان یا تایمر به این ترانزیستور فرمان میدهند اما این ترانزیستور به صورت مداوم وصل مانده است و عمل قطع تصویر را انجام نمیدهد. به عبارتی تیغه ها به صورت مداوم چسبیده مانده است.

لطفا مطلب روش تست ترانزیستور رو بخوانید.

برد صدا وقطعه TIP127 جهت قطع نشدن تصویر آیفون تصویری
برد صدا وقطعه TIP127 جهت قطع نشدن تصویر آیفون تصویری

با تشکر از این که با ما در این مطلب همراه بودید. برای تهیه این مطلب یک هفته کاری زمان صرف شده تا شما هموطن عزیزم این مطلب را در ده دقیقه بخوانید. با نظرات خود ما را دلگرم نمایید و در صورت امکان به این مطلب نظر (نظر دهی ستاره ای) دهید.

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۴۱ متوسط امتیاز کاربران ۴]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

 1. سلام
  خدا قوت
  از توضیحات ارائه شده استفاده کردیم.
  سوالی داشتم اینکه اگر بخواهیم بصورت موردی، تنظیم یا تغییراتی بدیم که مانیتور تصویری دائم روشن باشه یا زمانش در اختیار کاربر باشه راهی هست؟
  با سپاس از راهنمایی شما

  1. سلام در الکترونیک هیچ چیز قابل انجام نیست. بله اگر نیاز به دائم نگه داشتن تصویر دارید بهتر است تا قطعه ترانزیستور TIP 127 را بر روی برد صدا پیدا کنید و دو پایه کلکتور و امیتر را (که میشود پایه های سمت راست و وسط ) اتصال کوتاه کنید.
   در صورتی که نیاز دارید تا آیفون تصویری مدت بیشتری روشن بماند بهتر است تا یک خازن با ظرفیت بالا ( هر چقدر ظرفیت بالاتر باشد زمان روشن ماندن بیشتر خواهد بود) به پایه بیس ترانزیستور پشت TIP لحیم کنید. توجه داشته باشید که در برد قلابک کوماکسی این خازن، خازن شماره C29 می باشد.

 2. سلام ممنونم از سایت خوبتان و مطالب جالبی که دارین.
  آیا راهی هست زمان نمایش تصویر روی مانیتور طولانی تر بشه .مثلا دوربین رو که روشن کردیم ۵ دقیقه تصویر داشته باشیم؟

  1. بله این امکان با اضافه کردن یک خازن و یا تعویض یک خازن با خازن قوی تر امکان پذیر است. در ابتدا باید پایه بیس TIP 127 دنبال گردد تا به ترانزیستور اولیه برسید. پایه بیس این ترانزیستور اولیه دارای یک خازن می باشد که زمان نگه داری آن با شارژ آن مشخص می گردد. با اضافه کردن میزان ظرفیت این خازن تایم بیشتری شارژ را نگه داشته و باعث خاموش نشدن تصویر به مدت زیادتری میشود.

 3. سلام ، بسیار مطالب آموزنده و ارزنده ای بود ، و استفاده کردیم سپاس از زحمات شما و گروه ، در ضمن سوالی دارم و آیا این ترانزیستور ۱۲۷ در مانیتور سیاه و سفید هم وجود دارد یا خیر ؟،،،، امیدوارم همیشه سلامت و موفق باشید،

  1. سلام باعث دلگرمی ما شدید ممنون. بله در آیفون های سیاه و سفید حتما وجود خواهد داشت اما در برخی آیفون های کوچک و ال ای دی ممکن است از ترانزیستورهای کوچکتر استفاده شود که با دنبال نمودن خط برق تصویر قابل مشاهده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما