تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوکومتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمشکلات نصبنصبنصب الکتروپیکنصب برندهانصب تابانصب تکنما

روش های نصب دزدگیر برای آیفون تصویری(جلوگیری از دزدیده شدن)

دزدیده شدن پنل آیفون تصویری امروز یک مشکل بزرگ برای ساختمانهای مسکونی دارای آیفون تصویری در ایران شده است. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی جامعه به مراتب دزدیده شدن و یا سرقت پنل های آیفون تصویری بیشتر دیده میشود. اما چه کنیم که پنل آیفون تصویری ما دزدیده نشود؟ در این مطلب ما روشهای نصب دزدگیر آیفون تصویری و یا ترفندهایی برای جلوگیری از دزدیده شدن آیفون تصویری عنوان خواهیم کرد که بسیار مهم و راحت خواهد بود. پس قبل از اقدام به نصب آیفون تصویری بهترین راه را برای نصب دزدگیر پنل آیفون تصویری انتخاب نمایید.

حال در این مطلب بهترین راهکارها برای دزدیده نشدن پنل و نصب دزدگیر پنل را آموزش خواهیم داد.

شناسایی سیم های آیفون تصویری قبل از نصب دزدگیر پنل

قبل از نصب هر نوع دزدگیری بر روی آیفون تصویری باید بدانیم که سیم بندی آیفون های تصویری به چه صورت است. اما شناسایی سیم بندی آیفون های تصویری به چه دردی خواهد خورد؟ آیفون های تصویری آنالوگ جهت زنگ خوردن به سیم زنگ یک منفی اعمال میکند.این یعنی اگر سیم منفی به سیم زنگ متصل گردد آیفون تصویری زنگ خواهد خورد. حال از همین امر می توان استفاده نمود تا هنگام باز نمودن پنل مثلا واحدهای خاصی زنگ بخورد و یا تمام واحدها زنگ بخورد و از دزدی پنل آیفون تصویری جلوگیری شود.

سیم بندی آیفون های تصویری
سیم بندی آیفون های تصویری

نصب دزدگیر پنل در آیفونهای تصویری الکتروپیک و تابا

در آیفون های تصویری الکتروپیک ، شرکت الکتروپیک یک میکروسوئیچ در پشت پنل تعبیه نموده است که این میکروسوئیچ از نوع Normaly Close می باشد. یعنی در حالت معمولی تیغه های آن بسته است. حال اگر دوسر این میکروسوئیچ را طبق جدول بالا به سیم های چهار و سه پشت پنل متصل کنیم، زمانی که پنل در سر جای خود قرار دارد میکروسوئیچ در حالت فشرده قرار خواهد گرفت و تیغه آن باز است و زمانی که پنل توسط شخص خارجی باز گردد، تیغه ها به حالت نرمال خود برگشته و بسته میشود و همین امر سبب اتصال سیم منفی به سیم شماره چهار خواهد شد و تمام واحد ها زنگ خواهد خورد.

میکروسوئیچ دزدگیر پنل الکتروپیک جهت نصب دزدگیر پنل آیفون الکتروپیک
میکروسوئیچ دزدگیر پنل الکتروپیک

یعنی برای نصب دزدگیر پنل در آیفون تصویری الکتروپیک باید دو عدد سیم متصل به میکروسوئیچ را به سیم های شماره ۴و۵ کلیه واحدها یا تعداد واحدی که نیاز به زنگ خوردن دارد متصل نمود.

اما آیا این زمان برای باز کردن و دزدیده شدن پنل راه مناسبی خواهد بود؟ دیعنی دزدیده شدن پنل بسیار زودتر از موعدی که واحدها زنگ بخورند اتفاق خواهد افتاد و به نظر میرسد گزینه مناسبی برای جلوگیری از دزدیده شدن پنل نباشد. پس بهترین راه برای جلوگیری از دزدیده شدن پنل آیفون تصویری چیست؟ با ما همراه باشید تا روشهای بهتری را در ادامه معرفی نماییم.

نصب دزدگیر پنل در آیفون های تصویری تکنما

اما شرکت تکنما نیز برای دزدیده نشدن پنل های خود از روشهای دیگری استفاده نموده است که البته بیشتر این امکانات یک گزینه برای خرید و فروش بالا می باشد نه دزدیده نشدن پنل آیفون تصویری…

برد اصلی در تعمیر آیفون تصویری تک نما یا تکنما
برد اصلی آیفون تکنما

شرکت تکنما در پشت پنل ورودی ساختمان یک سوکت تعبیه نموده است که در صورت اتصال کوتاه این سوکت صدای دزدگیر قطع خواهد شد و در صورت باز شدن اتصال سوکت دزدگیر در پنل پخش خواهد شد. این بدان معنیست که در دور فریم پلاستیکی یا قاب پشت پنل یک سیم نازک به پیچ های روی قاب متصل نموده تا زمانی که پنل به قاب پشت پنل پیچ گردد این اتصال برقرار خواهد بود و به محض باز نمودن پنل و باز شدن پیچ ها صدای پنل پخش خواهد شد. که البته تا آن زمان پنلی در جایگاه خود نخواهد ماند.

همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید دو سیم مربوط به دزدگیر باید به قاب پشت پنل متصل گردد. این سیم در حالتی که پنل آیفون تصویری در حالت بسته می باشد اتصال کوتاه خواهد بود که صدای دزدگیر در این صورت پخش نخواهد شد، اما اگر پیچ ها باز گردند دزدگیر پنل شروع به صدا خواهد کرد. اما این روش از نظر ما روش مطمعنی برای دزدیده نشدن پنل نخواهد بود. حال در ادامه راهکارهای مناسب ارائه خواهد شد.

نصب دزدگیر پنل برای برندهای آیفون تصویری سوزوکی – سیماران – کوماکس – کنوی – آلدو

جهت نصب دزدگیر در تمامی برندهای آیفون تصویری ذکر شده از همان میکروسوئیچ در برند تابا و الکتروپیک استفاده می شود اما با این تفاوت که اینبار طبق جدول اعلام شده سیم های ۱ و۲ تمامی واحدها به دو سیم میکروسوئیچ متصل خواهد شد. اما این راه پیشنهاد نمیگردد! چراکه هنگامی زنگ واحدها خواهد خورد که پیچ آیفون تصویری باز گشته و تنها یک صدای زنگ بعد از باز شدن آیفون تصویری و دزدیده شدن آن به گوش خواهد رسید.

روشهای اصولی برای نصب دزدگیر پنل آیفون تصویری تمام برندها

اما بهترین روش نصب دزدگیر در پنل های آیفون تصویری چیست؟

  1. استفاده از میکروسوئیچ پشت قاب بارانگیر
  2. استفاده از مدار مجزا توسط پیچ های قاب بارانگیر و رله ( اطمینان بالاتر )

۱- استفاده از میکروسوئیچ پشت قاب بارانگیر برای دزدگیر پنل

استفاده از قاب بارانگیر یک روش مطمعن برای محافظت از دزدیده شدن پنل آیفون تصویری می باشد. بدین صورت که تنها یک قاب بارانگیر دارای چهار عدد پیچ بلند می باشد که باز نمودن آن بسیار زمان بر خواهد بود. اما علاوه بر آن استفاده از میکروسوئیچ در زیر قاب بارانگیر سبب می گردد تا علاوه بر زمان بر بودن این امر صدای دزدگیر یا زنگ واحدها زمانی به صدا در آید که هنوز آیفون تصویری بر روی دیوار متصل می باشد. این یک حفاظت مناسب برای پنل بیرونی ساختمان خواهد بود.

قاب بارانگیر بلند برای آیفون تصویری
قاب بارانگیر بلند برای آیفون تصویری

روش نصب دزدگیر مطمعن برای پنل آیفون تصویری

روش نصب بدین صورت است که در ابتدا نیاز به یک عدد میکروسوئیچ در حالت عادی بسته دارید(Normaly Close). در زیر قاب بارانگیر قسمتی را پیدا کنید که از دیوار کمی فاصله داشته باشد. این میکروسوئیچ را در زیر قاب بارانگیر به گونه ای نصب نمایید که هنگام بسته شدن قاب بارانگیر میکروسوئیچ فشرده شود. یعنی زمانی که قاب از دیوار جدا گردد میکروسوئیچ به حالت اولیه برگردد. سیم های آن را در آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک به سیم شماره چهار و پنج و در آیفون های تصویری دیگر به غیر از تکنما به سیم های شماره ۱ و ۲ متصل نمایید. حال هنگامی که قاب بارانگیر توسط افراد جدا گردد تمام واحدهای ساختمان زنگ خواهد خورد و حتی هنوز پنل آیفون از دیوار جدا نگردیده است.

۲- استفاده از مدار مجزا توسط پیچ های قاب بارانگیر و رله ( اطمینان بالاتر )

اتصال صحیح دزدگیر پنل آیفون تصویری جهت دزدیده نشدن پنل
اتصال صحیح دزدگیر پنل آیفون تصویری

در این روش که یک روش بسیار مطمعن تر می باشد با کنده شدن و حتی باز شدن تنها یک پیچ از قاب بارانگیر ، زنگ تمام واحدها به صدا در خواهد آمد و دیگر مهلتی برای باز نمودن پنل نخواهد بود. حتی در مناطق حساس نیز می توان از دزدگیر با صدای بسیار بلندی در پشت درب بهره برد تا در صورت کوچکترین تکانی در قاب بارانگیر دزدگیر پنل آیفون تصویری به صدا در آید.

در این روش که در تصویر بالا نیز مشاهده میکنید، سیم مثبت ترانس مستقیما به بوبین رله متصل می گردد و سیم منفی به یکی از پیچ های قاب بارانگیر و یک پیچ دیگر از قاب بارانگیر به منفی ترانس متصل میگردد. این اتصال بدین صورت عمل خواهد کرد که در صورت بسته بودن پیچ ها آن هم به طور کامل اتصال پیچ با قاب فلزی سبب اتصال مناسب رله می گردد و بوبین رله را در حالت فعال نگه میدارد. حال در صورت باز شدن یک پیچ آن هم تنها یک یا دور ، اتصال بوبین غیرفعال شده و آزیر یا زنگ واحدها به صدا در خواهد آمد.

سیم های یک و دو واحدها نیز ( آیفون الکتروپیک و تابا سیم ۴ و ۵ ) به NC متصل میگردد، تا هنگام عمل کردن رله به حالت باز در آمده و هیچ اتصالی میان این دو نباشد.

توجه داشته باشید که حتما برای اتصال دزدگیر پنل آیفون تصویری ، سیم منفی ترانس را به پیچ ها متصل کنید. چراکه در صورت اتصال سیم مثبت به پیچ ها ، پیچ ها و دیوار نقش منفی خواهند داشت و ممکن است جریانی در ترانس بر قرار گردد که ثبب اتصال کوتاه هنگام بارندگی و مصرف برق بیهوده در روزهای خشک شود.

نصب دزدگیر پشت قاب بارانگیر برای آیفون تکنما

در نصب آیفون های تصویری تکنما نیز برای اتصال دزدگیر پنل به قاب بارانگیر ، همان دو سیم ALARM پشت پنل را به دو عدد پیچ قاب بارانگیر متصل کنید. این روش بسیار مطمعن تر از اتصال خود شرکت خواهد بود. چراکه در این صورت با بازشدن قاب بارانگیر دزدگیر پنل به صدا در خواهد آمد.

اتصال صحیح دزدگیر پنل آیفون تصویری جهت دزدیده نشدن پنل آیفون تکنما
اتصال صحیح دزدگیر پنل آیفون تصویری تکنما
همواره در نصب دزدگیر پنل آیفون تصویری توجه داشته باشید که قاب پشت آیفون تصویری را حتما به دیوار پیچ نمایید، چراکه اتصال نامناسب قاب در پشت پنل سبب میگردد تا تنها با یک پیچ گوشتی دوسو قوی تمام آیفون همراه با قاب پشتی از دیوار جدا گردد. این کار تنها در پنج ثانیه قابل انجام خواهد بود.

نکات مهم جهت دزدیده نشدن پنل آیفون تصویری

همواره جهت دزدیده نشدن پنل آیفون تصویری حتی با نصب دزدگیر پنل موارد زیر را رعایت نمایید.

  • همواره قاب بارانگیر پشت پنل باید به دیوار اتصال بسیار محکمی داشته باشد. کچ کاری به تنهایی اتصال مناسب نمی باشد. استفاده از پیچ و رولپلاک بعد از کچکاری گزینه مناسبی می باشد.
  • همواره سعی نمایید جهت بستن پیچ های پنل و قاب بارانگیر از پیچ های آلن خور استفاده نمایید. چراکه این گونه از پیچ ها هم سختر باز می شوند و هم باز کردن آن ها زمان بر تر از پیچ های دوسو و چهارسو هستند.
  • می توانید برای اطمینان در مناطق پرخطر ، نوک پیچ ها را با فرز و یا سوهان صاف نمایید تا دیگر این پیچ ها با پیچ گوشتی باز نشوند اما در اینصورت کار برای تعمیرکاران آیفون تصویری سخت تر خواهد شد.
لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۴ متوسط امتیاز کاربران ۴.۴]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام من برای دزدیده نشدن آیفون تصویری از یک میکروسویچ در داخل پنل بیرونی واز ۱۲ولت ترانس ویک آژیر دزد گیر ماشین استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما