تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

روش تعمیر و عیب یابی انواع برد تغذیه آیفون تصویری (روشن نشدن آیفون تصویری)

تعمیر و عیب یابی برد تغذیه آیفون تصویری یا روشن نشدن آیفون تصویری تقریبا ۸۰ درصد کار یک تعمیرکار در تعمیر آیفون تصویری می باشد.همواره دانستن روش تعمیر برد تغذیه در تعمیر تمام وسایل برقی حتی تعمیر تابلوهای روان و یا تعمیر آنتن مرکزی یک ساختمان کارآمد خواهد بود. در یک آیفون تصویری امکان خرابی برد تغذیه بسیار بالاتر از بردهای دیگر می باشد. امروز تصمیم گرفتیم تا به صورت کاملا تخصصی بردهای تغذیه آیفون تصویری را بررسی کنیم و تمام قطعات آن ها را بشناسیم و تمام مشکلات برد تغذیه آیفون تصویری را نام برده و به صورت کاملا تخصصی آن را تعمیر نماییم. پس تا انتهای این مطلب مارا یاری نمایید.

روش تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

در زمانهای قدیم جهت تغذیه یا راه اندازی آیفونهای صوتی تنها نیاز به یک عدد برد تغذیه ۱۲ ولت بود. این ترانس در ورودی ساختمان و داخل جعبه تقسیم ساختمان نصب می شد و برق مورد نیاز کلیه آیفونها را تامین می کرد. اما با گذشت زمان و ورود آیفونهای تصویری به بازار دیگر استفاده از یک ترانس جوابگو نیست. چرا که هر آیفون تصویری نیاز به مصرف زیاد انرژی برای روشن کردن تصویر دارد. وظیفه تامین انرژی آیفون تصویری بر دوش تغذیه می باشد که درون هر آیفون جاگذاری شده است.

توجه: برد تغذیه آیفون های تصویری از نوع سوییچینگ بوده و ترانس استفاده شده در این نوع از تغذیه ها از نوع هسته فریت می باشد.

دلایل اصلی خراب شدن برد تغذیه یا روشن نشدن آیفون تصویری

هر آیفون تصویری بسته به کیفیت آن طول عمر مفیدی دارد که بعد از گذشت آن دچار مشکلات متعددی میگردد. در این میان عوامل متعددی در خرابی برد تغذیه آیفون تصویری دخیل هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • نوسانات برق ساختمان
 • سری شدن دستگاه توسط نصب اشتباه
 • استفاده از بردهایی با جنس نا مرغوب
 • خراب بودن رله درب بازکن
 • قرار گرفتن آیفون تصویری در مکان گرم ( روی شوفاژ )
 • استفاده کردن بردهای تغذیه یک آمپر بر روی بردهای لامپ تصویر
 • خرابی در برد صدا و کشیدن آمپراژ زیاد از برد تغذیه
 • و عوامل دیگری که فشار بر روی برد تغذیه را دو چندان می کنند.

وظیفه برد تغذیه در مدار آیفون تصویری

برد تغذیه همانطور که از نامش پیداست وظیفه تامین نیرو برای کارکرد آیفون تصویری را دارد. ولتاژ ورودی یک برد تغذیه آیفون ۲۲۰ ولت و از نوع AC ( برق شهر ) میباشد و ولتاژ خروجی آن مقدار ۱۴ تا ۱۶ ولت از نوع DC که قدرت جریان دهی ۱ تا ۲ آمپر را دارد. این برد در صورت معیوب بودن می تواند خسارت های زیادی را بر روی آیفون تصویری شما ایجاد نماید.

خرابی های ایجاد شده توسط برد تغذیه در آیفون تصویری

برد تغذیه آیفون تصویری از چه نوعی می باشد؟

به طور کلی بردهای تغذیه در صنعت برق به دو دسته تقسیم می شوند.

 • بردهای تغذیه سوئیچینگ
 • بردهای تغذیه خطی

هر کدام از این بردها معایب و مزایای متفاوتی دارند که البته نوع سوئیچینگ آنها بهترین کاربرد و عملکرد را در دستگاه های الکترونیکی مانند آیفون های تصویری ایفا می کند. برد تغذیه سوئیچینگ بسیار بهینه تر از بردهای تغذیه خطی می باشند. از همین‌رو کلیه آیفون های تصویری از برد تغذیه سوئیچینگ بهره می برند از مزایای این گونه بردهای تغذیه سوئیچینگ آیفون تصویری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف بهینه این نوع از بردها
 • ولتاژبسیار صاف شده تر از بردهای تغذیه خطی
 • کوچکتر بودن بردهای تغذیه سوئیچینگ نسبت به بردهای تغذیه خطی
 • استفاده از خازن های صافی بزرگ با مقدار ظرفیت بالا در بردهای تغذیه خطی و خازن های صافی کوچک با ظرفیت پایین در بردهای تغذیه سوئیچینگ

همانطور که در تصویر زیر می بینید بردهای تغذیه خطی ولتاژی معادل ۲.۸۶ تا ۳ ولت متغیری را ایجاد میکند که همین نوسان در ولتاژ خروجی سبب پایین آمدن راندمان کاری در مدار و ایجاد نویز در صدا و تصویر خواهد شد.

نحوه کار برد تغذیه خطی
نحوه کار برد تغذیه خطی

نحوه تشخیص برد های تغذیه سوییچینک از خطی

بردهای تغذیه خطی تنها دارای یک ترانس در ابتدای کار برای تبدیل ولتاژ AC به AC و یک عدد پل دیودی جهت تبدیل ولتاژ AC به DC هستند که این ولتاژ بعد از تبدیل شدن توسط یک یا دو عدد خازن صافی بزرگ صاف خواهد شد. اما در بردهای تغذیه سوئیچینگ ما از سه عدد آی سی بهره می بریم که این آی سی ها عبارت است از

 • آی سی TL431
 • آی سی اپتوکوپلر
 • آی سی سوئیچینگ یا فرکانس بالا

شناخت قطعات قبل از تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

در تعمیر و عیب یابی بردهای تغذیه آیفون تصویری قبل از هر چیز باید تمام قطعات و نحوه کارکرد آن ها را بشناسیم تا بتوانیم درک صحیحی از قطعات و نحوه کار آن ها در مدار داشته باشیم. اما به طور کلی قطعاتی که در بردهای تغذیه سوئیچینگ آیفون تصویری وجود دارند به قرار زیر است.

 • خازن ها
 • دیودها و پل دیودی
 • ترانس هسته فریت
 • آی سی سوئیچینگ
 • آی سی اپتوکوپلر
 • آی سی TL431
 • وریستور
 • NTC
 • چوک و سلف ها

نقش خازن ها در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

خازن ها در واقع یک صافی برای ولتاژ خروجی و اولیه برد تغذیه می باشند. این قطعات از نوع الکترولیت می باشند و توسط دو عدد صفحه ای که در داخل آن ها قرار گرفته است، بارهای الکتریکی بر روی صفحات ذخیره شده و مانند یک باتری موقت عمل می کنند. ماهیت نصب خازن در بردهای تغذیه به صورت موازی می باشد. توجه داشته باشید که خازن ها هم در ورودی مدار و هم در خروجی مدار قرار دارند و به طور کلی یک وظیفه واحد و آن هم صاف کردن ولتاژ خروجی برد تغذیه را انجام میدهند. جهت تست خازنها می توانید از دستگاه تست خازن استفاده نمایید. به تصویر متحرک زیر توجه کنید. خازن ها نوسانات ایجاد شده در برد تغذیه را میگیرند و در صورتی که وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند مسلما ولتاژ خروجی برد تغذیه با نوسان همراه خواهد بود.

نقش دیودها در عیب یابی برد تغذیه آیفون تصویری

دیود چیست؟ دیود یا یکسوساز یک قطعه الکترونیکی می باشد که از عبور جریان به صورت مخالف جلوگیری می کنند. این قطعه در تعمیر برد تغذیه بسیار نقش زیادی را خواهد داشت به صورتی که با اتصال کوتاه این قطعه فیوز در مدار می سوزد و باعث روشن نشدن آیفون تصویری می شود. یک شیر یکطرفه در مکانیک نمونه کارکرد بارز یک دیود می باشد. پل دیودی نیز ترکیب ۴ عدد دیود می باشد که خاصیت قرار گرفتن آنها به گونه ای است که سبب تغییر ولتاژ از AC به DC میگردند. البته توجه داشته باشید که ولتاژ بعد از پل دیودی تنها سیکل منفی آن به مثبت تغییر پیدا کرده و همچنان نوسان خود را داراست.

پل دیودی در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
پل دیودی در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
شکل موج و نوسان مدار برد تغذیه بعد از پل دیودی
نوسان مدار برد تغذیه بعد از پل دیودی

نقش وریستور در تعمیرات برد تغذیه ایفون تصویری

وریستور چیست؟ وریستور در واقع یک مقاومت متغیر با ولتاژ می باشد. بدین گونه که در حالت عادی یک وریستور مقاومت خیلی بالایی در حدود مگا اهم از خود نشان می دهد و در صورتی که ولتاژ بین پایه های آن در مدار بالا برود ، مقاومت خود را کم کرده تا حد اتصال کوتاه برسد و یک پیشمرگی برای برد تغذیه آیفون تصویری باشد. پس جایگاه قرار گیری یک وریستور باید در ابتدای برد تغذیه و بعد از فیوز باشد. حال چرا وریستور بعد از فیوز قرار میگیرد؟ دلیل آن اتصال کوتاه ایجاد شده هنگام بالا رفتن ولتاژ است. اگر بعد از فیوز قرار نگیرد دچار آتش سوزی قبل از برد تغذیه و در سیم کشی ساختمان خواهیم بود. اما هنگامی که قبل از آن فیوز قرار گرفته باشد باعث سوختن فیوز شیشه ای خواهد شد.

وریستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
وریستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

وریستور جهت تعمیر یک برد تغذیه آیفون تصویری در ابتدای برد و به صورت موازی قرار میگیرد و نحوه حفاظت آن را می توان به صورت زیر شبیه سازی کرد. پس اگر آیفون تصویری شما روشن نمیشود می تواند به دلیل خرابی این قطعه نیز باشد.

نقش وریستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
نقش وریستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

نقش NTC در تعمیرات برد تغذیه

ntc یک قطعه ترمیستور یا مقاومت متغیر با دما می باشد که نقش بسزایی در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری دارد و با قطع شدن این قطعه آیفون تصویری روشن نخواهد شد. این قطعه در واقع یک ترمیستور NTC می باشد که قرار است تا جریانات هجومی را کاهش دهد. ماهیت قرار گیری NTC در مدار به صورت سری می باشد . این قطعه معمولا بعد از وریستور قرار میگیرد. NTC در ورودی مدارات تغذیه قرار میگیرد تا جریانات هجومی را اندک نماید. خاصیت NTC نسبت به مقاومتهای محدود کننده جریانی همین محدود کنندگی جریانهای هجومی بالا می باشد که در صورت بالا بودن مقدار جریان هجومی ترمیستور NTC نقش یک پیش مرگ را برای قطعات ایفا میکند. (میسوزد و کاملا قطع می شود ) .حال چون این قطعه به صورت سری در مدار قرار دارد در صورت سوختن و عمل کردن آن مدار به طور کامل قطع میگردد.

جایگاه قرارگیری ترمیستور NTC در برد تغذیه آیفون تصویری
جایگاه قرارگیری ترمیستور NTC در برد تغذیه آیفون تصویری
وجود ترمیستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
وجود ترمیستور در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

نقش ترانس هسته فریت در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری

اما ترانسفورماتور چیست؟ و چه نقشی در تعمیر و عیب یابی برد تغذیه آیفون تصویری ایفا میکند؟ ترانسفورماتور یک مدل برق AC به AC می باشد که میتواند ولتاژهای متفاوت را تبدیل نماید. اما ترانس فرکانس بالا یا هسته فریت یک ترانس متفاوت از ترانسفورماتور معمولی می باشد. در ترانسفورماتور معمولی ما ولتاژ با فرکانس پایین مانند ۵۰ هرتز را تبدیل می کنیم اما در این گونه از ترانسفورماتورها ولتاژ با فرکانس پایین هیچ خروجی در ترانس ایجاد نخواهد کرد. یعنی ما نیاز به یک قطعه ای خواهیم داشت تا فرکانس را بالا برده تا خروجی ترانس برقرار گردد. این قطعه دقیقا همان آی سی سوئیچینگ می باشد.

پس در تعمیر و عیب یابی یک برد تغذیه توجه داشته باشید که ترانس هسته فریت حتما باید فرکانس بالایی در ورودی داشته باشیم تا خروجی ترانس برقرار گردد. اگر آی سی سوئیچینگ وظیفه خود را به درستی انجام ندهد خروجی ترانس برقرار نخواهد بود.

نقش آی سی سوئیچینگ در تعمیرات برد تغذیه

در تعمیر تمام بردهای تغذیه سوئیچینگ ما شاهد آی سی سوئیچینگ خواهیم بود. این آی سی وظیفه ایجاد فرکانس بالا در مدار را دارد و این ولتاژ با فراکانس بالا را به ترانس هسته فریت داده تا خروجی این ترانس برقرار گردد. توجه داشته باشید که آی سی سوئیچینگ با کم و زیاد کردن فرکانس ولتاژ خروجی ترانس را تغییر میدهد.

نقش آی سی سوئیچینگ در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری و یا روشن نشدن آیفون تصویری
نقش آی سی سوئیچینگ در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری
روند مدار ثانویه در تعمیر یک برد تغذیه بدین صورت است که در ابتدا ولتاژ خروجی مدار توسط یک آی سی با نام TL431 اندازه گیری می شود و به آی سی سوئیچینگ فرمان کم و زیاد کردن فرکانس را میدهد. این یعنی یک سیکل ترکیبی که ولتاژ خروجی توسط بالا و پایین شدن فرکانس تنظیم میگردد.
توجه داشته باشید که در تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری اگر در کنار آی سی سوئیچینگ ماسفت وجود داشته باشد این ماسفت جهت سوئیچ قدرت مدار مورد استفاده قرار میگیرد اما اگر قطعه ماسفت وجود نداشته باشد عمل سوئیچ توسط خود آی سی سوئیچینگ انجام میگردد.

اپتوکوپلر و نقش آن در خاموشی آیفون تصویری

اما قبل از هر چیزی بهتر است مطلب اپتوکوپلر چیست را بخوانید. این مطلب به شما کمک میکند تا به راحتی قطعه اپتوکوپلر را شناخته و به راحتی تست نمایید. اما جهت آشنایی با این قطعه بهتر است تا توضیح کوتاهی راجع به عملکرد آن بدهیم. اپتوکوپلر یک قطعه الکترونیکی در دسته آی سی ها می باشد و وظیفه ایزوله سازی قسمت اولیه مدار نسبت به ثانویه مدار را دارد. درون این قطعه یک ال ای دی و یک سمت دیگر آن یک فوتو ترانزیستور قرار دارد که با روشن شدن دیود فوتوترانزیستور عمل کرده و فرمان را دریافت میکند.

اپتوکوپلر فوتوترانزیستوری
اپتوکوپلر فوتوترانزیستوری

نحوه عملکرد مدار تغذیه آیفون تصویری قبل از تعمیر

حال که تمام قطعات مورد نیاز جهت تعمیر یک برد تغذیه را شناختیم بهتر است تا روند کارکرد مدار را بشناسیم تا به راحتی مشکلاتی نظیر روشن نشدن آیفون تصویری را به راحتی تعمیر کنیم.

برد های تغذیه دارای دو قسمت اولیه و ثانویه هستند که در قسمت اولیه تمام مدارات حفاظتی قرار گرفته اند. بدین صورت که در ابتدای مدار ولتاژ ۲۲۰ ولت AC وارد مدار میگردد و بعد از عبور از فیوز وارد وریستور میگردد تا حفاظت ولتازی نیز انجام گردد. بعد از آن وارد NTC می گردد تا حفاظت دمایی نیز انجام شود. بعد از آن وارد چوک می شود تا جریان رگوله شود و بعد توسط یک پل دیودی ریپل منفی آن گرفته میشود. حال این ولتاژ از یک خازن ۲۲ میکروفاراد عبور کرده تا مقداری صاف گردد و بعد وارد پایه های هسته فریت یا ترانس میگردد. حال نوبت به مدار ثانویه میرسد.

در مدار ثانویه بهتر است تا از خروجی ولتاژ شروع کنیم، ولتاژ خروجی توسط یک آی سی با نام TL431 نمونه برداری میشود و بعد از عبور از اپتوکوپلر که وظیفه مجزاسازی را دارد وارد آی سی سوئیچینگ میگردد تا نسبت به نمونه اعلام شده فرکانس در آی سی بالا یا پایین رود و ولتاژ خروجی تنظیم گردد.

تعمیر روشن نشدن آیفون تصویری و خرابی برد تغذیه
روشن نشدن آیفون تصویری و خرابی برد تغذیه

روش تعمیر انواع خرابی ها در برد تغذیه آیفون تصویری

حال نحوه عملکرد برد را به طور کاملا تخصصی شناختیم و نوبت به آن رسیده تا تمام مشکلات یک برد تغذیه آیفون تصویری را با یکدیگر بررسی نماییم تا بهتر و سریعتر مشکلات روشن نشدن آیفون تصویری را برطرف نماییم.

 • ولتاژ برد تغذیه بالاست
 • ولتاژ برد تغذیه کم است
 • ولتاژ برد تغذیه دارای نوسان است
 • ولتاژ برد تغذیه درست است اما آمپراژ کافی را ندارد
 • برد تغذیه هیچ ولتاژی ندارد

اگر ولتاژ برد تغذیه آیفون تصویری بالا و یا پایین می باشد چه کنیم؟

 1. خازن کنار آی سی سوئیچینگ را تست و در صورت نیاز تعویض نمایید
 2. TL431 را تعویض نمایید
 3. آی سی سوئیچینگ را تعویض نمایید.
 4. در صورت وجود ماسفت در صورت کم بودن ولتاژ ماسفت را تست نمایید.

اگر ولتاژ برد تغذیه آیفون تصویری دارای نوسان است چه کنیم؟

 1. در ابتدا خازن ۴۷ میکرو کنار آی سی سوئیچینگ را بررسی نمایید
 2. خازن ۲۲ میکروفاراد ۴۰۰ ولت ورودی مدار چک گردد
 3. خازن های صافی خروجی مدار را چک نمایید
 4. آی سی TL431 را تعویض نمایید
 5. آی سی اپتوکوپلر تعویض گردد.

اگر برد تغذیه آیفون تصویری آمپراژ کافی را ندارد

 1. در ابتدا در صورت وجود ماسفت آن را تست نمایید و درصورت نیاز تعویض نمایید.
 2. پل دیودی را چک نماییدو در صورت نیاز تعویض نمایید.
 3. دیود فرکانس بالا را تعویض نمایید.

اگر برد تغذیه آیفون تصویری کلا هیچ ولتاژی ندارد چه کنیم؟

مسلما در این مرحله آیفون تصویری به هیچ عنوان روشن نخواهد شد. حال در این مرحله یک مقداری تعمیرات سخت تر خواهد شد. چرا که در ابتدا باید تست سرد از مدار بگیرید و بعد تست گرم.

تست سرد در تعمیر برد تغذیه آیفون چیست؟

تست سرد یعنی برد تغذیه را از برق جدا نموده و تمام قطعات زیر را چک کنیم و بعد از چک نمودن تمام موارد زیر ، آن زمان برد را به برق متصل میکنیم.

 1. در ابتدا تمام دیودها و پل دیودی را تست اتصال کوتاه بگیرید.
 2. وریستور را تست اتصال کوتاه بگیرید تا اتصال کوتاه نباشد.
 3. NTC و فیوز را تست کنید تا صدای بیزر را بشنوید.
 4. تمام خازن ها را با تست خازن چک نمایید.
 5. در صورت وجود ماسفت، از آن تست اتصال کوتاه بگیرید.

تست گرم در نداشتن ولتاژ در برد تغذیه آیفون تصویری

حالا که تست سرد را انجام دادید برد را به برق وصل نمایید. اما قبل از هر چیزی موارد زیر را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید اگر تا به حال با برق کار نکرده اید یا برقکار نیستید، به هیچ عنوان برد را تعمیر نکنید و این کار را به یک برقکار بسپارید چون احتمال برق گرفتگی بسیار بالا می باشد.
توجه داشته باشید که در صورتی که می خواهید برد را به برق متصل کنید حتما تمام موارد بالا را تست کنید و بعد اقدام به وصل نمودن برق نمایید
توجه داشته باشید هنگام وصل نمودن برق در ابتدا برد تغذیه را به سمت دیگر بگیرید چون هنگام اتصال برد تغذیه به برق قطعاتی همچون خازن ها امکان ترکیدن خواهند داشت.
 1. برد را به برق متصل کنید و از سر خازن ۲۲ میکروفاراد ورودی ولتاژ بگیرید. اگر ولتاژی مابین ۲۷۰ تا ۳۰۰ ولت را داشتید این بدان معنیست که تست سرد را به درستی انجام داده اید. اما اگر این ولتاژ مقدار کمتر و یا بدون ولتاژ بود این بدان معنیست که تست سرد به درستی انجام نشده است.
 2. حال از خروجی برد تغذیه ولتاژ بگیرید و رفتار مدار را چک کنید. اگر ولتاژ درست شده است که به شما تبریک میگوییم شما موفق به تعمیر خاموشی آیفون تصویری خود شده اید. اما اگر ولتاژ نوسان داشت و یا کم و زیاد بود مواردی که در بالا گفتیم را بررسی کنید.
لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۴۲ متوسط امتیاز کاربران ۴.۲]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. سلام و درود ، مدل hs-40fl کلا دستگاه خاموش است و ظاهرا مدار برق و تغذیه معیوب شده ، آیا برد کاملش موجود است یا باید رویت و خودش تعمیر گردد ؟ سمت رسالت هستیم و بی زجمت راهنمایی از بابت معرفی تعمیرکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما