تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

تداخل زنگ ( دو یا چند واحد باهم) در آیفون های تصویری

تداخل زنگ یا زنگ خوردن دو یا چند واحد باهم در آیفون های تصویری مشکل بسیاری از ساختمان های مسکونی در تهران می باشد. این تداخل زنگ در آیفون های تصویری الکتروپیک، سوزوکی، سیماران، کوماکس، تابا ، کنوی، کوکوم، تکنما، آلدو و … بسیار مرسوم میباشد. بنابراین تصمیم گرفتیم تا تمامی دلایل تداخل زنگ در آیفون های تصویری را با یکدیگر بررسی نماییم و راه حل مشکل را بایکدیگر بیابیم.

در بعضی مواقع هنگامی که شما از پنل دم درب شاستی یکی از واحدهارا فشار میدهید واحدهای دیگر نیز زنگ می خورند . ممکن است یک واحد یا چند واحد زنگ بخورند. این مشکل در بسیاری از ساختمان ها موجود است.

تداخل زنگ آیفون تصویری
آیفون تصویری

دلایل اصلی تداخل زنگ در آیفون تصویری

از دلایل اصلی تداخل زنگ و زنگ خوردن دو یا چند واحد آیفون تصویری میتوان به خرابی در بردهای صدا که عامل اصلی آن است اشاره کرد. اما در بسیاری موارد نیز تداخل زنگ در آیفون تصویری بسیار پیچیده میگردد. به طوری که باید هر دو واحد در منزل حضور داشته باشند. حال ما در اینجا دلایل اصلی را نام برده و راه برطرف کردن آنها را بررسی می نماییم. این دلایل عبارت است از :

 1. خرابی برد شاسی پنل درب
 2. خرابی در آیفون تصویری داخل واحدها
 3. خرابی سوئیچر
 4. خرابی در کابل کشی
 5. کد دهی اشتباه در آیفون های کدینگ

حا با یکدیگر تمامی دلایل تداخل زنگ و زنگ خوردن دو یا چند واحد باهم را در آیفون های تصویری بررسی می نماییم.

۱: خرابی بورد شاستی در تداخل زنگ آیفون تصویری

در بسیاری از مواقع اتصالی بین دو شاسی در این پنل ها اتفاق می افتد که بسیار راحت و با دستگاه بازر و حتی جا به جایی سوکت آن واحد مشکل را خواهید یافت. شاستی پنل مدار پیچیده ای ندارد و تنها وظیفه آن رساندن سیم منفی به سیم شماره پنج است.

روش تست آن چگونه است؟

روش تست بسیار راحت بوده و توسط بازر انجام میگیرد. دو سر بازر را به دوسر شاستی اتصال داده و شاستی را فشار دهید. در صورت شنیدن صدای بوق شاستی سالم خواهد بود.

بر خلاف عقیده بسیاری….
سوئیچر در آیفون های چهار سیمه حتما موجود می باشد….
حال ممکن است در داخل واحد و پشت مانیتور باشد یا داخل مانیتور و یا داخل پنل بیرونی و شاید به صورت جمعی در سوئیچر مجتمع

خرابی بورد زنگ پنل
شاستی زنگ

توجه داشته باشید که شما علاوه بر چک کردن شاستی زنگ توسط دستگاه بازر باید قطعات الکترونیکی را نیز چک نمایید.

حتما بخوانید: ساختن دستگاه تست بازر مدار

۲ : خرابی آیفون یکی از واحدها و زنگ خوردن چند واحد باهم

در آیفونهای چهار سیمه در صورت خرابی آیفون یکی از واحدها به مراتب دیده شده که با زدن شاستی زنگ یک واحد همه واحدها تداخل زنگ خواهند داشت. این مشکل معمولا به علت خرابی میکروسوییچ واقع در آیفون تصویری داخل واحد است که باید تعمیر گردد.

بسیار مهم!!! اگر به یاد داشته باشید یکی ما معایب اصلی آیفون های تصویری چهارسیمه را ذکر کردیم که یکی از این موارد تداخل زنگ آنها بود. یعنی زمانی که دو واحد در حال نگاه کردن تصویر بیرون می باشند اگر شخصی زنگ شماره یک واحد دیگر را به صدا در آورد آیفون تصویری هر سه واحد زنگ خواهد خورد.

میدانم چه جرقه ای در ذهن شما ایجاد شد !! آن هم قطع نشدن ارتباط این واحدهاست! یعنی اگر میکروسوئیچ یا هوک آیفون های تصویری معیوب باشد ارتباط آن با پنل قطع نخواهد شد و به عبارتی زنگ واحدها تداخل خواهد داشت. یا زنگ دو یاچند واحد باهم به صدا در می آید.

تعمیر زنگ آیفون تصویری کوماکس
تعمیرات آیفون تصویری

حال برای پیدا کردن آیفون معیوب چه کنیم؟

بهترین و ساده ترین راه این است که می توانید با خاموش کردن آیفون تک تک واحدها مورد را بیابید. بعد از پیدا کردن آیفون معیوب می توانید دلایل خرابی آن را با مطالعه قسمت تعمیرات آیفون تصویری بیابید.

۳ : کد دهی اشتباه واحدها دلیل اصلی تداخل زنگ

در سیستم چها سیمه و در سیستمی که کدینگ هستند یعنی از پنل کدینگ استفاده شده ما از دستگاهی به نام دکودر استفاده میکنیم. چرا؟ به این علت که در آیفون های چهارسیمه قابلیت کددهی به واحدها وجود ندارد یعنی دکودر وظیفه کد دهی به آیفونهای چهار سیمه را دارد. در بسیاری از ساختمان ها از دکودر چهار طرفه استفاده می شود. که این نوع از دکودر در بسیاری از آیفونهای چهار سیمه به یک صورت کد دهی می شود.

پس حال تصور کنید که ما واحد شماره دو را برای دکودر تعریف کرده ایم یعنی زمانی که شخص از پنل بیرونی شماره ۱۰۲ را وارد میکند به دکودر فرمانی ارسال میگردد که دکودر زنگ واحد دو را به صدا در می آورد. حال تصور کنید که دو یا چند واحد را به دکودر معرفی کرده ایم اما با یک کد! یعنی اگر شخص شماره واحد ۱۰۲ را در پنل بفشرد دکودر فرمان زنگ آن چند واحد را خواهد زد. به عبارت ساده تر دو یا چند واحد با یکدیگر زنگ میخورند. این یعنی تداخل زنگ در آیفون تصویری و کددهی اشتباه دکودر

روش برطرف نمودن مشکل تداخل زنگ در کد دهی اشتباه چیست؟

کد دادن مجدد آیفون تصویری در دکودرها و در صورت وجود آیفون تصویری تکنما مطالعه روش کد دادن به تکنما می باشد.

بخوانید :

دکودر آیفون چهارسیمه
دکودر

نحوه چک کردن دکودر و نحوه کد دادن دکودر را می توانید در لینک زیر مطالعه فرمایید.

دکودر چیست و چگونه نصب میشود؟!

۴- بررسی سوئیچر در تداخل زنگ آیفون تصویری

سوئیچرها در تمامی آیفون های تصویری آنالوگ و دیجیتال چهارسیمه موجود می باشند و دلیل اصلی در زنگ خوردن چند واحد باهم میتوانند داشته باشند.پس در ابتدا باید سوئیچر را بشناسیم و وظیفه آن در مدار را بدانیم.

سوئیچر چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست سوئیچر وظیفه سوئیچ نمودن را دارد و به زبان ساده تر سوئیچر یک مبدل پنج سیمه به چهار سیمه میباشد. به طوری که در برخی موارد این سوئیچر در داخل آیفون تصویری و در برخی موارد دیگر در بیرون یا داخل پنل بیرونی می باشد.

سوئیچر چیست؟ چه دلیلی بر زنگ خوردن چند واحد باهم دارد؟

زمانی که بنده زنگ یک واحد را میزنم یک فرمان منفی به آیفون داخلی ارسال خواهد شو که سوئیچر وظیفه اتصال این سیم منفی را به سیم شماره یک در آیفون های کوماکس، سوزوکی، سیماران، کوکوم، کنوی و سیم شماره چهار در آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک را خواهد داشت.

به عبارت ساده تر اگر این سوئیچر در داخل مدار خود اتصالی در بین سیم شماره یک یا چهار واحدها داشته باشد فرمان زنگ را دو یا چند واحد متصل دریافت خواهند کرد و این دو واحد آیفون تصویری باهم زنگ خواهند خورد. حال میتواند آیفون تصویری دو یا چندین واحد باشند که با یکدیگر زنگ خواهند خورد.

سوییچر ها تنها دارای یک عدد مقاومت و یک خازن و رله برای اتصال می باشند. روش چک کردن آن بسیار راحت بوده و با تست رله درب بازکن یکسان است. اما برای اطمینان بهتر است سوئیچر را تعویض نمایید.

۵- بررسی سیم کشی واحدها در تداخل زنگ آیفون تصویری

این مورد بسیار نادر خواهد بود چراکه در این سیم جریانی برای اتصالی و داغ کردن وجود ندارد. اما جهت بررسی دقیق می توانید مطلب تعمیرات سیم کشی آیفون تصویری را مطالعه کنید.

سیم شماره پنج قبل از سوئیچر مربوط به زنگ هر واحد خواهد بود. به عنوان مثال زمانی که ما زنگ واحد شماره دو را میزنیم از این سیم یک فرمان منفی به سمت آیفون داخل واحد ارسال می گردد که دستور زنگ خوردن آیفون تصویری می باشد. حال تصور کنید این سیم باسیم زنگ یک یا چند واحد متصل شود. این یعنی زمانی که من زنگ واحد شماره دو را خواهم زد سیم های شماره پنج تمامی این واحدها فرمان زنگ خوردن را دریافت میکنند و زنگ تمامی این دو یا چند واحد خواهد خورد.

حال به راحتی توسط دستگاه بازر میتوانید زنگ خوردن دو واجد باهم یا چند واحد باهم را چک نمایید.

بخوانید : تعمیرات آیفون تصویری سیماران

بخوانید : تعمیرات آیفون الکتروپیک

رفع مشکل تداخل زنگ در آیفون های تصویری چهارسیمه

قبل از شروع آموزش باید به این نکته توجه داشته باشید که یکی از معایب بزرگ این نوع از آیفونها این است که  اگر دیگر واحدها در حال تماشای تصویر بیرون باشند و یا گوشی آیفون برداشته شده باشد کلیه واحدهایی که ارتباط آنها با پنل برقرار است تداخل زنگ خواهند داشت. این مساله درواقع عیبی در سیستم نیست بلکه قابلیت این نوع از آیفونها این چنین طراحی شده است.

مثال : زمانی که دو واحد ۱ و ۳ در حال تماشای تصویر بیرون هستند اگر شخصی زنگ واحد ۲ را از پنل دم درب فشار دهد همزمان واحد های ۱ و ۳ و ۲ زنگ میخورند و این مشکل مربوط به مدل آیفون است و فقط در زمانی این مشکل برطرف میشود که شما از دکودر جهت کد دادن آیفونهای چهار سیمه استفاده نمایید.

برای رفع مشکل تداخل زنگ به ترتیب زیر عمل میکنیم:

 1. برد شاسی پنل درب را توسط بازر چک می کنیم.
 2. خرابی آیفون یکی از واحدها را بررسی می نماییم. بهترین راه خاموش کردن واحد معیوب یا تعویض آن با واحد کناری می باشد.
 3. کد اشتباه در واحد ها نیز دلیل اصلی از تداخل زنگ خواهد بود.
 4. سوئیچر ها را بررسی می کنیم تا تداخل به دلیل خرابی در آن نباشد.
 5. بررسی اتصالی در کابل ها یا سیم شماره پنچ

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر همینطور است میتوانید به این مطلب امتیاز یا ستاره دهید. یا با نظرات خود ما را در امر بهتر شدن یاری نمایید.

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۴۲ متوسط امتیاز کاربران ۴.۳]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۱۶ دیدگاه ها

 1. با سلام من یادمه یه فردی به آیفون دست زد و از اون به بعد زنگ ما با واحد کناری با هم زنگ میخوره آیون صوتی هست و مشکل از گوشیه ولی نمیدونم کدوم سیم رو چیکار کنم

 2. سلام جناب آقای مهندس.
  از زمانی که همسایه طبقه بالای واحد ما برای بازکردن در، کلید open را پشت سر هم ضربه می زند، آیفون ما دچار مشکل شده است. به این نحو که به دفعاتی که زنگ طبقه بالا زده می‌شود، همزمان زنگ ما هم زده می شود و تصویر روشن می‌شود. آیا این مشکل می‌تواند از ضربه زدن های ممتد همسایه محترم باشد؟
  ممنون

  1. سلام. باز نمودن درب تنها به برد تغذیه آیفون داخلی همان واحد و ترانس تغذیه بیرونی آیفون تصویری و برد پنل بیرونی مربوط میشود و در صورتی که با زدن مداوم دکمه تصویر تنها ممکن است مدار درب بازکن آسیب ببیند و مشکلات تداخل زنگ یا زنگ نخوردن و تصویر نداشتن و غیره به این مورد مربوط نمیگردد.

 3. سلام خدمت جناب مهندس . شاسی واحد ۲۲ را که می‌زنند واحد ۲۳ هم زنگ میخوره وقتی آیفون ۲۲ را خاموش کردم و شکستی را زدم دیگه واحد ۲۳ زنگ نخورد پس ایراد از پنل داخل واحد ۲۲ هست درسته ؟ و اینکه ایراد دقیقا از چی میتونه باشه .ممنونم

  1. مشکل از خرابی واحدی می باشد که اضافه بر سازمان زنگ میخورد. مثلا اگر واحد ۱ را بزنیم و واحد دو نیز زنگ بخورد مشکل از واحد دو می باشد زیرا اتصال کامل با پنل را قطع نمیکند. ضعف آیفون های تصویری چهارسیمه در همین می باشد که در صورت روشن بودن تصویر یک ایفون زنگ آیفون دیگری به صدا در آید ، آیفون روشن نیز زنگ خواهد خورد. پس قطعه هوک میتواند عامل اصلی قطع نکردن ارتباط باشد.
   البته این در صورتی است که سوئیچر و پنل سالم باشند.

 4. سلام جناب مهندس ، شرمنده دوباره سوال میکنم .
  آیا سیم شماره یک در آیفون کوماکس که سیم فرمان اصلی آیفون هست ؛ همون سیم شماره پنج در سویچر هست که به زنگ وصل میشه؟

  تشکر

 5. سلام جناب مهندس، داخل متن اشاره فرمودید که کار سوییچر اتصال سیم منفی زنگ به سیم شماره دو یا سیم شماره چهار هست ، ممکن است راهنمایی بفرمایید که کاربرد سیم شماره دو یا چهار چی هست که وقتی منفی بهش وصل میشه زنگ به صدا درمیاد؟
  در آیفون چهار سیم ، سیم دیتا صدا و تصویر داریم و همچنین سیم مثبت و منفی

  با تشکر

  1. سلام سیم شماره یک در واقع فرمان اصلی در آیفون تصویری می باشد که در صورت اتصال سیم منفی یعنی دو به سیم شماره یک زنگ آیفون به صدا در خواهد آمد و در صورت اتصال سیم شماره سه یعنی مثبت به سیم شماره یک درب بازکن عمل خواهد کرد.

 6. با سلام و وقت بخیر
  ما یک مجموعه ۸ واحدی هستیم که آیفونمون الکتروپیک هست،
  وقتی که یک نفر با فاصله ی کم (افرادی که بازیافت جمع می کنن یا گداها)چند تا از شصتی ها را فشار بده، درب خود بخود باز میشه، و حتی برق هم که قطع و وصل میشه، درباز کن عمل میکنه و صدای وز وز در بازکردن تا زمانی که مانیتورهای آیفونها روشن هست، بگوش میرسه و زبانه ی درب رو حالت دربازکن میمونه و ول نمیکنه تا زمانی که تصویر آیفون ها قطع بشه و این مسئله موجب ناامنی ساختمان شده.
  در ضمن یکبار هم یکی از سوییچ ها را که قدیمی بود و مدلش متفاوت بود تعمیرکار تعویض کرد ولی باز هم درست نشد

  1. سلام در سیستم باز کردن درب در آیفون الکتروپیک از طریق سیم مثبت یک فرمان از سمت واحدها ارسال میگردد که یک ماسفت عمل سوئیچینگ در بازکن را انجام میدهد. در ابتدا این مشکل میتواند از داخل یکی از واحدها باشد که با قطع کردن واحدها میتوانید بفهمید کدام واحد دارای مشکل است و در انتها شما برد پنل آیفون الکتروپیک را تعویض یا تعمیر نمایید. امیدوارم هرچه زودتر مشکل شما مرتفع گردد.

 7. سلام یه سوالی از خدمتتون داشتم تو آیفون ما یه مشکلی از اول بوده وقتی شستصی همسایه ها رو میزنن صدای آروم زنگ به ما هم می آید میتونید کمک کنید برای رفع مشکل؟

 8. حرفی سخنی برای گفتن نیست بجز ارزوی توفیق وموفقیت روزافزون همراه با سلامتی تندرستی برای شما خانواده عزیزتان انشاالله همیشه موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما