تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوکومتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمشکلات نصبنصبنصب الکتروپیکنصب برندهانصب تابانصب تکنما

راه کارهای بازکردن و تعویض دوربین پنل آیفون تصویری

تست دوربین پنل آیفون تصویری و همچنین تعویض دوربین پنل در آیفون های تصویری مباحثی است که خیلی از افراد در تعمیر آیفون تصویری خود نیاز دارند تا این مباحث را بدانند. از آنجایی که خرابی در پنل بیرونی آیفون تصویری بیشتر مربوط به خرابی دوربین پنل و یا خرابی برد اصلی پنل می باشد، امروز تصمیم گرفتیم تا نحوه باز کردن پنل بیرونی و تست کردن دوربین پنل و همچنین نحوه تعویض دوربین آیفون تصویری را بررسی نماییم، قبل هر چیز باید نقشه سیم بندی آیفونهای تصویری را بشناسیم.حال از باز نمودن پنل بیرونی جهت تعمیر آیفون تصویری گرفته تا تست نمودن قطعه دوربین و روش تعویض آن در این مطلب بررسی خواهد شد.

نوع دوربین استفاده شده در آیفون های تصویری چیست؟

این طرز فکر بابت امکان نصب دوربین آیفون تصویری برندهای متفاوت با یکدیگر دغدغه بسیاری از تعمیرکاران و مردمان عزیزمان است. اما در این مبحث ما نوع دوربین استفاده شده در تمام آیفون های تصویری را با یکدیگر بررسی می کنیم تا این دغدغه کاهش یابد. به عنوان مثال آیا در تعمیر آیفون تصویری سیماران میتوانیم از دوربین آیفون تابا استفاده کنیم؟

انواع دوربین آنالوگ در آیفون تصویری (TVL)

دوربین های مداربسته آنالوگ یا دوربین های پنل آیفون تصویری که دقیقاً همان دوربین های مداربسته آنالوگ هستند، تنها از نظر پردازش تصویر و انتقال سیگنال یا نوع سیگنال تقسیم بندی می گردند. شرکت های متفاوت در تولید دوربین های مداربسته مانند شرکت داهوا این سیستم های انتقال تصویر یا نوع سیگنال را اختراع نمودند، تا در واقع محصولات خود را انحصاری نمایند و یا قدمی بر بهتر شدن کیفیت تصویر انجام دهد. TVL مخفف عبارت Tv Line می باشد. که به طور متوسط می توان دوربین پنل آیفون آنالوگ ۷۰۰Tvl را به دوربین ۰.۵ مگاپیکسل تشبیه نمود. پس هنگام خرید دوربین پنل آیفون تصویری توجه به کیفیت دوربین بسیار مهم خواهد بود.

در این میان ما تعدادی از سیستم های دوربین آنالوگ را نام میبریم…

 • دوربین های آنالوگ HD-CVI
 • دوربین آنالوگ HD-TVI
 • دوربین آنالوگ HD-SDI

دوربین های آنالوگ HD-CVI

این نوع از دوربین ها در واقع ابداع شرکت داهوا بودند و رقیب اصلی دوربین های AHD به حساب می آمدند. همچنان کیفیت این نوع از دوربین های آنالوگ بهتر از رقیبان آنالوگ خود است.

دوربین های آنالوگ HD-TVI

این مدل از دوربین ها مشابه مدل قبلی می باشند و برای مسافت های بالای ۱۲۰ متر مناسب نخواهند بود. هرچند در مسافت های زیر ۱۰۰ متر نیز نوع کابل بسیار مهم است. بسیار مشابه CVI , AHD هستند.

دوربین های آنالوگ HD-SVI

این مدل از دوربین ها بیشتر شبیه به دوربین های دارای آی پی می باشند. این نوع دوربین ها در واقع ابتدایی ترین دوربین های آنالوگ بودند. در این مدل انتقال تصویر برای مسافت های طولانی بالای ۱۰۰ متر امکان پذیر نیست.

از کجا بدانیم دوربین پنل آیفون تصویری سوخته است؟

نداشتن تصویر در آیفون های تصویری یکی از مطالب مهم در امر تعمیرات آیفون تصویری می باشد که در قسمت مربوطه به طور کامل توضیح داده شد. اما برای راحتی مطلب و برای این که بدانیم در ابتدای کار آیا دوربین پنل آیفون تصویری سوخته بهتر است واحدهای دیگر را در نداشتن تصویر چک نماییم.

تصور کنید در یک ساختمانی زندگی میکنید که از آیفون تصویری تابا استفاده میکند که الان فاقد تصویر است، حال جهت تعمیر آیفون تصویری تابا باید تمام واحدهای آن چک شود. اگر تمامی واحدها فاقد تصویر باشند این نداشتن تصویر به دو صورت خواهد بود.

تاثیر پنل برآبی بودن تصویر در آیفون تصویری چیست؟

پنل یکی از اصلی ترین قسمتهای آیفون تصویری می باشد و تمامی مشکلات عمومی ساختمان ها مربوط به خرابی پنل می باشد.به عنوان مثال در تعمیر آیفون تصویری سوزوکی زمانی که تمام واحدها تصویر ندارند این یعنی یک مشکل اصلی و مرکزی در سیستم آیفون که مربوط به پنل می باشد. حال اگر تنها یک واحد در میان صدها واحد از آیفون تصویری سوزوکی دارای تصویر پنل باشد، این بدان معنی است که دوربین پنل و برد اصلی پنل سالم بوده و ایراد از سیم کشی و یا خرابی آیفون تمام آن ۹۹ واحد است.

حال آبی شدن تصویر در آیفون تصویری در تمام واحدها بیانگر چیست؟ حال میدانیم که نداشتن تصویر می تواند آبی یا مشکی باشد اما آبی بودن کار را کمی سخت تر خواهد کرد. چراکه در صورت خرابی چند مورد که در زیر نام برده ایم ، تمام واحدها آبی خواهد شد.

 • خرابی در سوئیچر مجتمع
 • خرابی در سیم کشی
 • خرابی در مین برد پنل بیرونی
 • خرابی دوربین پنل آیفون تصویری

تاثیر پنل بر سیاه شدن تصویر در آیفون تصویری چیست؟

سیاه شدن تصویر کار را بسیار راحت تر خواهد کرد چراکه اگر این سیاه شدن تصویر برای تمام واحدها در آیفون تصویری باشد بدون شک دوربین پنل خراب خواهد بود و نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد.

روش باز نمودن پنل آیفون تصویری جهت تعویض دوربین

حال که به راحتی مشکل دوربین را یافتیم ، نوبت آن رسیده تا روش باز نمودن پنل را بیاموزیم تا بتوانیم به دوربین پنل آیفون تصویری دسترسی داشته باشیم. در ابتدا باید بدانیم که کدام برند را قرار است تعمیر کنیم. مثلا در تعمیر آیفون تصویری تکنما ما نیاز به آلن جهت باز نمودن پنل خواهیم داشت. حال با یکدیگر روش باز نمودن پنل های آیفون تصویری را میبینیم.

روش باز نمودن پنل های آیفون تصویری الکتروپیک و تابا

همانطور که در عکس مشاهده میکنید، پنل های الکتروپیک دارای یک آرم در بالای پنل بیرونی و یک فضای پینی بدون آرم در پایین پنل می باشند که جهت تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک ما نیاز به باز نمودن این آرم خواهیم داشت. حال جهت باز نمودن این نوع از پنل ها نیاز است تا توسط یک دوسو ریز در ابتدا این آرم را یا به صورت کشویی از راست به چپ کشیده (در برخی مدل ها این آرم به صورات لولا از پایین به سمت بالا حرکت خواهد کرد) و بعد پیچ آلن و یا چهارسو زیر آن را باز نماییم.

به این دلیل از پیچ های آلن در آیفون های تصویری استفاده میگردد تا باز نمودن توسط افراد بسیار سخت تر و زمان بر تر باشد.

نحوه باز نمودن پنل آیفون تصویری الکتروپیک
روش باز نمودن پنل تصویری الکتروپیک مدل ساده

روش باز نمودن پنل آیفون های تکنما

شرکت تکنما جهت امنیت بالاتر برای دزدیده نشدن آیفون تصویری از دو پیچ در بالا و دو پیچ در پایین پنل آیفون تصویری استفاده نموده است. پیچ اول در واقع قاب دسترسی به پیچ زیرین است که از نوع آلن خور خواهد بود و جهت سختی کار این پیچ ها در قسمت لبه بالایی آیفون تعبیه شده تا آلن ها هنگام باز شدن به دیوار برخورد کنند و زمان باز شدن بیشتری جهت باز نمودن پنل صرف شود. پیچ زیرین نیز از نوع پیچ چهارسو می باشد که در واقع همان پیچ دزدگیر نیز می باشد.

پس در تعمیر آیفون تصویری تکنما یا در نصب و سیم کشی تکنما توجه داشته باشید که شرکت تکنما جهت امنیت بالاتر علاوه بر استفاده از دو نوع پیچ از دزدگیر پنل استفاده نموده که هنگام باز نمودن پیچ دوم صدای آژیر در پنل بیرونی پخش خواهد شد که این صدا از دزدیده شدن آیفون تا حدی جلوگیری خواهد کرد. هنگام پخش شدن این صدای آژیز میتوانید سوکت آلارم در پشت پنل را جامپر نمایید.

نحوه باز نمودن پنل آیفون تصویری تکنما جهت تعویض دوربین
نحوه باز نمودن پنل آیفون تصویری الکتروپیک

روش باز نمودن پنل آیفون تصویری تابا

آیفون های تصویری تابا نیز دارای لولایی در بالای آیفون تصویری هستند که جهت باز نمودن این نوع از پنل ها نیز باید روکش رویین را توسط دو سو به بالا حرکت داد. البته برخی از آیفون های تصویری نیز ممکن است از مدل آرم بر روی پنل استفاده کرده باشند (همانند آیفون تصویری الکتروپیک). مثلا در تعمیر آیفون آلدو ما ترکیبی از مدل ها را خواهیم دید.

برای باز نمودن این نوع از پنل ها ما نیاز به یک عدد دو سو و یک عدد آلن خواهیم داشت که توسط دوسو در ابتدا بخش روکش پیچ ها باید به صورت لولایی باز گردد و پیچ زیرین که آلن خور می باشد توسط آلن مخصوص خود باز میگردند.

نحوه باز نمودن پنل آیفون تصویری تابا جهت تعویض دوربین پنل
نحوه باز نمودن پنل تابا

روش باز نمودن پنل آیفون های تصویری سیماران-سوزوکی-کنوی-کالیوز-کوماکس

مدل های متفاوت در آیفون های تصویری سبب شد تا ما چند نمونه از پنل های آیفون تصویری را برای شما بررسی کنیم که نحوه باز نمودن این پنل های آیفون تصویری چگونه می باشد. اما در دیگر موارد مثلا در تعمیر آیفون تصویری کنوی ما ممکن است برخی از این پنل ها را به صورت ترکیبی ببینیم، اما به طور کلی تمام پنل های آیفون تصویری از این سه حالت خارج نخواهند بود مگر به صورت بسیار ساده دارای چها پیچ در اطاف آیفون تصویری باشند. همانند مدل زیر که توسط چهار پیچ در پنل آیفون تصویری این آیفون باز خواهد شد.

نحوه باز نمودن پنل آیفونهای تصویری کامکث آلدو و ...
باز نمودن پنل آیفون تصویری

مراحل تعویض دوربین پنل آیفون تصویری

حال ما نیاز داریم تا روش تعویض دوربین پنل را بدانیم. اما قبل از انجام هر تعویضی بهتر است قطعه مورد نظر تست گردد. پس جهت تست یک دوربین مدابسته کافیست تا مراحل بعدی را انجام دهیم.

روش تست سطحی دوربین پنل آیفون تصویری

همانطور که در مطلب تعمیر پنل آیفون تصویری توضیح دادیم دوربین های پنل آیفون تصویری دارای سه سیم متصل به برد اصلی پنل می باشند. این سه سیم همانند تصویر زیر تشکیل شده است.

 1. سیم زرد رنگ مثبت تصویر
 2. سیم آبی یا مشکی رنگ منفی مشترک تصویر و برق
 3. سیم مثبت برق ۱۲ ولت DC

حال ما نیاز به تست دوربین خواهیم داشت تا بفهمیم مشکل از دوربین پنل آیفون تصویری می باشد و یا برد اصلی معیوب است. پس توسط یک مولتی متر ولتاژ رسیده به دوسیم مشکی و مثبت را چک میکنیم. همانند تصویر زیر

روش تست دوربین پنل

اگر بین دوسیم مثبت و منفی (یعنی قرمز و مشکی ) ولتاژی ما بین ۱۲ تا ۱۴ ولت را داشتیم این بدان معنی است که ولتاژ مناسب به دوربین پنل رسیده و مشکل از برد دوربین پنل آیفون تصویری خواهد بود. اما اگر ولتاژی مابین سیم منفی و مثبت وجود نداشت و یا کمتر از ۱۲ ولت بود بدان معنی خواهد بود که ولتاژ مناسب جهت کارکرد پنل به آیفون تصویری نمیرسد و مشکل از برد اصلی می باشد و احتمالا دوربین پنل سالم خواهد بود.

نحوه تعویض دوربین پنل آیفون تصویری

سوکت سه سیم متصل به دوربین را که دنبال نماییم به محل اتصال دوربین با پنل خواهیم رسید این سوکت در واقع با یک فشار از جا در خواهد آمد. پس حال باید سوکت مورد نظر را باز نماییم و دوربین تازه تهیه شده را با آن جا به جا نماییم. اما قبل از این کار نیاز است تا به دو نکته مهم توجه کنیم.

 1. جایگاه سیم های زرد و قرمز و مشکی را بررسی کنید چراکه ممکن است برعکس باشد و باعث سوختن آن شود.
 2. در برخی مدل ها نیز ممکن است اتصال سوکت به صورت چهارتایی باشد که سیم منفی هرکدام از تصویر یا برق به صورت مجزا جا به جا میگردد.
لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۰ متوسط امتیاز کاربران ۳.۹]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام تابا۱۰۹۰ چند ساله دارم به تازگی تصویر ندارم و وقتی در باز کن را میزنم و نگه میدارم تصویر میاد
  مشکل از چیه و چجور تعمیرش کنم ممنون

  1. مشکل ممکن است هم از برد صدا و هم از برد تصویر باشد. در ابتدا خط تصویر را مستقیما به برد تصویر بدهید اگر تصویر متصل شد برد صدا معیوب است. قطعات ترانزیستور تصویر و tip127 در ابتدا چک شوند

   1. سلام ایفون تصویری الکترو پیک ۱۰۹۰ دارم این امکان دارم تصویر جلوی درب بیرون رو همیشه روی کامپیوتر ببینم در همه حال مانند دوربین برام عمل کنه نیازی به ضبط تصویر ندارم

    1. بله در ابتدا شما نیاز به مبدل AV به VGA دارید تا بتونید تصویر رو به مانیتور متصل کنید. برای این کار سیم های شماره سه که میشه منفی تصویر و سیم شماره ۱ که میشه مثبت تصویر رو به مبدل میزنید.
     توجه داشته باشید که اگر آیفون تصویری الکتروپیک شما دارای سوئیچر باشد این سیم ها باید از پشت سوئیچر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما