تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات-آلدوتعمیرات-کنوی

خرابی میکروفون در بردهای صدا پنل و مانیتور آیفون تصویری

در بردهای صدا آیفون تصویری مشکلات یک طرفه بودن صدا بسیار اتفاق می افتد که در این مطلب ما خرابی مربوط به میکروفون را با یکدیگر به صورت کاملا تخصصی بررسی میکنیم. این مطالب در تعمیر آیفون تصویری بسیار مفید هستند آن هم خرابی در میکروفون پنل یا میکروفون مانیتور آیفون تصویری این مشکلات به وفور دیده میشود.

در آیفون های تصویری آنالوگ یا آیفون های تصویری چهار سیمه ما این مدارات را به صورت یکپارچه در بردهای صدا مانیتور و بردهای صدای پنل آیفون تصویری مشاهده میکنیم که دانستن این مطالب مثلا در تعمیر آیفون سیماران ، آن هم مشکلات صدا بسیار کمک خواهد کرد.

نقش میکروفون در برد صدا آیفون تصویری
برد صدا در مانیتور آیفون تصویری

شناسایی مدار میکروفون در تعمیر برد صدا آیفون تصویری

همانطور که میدانیم میکروفون جهت عملکرد و تقویت صدا نیازمند مدار الکترونیکی و قطعات فراوان خواهد بود که این مدار را در ابتدا معرفی و بعد به صورت تخصصی تمام قطعات را چک خواهیم نمود. مدار مورد نیاز جهت عملکرد صحیح یک میکروفون به شرح زیر می باشد.

مدار میکروفون و عملکرد ترانزیستورها در تقویت دهنی و میکروفون آیفون تصویری
مدار میکروفون در آیفون تصویری

به مدار بالا توجه کنید این مدار در واقع مدار مورد نیاز جهت کارکرد یک میکروفون در آیفون تصویری و برد صدا پنل می باشد. این مدار باید در یک آیفون تصویری ( هم در مانیتور داخل واحد و هم در پنل بیرونی) مورد استفاده قرار گیرد تا عملکرد مناسبی جهت رفت صدا داشته باشیم.

حال قبل از هر چیز باید نحوه عملکرد این قطعات را بدانیم تا بتوانیم تسلط کافی بر تعمیر مدار میکروفون آیفون تصویری داشته باشیم.

نقش میکروفون در برد صدا آیفون تصویری

همانطور که قبلا نیز ذکر شد میکروفون موجود در آیفون تصویری یک تغییر فرکانس در جریان ایجاد میکند که سبب یک مقاومت متغیر میگردد(وجود مقاومت R1 سبب کمتر شدن جریان دهی میکروفون میگردد) یعنی صدای کمتر و بیشتر سبب مقومت های متغیری در میکروفون میشود. میکروفون موجود در آیفون های تصویری از نوع میکروفون خازنی می باشد که هرچه فرکانس صدا بیشتر باشد و یا صدای ریز تری بشنود باعث تغییرات مقاومتی بیشتری خواهد شد. صدای بلند تر مقاومت یک میکروفون خازنی را بیشتر از حد معمول خواهد کرد.

حال با دانستن این موارد خواهیم دانست که:

  • هر چقدر صدای شنیده شده توسط میکروفون کمتر باشد این بدان معنی است که میکروفون از خود مقاومت کمتری نشان خواهد داد. پس جریان رسیده به R1 و R2 کمتر خواهد بود.
  • هرچقدر صدای شنیده شده توسط میکروفون آیفون تصویری کمتر باشد این بدان معنیست که میکروفون مقاومت بیشتری از خود نشان خواهد داد و جریان رسیده به خازن C1 کمتر خواهد بود.

آنالیز دقیق تر مدار میکروفون در تعمیرات برد صدا پنل و مانیتور آیفون تصویری

میدانیم که جریانی که از خازن یک عبور میکند در واقع وارد ترانزیستور اول میشود و چون ترانزیستور یک قطعه الکترونیکی و نیمه هادی می باشد و برای این که امواج منفی تقویت شوند باید کمی ولتاژ و جریان را به بیس ترانزیستور اعمال نماییم.

حال در همین مدار ما توسط مقاومت ۳ میزانی ولتاژ DC به آن می افزاییم. مقاومت چهار نیز بابت اطمینان از خروج سطح زیر صفر ولت سیگنال ورودی می باشد.

خازن دوم نیز جهت تخلیه یا صاف نمودن نویزهای اضافی در ولتاژ DC اعمال شده می باشد.

خروجی ترانزیستور اول که نقش تقویت کنندگی اولیه در مدار میکروفون را دارد ، از امیتر آن وارد خازن سوم میگردد تا سطح DC ولتاژی آن حذف گردد.

وجود مقاومت ششم نیز سطح ولتاژ DC را برای تقویت پله دوم فراهم میکند. حال جریان پس از عبور از دو پله تقویتی سبب میگردد تا پایه کلکتور ترانزیستور دوم جریان متناوبی را که میکروفون ساخته خارج نماید.

حال این سیگنال خارج شده به بلندگو یا مدار تقویت LM386 (در برخی آیفون های تصویری )

وارد میشود تا توسط بلندگو، تولید صدا نماید.

توجه داشته باشید که در برخی مواقع توسط یک دیود به خروجی بلندگو و GND متصل میگردد تا ولتاژهای زیر صفر تخلیه گردند. این دیود باید به سمت سیگنال باشد زیرا جریان از GND به سمت بلندگو حرکت میکند.

جهت خواندن این مطالب شما ده دقیقه زمان صرف کردید اما جهت تهیه این مطلب چندین روز تخصص صرف گشته تا شما را به بهترین راه ممکن هدایت کنیم. پس با همراهی ما و ثبت نظرات خود ما را شاد نمایید.

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۲۱ متوسط امتیاز کاربران ۳.۸]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما