تعمیراتتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنوی
موضوعات داغ

روش تعمیر برد صوت ( قلابک ) در آیفونهای تصویری ۴pnc

روش تعمیر و عیب یابی برد صوت یا صدا ( قلابک ) در آیفون های تصویری ساده یک مطلب مهم در تعمیرات آیفون تصویری می باشد و امروز درنظر داریم تا این برد الکترونیکی پرکاربرد را برای دوستداران آیفون تصویری بررسی نموده و روش تعمیر آن را ذکر نماییم. برد صوت یا قلابک آیفون تصویری همان مین برد یا برد اصلی در آیفون تصویری می باشد که وظیفه تولید صدا و ارتباط میان قطعات بردی آیفون تصویری را بر عهده دارد. پس تا انتهای این مطلب مارا یاری نمایید تا به بررسی تخصصی این برد آیفون تصویری بپردازیم.

آیفون تصویری باز شده
آیفون تصویری

برد صدا یا برد صوت همانطور که از نام آن پیداست یک وظیفه اصلی تولید صدای رفت و برگشت را برعهده دارد. اما به آن برد اصلی نیز گفته می شود و این یعنی ارتباط اصلی تمام قطعات در آیفون تصویری برعهده این برد خواهد بود. حال برای درک بهتر وظایف این برد را بررسی می نماییم.

وظایف اصلی برد صوت (قلابک) در آیفون تصویری

همانطور که میدانیم برد صوت در آیفون تصویری بیشترین وظایف را برعهده دارد و عمل ارتباطی میان تمام عملکردها در آیفون تصویری برعهده این برد خواهد بود اما به طور کلی تمام وظایف برد صدا یا قلابک به شرح زیر است.

 • تولید صدای رفت و برگشت وظیفه برد صداست.
 • تولید صدای زنگ برعهده برد صوت است.
 • تقویت صدای زنگ و ارسال این صدا برای پخش به بلندگو از وظایف برد قلابک خواهد بود.
 • انتقال خط تصویر به برد تصویر نیز یک عامل مهم در برد قلابک است.
 • سوئیچ خط برق برد تصویر و کنترل و تایم بندی تصویر برعده برد صداست.
 • ارتباط تغذیه تمام قسمتهای آیفون تصویری نیز برعهده برد اصلی می باشد.
 • مغز اصلی و تصمیم گیری بر روی برد صوت انجام میگردد.

حال که تمام وظایف یک برد صوت آیفون تصویری را شناختیم جهت تعمیر برد صوت آیفون تصویری به راحتی می توانیم بفهمیم که کدام وظیفه به خوبی انجام نمیگیرد و این وظیفه کدام برد در آیفون تصویری می باشد.

همواره توجه داشته باشید که برای تعمیر یک آیفون تصویری در ابتدا برد تغذیه آیفون تصویری را از مدار جدا نمایید و با منبع متغیر رو میزی اقدام به تعمیر بردها نمایید. چراکه خرابی در برد تغذیه آیفون تصویری به گونه ای می باشد که تمام بردهای آیفون تصویری را تحت تاثیر قرار میدهد.

بررسی عملکردها قبل از تعمیر برد صوت آیفون تصویری

عملکردها در برد صوت به موارد زیر تقسیم بندی میگردند.

 • تولید صدای زنگ یا دینگ دانگ
 • تقویت صدای زنگ جهت پخش برای بلندگو
 • انتقال خط تصویر یا برق برد تصویر
 • خط تغذیه آی سی های موجود
 • فیدبک صدای زنگ جهت پخش برای پنل بیرونی
 • تقویت صدای میکروفن
 • تقویت صدای بلندگو
 • عمل باز نمودن درب
روش تعمیر برد صوت یا صدا آیفون تصویری
تعمیر برد صوت آیفون تصویری

روش تولید صدای زنگ در برد قلابک ( صدا ) آیفون تصویری ساده

صدای زنگ در برد صوت یا قلابک آیفون های تصویری توسط یک آی سی با نام RT0302 , MT2800 , M602 انجام میگردد. این آی سی در دیتاشیت خود مشخصاتی را ذکر نموده که توسط این مشخصات ما به راحتی می توانیم مشکلات صدای زنگ در برد صوت یا قلابک را تعمیر نماییم. به عکس زیر توجه نمایید.

تولید صدای زنگ در برد صدا (قلابک) آیفون تصویری
تولید صدای زنگ در برد صدا (قلابک) آیفون تصویری

همانطور که در عکس میبینید این آی سی با نام های متفاوتی که ذکر کردیم بر روی برد صوت یا صدا (قلابک ) دیده می شود. پایه های این آی سی همانند شکل بالا می باشد.

 • پایه یک پایه فرمان بوده که توسط آی سی فرمان یک ولتاژی مانند ۲ تا ۵ ولت به این آی سی اعمال میگردد که سبب روشن شدن آی سی و تولید صدای دینگ دانگ می شود.
 • پایه چهار آی سی همان پایه منفی و تغذیه آی سی تولید صدای زنگ می باشد.
 • پایه هشت پایه خروجی صدای زنگ تولید شده می باشد.
 • پایه پنج پایه تغذیه مثبت آی سی که مقداری بین ۴ تا ۱۲ ولت می باشد.

حال این صدای تولید شده جهت پخش به آی سی ۳۸۶ منتقل میگردد.

تقویت صدای زنگ در برد قلابک (صدا) آیفون تصویری

همانطور که در تعمیر یک آیفون تصویری باید تمام عملکرد بردها را بشناسیم، در تعمیر برد صوت آیفون تصویری نیز باید تمام عملکرد قطعات را بشناسیم. حال صدای تولید شده توسط آی سی تولید صدا به آی سی LM386 می رسد. این صدای تولید شده هیچ گونه گینی نخواهد داشت و اگر آن را به یک بلندگو متصل کنیم یک صدای بسیار ضعیفی به گوش خواهد رسید.

صدای تولید شده به پایه های ۲ و ۳ آی سی رسیده تا تقویت گردد. در اینجا آی سی LM386 توسط خازن ۱۰ میکروفاراد که به پایه های یک و هشت این آی سی متصل است به این آی سی گین میدهد. این خازن تعیین میکند که صدای خروجی در چه حدی باشد.(این خازن با یک مقاومت سری شده است). به عکس زیر توجه کنید…

تعمیر تقویت صدای زنگ در برد صوت قلابک آیفون تصویری
تعمیر تقویت صدای زنگ در برد صوت قلابک آیفون تصویری

این صدای تولید شده توسط آی سی تولید صدای زنگ توسط خازن عدسی C5 به پنل بیرونی جهت صدای فیدبک زنگ منتقل می گردد…

خازن C14 که مقدار ۴۷ میکروفاراد می باشد نیز ولتاژ تغذیه رسیده به این آی سی را رگوله کرده تا اگر ولتاژ از ابتدا دارای نوسان کوچکی باشد این نوسان گرفته شود.

خازن هایی در مسیر صدای خروجی این آی سی به بلندگو قرار دارد که وظیفه این خازن ها ایجاد صدای ریز یا تریبل برای بلندگو و حذف صدای بیس دار خواهد بود.

تعمیر خط انتقال تصویر در برد قلابک (صدا)

منظور از خط انتقال تصویر در برد صدا آیفون تصویری چیست؟ تصور کنید یک شخص زنگ واحد شما را به صدا در آورده است. در این صورت آی سی فرمان یک خط فرمان را به ترانزیستور Q5 ارسال می نماید و این ترانزیستور ترانزیستور ثانویه به نام TIP127 را روشن نموده تا توسط پایه وسط این ترانزیستور ولتاژ به برد تصویر برسد. این ولتاژ رسیده به برد تصویر باعث روشن شدن تصویر می گردد، که به اصطلاح میگویند آیفون تصویری روشن گردید.

روش تست ترانزیستور

تعمیر خط تصویر در برد قلابک آیفون تصویری
خط تصویر در برد قلابک آیفون تصویری

تعمیر خط تغذیه آی سی های موجود در برد قلابک آیفون تصویری

منظور از تعمیرات خط تغذیه در برد قلابک یا صدا آیفون تصویری چیست؟ تمام آی سی ها جهت کارکرد مناسب خود نیازمند یک ولتاژ برای کارکرد می باشند. این ولتاژ مناسب اگر به آی سی نرسد روند کارکرد آن را با اختلال رو به رو میکند. ولتاژ رسیده به آی سی ها اگر دارای ایراد باشند ، جهت تعمیر برد قلابک (صدا) با تعویض آی سی نیز ما به نتیجه نخواهیم رسید. پس قبل از هر اقدامی باید ولتاژ رسیده به آی سی را چک نماییم.

تعمیرات رگولاتور موجود در برد قلابک یا صدا آیفون تصویری
رگولاتور موجود در برد قلابک یا صدا آیفون تصویری

تمام آی سی های موجود در برد قلابک آیفون تصویری (برد صوت)، نیازمند یک ولتاژ مستقیم بین ۴ تا ۱۲ ولت می باشند که حال ممکن است این ولتاژ توسط یک دیود زنر تثبیت گردد و یا توسط یک مقاومت به حداقل برسد. این تغذیه توسط آی سی رگولاتور ۷۸۱۲ تامین میگردد. پس در عیب یابی و تعمیر یک برد قلابک باید به این موضوع توجه زیاد داشت که تمام ولتاژ های مورد نیاز آی سی ها به مقدار تثبیت شده به آنها برسد.

دیود زنر چیست؟

تقویت صدای میکروفن بر روی برد قلابک

میکروفن یا همان صدای رفت از مانیتور باید توسط چند قطعه الکترونیکی تقویت گردند. همانطور که در مدار میکروفن در آیفون تصویری نیز گفتیم، جهت تقویت صدای میکروفن در برد قلابک دوعدد ترانزیستور دخیل می باشند که یکی تقویت اولیه و یکی تقویت ثانویه را انجام میدهد. حال در تعمیر برد قلابک آیفون تصویری نیز ترانزیستورهای Q2 , Q1 این تقویت را انجام میدهند. همچنین یک خازن وظیفه دریافت ولتاژ را برعهده دارد به عکس زیر توجه کنید…

تقویت صدای بلندگو بر روی برد قلابک آیفون تصویری

در تعمیر یک برد قلابک یا صدای آیفون تصویری همیشه باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که تقویت صدا با تقویت صدای زنگ یک موضوع کاملا مجزا می باشد. در تقویت صدای زنگ چون ما به یک صدای بسیار زیاد جهت شنیدن صدای زنگ آیفون تصویری داریم از آی سی LM386 بر روی برد قلابک استفاده شده است، اما در تقویت صدای بلندگو تنها یک ترانزیستور کار تقویت صدا را انجام خواهد داد. به عکس زیر توجه کنید…

تعمیر صدای بلندگو در برد صدا یا قلابک آیفون تصویری
تعمیر صدای بلندگو در برد صدا یا قلابک آیفون تصویری

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید خازن یک میکروفاراد کنار قطعه هوک مربوط به صدای رفت و برگشت و خازن ۴۷ میکرو نیز مربوط به صدای بلندگو می باشد. در این میان قطعه ترانزیستور نیز وظیفه تقویت صدای بلندگو را نیز انجام خواهد داد.

بخوانید …. تغییر صدای زنگ در آیفون های تصویری

توجه داشته باشید که در تعمیر صدای بلندگو یا میکروفن در برد قلابک یا صدا آیفون تصویری در ابتدا باید قطعه هوک را تعویض نمایید. شستشوی این قطعه کمی ممکن است امکان برگشت تعمیرات را داشته باشد، پس بهتر است تا در ابتدا این قطعه الکترونیکی را تعویض نمایید.

بررسی عمل باز نمودن درب در برد قلابک آیفون تصویری

باز نکردن درب در آیفون تصویری یک مشکل عامیانه در تعمیر برد قلابک آیفون های تصویری می باشد. باز نمودن درب در آیفون های تصویری بدین صورت می باشد که یک ولتاژ ۱۴ در آیفون های تصویری سیماران و یک ولتاژ ۱۵ تا ۱۶ ولت در آیفون های تصویری الکتروپیک و تابا به سیم شماره یک وارد میشود، این ولتاژ اعمال شده به پنل درب رسیده و باعث فعال شدن یک ترانزیستور و اعمال ولتاژ به بوبین رله و فعال شدن تیغه ها میشود.

حال این ولتاژ در پشت شاستی درب بازکن قرار دارد که با فشردن شاستی این ولتاژ به سیم شماره یک خواهد رسید و باعث باز نمودن درب میگردد.

حالا نوبت به آن رسیده تا روش تعمیر برد صدا یا قلابک در آیفون تصویری را بررسی نماییم. در ابتدا بهتر است تا مشکلات برد قلابک یا صدا را به چند بخش تقسیم نماییم.

 • حل مشکلات صدای رفت و برگشت در برد قلابک یا صدا
 • حل مشکلات تصویر در برد صدا یا قلابک
 • حل مشکلات صدای زنگ در برد قلابک و یا صوت
 • حل مشکلات درب بازکن در برد صدا

تعمیر صدای رفت و برگشت در برد صوت (قلابک) آیفون تصویری

صدای رفت و برگشت در آیفون های تصویری چهارسیمه توسط یک سیم منتقل میگردد و همین امر سبب میشود تا در برد صدا آیفون تصویری هم صدای رفت امکان قطع شدن داشته باشد . هم صدای برگشت و در بسیاری مواقع صدای رفت و برگشت با یکدیگر به مشکل خواهند خورد. حال تمام مشکلات صدای رفت و برگشت در تعمیر برد صوت آیفون تصویری را بیان میکنیم.

 • صدای رفت ( میکروفن ) ضعیف است یا قطع است.
 • صدای برگشت ( بلندگو ) ضعیف است یا قطع است.
 • صدای رفت و برگشت ضعیف است یا کلا قطع است.
 • صدای رفت و برگشت دارای نویز شدید است.

تعمیر ضعیف یا قطع بودن صدا میکروفن در برد صوت(قلابک) آیفون تصویری

همانطور که در عکس نیز مشاهده میکنید در ضعیف بودن صدا میکروفن در برد صوت آیفون تصویری میتواند دلایل متعددی داشته باشد که تمام این موارد باید چک گردد.

 1. در ابتدا توسط یک دهنی دیگر دهنی آیفون تصویری را بررسی میکنیم تا ضعیف بودن صدا مربوط به خرابی سیم دهنی و یا اهم دار بودن آن نباشد. حتی خرابی در میکروفن و یا ضعیف بودن آن می تواند دلیلی بر ضعیف بودن صدای میکروفن باشد.
 2. هوک را تعویض نمایید. تست هوک از دید ما به هیچ عنوان درست نمی باشد. چراکه برای خود بنده بسیار اتفاق افتاده است که در تست هوک درست نشان داده شده است اما در عمل خیر. زیرا این قطعه الکترونیکی بسیار حساس می باشد و حتی در برخی مواقع با افقی بودن آیفون کار آن به درستی انجام نمیگردد.
 3. خرابی ترانزیستورهای Q2 , Q3 در تعمیر نداشتن صدای میکروفن در برد صدا بسیار تاثیرگذار هستند. این ترانزیستورها را چک نمایید.
 4. مقاومت های R1 ,R2, R3, R4 در مسیر صدا می باشند این مقاومتها را نیز از نظر لحیم سردی چک نمایید.
 5. اگر صدای رفت و برگشت با یکدیگر به مشکل خورده اند خازن C3 را چک نمایید.

جهت شناخت و تست ترانزیستورها می توانید از ویدیو زیر استفاده کنید.

تعمیر و عیب یابی ضعیف یا قطع بودن صدای بلندگو در برد قلابک آیفون تصویری

تعمیر و عیب یابی ضعیف بودن صدای بیرون یا همان بلندگو بسیار راحت می باشد و تنها با چک نمودن چند قطعه حساس این مشکل برطرف خواهد شد.

 1. در ابتدا با یک دهنی دیگر سیم و دهنی را چک نمایید. (همواره جهت انجام تعمیرات حرفه ای داشتن یک دهنی کامل از برند کوماکس بسیار ضروری می باشد)
 2. قطعه هوک را یا شستشو داده تا از مشکل آن باخبر شوید و یا تعویض نمایید تا با خیال راحت به تعمیرات برد صدا خود بپردازید.
 3. ترانزیستورهای Q1 را توسط آموزش تست ترانزیستور که در بالا گذاشته ام چک نمایید.
 4. خازن C9 را توسط مولتی متر تست خازن چک نمایید.
 5. درصورت نداشتن صدای بلندگو و صدای میکروفن باهم خازن C3 را چک نمایید.

جهت شستشوی صحیح هوک از ویدیوهای زیر استفاده نمایید.

تعمیر نویز شدید در برد صدا یا قلابک آیفون تصویری

نویز شدید در صدا یک عامل مهم در تعمیر آیفون تصویری و آن هم برد قلابک می باشد. جهت بررسی کامل کل سیستم می توانید مطلب دلایل ایجاد نویز در آیفون های تصویری را بخوانید. اما داینجا ما نویز در برد قلابک را بررسی و رفع عیب خواهیم کرد.

 1. درصورتی که در برد قلابک نویز در صدا را مشاهده میکنید، در ابتدا منبع تغذیه آیفون تصویری را جدا نموده و منبع تغذیه رو میزی خود را بر روی ولتاژ ۱۴ ولت گذاشته و به برد صدا متصل نمایید. چراکه نویز در برق یا نوسان در برق تغذیه می تواند دلیل اصلی ایجاد صدای نویز در آیفون تصویری باشد.
 2. اگر نویز شدید صدا دارید و هیچ عملی در برد قلابک انجام نمیگیرد (مثلا نه صدا داریم و نه تصویر ) در ابتدا قطعه رگولاتور ۷۸۱۲ را چک نمایید. بعد از اطمینان از آن به سراغ آی سی فرمان بروید چراکه در صورت خرابی آی سی فرمان نویز شدیدی در آیفون تصویری مشاهده خواهد شد.
 3. نویز می تواند به دلیل خرابی در سیم دهنی و سوکت آن باشد پس توسط دهنی تست خود این دهنی را تعویض نمایید.
 4. خازن C24 خازن رگوله ولتاژ خروجی رگولاتور ۷۸۱۲ می باشد و در صورت خرابی این قطعه هیچ عملی در برد صدا انجام نخواهد شد و یا با انجام آن نویز شدیدی را شاهد خواهیم بود.

جهت تست رگولاتورها و شناخت آن ها می توانید از مطلب تست رگولاتورها استفاده نمایید.

روش تعمیر نداشتن تصویر در برد قلابک آیفون تصویری

نداشتن تصویر در آیفون تصویری یک مشکل بسیار بزرگ در برد قلابک و صوت می باشد. به همین منظور جهت رفع عیب نداشتن تصویر بر روی برد قلابک باید موارد زیر را به دقت دنبال نماییم. در ابتدا بدانید که مشکلات تصویری در برد قلابک به چند دسته تقسیم بندی میگردند.

 • نداشتن خط تصویر از برد قلابک (CVBS)
 • نداشتن خط قدرت (برق) تصویر از برد قلابک
 • نویز تصویر در برد قلابک
 • قطع نشدن تصویر از سمت برد قلابک
 • قطع شدن زود به هنگام تصویر از سمت برد قلابک

تعمیر نداشتن خط تصویر (CVBS)از برد قلابک

منظور از خط تصویر همان سیمی می باشد که دارای ولتاژ نیست. یعنی سوکت سه سیمه برد تصویر که یکی ولتاژ مثبت ۱۲ ولت و یکی منفی و دیگری مثبت تصویر است، همان سیم مثبت تصویر!! اگر برد تصویر را چک نموده اید و مطمعن هستید که تصویر از برد صوت منتقل نمیگردد آنگاه:

 1. اگر برد تصویر سالم است و روشن میشود اما تصویر بر روی برد تصویر پخش نمیگردد. در ابتدا سوکت جامپر پشت برد قلابک را چک نمایید.
 2. بعد از چک نمودن جامپر پشت برد قلابک، اگر مشکل نداشتن تصویر در برد قلابک برطرف نشد حتما خازن C27 را چک نمایید.
 3. در نهایت اگر باز هم این مشکل پابرجا بود مب توانید توسط یک سیم این دوقسمت برروی برد صوت را به یکدیگر متصل کنید تا مشکل برطرف شود.
تعمیر و عیب یابی نداشتن خط تصویر بر روی برد قلابک یا صدای آیفون تصویری
تعمیر نداشتن خط تصویر بر روی برد قلابک یا صدای آیفون تصویری

تعمیر نداشتن خط قدرت (برق) تصویر از برد قلابک

در تعمیر و عیب یابی نداشتن تصویر بر روی برد صدا یا قلابک به این نکته توجه داشته باشید که منظور از خرابی خط قدرت همان ولتاژ رسیده به برد تصویر می باشد. به تصویر زیر توجه کنید این ولتاژ بر روی سوکت برد تصویر با ولتمتر اندازه گیری میگردد.

تعمیر خط تصویر بر روی برد صدا یا قلابک یا صوت آیفون تصویری
تعمیر خط تصویر بر روی برد صدا یا قلابک یا صوت آیفون تصویری
 1. در ابتدا ولتاژ رسیده به برد تصویر که توسط یک سوکت سه سیمه به برد تصویر منتقل میگردد را چک نمایید. اگر این ولتاژ مقدار بیشتر و یاکمتر از ۱۴ ولت مستقیم باشد یعنی ولتاژ مناسب توسط برد صدا به برد تصویر نمیرسد. پس حتما حتما نوسانات ولتاژی را نیز بررسی نمایید
 2. خازن C25 که در کنار ترانزیستور TIp127 قرار گرفته را چک نمایید. در صورت خرابی این خازن ولتاژ رسیده به برد تصویر دارای نوسان و یا قطع خواهد شد.
 3. ترانزیستور TIP127 را چک نمایید . توجه داشته باشید که زمانی که این ترانزیستور را به سمت خود میگیرید، پایه سمت چپ آن پایه بیس می باشد. پس توسط ویدیو تست ترانزیستور این ترانزیستور را به طور کامل چک نمایید.
 4. مقاومت R30 در مسیر فرمان ترانزیستور Q5 قرار گرفته است که اگر دارای لحیم سردی باشد باعث نرسیدن فرمان به بیس این ترانزیستور میگردد.
 5. ترانزیستور Q5 قطعه ترانزیستور TIP127 را وارد مدار میکند. پس در صورت خرابی این قطعه فرمان وصل ولتاژ برد تصویر به ترانزیستور TIP127 نخواهد رسید.

برطرف کردن مشکلات نویز تصویر بر روی برد قلابک

منظور از نویز تصویر بر روی برد قلابک چیست؟ منظور از نویز تصویر یعنی ایراد از برد تصویر نبوده و تنها زمانی که برد صوت یا قلابک به برد تصویر متصل میگردد تصویر دچار نویز میگردد. حال در این مشکل ما باید چه راهکارهایی را دنبال نماییم؟

 1. در ابتدا برد تغذیه آیفون تصویری را جدا نمایید و برد تغذیه متغیر رومیزی خود را بر روی ولتاژ۱۴ ولت مستقیم گذاشته و به برد اعمال نمایید. چراکه نویز در برد تغذیه می تواند باعث ایجاد نویز در تصویر گردد.
 2. خازن صافی C25 که مقدار ۲۲۰۰ میکروفاراد می باشد را چک و درصورت نیاز تعویض نمایید.
 3. خازن C27 یک خازن مهم در ایجاد نویز تصویر است. این خازن را چک و در صورت نیاز تعویض نمایید.
 4. در انتها خط تصویر را همانند مثال قبلی به صورت مستقیم به برد تصویر متصل نمایید.

مشکلات زود قطع شدن تصویر و یا یکسره شدن تصویر بر روی برد صدا یا قلابک

خوب مشکل زود قطع شدن تصویر ویا یکسره شدن تصویر بر روی برد قلابک یک مشکل عامیانه در اینگونه از بردهاست. حال با یکدیگر به بررسی این مشکلات می پردازیم.

 1. همانطور که گفتیم خازن C29 زمان روشن ماندن تصویر بر روی برد تصویر را مشخص میکند که با چک کردن این خازن مشکلات تایم تصویر برطرف خواهد شد.
 2. اما جهت تعمیر و عیب یابی یکسره شدن تصویر بر روی برد قلابک یا صدا در ابتدا ترانزیستور Q5 را چک نمایید که اتصال کوتاه در آن رخ نداده باشد.چراکه با اتصال کوتاه شدن پایه های کولکتور و امیتر این ترانزیستور فرمان وصل دائم تصویر به TIP رسیده و تصویر آیفون تصویری یکسره خواهد شد.
 3. ترانزیستور TIP127 نیز با اتصال کوتاه بین کلکتور و امیتر آن مشکلات یکسره شدن تصویر را به همراه خواهد داشت. پس این قطعه را طبق ویدیو تست ترانزیستور تست نمایید.
 4. قطعه هوک نیز در یکسره شدن تصویر بسیار موثر است این قطعه را نیز چک نمایید. معمولا با شستشوی هوک و قرارگرفتن مقداری الکل در داخل هوک تصویر بت قطع کردن هوک قطع نخواهد شد.

تعمیر مشکل قطع نشدن تصویر در برد قلابک با گذاشتن گوشی

توجه داشته باشید که دو مدل قطع نشدن تصویری در برد صدا یا قلابک داریم. یکی قطع نشدن به صورت خودکار و بعد از گذشت تایم و دومی قطع نشدن هنگام گذاشتن گوشی یا فشوردن قطعه هوک. اگر با گذاشتن گوشی تصویر آیفون تصویری قطع نمیگردد.

 • در ابتدا خازن C28 را چک نمایید.
 • قطعه هوک را تست و یا تعویض نمایید. (گاهی اوقات با شستشوی هوک و خشک نشدن الکل داخل آن تصویر با فشار دادن هوک قطع نمیگردد که می توانید کمی صبر نمایید تا الکل داخل قطعه خشک شود و بعد اقدام به تعمیر برد قلابک و یا صدا آیفون تصویری نمایید.

تعمیر مشکلات زنگ بر روی برد قلابک آیفون

برد قلابک همانطور که میدانیم مهم ترین قطعه در آیفون داخلی واحدها می باشد که وظایف متعددی را انجام میدهد. در اینجا به تعمیر برد قلابک و قسمت زنگ این برد رسیدیم. حال با نفسی عمیق به بررسی دقیقتر این موضوع خواهیم پرداخت. در ابتدا ما مشکلات در زنگ برد قلابک را به موارد زیر تقسیم بندی میکنیم.

 • قطع بودن کامل صدای زنگ در برد قلابک
 • ضعیف بودن صدای زنگ در برد صدا
 • نصفه بودن صدای زنگ در برد صوت
 • خش دار بودن صدای زنگ در برد قلابک
 • یکسره شدن صدای زنگ در برد صدا

روند تعمیر و عیب یابی برد قلابک در نداشتن صدای زنگ

نداشتن صدای زنگ در آیفون تصویری دلایل متعددی دارد که تنها در این مطلب ما مشکلات موجود در برد قلابک را بررسی خواهیم نمود و با مشکلات پنل و یا سیم کشی کاری نخواهیم داشت.

در ابتدا که ما مدار تولید صدای زنگ و تقویت آن را شناختیم و حال رسیدیم به عیب یابی و تعمیر مشکلات زنگ در برد قلابک بهتر است تا این موارد را به ترتیب با یکدیگر بررسی نماییم.

تعمیرات و عیب یابی نداشتن صدای زنگ بر روی برد قلابک یا صوت آیفون تصویری
تعمیر نداشتن صدای زنگ بر روی برد قلابک یا صوت آیفون تصویری
 1. اگر نداشتن صدای زنگ با نداشتن صدای بلندگو یا صدای بیرون همراه است باید بدانیم که مشکل از اتصال دهنی با آیفون تصویری و برد قلابک یا صدا می باشد. پس اگر این دومشکل را باهم دارید در ابتدا دهنی و سیم دهنی را تست و یا تعویض نمایید.
 2. صدای زنگ بر روی برد صوت از قطعه ای با نام هوک عبور میکند پس در ابتدا این قطعه را تست و یا تعویض نمایید.
 3. خازن C15 خازن صافی ولتاژ تغذیه آی سی تولید صدای زنگ می باشد. در ابتدا این خازن را تست و در صورت معیوب بودن تعویض نمایید.
 4. مقاومت R21 در مسیر ولتاژی این آی سی یعنی تولید صدای زنگ قرار دارد. این مقاومت ولتاژ ۱۲ ولت ۷۸۱۲ را با اهم خود کم نموده و به آی سی ۲۸۰۰ اعمال میکند. پس در ادامه این مقاومت را تست و لحیم آن را تازه نمایید.
 5. در انتها بهترین راه مطمعن شدن از رسیدن ولتاژ کاری مناسب ولتاژ گیری از پایه های ۱ و ۴ آی سی می باشد که باید ولتاژ مناسب بین ۴ تا ۱۲ ولت برای کارکرد مناسب به این آی سی برسد.
 6. ممکن است نداشتن صدای زنگ به دلیل تقویت نشدن آن باشد. یعنی تولید صدای زنگ انجام میگیرد اما در تقویت آن مشکل دارد. پس ابتدا خازن ۱۰ میکروفاراد C13 , مقاومت R16 را تست نمایید. چراکه این خازن ها عمل گین آی سی را برعهده دارند.
 7. خازن های C11 , C14 در عملکرد آی سی تقویت صدا تاثیرگذارند این خازن ها را چک نمایید.
 8. جهت تست آی سی ۳۸۶ یا تقویت صدای زنگ می توانید سر انگشتان خود را خیس نمایید و به پایه های دو و سه آی سی ۳۸۶ بزنید، در صورت شنیدن صدای خر خر مطمعن خواهید شد که تقویت صدا انجام گرفته و مسیر بلندگو قطع نمی باشد.
 9. ولتاژ رسیده به این آی سی را نیز چک نمایید تا ولتاژی معادل ۴ تا ۱۲ ولت بر سر پایه های ۴ و ۶ آن داشته باشید.
 10. خرابی پتانسیومتر متصل به برد صدا یا قلابک جهت کم کردن صدای زنگ نیز می تواند دلیلی بر خرابی برد صدا و یا نداشتن صدای زنگ باشد.

ضعیف بودن صدای زنگ بر روی برد قلابک آیفون تصویری

نداشتن صدای زنگ با ضعیف بودن صدای زنگ برد صوت یا قلابک آیفون تصویری بسیار متفاوت می باشد. ضعیف بودن صدای زنگ بر روی برد صدا نشان از سالم بودن مدار تولید صدای زنگ خواهد بود. پس کار بسیار راحت تر خواهد بود. بهتر است تا جهت تعمیرات ضعیف بودن صدای زنگ بر روی برد قلابک و صوت موارد زیر را دنبال نماییم.

تعمیر و عیب یابی ضعیف بودن صدای زنگ در برد قلابک آیفون تصویری
تعمیر و عیب یابی ضعیف بودن صدای زنگ در برد قلابک آیفون تصویری
 1. در ابتدا خازن C13 را چک و تعویض نمایید. چراکه این خازن تعیین میکند تا بلندی صدای زنگ در چه حدی باشد.
 2. مقاومت R16 نیز این خازن را با پایه یک و هشت آی سی سری میکند. خرابی این خازن و یا قلع مردگی بر روی پایه های آن نیز می تواند مقاومت را بالا برده و باعث ضعیف شدن صدای زنگ بر روی برد قلابک گردد.
 3. خازن C11 , C12 , C14 نیز در صورت خرابی صدای زنگ را ضعیف خواهد کرد.
 4. پتانسیومتر صدا که توسط یک سوکت چهارتایی در پایین برد قلابک متصل میگردد نیز می تواند مقامت بالایی داشته و باعث ضعیف شدن صدای زنگ گردد.
 5. هوک نیز با مقاومت بالای خود می تواند دلیلی بر ضعیف بودن صدای زنگ گردد.

مشکل نصفه پخش شدن صدای زنگ در برد قلابک

همانطور که گفتیم در برد قلابک یک خازن در کنار آی سی فرمان وجود دارد که مدت پخش صدای زنگ را تعیین میکند. پس موارد زیر را چک میکنیم.

 1. خازن C22 کنار آی سی ۴۰۶۹ را چک و درصورت خرابی تعویض میکنیم.
 2. خازن C15 کنار آی سی تولید صدای زنگ در صورت خرابی کار آی سی را با مشکل مواجه میکند پس این خازن را چک و در صورت خرابی تعویض می کنیم.
 3. آی سی تولید صدای زنگ نیز می تواند تنها صدای دینگ را تولید کند ، پس خرابی این آی سی در مرحله آخر قرار دارد.(تولید صدای دینگ دانگ)

تعمیر و عیب یابی خش دار بودن صدای زنگ در برد قلابک

خش دار بودن صدا زنگ در برد قلابک یا صدا نیز از محدود مشکلات برد صوت آیفون تصویری می باشد. در این صورت موارد زیر را چک نمایید.

 • آی سی تولید صدای زنگ
 • خازن C15 ولتاژ رسیده به آی سی تولید صدای زنگ را صاف میکند که در صورت خرابی صدای خش داری در زنگ خواهیم بود. این آی سی را در صورت نیاز تعویض نمایید.
 • خازن C12 را چک و درصورت نیاز تعویض نمایید.
 • خازن C14 را چک و در صورت نیاز تعویض نمایید.
 • خازن C24 نیز خازن صافی ولتاژ ۷۸۱۲ می باشد که در صورت خرابی ولتاژ رسیده به آی سی تولید صدای زنگ را با نوسان مواجه میکند و همین نوسان سبب خش دار شدن صدای زنگ در برد قلابک خواهد شد.

رفع مشکل یکسره زنگ خوردن برد قلابک

مشکل زنگ خوردن یکسره در برد قلابک می تواند موارد زیر باشد…

 1. اتصالی دیود زنر D1 سبب یکسره شدن زنگ آیفون تصویری در برد صدا خواهد شد. این دیود به صورت بایاس معکوس استفاده شده است تا در صورت ولتاژ اعمالی بالا از برد حفاظت ولتاژی نماید.
 2. خرابی هوک
 3. خرابی آی سی ۴۰۶۹ که البته در این صورت موارد دیگر نیز کار نخواهند کرد.
 4. اتصالی مدار سیم شماره یک با منفی برد.

حل مشکل درب بازکن در برد قلابک یا صدا

مشکلات درب بازکن بیشتر مربوط به برد تغذیه میگردد که جهت تعمیر آن می توانید مطلب روش تعمیر و عیب یابی انواع برد تغذیه آیفون تصویری را مطالعه نمایید. اما تنها دلیل باز نکردن درب در برد صوت خرابی شاستی درب بازکن ویا خرابی دیود کنار شاستی درب بازکن می باشد که به راحتی قابل حل خواهد بود.

تعمیر برخی مشکلات ترکیبی یا تجربی در برد صدا و قلابک

چرا زمانی که برد صوت یا قلابک را متصل میکنیم منبع تغذیه جریان بالایی را نشان میدهد؟

این مشکل به دلیل اتصال کوتاه بر روی آی سی رگولاتور ۷۸۱۲ رخ میدهد. چراکه این آی سی بر سر راه ولتاژ ورودی قرار دارد و در صورت خرابی یا اتصال کوتاه آمپر مصرفی برد تغذیه را به شدت بالا می برد.

چرا هنگام اتصال آیفون تصویری و برد قلابک هپصدای صوت شدید یا خر خر میشنویم؟

این مشکل زمانی رخ میدهد که آی سی فرمان یا همان CD4069 سوخته است. در این مورد عملکردها کلا با مشکل مواجه هستند.

چرا هنگام اتصال برد تصویر به برد قلابک قسمت ورودی برد یا رگولاتور ۷۸۱۲ داغ میکند؟

دلیل خرابی خازن C24 , C25 می باشد. این خازن ها در صورت خرابی و اتصال کوتاه آمپر کشیده و برد و یا قسمت ۷۸۱۲ را داغ خواهند کرد.
همکاران عزیز در هنگام نوشتن این مطلب ده فنجان قهوه مصرف شده و ده شب بیداری صرف شده تا قادر به نوشتن و تهیه این مطلب برای شما عزیزان باشم. در تهیه این مطلب ده سال تجربه کاری نهفته است تا بدون چشم داشتی آن را برای شما تهیه و انتشار دهم. بیایید تا با انتشار این مطلب و نظر دادن به آن، باعث دلگرمی ما شوید. امید است تا این مطلب مرهمی بر مشکلات اقتصادی بسیاری از هموطنانم گردد.

 

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۳۴ متوسط امتیاز کاربران ۴.۳]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. با سلام ممنون از توضیحاتتون خیلی عالی بود
  اگر امکان دارد مدل سی دی وی ۷۰ کوماکس رو توضیح بدین خیلی ممنون

  1. سلام ممنون از لطف شما
   متاسفانه یک سری از تعمیرات های بردها تخصصی مانند بردهای هفت اینچ و برد ال سی دی و… که تخصصی هستند رو نمیتونیم در سایت قرار بدیم اما در دوره های آموزشی آیفون تصویری تمام موارد کاملا ذکر میشه. با تشکر از جناب عالی

 2. سلام بسیار متشکرم از مطالب دقیق و کاملتون در باب تحلیل این مدار، لطفا این رو هم‌اگر تونستید بیان کنید که یکبار با زدن دکمه تصویر روی پنل داخل خونه تصویر میاد یبار نمیاد مشکل از چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما