تعمیرات انواع آیفون تصویری

تعمیر برد آیفون تصویری تخصص ماست !!!

تعمیر تمام برندهای کوماکس - تابا - تکنما - الکتروپیک - سیماران - سوزوکی - کوکوم - کنوی - اکو - هیوندای - پاناسونیک - کالیوز - کامکث - باهر
تعمیرات مربوط به برد تغذیه - برد صدا - برد پنل- برد تصویر - برد دوربین - دکودرها - سوئیچرها

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری یک علاقه و بعد حرفه است !!! 

گروه مهندسی سریر تصویری بزرگترین و محبوب ترین شرکت در زمینه نصب و تعمیرات آیفون تصویری از دید گوگل
فعالیت شرکت : ۸:۰۰ - ۱۸:۰۰
شماره تماس : ۴۴۳۷۹۰۵۱-۰۲۱ ( ۱۰ خط )
تماس با متخصص

تعمیر آیفون تصویری، دغدغه ای بزرگ برای عموم مردم و البته تعمیرکاران فعال در این زمینه است. عیب یابی و تعمیرات تخصصی آیفون تصویری در تمام برندها نیاز به سابقه و تخصص فراوان خواهد داشت. گروه مهندسی سریر تصویری یکی از بزرگترین و محبوب ترین شرکتها در زمینه نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد که با کادری مجرب و متخصص توانسته تا رتبه اول محبوبیت بین کاربران را بدست آورد. با ما همراه شوید تا شما را با تخصصی ترین قسمتهای آیفون تصویری همراه سازیم.

آموزشهای تعمیر آیفون تصویری

فیلمهای آموزش تعمیرات آیفون تصویری

سوالات متداول قبل از تعمیر آیفون تصویری

روند تعمیرات در گروه مهندسی سریر تصویر بدین گونه است که تعمیرات به دو دسته تعمیرات حضوری و تعمیرات در محل تقسیم بندی می شود. در تعمیرات تخصصی ما تمام بردهای آیفون تصویری از برد دوربین تا برد تصویر که سخت ترین قسمت در تعمیرات تخصصی است توسط بهترین تعمیرکاران تهران تعمیر میگردد. تعمیرات آیفون تصویری در محل در سیستم سریر تصویر ثبت می گردد و طبق سیستم نوبت دهی حداکثر تا یک روز کاری تعمیرکار جهت تعمیرات تخصصی به محل اعظام می گردد.

برای دانستن این سوال کافیست از خود بپرسیم که آیا مشکل به وجود آمده در تمام واحدها مشترک است؟ آیفون های تصویری یک سیستم مرکزی به نام پنل بیرونی دارند که تمام واحدها به پنل بیرونی متصل هستند و در صورت خرابی این سیستم مرکزی تمام واحدها دارای اشکال خواهند شد. اما اگر تنها یک یا چند واحد دارای این مشکل است، این به معنی خرابی همان چند واحد یا کابل واحدهاست و دلیلی بر خرابی پنل بیرونی وجود ندارد. حال ما در اینجا هم خرابی های مربوط به پنل و هم خرابی های مربوط به مانیتور را بررسی می نماییم.

این سوالی است که اکثر مراجعین از متخصصین این گروه میپرسند. اما در جواب باید گفت که بسته به مدل و نوع آیفون تصویری شما دارد.

 • اگر آیفون تصویری شما برند اصلی یا کره ایست به هیچ عنوان بردهای چینی را داخل آن استفاده نکنید و تعمیرات بهترین انتخاب است.
 • اگر بردهای داخل آیفون تصویری شما از نوع یکپارچه است، بهترین کار تعمیر برد معیوب است چراکه هزینه تعمیرات این نوع از بردها بسیار بالاتر از تعمیر آن خواهد بود.
 • اگر دستگاه آیفون تصویری شما از نوع برندهای امروزیست بهترین روش در ابتدا تعمیر و بعد تعویض است. چراکه در تعمیرات قطعه معیوب کاملا تعویض گشته و تعمیرات هیچ آسیبی به بقیه برد نخواهد رساند.
 • تعمیرات برد آیفون تصویری بسته به تعمیرکار و تخصص افراد و دستگاه ها و تجهیزات همواره بهتر از تعویض قطعه خواهد بود. چراکه امروزه تمامی بردها از کیفیت پایینتری نسبت به قدیم برخوردار هستند و دلیل آن نیز گرانی در تولید بردهای امروزیست.

مانیتورها در واقع همان قسمتی از آیفون تصویری هستند که در داخل واحد ها نصب میگردند.ما در آیفون های تصویری داخلی واحدها دو مدل برد خواهیم داشت که این موارد بسته به برند و کارکرد متفاوت هستند. انواع برد آیفون تصویری :

 • بردهای دیپ ( DIP )
 • بردهای اس ام دی (SMD)

این مدل از بردها تفاوتی در عملکرد ایجاد نمیکنند بلکه تنها از نظر سایزی در آیفون تصویری نصب میگردند. بدین صورت که اگر آیفون های تصویری از نوع دیپ باشند فضای بزرگتری را اشغال خواهند کرد و اگر از نوع SMD باشند فضا کمتر اشغال خواهد شد. پس آیفون های تصویری امروزی به سمت بردهای دیپ در حرکت هستند . انواع برد را در نمونه عکس مشاهده مینمایید.

تعمیرات برد دیپتعمیرات تخصصی آیفون تصویری

 

 

 

 

بردهای دیپ و اس ام دی در تعمیرات هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند تنها موردی که باید در تعمیرات این نوع از بردها توجه داشت این است که در تعمیرات یک برد اس ام دی باید ظرافت بیشتری به خرج داد و اگر در تعمیر بردهای اس ام دی دقت زیادی نداشته باشیم حتما به برد اصلی یا قطعات کناری آسیب خواهد رسید. پس بهتر است قبل انجام هر کاری حتما فیلم های آموزشی کار با بردهای اس ام دی را مشاهده نمایید.

حال نوبت به آن رسیده تا آیفون تصویری داخلی یا همان مانیتور آیفون تصویری را بررسی نموده و تمام قطعات آن را نام ببریم. قطعات موجود در مانیتور آیفون چه از نوع دیپ و چه از نوع اس ام دی عبارت است از:

 1. برد صدا یا اصلی آیفون تصویری
 2. برد تصویر 
 3. TFT 
 4. برد دکمه ها یا کیبورد

همواره باید دانست که تعمیرات نقش بسیار مهمی در طول عمر یک وسیله الکترونیکی دارند. این بدین معنیست که تعمیرات در طول عمر یک وسیله الکترونیکی نظیر آیفون تصویری نقش بسیار مستقیمی دارد. تصور کنید یک آیفون تصویری کره ای با نام کوماکس نیاز به تعمیرات تخصصی دارد، حال اگر قطعه الکترونیکی معیوب با قطعه الکترونیکی چینی با کیفیت پاییین تعویض گردد علاوه بر کم شدن طول عمر دستگاه قطعات دیگر را در معرض خطر سوختگی قرار خواهد داد. یا اگر تعمیرکار به خوبی قطعات را در سر جای خود قرار ندهد و به پی سی بی برد آسیب برسد، احتمال سوختگی دستگاه بالا رفته و طول عمر نیز کاهش می یابد. پس همواره به دنبال مکانی معتبر با دانش تخصصی تعمیراتی بالا باشید تا به دستگاه یا آیفون تصویری خود آسیب نرسانید.

منظور از تعمیرات حضوری تعمیراتی است که شخص آیفون تصویری را از دیوار جدا نموده و به مرکز تخصصی تعمیرات سریر تصویر مراجعه می نماید. در این مورد آیفون تصویری توسط متخصصین چک میگردد و قبل از انجام هرگونه تعمیراتی  هزینه تعمیر و روند اجرایی برای شخص مطرح میگردد که در صورت موافقت طرفین تعمیرات انجام شده و بعد از تست توسط خود شخص هزینه آن طبق مصوبه دریافت میشود.

تعمیرات در محل کمی نسبت به تعمیرات حضوری زمان بر خواهد بود. بدین صورت که شخص پس از اعلام خرابی به اپراتور مورد خرابی در سیستم ثبت گردیده و بعد از طی مراحل نوبت دهی اقدام به اعزام تعمیرکار به محل می نماییم. در صورتی که تعمیرات در محل قابل انجام باشد تعمیرات در همان محل انجام شده و پس از تحویل هزینه دریافت خواهد شد. اما اگر در محل امکان تعمیرات تخصصی برد نداشته باشیم، آیفون تصویری به مرکز تعمیرات آیفون انتقال داده خواهد شد و بعد از انجام تعمیرات، تعمیرکار موظف به نصب آِفون تصویری در سر جای اولیه خواهد بود و بعد از تست سالم بودن هزینه آن دریافت خواهد گردید.

نگاهی به عملکرد آیفون های تصویری قبل تعمیر

آیفون های تصویری در کارکرد خود نیاز به یک منبع تغذیه خواهند داشت. همانند هر دستگاه الکترونیکی آیفون های تصویری نیز خرابی بسیار بالایی در تعمیرات برد تغذیه خواهند داشت. بردهای تغذیه  نیروی تولید شده را که ولتاژی مابین ۱۴ تا ۱۶ ولت می باشد را به برد قلابک جهت کارکرد تمام قسمتها میرسانند. حال برد قلابک که شاهراه تمام قسمتهاست، این ولتاژ را گرفته و برق مورد نیاز قسمتهای مختلف آیفون تصویری را هم تامین نموده و هم سوئیچ می نماید. ولتاژی جهت تغذیه برد تصویر و تقویت صدا و تولید صدای زنگ و … . در تعمیرات ِک آیفون تصویری بیشترین خرابی ها از همین بردهای تغذیه و بردهای قلابک است. 

برد قلابک حتی سوئیچ نمودن تصویر و تنظیمات صدا و خاموش روشن شدن آیفون تصویری را نیز برعهده دارد. حال که رساندن تصویر به برد تصویر نیز از وظایف برد قلابک خواهد بود. بردهایی نظیر برد حافظه و برد قطع کن مغناطیسی در تمام آیفون های تصویری وجود ندارندو تنها در برخی از آیفون های دارای آپشن موجود هستند.

تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری
تعمیرات آیفون تصویری

آیفون های تصویری بسیار مشابه به یکدیگر هستند ! چراکه اولین آیفون تصویری وارد شده به بازار ایران کوماکس بود و تمام برندها سعی بر کپی برداری از این سیستم نمودند. در این مقاله ما شما را با روند تعمیرات تخصصی آیفون تصویری آشنا میکنیم. آیفون های تصویری جهت تعمیرات به چند قسمت از نظر عملکرد تقسیم بندی می شوند.

 1. مانیتور داخلی واحدها
 2. پنل بیرونی
 3. سوئیچرها
 4.  ترانس و متعلقات

آیفون های تصویری با همین موارد ذکر شده عملکرد کاملی را جهت ارتباط با واحدها می سازند . ما در اینجا تمام قسمتهای آیفون تصویری را نام برده و جهت تعمیرات تخصصی بررسی می نماییم. قبل از انجام هر تعمیراتی باید بدانیم مورد معیوب از کدام قسمت است. اگر آیفون تصویری کار نمیکند کدام قسمت از آیفون تصویری خراب است؟ پس پاسخ به این سوالات بسیار مهم خواهد بود…

نکات کلیدی در تعمیر آیفون تصویری

هر تعمیرکاری علاوه بر تجربه و دانشی که در زمینه تعمیرات تخصصی به آن دست می یابد به برخی نکات کلیدی و ارزشمند نیز دست می یابد که در اینجا چند نکته کلیدی در تعمیرات آیفون تصویری را نام میبریم:

 1. در تعمیر یک برد اس ام دی آیفون تصویری هیچ گاه از درجه باد بالا استفاده نکنید! چراکه این فشار باد باعث بلند کردن قطعات ریز اس ام دی میگردد و گاها این قطعات از میزکار گم میشوند. بهترین درجه فشار ۲ می باشد.
 2. در تعمیرات رگولاتورها و ترانزیستورها و تمام قطعات دارای حرارت در آیفون تصویری سعی نمایید از هدسینگ جهت خنک نمودن برد استفاده نمایید! چراکه بودن هدسینگ طول عمر قطعه را چند برابر می نماید.
 3. در استفاده از هدسینگ در آیفون های تصویری از خمیر یا چسب سیلیکن استفاده نمایید. چرا که چسب یا خمیر سیلیکن انتقال حرارت را به راحتی انجام میدهد و تعمیرات اصولی میگردد.
 4. هیچ گاه در تعویض قطعات ساده از هیتر استفاده نکنید! چراکه استفاده بیش از حد از هیتر در تعمیرات باعث خرابی PCB برد آیفون تصویری می گردد. تعمیرکاران حرفه ای همیشه از هویه استفاده میکنند.
 5. همیشه جهت تعمیر میکروفن و یا تعویض آن ، پشت آن را با چسب حرارتی بپوشانید! این کار سبب از بین رفتن صدای صوت شدید می گردد. میکروفن ها از نوع خازنی بوده و خاصیت خازنی موجود در هوای مرطوب باعث ایجاد نویز در صدا میگردد.
 6. همواره سعی نمایید در تعمیرات صدای آیفون تصویری اگر نیاز به تعمیر هوک دارید آن را تعویض نمایید! چراکه شستشوی هوک نهایتا برای چند ماه دوام خواهد آورد.
 7. در خرابی های رگولاتورها اگر ولتاژ ورودی شما بالاتر از حد استاندارد است سعی نمایید از مقاومت جهت کم نمودن ولتاژ ورودی به رگولاتور استفاده نمایید چراکه این کار سبب طول عمر بالای قطعه میگردد.
 8. در تعمیرات پنل آیفون های تصویری تابا توجه داشته باشید که ولتاژ ورودی به پنل جهت تغذیه دوربین نیز استفاده میگردد. در صورت خرابی ترانس دوربین نیز قطع میگردد.
 9. صدای هم هم و صوت همیشه از میکروفن است پس ابتدا در تعمیر صدای خر خر یا هم هم در آیفون تصویری ابتدا میکروفن را تعویض نمایید.
 10. خرابی مشترک در ساختمانها یا واحدها مربوط به پنل می باشد و کمتر پیش خواهد آمد که تمام واحدها معیوب باشند.
 11. آیفون های تصویری چهارسیمه متاسفانه مشکل تداخل زنگ هنگام نشان دادن تصویر دارند. یعنی اگر سه واحد در حال تماشای تصویر باشند  و شخصی واحد  دیگری را بفشارد تمام آن چهار واحد زنگ خواهد خورد. پس این ایراد در تمام آیفون های چهارسیمه موجود است و اگر چنین مشکلی حتی هنگام روشن نبودن تصویر واحدها داشتید حتما ارتباط شما با پنل توسط هوک قطع نمیگردد.
 12. در تعمیر خرابی مربوط به صدای رفت و برگشت باهم معمولا در داخل مانیتورها مربوط به خازن های میکروفاراد پایین است.
 13. همواره هنگام نداشتن تصویر در ابتدا ولتاژ ورودی به برد تصویر را توسط سیم های مشکی و قرمز چک نمایید.
 14. بردهای دوربین پنل و بردهای تصویر قطعات بسیار حساسی هستند همواره توجه داشته باشید که قبل از شروع به تعمیرات تمام عملکرد برد را بشناسید. این عملکردها در دوره آموزش تخصصی تعمیرات آیفون تصویری ذکر میگردد.
 15. اگر بردی را نتوانستید تعمیر نمایید همواره در تلاش برای تعمیر آن باشید نه تعویض! تعویض قطعات آیفون تصویری سبب میگردد از دنیای حرفه ای بردها و تعمیرات عقب بمانید.
 16.  

تعمیرات مانیتور آیفونهای تصویری

مانیتور در واقع همان آیفون داخل واحد است. آیفون های داخلی یا مانیتورها بسته به هر برندی از کوماکس ، سیماران ، سوزوکی ، کنوی ، تابا ، کوکوم ، الکتروپیک ، تکنما ، آلدو ، اکو ، هیوندا و… تمام قطعات ذکر شده در این مطلب را خواهند داشت. پس تعمیرات ذکر شده مربوط به تمام برندهای آیفون تصویری خواهد بود. هر مانیتوری جهت کارکرد نیاز به بردهای زیر خواهند داشت :

 • برد قلابک
 • برد تصویر
 • برد تغذیه
 • صفحه کلید

نقش برد قلابک در تعمیر مانیتور آیفون تصویری

برد اصلی یا قلابک یعنی شاهراه تمامی بردها و تمام عملکردهای یک آیفون تصویری از برد اصلی عبور می کند. بردهای اصلی ممکن است به صورت مجزا در آیفون تصویری وجود داشته باشند و ممکن است به صورت یکپارچه با تمام بردها مشترک باشند. اما به طور کلی منظور ما از تعمیر برد اصلی آیفون تصویری قسمت برد صداست. این در تمام آیفون های تصویری مشترک است. برد قلابک در آیفون های تصویری تکنما به سختی معیوب میگردد و قلابک استفاده شده در این آیفون های تصویری نیاز به تعمیر نخواهد داشت. اما در آیفون های تصویری کوماکس و خصوصا الکتروپیک برد قلابک به وفور دچار مشکل میشود و بیشترین خرابی در تعمیرات به بار می آورند.

برد صدا تشکیل شده است از قطعات اصلی :

 • قلابک یا هوک
 • آی سی ها
 • رگولاتورها
 • ترانزیستورها

اینها تمام موارد مهمی بود که در برد اصلی باید به آن توجه داشته باشیم. مهم نیست که آیفون تصویری ما از چه برندی باشد کوماکس ، سوزوکی ، تابا ، الکتروپیک ، کنوی و یا هر برند دیگری از آیفون های تصویری مهم شناختن قطعه معیوب و برطرف کردن ایراد است.

انواع قلابک در آیفون های تصویری

به طور کلی قلابک در انواع آیفون های تصویری متفاوت است. ما در آیفون های تصویری امروزی دو نمونه قلابک خواهیم داشت. قلابک ۶ خار و قلابک ۱۲ خار. هر دو نوع قلابک وظیفه قطع و وصل صدا و تصویر و صدای زنگ را دارند اما در برخی آیفون های تصویری مانند آیفون های کوماکس قدیمی و سیماران و سوزوکی از نوع ۱۲ خار است و قلابک در بیشتر آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک از هر دو نوع ۱۲ خار و ۶ خار هستند. عملکرد تمام قلابک ها به یک صورت بوده و تمام خرابی آن بسیار زیاد است.

قلابک در آیفون های تصویری الکتروپیک ، کوماکس ، سوزوکی ، سیماران بسیار زیاد خراب خواهد شد و نیاز به تعمیرات دارد. در آیفون های تصویری تکنما و تابا قلابک از جنس بسیار مرغوب بوده و به سختی معیوب میگردد.

خرابیهای مربوط به قلابک  عبارت است از : 

 • نداشتن یا ضعیف بودن صدای رفت یا برگشت
 • نداشتن و پرش در تصویر آیفون تصویری
 • نداشتن یا ضعیف
 • بودن صدای زنگ 

قلابک 12 خارقلابک 6 خار

آی سی ها در تعمیر آیفون تصویری

آی سی ها در تعمیر یک آیفون تصویری نقش بسیار مهمی دارند و وظیفه انجام یک عملکرد به عهده آی سی هاست. در تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری تمام آی سی های مورد نیاز جهت تعمیر یک آیفون تصویری ذکر شده است. آی سی ها عبارت اند از:

 • آی سی تولید صدای زنگ
 • آی سی تقویت صدا
 • آی سی تایمر

تمام این آی سی های ذکر شده در آیفونهای تصویری کوماکس سیماران سوزوکی کنوی و کوکوم و تابا و الکتروپیک و تکنما مشترک هستند. تمام موارد ذکر شده در تعمیرات تخصصی هر برند به طور کاملا تخصصی ذکر شده است.

روابط آی سی تولید صدا زنگ و تقویت صدا دربرد صدا آیفون چیست؟

همانطور که میدانیم آی سی تولید صدای زنگ زنگ مورد نیاز برای پخش را تولید می نماید. حال صدای تولید شده در آی سی تولید صدای زنگ جهت پخش نیاز به تقویت خواهد داشت. همانطور که از نام این آی سی مشخص است وظیفه تقویت صدای زنگ را دارند. اما در آیفون های تصویری تکنما علاوه بر تقویت صدای زنگ تقویت صدای شنیده شده نیز توسط این آی سی انجام خواهد شد. در تمام برندهای آیفون تصویری تکنما ، سوزوکی ، سیماران ، تابا ، الکتروپیک ، کوکوم ، کنوی ، آلدو ، اکو و … آی سی تقویت صدای زنگ از یک مدل کد lm386 خواهد بود. 

IC LM386 DATA SHEET

توجه داشه باشید که این آی سی علاوه بر خازن گین که یک خازن ۱۰ میکرو است از چهار خازن در اطراف تشکیل شده است که وظیفه تقویت یا گین و برخی خازن ها کار ایجاد صدای تریبل را خواهند داشت.

مشکلات ایجاد شده در خرابی آی سی تولید و تقویت صدای زنگ چیست؟

 • نداشتن صدای زنگ
 • قطع شدن صدای زنگ در هنگام پخش
 • ایجاد صدای دلخراش در هنگام پخش صدای زنگ و …
 • ضعیف بودن صدای زنگ
نقش آی سی تایمر در تعمیر آیفون تصویری

تایمر همانطور که از نام آن پیداست در تمام آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کنوی ، تابا ، کوکوم ، الکتروپیک ، تکنما ، آلدو ، اکو و… حتما وجود خواهد داشت. وظیفه این آی سی ایجاد تایم برای عملکرد تصویر و صداست. یعنی زمانی که ما تصویر آیفون تصویری را وصل می کنیم نیاز است که این آی سی وارد مدار شده و پس از گذشت یک تایم مشخص تصویر را قطع نماید. این آی سی علاوه بر آن وظیفه نویز گیری از صدا را نیز دارد. 

توجه داشته باشید که این آی سی به تنهایی وظیفه سوئیچ تصویر را انجام نمیدهد بلکه وظیفه سوئیچ نمودن تصویر با ترانزیستور tip127 خواهد بود.

خرابی های آی سی تایمر چیست؟

 • شنیدن صدای بوق همراه با زنگ خوردن آیفون تصویری
 • قطع نشدن تصویر بعد از گذشت زمان

نقش ترانزیستور در تعمیر برد صدا

ترانزیستور قطعه ای الکترونیکی است که با جریان اندکی فرمان گرفته و عمل سوئیچ را انجام خواهد داد. اگر ترانزیستور در آیفون تصویری را به صورت کتابی شرح دهیم قدرت درک مطلب بسیار سخت خواهد شد. پس در همین قدر که ترانزیستور عمل سوئیچینگ را انجام خواهد داد اکتفا میکنیم.

یکی از ترانزیستورهای مهم در آیفون تصویری همین ترانزیستور tip127 است که وظیفه سوئیچ نمودن تصویر را خواهد داشت. پس اگر ترانزیستور tip127 معیوب گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 • آیفون تصویری تصویر نخواهد داشت.
 • تصویر آیفون تصویری  بعد از مدتی قطع نخواهد شد
 • تصویر با فشار دادن دکمه تصویر خواهد آمد و با رها کردن آن قطع خواهد شد.
 • تصویر با فشار دادن هوک قطع نخواهد شد.

روند تعمیراتی برد تصویر آیفون تصویری

برد تصویر در تمام آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، الکتروپیک ، تابا ، تکنما ، کوماکس ، کنوی ، کوکوم ، کالیوز ، هیوندا ، اکو و … به یک صورت خواهد بود. اما با انواع متفاوتی ارائه میگردد.

 • بردهای تصویر لمسی
 • بردهای تصویر ساده

مدل بردهای لمسی تنها تفاوت آن با دیگر بردها داشتن آی سی های قابل برنامه ریزی هستند. اما از نظر تعمیرات تخصصی در دوره آموزش تعمیرات به صورت تخصصی آموزش داده میشوند. بردهای تصویر وظیفه تبدیل سیگنال تصویر به نمایشگر جهت نمایش را دارند. بردهای تصویر از مهمترین قسمت یک نمایشگر هستند که بیشترین خرابی در نداشتن تصویر را دارند. اما قبل از هر چیزی در ابتدا ما باید بدانیم که خرابی نداشتن تصویر از برد تصویر است یا از برد صدا یا قلابک.

برد تصویر

نحوه تشخیص خرابی برد تصویر

جهت تشخیص خرابی در ابتدای کار باید بدانیم که هر برد تصویر جهت کارکرد به دو سیم ولتاژ ۱۲ ولت مستقیم و دو سیم تصویر نیاز خواهند داشت. پس اگر ولتاژ را به تنهایی به برد تصویر بدهیم تصویر مانیتور آبی خواهد شد. اما اگر هیچ ولتاژی نداشته باشیم تصویر آبی را نیز نخواهیم داشت. پس حال به راحتی خواهیم دانست که اگر تصویر آبی باشد به راحتی می دانیم که برق بدون هیچ اشکالی به برد تصویر رسیده است. اما اگر تصویر آبی را داشته باشیم اما چیزی در نمایشگر نشان داده نمیشود باید در ابتدا به صورت مستقیم (در آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کوماکس ، کنوی ، هیوندا ، اکو ، سیم شماره چهار و در آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک سیم شماره ۱ ) به سیم زرد برد تصویر داده و مورد را بررسی نماییم. در صورت نداشتن تصویر خرابی از برد تصویر و درصورت داشتن تصویر خرابی از برد قلابک خواهد بود.

آی سی ها در برد تصویر

آی سی های مهم در برد تصویر وظیفه های مهمی نیز ایفا میکنند که در زیر به آنها اشاره کوتاهی خواهیم نمود.

 • آی سی سوئیچینگ
 • آی سی بکلایت
 • آی سی برنامه
 • آی سی رنگ

آی سی های سوئیچینگ با کدهای lsp5526 ، lsp5520 ، mp1482 و act4060 در تعمیر انواع مختلف آیفون تصویری وجود دارند که بیشترین نوع خرابی را خواهند داشت. وظیفه آنها سوئیچ نمودن ولتاژ مورد نیاز قسمت های مختلف خواهد بود. آی سی های بکلایت که از نوع ۶ پایه هستند نیز وظیفه تولید نور در پس زمینه tft را دارند.  آی سی های رنگ نیز وظیفه تولید و پردازش رنگ را خواهند داشت. آی سی برنامه نیز بسته به مدل برد تصویر برنامه برای کارکرد tft  و برد تصویر را در خود جای خواهند داد.

کوماکس مادر تعمیرات آیفون تصویری

آیفون های تصویری برندهای متفاوتی را دارند که هر یک از این برندها روش تعمیرات و عیب یابی خاص خود را دارند. اما در این میان برخی برندها تغلیدی از دیگر برندهای ساخته شده در بازار می باشند. آیفون تصویری کوماکس به دلیل ابتدایی ترین آیفون تصویری در بازار ایران به مادر تمامی آیفون های تصویری در تعمیرات مبدل گشته است. بدین صورت که عملکرد بیشتر آیفون های تصویری چهارسیمه دقیقا عملکرد آیفون تصویری کوماکس خواهد بود. شاید با کمی تفاوت . حال بهتر است تا عملکرد تعمیرات آیفون تصویری کوماکس را مشاهده نماییم تا با نحوه تعمیرات بیشتر آیفون ها آشنا شویم.

تعمیرات آیفون تصویری کوماکس (مانیتور داخلی واحد)

برای تعمیرات مانیتور آیفون تصویری کوماکس commax ما تجهیزاتی را که به مراتب باعث خرابی سیستم آیفون تصویری می شوند را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعمیرات مانیتور آیفون تصویری کوماکس
تعمیر آیفون تصویری کوماکس

اجزاء اصلی در تعمیرات آیفون کوماکس شامل

 1. میکروسوییچ آیفون کوماکس ( برد صدا)
 2. برد تغذیه آیفون کوماکس
 3. اسکرول صدای آیفون کوماکس ( کیبورد)
 4. ترانزیستور TIP , رگولاتور ۷۸۱۲ (برد صدا)
 5. دیودها (برد صدا و تصویر)
 6. خازن ها ( تمامی بردها)
 7. سوییچر آیفون کوماکس

توجه کنید :

این تجهیزات در تمامی مدل های آیفون کوماکس commax مشترک می باشند و ممکن است فقط تفاوت ظاهری داشته باشند مانند میکروسوییچ آنها به تصویر زیر توجه کنید.

 1. میکروسوییچ نوع اول

در تعمیرات بسیاری از مانیتور آیفون های تصویری قدیمی همانند کوماکس commax دیده می شود.

میکرو سوییچ نوع اول در تعمیر مانیتور آیفون تصویری کوماکس
میکرو سوییچ ۱ در تعمیر آیفون تصویری کوماکس

۲. میکروسوییچ نوع دوم که در تعمیرات بسیاری از مانیتور های آیفون های تصویری امروزی و جدید دیده می شود.

میکروسوییچ نوع 2 جهت تعمیر مانیتور آیفون تصویری کوماکس
میکروسوییچ جهت تعمیرات آیفون تصویری کوماکس

همانطور که در تصاویر مشاهده کردید تنها مدل های هوک یا میکروسوئیچ تغییر کرد و ماهیت و وظیفه اصلی در تمامی مدلها یکسان خواهد بود.

۱. تعمیرات میکروسوییچ مانیتور آیفون کوماکس commax

میکروسوئیچ یا هوک اصلی ترین قسمت تعمیرات یک آیفون تصویری به حساب می آید . به طوری که هر تعمیرکاری حتی بدون تست قطعه این قطعه را در ابتدا تعویض می نماید. در صورت برطرف نشدن مشکل ادامه تعمیرات را دنبال میکنند.

میکرو سوییچ قطع کن در تعمیر آیفون تصویری کوماکس
میکروسوییچ

میکروسوئیچ چه خرابی هایی به بار می آورد؟

 1. زنگ نخوردن آیفون تصویری
 2. قطع شدن صدای رفت و برگشت در برخی مواقع
 3. زنگ خوردن مداوم برخی طبقات
 4. تداخل در زنگ واحدها
 5. نداشتن تصویر
 6. نویز در صدا و تصویر

بیشترین موردی که مربوط به تعمیرات یا خرابی آیفون های چهارسیمه می باشد موضوع صدا و یا قطع و وصل شدن صدای بیرون و یا میکروفون است نوع از خرابی مربوط به میکروسوئیچ دهنی آیفون است که باید توسط تعمیرکار برطرف گردد. جهت تست این قطعه می توانید توسط دستگاه بازر کلیه تیغه ها را جهت اتصال کامل چک کنید.

نکاتی در رابطه با هوک

 • به مرور زمان این تیغه ها خاک گرفته و باعث اتصال نا مناسب و یا با مقاومت می شوند .پس در چک کردن توسط بازر مطمعن شوید مقاومت تیغه ها در حالت بسته صفر و یا نزدیک به صفر باشد.
 • شستشوی قطعات الکترونیکی بعد از گذشت چند سال واجب است و نیازی به تعمیرات قطعات مانیتور نیست. این کار باعث می شود کلیه کنتاکتها به خوبی اتصال برقرار کنند. پس شستشوی قطعات هیچ ضرری به قطعه نمی رساند.

توجه

 • هنگام شستشوی قطعات توسط اسپری ناهید حتما برق آیفون را قطع نمایید. چرا که اسپری دارای میزان زیادی الکل است و الکل ماهیتی رسانا دارد و ریختن آن بر روی بورد ممکن است باعث اتصال کوتاه قطعات و خرابی بورد گردد.
 • اسپری ناهید در دو مدل خشک و روغنی موجود است که حتما باید از مدل خشک جهت شستشوی قطعات الکترونیکی آیفون استفاده کنید.
 • بعد از شستشو کاملا صبر نمایید تا برد به خوبی خشک شود.

اسپری ناهید برای تعمیر و شستشوی برد مانیتور آیفون تصویری
اسپری ناهید در تعمیر برد آیفون کوماکس

۲ . تعمیرات برد تغذیه مانیتور آیفون کوماکس

دومین مورد از تعمیرات آیفون ها برد تغذیه ضعیف آنهاست که بعد از مدتی باید تعویض گردد. از علایم خرابی برد تغذیه میتوان به صدای تغ تغ داخل گوشی – چشمک زدن ال ای دی یا چراغ اشاره کرد. مشکلاتی که با خرابی بورد تغذیه در آیفون تصویری کوماکس با آن مواجه می شوید به صورت زیر است:

 1. باز نشدن درب در واحد مورد نظر ( توجه داشته باشید که کلیه عملکردهای دیگر به درستی کار خواهند کرد)
 2. روشن نشدن آیفون تصویری
 3. چشمک زدن و صدای تق تق در آیفون تصویری
 4. نویز شدید در تصویر

توجه برد تغذیه در تعمیرات آیفون تصویری الکتروپیک و تابا متفاوت از کوماکس است پس قبل خرید حتما شخص را مطلع سازید!!

توجه برد تغذیه در تعمیرات آیفون های تصویری کوماکس commax سوزوکی سیماران و آلدو به یک صورت و مشترک می باشد.

برد تغذیه در تعمیر مانیتور آیفون تصویری کوماکس
نمونه ای از برد تغذیه در تعمیر آیفون کوماکس

۳. تعمیرات اسکرول صدای مانیتور آیفون کوماکس

تعمیرات قطعه اسکرول صدا جهت تنظیم صدای مانیتور آیفون کوماکس داخل واحد است اگر آیفون تصویری شما دارای تنظیمات صداست پس حتما این تنظیمات چک شود. اگر آیفون تصویری شما دارای اسکرول صدا در زیر و یا کنار آیفون است به موارد ذکر شده دقت نمایید.

تنظیم صدای زنگ در برخی مدلهای آیفون تصویری وجود دارد و در برخی دیگر از مدلها این تنظیمات موجود نمی باشد. ما در اینجا راهکار هایی ارائه داده ایم تا اگر آیفون تصویری شما قابلیت تنظیم ملودی زنگ ندارد بتوانید آن را تعویض نمایید.

مشکلاتی که خرابی اسکرول صدا باعث آن می شود چیست؟

 • زنگ نخوردن آیفون تصویری
 • تنظیم نشدن صدای زنگ آیفون تصویری

اما راهکار چیست؟ ابتدا توسط اسپری ناهید خشک شستشو دهید و اگر بعد از شستشو باز هم واحد زنگ نخورد، قابل تعمیر نیست و قطعه باید تعویض گردد.

اسکرول مانیتور آیفون کوماکس در تعمیرات
پتانسیومتر

اسکرول چیست؟

اسکرول و یا پتانسیومتر و به زبان ساده تر ولوم یک قطعه الکترونیکی است که همان مقاوت می باشد ولی متغییر. زمانی که شما این ولوم را تغییر می دهید میزان مقاومت تغییر کرده و صدا کم و زیاد می شود. توجه کنید که با اتصال کوتاه یعنی مقاومت صفر میتوانید این قطعه را آزمایش کنید و از صحت کارکرد آن مطلع شوید . یا در صورت وجود اهم متر میتوانید قطعه را تست کنید.

انواع پتانسیومتر در تعمیرات مانیتور آیفون کوماکس commax

پتانسیومتر در تعمیر مانیتور آیفون تصویری
جایگاه پتانسیومتر ۱

پتانسیومتر در تعمیر مانیتور کوماکس
تصویر بزرگ شده پتانسیومتر ۱

پتانسیومتر نوع 1 در تعمیر مانیتور آیفون تصویری کوماکس
زاویه دیگر پتانسیومتر نوع ۱

پتانسیومتر سوزوکی در تعمیر مانیتور آیفون تصویری کوماکس
پتانسیومتر مربوط به سوزوکی

پتانسیومترهای مربوط به تعمیر لامپ تصویر مانیتور آیفون کوماکس
پتانسیومتر های نوع ۲ کوچک تصویر

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده کردید کلیه تصاویر جایگاه و انواع پتانسیومتر را نمایش می دهد و هر مدل از آیفون یک نمونه متفاوت از پتانسیومتر دارد.

۴ .  تعمیرات سوییچر مانیتور آیفون کوماکس

همانطور که از نام این قطعه پیداست وظیفه سوئیچ نمودن را برعهده دارد. این قطعه در تمامی آیفون های تصویری آنالوگ کاربرد دارد. قطعه سوئیچر یا در ابتدای مسیر کابل کشی و یا در انتهای مسیر و یا در داخل آیفون کوماکس و یا در داخل پنل کوماکس دیده می شود.

انواع سوئیچر در تعمیر سیستم آیفون کوماکس

سوئیچرها انواع متفاوتی دارند و هر مدل از این سوئیچ ها یک وظیفه را دنبال می نمایند. گاهی تجمع این سوئیچ ها در کنار یکدیگر به سوئیچر مجتمع معروف است. حال انواع آن عبارت است از :

 • سوئیچر تکی

 • سوئیچر مجتمع

 سوییچر تکی

این قطعه در پشت آیفون تصویری کوماکس در داخل جعبه تقسیم آیفون جا گرفته است . معمولا سوییچ های چهار به پنج در پشت آیفون تصویری کوماکس بیشترین خرابی را دارند. پس ابتدا این قطعه ارزان را تعویض نمایید.

سوییچر تکی مانیتور آیفون کوماکس در تعمیرات و نصب
سوییچر

سوییچر مجتمع

ممکن است مجتمع شما دارای سوییچر مجتمع باشد. جایگاه قرار گیری این سوییچر در جعبه تقسیم کلی ساختمان است و احتمال خرابی این قطعه معمولا پایین است . پس می توانید در انتها آن را چک نمایید.

توجه داشته باشید سوییچر ها در تعمیرات آیفون های تصویری کوماکس commax نقش بسیار مهمی دارند.

خرابی در سوییچر مجتمع آیفون تصویری کوماکس
سوییچر مجتمع

مشکلاتی که خرابی سوییچر تکی به بار می آورد کدام است؟

 1. زنگ نخوردن آیفون تصویری کوماکس
 2. خاموش نشدن تصویر ایفون تصویری
 3. اتصال دایم تصویر
 4. باز نشدن درب

سیم کشی چه نقشی در تعمیرات یک اف اف تصویری دارد؟

اف اف تصویری یا درب بازکن تصویری یا آیفون تصویری ، عناوین متفاوتی از آیفون تصویری هستند که بر زبان ها جاری شده اند. سیم کشی یا کابل کشی نقش بسیار مهمی در طول عمر قطعات آیفون تصویری و حتی کیفیت صدا و تصویر خواهد داشت. همواره توجه داشته باشید که نصب تخصصی یک آیفون تصویری اگر توسط افراد ماهر صورت گیرد مسلما تعمیرات کمتری به سراغ سیستم اف اف شما خواهد آمد. اما اگر این نصب به عهده فردی ناوارد صورت گیرد مسلما سیستم آیفون تصویری با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. از عمده مشکلاتی که در نصب ایجاد میگردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قطع و وصل شدن صدای رفت و برگشت
 2. قطع و وصل شدن تصویر
 3. نداشتن تصویر در طبقات بالای ساختمان
 4. نویز در تصاویر واحدها
 5. نویز در صدای واحدها
 6. نداشتن صدای زنگ یا تداخل صدای زنگ در واحدها
 7. خرابی پیاپی اف اف های تصویری در ساختمان

و تمام موارد مربوط به نصب ، همگی در سیم کشی نامناسب و کابل کشی نامناسب دخیل هستند.

 

آیا میخواهید تعمیر تخصصی بردهای آیفون های تصویری DIP , SMD را خودتان انجام دهید؟

با گذراندن این دوره حتی بردهای ال سی دی و بردهای دوربین پنل را نیز تعمیر کنید!!!

تعمیرات تخصصی انواع بردهای آیفون تصویری در این دوره آموزش داده میشود.

تعمیرات آیفون تصویری

مشکلات به وجود آمده در آیفون های تصویری

دانستنی های قبل از تعمیرات

حسن حسینپور
حسن حسینپور
@-۱۳۶۶-hassan
بیشتر بخوانید
سلام در تعمیر آیفون تصویری خودمون از سایت شما و مطالب مفیدتون استفاده کردم و خوشبختانه تونستم آیفونم رو تعمیر کنم. ممنون از تمام زحماتتون
معصومه عسکری
معصومه عسکری
@askari1372
بیشتر بخوانید
سلام ممنون از خدماتتون بابت تعمیر آیفون تصویری خودم تماس گرفتم منتها بعد یک روز تشریف آوردید. البته اینقدر از تعمیر آیفون راضی بودم که بابت تاخیر الان مشکلی ندارم.
مهدی نوروزی
مهدی نوروزی
@mahdi-mahdi1369
بیشتر بخوانید
شما و تیمتون رو دوست دارم به خاطر این که توی یک کار تخصص پیدا کردید و اون هم تعمیر آیفون تصویری هست. مثل دیگران از هر کاری یکم یاد گرفتن و خلاصه دست به آچار بودن انسان را متخصص نمیکنه.
قبل
بعدی

طوری زندگی کنید که انگار فردا قرار است بمیرید و طوری یاد بگیرید که انگار برای همیشه زنده خواهید ماند.

سرعت و تندی کار را مجوی، بلکه خوبی و برگزیدگی آن را سعی کن؛ زیرا مردم از تو نپرسند در چه مدت کار را انجام دادی، بلکه خوبی و بی‏نقصی آن را می‏جویند.

ثبت آدرس تعمیر

ثبت آدرس نصب و تعمیرات

تهران ،ستارخان، ابتدای خسرو شمالی، جنب بانک رفاه ، پلاک ۶ واحد۶

‫۳۸ دیدگاه ها

 1. سلام بابت دوره تعمیر آیفون تصویری سوال داشتم
  کی دوره حضوری برگزار میشود لطفت با من تماس بگیرید زنگ زدم ب شرکت داخلی ها جواب ندادند

 2. سلام به شما مهندس عزیز
  ممنون از مطالب فوق العاده شما که بدون هیچ چشم داشتی منتشر شده. ببخشید تعمیر اف اف تصویری به صورت حضوری هم انجام میشه؟ یعنی تعمیر آیفون تصویری در محل انحام میدید؟ آیفون کوماکس هستش و البته برخی واحدها آیفون سوزوکی دارند…

 3. سلام استاد ساختمان ما ۱۰ واحدی است بعضی از ضعیف بودن صدا شکایت دارند ومیگن صدای کسی را که زنگ زده نمی‌شنویم البته واحد خودمون این مشکل را نداره بعضا هم وقتی زنگ یک واحد را میزنی دوسه تا از واحدها باهم زنگ میخورد علت چیست ؟ ممنونم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست خوبم
   مشکل شما مربوط به فرسوده شدن قطعات در برد صدا می باشد و ممکن است با سرویس برد صوت مشکل کاملا برطرف گردد. تداخل زنگ در آیفون های تصویری هم مربوط به همان برد صداست و احتمال ۹۰ درصد قطعات هوک در برد صدا مشکل دارند. در صورت نیاز به تعمیرات حضوری یا در محل میتوانید با ما در تماس باشید.

 4. سلام وقتتون بخیر. ممنونم بابت خدمات دهی فوق العادتون . برای تعمیرات آیفون تصویری از شرکت شما اومدن و هم حسن برخورد و هم هزینه تعمیرات مناسب بود. خداقوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما