نصب تخصصی آیفون های تصویری

نصب و سیم کشی آیفون تصویری را از ما بخواهید!!!

نصب صحیح و اصولی یا سیم کشی آیفون های تصویری امروزه مهمترین عامل در داشتن کیفیت صدا و تصویر مناسب و حتی طول عمر آیفون تصویری است ، که اغلب از آن غافلیم!!!!

فعالیت شرکت  ۸:۰۰ – ۱۹:۰۰

نقشه سیم کشی یا مدار نصب آیفونهای تصویری یک تخصص بزرگ در نصب اصولی آیفون های تصویری با هر برند است. در نصب یا سیم کشی آیفونهای تصویری باید این نکته را در نظر داشت که اگر نصب اصولی صورت نگیرد میتواند در آینده نچندان دور نصب غیراصولی باعث خرابی های متعدد در آیفون های تصویری واحدها و حتی طول عمر پایین یا کیفیت پایین در تصویر و صدا شود.

روش نصب و سیم بندی انواع آیفون تصویری

نصب آیفون تصویری کنوی

در این مقاله قصد داریم به آموزش نصب آیفون تصویری کنوی بپردازیم. با ما همراه باشید تا کاتالوگ نصب این برند از آیفون تصویری را

بخوانید »
نصب آیفون الکتروپیک
نصب

نصب آیفون الکتروپیک

در این مقاله قصد داریم در رابطه با نصب آیفون تصویری الکتروپیک با شما عزیزان همراه باشیم. آیفون های الکتروپیک از سری آیفون های تصویری

بخوانید »
نصب آیفون تصویری تابا
نصب

نصب آیفون تصویری تابا

در این مقاله قصد داریم در رابطه نصب آیفون تصویری تابا با شما عزیزان صحبت کنیم. آیفون های تصویری تابا یکی از قدیمی ترین و

بخوانید »
سیم بندی آیفون سیماران فراز با سوییچر داخلی
نصب

نصب آیفون تصویری سیماران

در این مقاله قصد داریم در رابطه با نصب و روش نصب آیفون تصویری سیماران با شما عزیزان صحبت کنیم. آیفون های سیماران از جمله

بخوانید »

نصب اصولی آیفون های تصویری 

نصب اصولی آیفون های تصویری یعنی نصب آیفون تصویری با هر برندی از تکنما و کوماکس و سیماران و سوزوکی گرفته تا آیفون های صوتی به نحوی که بیشترین طول عمر و بیشترین کیفیت در صدا و تصویر را داشته باشیم. بسیاری از مواقع شنیده ایم در نصب یک آیفون تصویری مثلا ۱۰ طبقه طبقات اول تصویر بسیار شفاف تری نسبت به طبقات بالاتر دارد. این یعنی یک نصب غیر اصولی!!! حال در نصب اصولی چه باید کرد؟ روش نصب صحیح چگونه است؟ این ها سوالاتی خواهد بود که بعد از مطالعه به آن خواهید رسید…

قبل از هر چیز باید بدانیم که آیفون های تصویری بسته به نوع سیم بندی به دو دسته کلی تقسیم بندی میگردند:

 1. آیفون های چهار سیمه
 2. آیفون ای هفت سیمه

روش نصب آیفون های چهارسیمه

منظور از آیفون های تصویری چهارسیمه همان آیفون های تصویری آنالوگ با چهار رشته سیم است که در ابتدای ورود به بازار ایران سردم دار آن ها آیفون تصویری کوماکس بود. توجه داشته باشید که در آیفون های تصویری چهارسیمه برق پنل ورودی از آیفون های داخلی واحدها گرفته میشود. به جز برخی آیفون های تصویری نظیر تابا که تنها دوربین پنل از ترانس تغذیه میکند. این نوع آیفون های تصویری جهت کارکرد نیاز به چهار رشته سیم خواهند داشت که بسته به برند آنها این چهار رشته فقط و فقط جا به جا میگردند. شما تصور کنید که آیفون های تصویری کوماکس و سیماران و سوزوکی ترتیب سیم بندی زیر را دارند:

 • سیم شماره یک : رفت و برگشت صدا، زنگ ، درب بازکن
 • سیم شماره دو : منفی سیستم
 • سیم شماره سه : مثبت سیستم
 • سیم شماره چهار : مثبت تصویر

حال که کارکرد هر کدام از این سیم ها را دانستید باید بدانید که آیفون های تصویری با برندهای تابا و الکترروپیک تنها این سیم ها را جا به جا بسته اند. یعنی در سیستم آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک جایگاه شماره سیم ها از چهار به سمت یک خواهد بود. حال برندهای دیگری نظیر کوکوم هیوندا کنوی و… تنها همین تفاوت را در نصب آیفون تصویری خواهند داشت. تمامی روش های تخصصی نصب در قسمت نصب هر برندی توضیح داده شده است.

نصب آیفون های تصویری چهارسیمه تک واحدی

در آیفون های تصویری چهار سیمه از هر برندی دیگر نیاز به هیچ سوئیچری نخواهد بود و تنها با اتصال چهار رشته سیم از پنل به آیفون تصویری داخلی ، سیستم آیفون تصویری ما به طور صحیح نصب خواهد شد. در این سیستم با فشار دادن شاستی زنگ واحد سیم شماره یک با سیم شماره دو اتصال داده خواهد شد و آیفون تصویری به صدا در خواهد آمد. این روش نصب راحت ترین روش نصب بین تمام آیفون های تصویری چهار سیمه است.

نصب آیفون تصویری چهار سیمه دو یا چند واحدی

در سیستم آیفون تصویری دو یا چند واحدی تنها به علت وجود زنگ برای هر واحد نیاز به سوئیچر خواهیم داشت. چراکه در این سیستم ما دیگر یک واحد نداریم پس نیاز است تا یک سیم منفی از پنل آیفون تصویری به هر یک از واحدها سوئیچ نماییم تا زنگ برقرار گردد.(اتصال سیم منفی شماره دو به سیم شماره یک هر واحد)

حال کار بسیار راحت خواهد بود ما چهار شماره در پشت پنل بیرونی آیفون تصویری داریم و چهار شماره در پشت هر آیفون تصویری. اینجا ما نیاز به سوئیچرهای چهار به پنج داریم بدین صورت که یک سمت سوئیچر چهار رشته سیم و سمت دیگر پنج رشته سیم متصل میگردد. حال نیاز است تا تمام شماره یک تا چهار سمت پنج سیمه سوئیچرها به هم متصل گردند و سیم پنج به شاسی هر واحد (شاستی زنگ هر واحد بر روی پنل) و سمت چهار سیمه نیز به هر واحد متصل گردد. به همین راحتی یک سیستم چهار سیمه را برای چند واحد راه اندازی کرده ایم…

نصب آیفون تصویری

نقش سوئیچرها در نصب آیفون های تصویری چهارسیمه

توجه داشته باشید که این سوئیچرها هم میتوانند به صورت مجتمع باشند و هم در پشت پنل بیرونی جای گیرند و هم در داخل هر آیفون تصویری به همین دلیل است که بسیار شنیده ایم که آیفون پنج سیمه است این یعنی دارای سوئیچر داخلی…

 

روش نصب آیفون های هفت سیمه

آیفون های تصویری هفت سیمه کلا با تمام آیفون های تصویری که تا به امروز دیده ایم کاملا متفاوت هستند. این نوع از آیفون های تصویری از همان سیم کشی آیفون های تصویری صوتی استفاده میکنند با این تفاوت که کابل باید از نوع ۰.۶ قطر باشد. آیفون های هفت سیمه در ایران زیاد رواج پیدا نکرده اند و تنها آیفون تصویری ایرانی که در این راه شروع به فعالیت نموده آیفون تصویری تکنما است که آن هم نسبت به سیستمهای چهارسیمه دارای نقاط قوت و نقاط ضعف خواهد بود. روش نصب آیفون های تصویری تکنما در زیر توضیح داده شده است.

آیفون های تصویری هفت سیمه جهت نصب دیگر نیاز به سوئیچر نخواهند داشت چراکه رشته سیم های فراوان و استفاده از پنل هوشمند مشکل را برطرف نموده است. در آیفون های تصویری هفت سیمه دیگر یک سیم وظیفه رفت و برگشت صدا را ندارد و این وظیفه توسط دو سیم یکی صدای رفت و دیگری صدای برگشت انجام خواهد شد. 

در نصب آیفون های تصویری هفت سیمه توجه داشته باشید که:

 1. تقسیم تصویر بسیار حساس است و با کوچکترین اشتباهی این تصاویر به خوبی نمایش داده نخواهند شد.
 2. در سیستم های تک خطی یا سیم کشی صوتی این روش به خوبی جوابگو است اما در سیستم های چند خطی یا موازی جوابگو نخواهد بود.
 3. آیفون های تصویری تکنما مشکل عمده امپدانس خط تصویر را دارند و با مقاومت این مشکل اکثرا قابل حل است که نصابان کمتر از آن آگاهند.
 4. سیستم های هفت سیمه به هیچ مدلی از آیفون های تصویری موجود در بازار ایران نمیخورند و یا متصل نمیگردند. همین امر سبب می گردد که اگر از آیفون های مثلا تکنما راضی نبودید دیگر قادر به تعویض برند آیفون تصویری خود نخواهید بود.

نمونه ای از روش نصب آیفون های هفت سیمه

 

 

مدار نصب آیفون تکنما

روش نصب آیفون های تصویری کدینگ

با گذشت زمان آیفون های تصویری چهارسیمه مشکلات بسیار بزرگی را به وجود آوردند و آن هم تعداد واحد زیاد در ساختمان های امروزی بود و تعداد بالای شاسی زنگ. این بدان معنی بود که مثلا یک ساختمان ۴۰ واحدی حتما باید در ابتدای ساختمان یک پنل بیرونی با چهل عدد شاستی زنگ داشته باشد . یعنی یک ظاهر بسیار ناپسند…

حال چاره چیست؟ اینجا سیستم های کدینک به کمک ساختمانهای عظیم آمدند و پنل های کدینگ را معرفی نمودند… پنل هایی که دیگر نیاز به شاستی زنگ زیاد نداشتند و تنها با داشتن اعداد یک تا نه تمام شماره ها را شامل میشدند، اما این سیستم مشکلاتی را به همراه داشت و آن هم معرفی واحدها به پنل!! یعنی زمانی که ما واحد شماره ۲۵ را میزنیم پنل از کجا واحد ۲۵ را تشخیص دهد؟ اینجا وظیفه یک دستگاه دکودر مشخص میگردد. دکودر وسیله ای برای کد دهی به هر واحد می باشد که مشکلات آیفون های کدینگ را برطرف نمود. حال دیگر توسط دکودر و یک پنل کدینگ می توان کلیه شاستی های زنگ را حذف نمود.

در اینجا سوالاتی در باره نحوه کد دادن و یا اتصال سیستم های کدینگ به یکدیگر و… پیش می آید که تمام این سوالات را در قسمت نصب دکودر و کددهی ها به صورت تخصصی بررسی نموده ایم. اما در اینجا به برخی از سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول در نصب آیفون های تصویری

اینها تمام سوالاتی است که هر کدام از شما عزیزان با ما دارید. یعنی دغدغه در نصب آیفون های تصویری با یکدیگر. در جواب این سوال باید بدانید که ترتیب سیم بندی هر آیفون تصویری را باید بدانید. یعنی اگر سیم بندی هر آیفون تصویری را بدانید به راحتی می توانید آنها را با یکدیگر نصب کرد.

آیفون تصویری شما دارای سوئیچر داخلی است و سیستم آیفون تصویری ساختمان شما دارای سوئیچر است. یعنی در هنگام نصب آیفون تصویری یا سوئیچر مجتمع نصب گردیده یا پنل دارای سوئیچر داخلی است. حال شما تنها سیم های یک تا چهار آیفون تصویری خود را وصل نماییید.

طبق نقشه نصب آیفون تصویری که در بالا نمایش داده شد. شما در پشت پنل تنها چهار سیم دارید و به ازای هر واحد یک شاسی زنگ. پس تمام چهار رشته سیم را به قسمت پنج سیمه سوئیچر متصل کرده و سیم پنج به شاسی هر واحد و آن طرف سوئیچر که چهار رشته سیم دارد را به هر واحد متصل کنید. 

اما اگر آیفون تصویری شما دارای سوئیچر داخلی است و پنج رشته سیم دارد دیگر نیاز به سوئیچر نخواهد بود و با اتصال تمام یک تا چهار همه واحدها به پنل و اتصال سیم شکماره پنج هر واحد به شاسی پنل ، آیفون تصویری شما به راحتی نصب می گردد.

قطعا همینطور خواهد بود. آیفون های تصویری دو سیم مثبت و منفی دارند که برق پنل را تامین مینمایند. حال اگر در هنگام نصب آیفون تصویری اتصالی رخ دهد یا آیفون داخلی واحدها معیوب می گردد و یا با اتصال نادرست پنل آیفون تصویری خواهد سوخت.

نصب اصولی هر آیفون تصویری یعنی رعایت تمام قوانین تصویری و صوتی در اجرا…

شما قبل از انجام هر نصبی در ساختمان باید کمی این قوانین را بدانید تا در هنگام اجرا توسط نصاب حداقل اصول را بدانید.

نصب آیفون های تصویری از سیستم چهار سیمه تا سیستم هفت سیمه شاید برای یک نصا کار راحتی به نظر برسد، اما برای یک شخص عادی بسیار پیچیده خواهد بود! چراکه در نصب آیفون های تصویری چهار واحد به بالا نیاز به تخصصی فراتر از نقشه نصب آیفون تصویری نیاز است. مبحث انتقال تصویر خصوصا در آیفون های تصویری هفت سیمه بسیار پیچیده تر از آیفون های چهارسیمه است و اگر این تجربه و دانش کافی نباشد قطعا در کیفیت کار و طول عمر مانیتورها و پنل تاثیرگذار خواهد بود.

قوانین و اصول طلایی نصب آیفون تصویری

همواره توجه داشته باشید که نصب اصولی یک آیفون تصویری باید طبق قوانین اجرایی و استفاده از تجارب طلایی دیگران باشد تا نتیجه کار یک نصب اصولی و بدون دغدغه باشد. در اینجا چند نکته طلایی را برای شما عزیزان ذکر می نماییم تا شاید کمکی به محکم کردن این قوانین بین نصابان عزیزمان داشته باشیم.

 1. سیم مخصوص در نصب آیفون تصویری باید از جنس مس باشد
 2. سیم آیفون تصویری باید از نوع قطر ۰.۶ باشد تا تصویر به خوبی انتقال یابد.
 3. تمامی اتصالات حتما بایستی لحیم کاری گردند تا در موارد حساس یا تعداد واحد بالا دچار نویز نگردید
 4. در صورت نیاز در آیفون های تصویری در مسیرهای زیاد از کابل کواکسیال برای انتقال تصویر استفاده نماییم این کار باعث می گردد تا تصویر در طبقات بالاتر نیز عالی منتقل گردد.
 5. کابل باید فویل دار و دارای شیلد تخلیه نویز باشد تا نویز داخل کابل تخلیه گردد
 6. از داخل سیم یک تا چهار پنل به هیچ عنوان نباید برق متناوت وارد کنید. چراکه برق متناوب حتما دارای نویز شدید در تصویر وصدا خواهد شد.
 7. از داخل کابل پنل نباید برق درب بازکن گرفته شود چراکه در هنگام باز نمودن درب تصویر دچار نویز شدید میگردد.
 8. از ترانس تغذیه درب بازکن برای برق ترانس استفاده نکنید. چراکه درب بازکن ها دارای جریان مصرفی بالایی بوده و هنگام باز نمودن درب برق پنل به درستی تامین نمیگردد و یا هنگام باز نمودن درب دچار نویز شدید خواهید شد و یا پنل خاموش خواهد شد. این کار طول عمر پنل را به شدت کاهش خواهد داد.

ثبت آدرس

ثبت آدرس نصب و تعمیرات

تهران ،ستارخان، رو به روی برق آلستوم ، ابتدای خیابان فیاض ، پلاک ۶۴ واحد ۵

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما