روش تست قطعات الکترونیکی لازمه تعمیر هر برد الکترونیکی می باشد. مثلا برای تعمیر آیفون تصویری شما در ابتدا باید تمامی راهکارهای تست قطعات الکترونیکی را بدانید تا بتوانید ۴۰ درصد تعمیرات را پیش ببرید. تست تمامی قطعات الکترونیکی میتواند روی برد و یا بیرون برد انجام گیرد. برخی قطعات میتوانند بدون مولتی متر هم تست شوند. اما برخی دیگر تنها توسط مولتی متر قابل تست خواهند بود

آموزشهای تست قطعات الکترونیکی

سوالات متداول در تست قطعات الکترونیکی

تست برخی قطعات الکترونیکی مانند تست خازنهای الکترولیتی و تست مقاومتها حتما باید تست قطعه بیرن برد انجام شود. البته در برخی مواقع که اطمینان داریم قطعه الکترونیکی با قطعات دیگر تداخل کاری ندارند می توانیم تست این قطعات را بر روی برد انجام دهیم. مثلا در تست قطعه خازن الکترولیتی ورودی ولتاژ در بردهای تغذیه می توان تست خازن ورودی را بر روی برد انجام داد.

به طور کلی تست قطعات بدون مولتی متر تست دقیقی نخواهد بود. اما در بسیاری مواقع که دسترسی به مولتی متر نداریم می توانیم از تست های نظیر تست ولتاژی استفاده نماییم. 

مثلا در تست قطعه الکترونیکی دیود شاتکی بر روی بردهای تغذیه با نگاهداشتن انگشت و اتصال برد به برق می توان داغ شدن قطعه را اندازی گیری کرد. داغ شدن دیود شاتکی نشان از خرابی آن است. یا در تست خازن های خروجی بردهای تغذیه داغ شدن خازن نشان از خرابی خازن دارد.

تست قطعات الکترونیکی توسط مولتی متر به نوع مولتی متر و دقت اندازه گیری آن بستگی دارد. مثلا در تست قطعات الکترونیکی نظیر خازن، اگر دقت اندازه گیری ضرفیت خازن بالا نباشد ما را در تشخیص خرابی گمراه خواهد کرد. در تست های نوسانات ولتاژی و در تست های خازنی ما نیاز به دقت بسیار بیشتری خواهیم داشت.

تست آی سی ها کار بسیار دشواریست اما در برخی آی سی ها نظیر آی سی LM386 ما میتوانیم با اتصال پنس به ورودی پایه دو و سه سیگنال نویز دست خود را از بلندگو بشنویم که همین صدای خر خر ایجاد شده نشان از تقویت سیگنال دست ما دارد. یا در برخی از آی سی ها اهم خروجی پایه ها می تواند نشان از سالم بودن آی سی باشد. اما این نوع از آی سی ها بسیار محدود هستند و بهتر است تا با برد تست ، تست شوند.

فیلم های تست قطعات الکترونیکی

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما