تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

نویز ( خش خش ) یا پارازیت در صدا و تصویر آیفون تصویری

دلایل نویز در تصویر و یا علت صدای نویز و پارازیت در آیفون تصویری چیست؟ صدای نویز یا پارازیت در آیفون تصویری یعنی ، نداشتن صدایی صاف و دقیق یا صدایی همراه با خش خش از پنل به داخل واحدها و بلعکس از داخل واحدها به پنل و نویز در تصویر یعنی نداشتن تصویری شفاف به صورت دائم و یا مقطعی که علت اصلی آن رعایت نکردن اصول نصب صحیح آیفون تصویری است. حال در این مطلب به بررسی دلایل نداشتن صدای صاف و یا داشتن صدایی با نویز و پارازیت در آیفون تصویری خواهیم پرداخت و راه کارهای رفع نویز در تعمیر آیفون تصویری را نام خواهیم برد. تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید…

علامت نویز
نویز

عوامل ایجاد نویز(پارازیت) در آیفون تصویری

آیفون های تصویری در دو نوع در بازار موجود می باشند آیفون های تصویری آنالوگ که معمولا از چهار یا پنج سیم استفاده میکنند و آیفون های تصویری دیجیتالی که هفت سیم به بالا خواهند داشت. در آیفون های نوع آنالوگ که در بازار ایران به وفور یافت میشود صدای رفت و برگشت بر روی یک سیم قرار دارد. اینگونه از آیفون های تصویری به صورت معمولی دارای نویز بیشتری نسبت به آیفون های دیجیتالی هستند. حال دلایل ایجاد نویز در آیفون تصویری را می توان به موارد زیر نسبت داد.

 • سربندی نامناسب سیم های ورودی و خروجی دیتا
 • استفاده از سیم های نا مناسب
 • متصل نکردن شیلد کابل به منفی مطلق
 • خرابی در برد صدای پنل بیرونی
 • استفاده از برق مشترک برای آیفون تصویری و دستگاه هایی نظیر آسانسور
 • خرابی در برد صدای آیفون داخلی
 • عوامل بیرونی

دلایل کابلی ایجاد نویز در آیفون تصویری

کابل مهمترین عامل در ایجاد صدای نویز و یا نویز تصویر در آیفون تصویری می باشد. البته باید توجه داشت که اگر کابل بلوک و یا یک ساختمان دارای جنس نامرغوب باشد این صدای نویز در تمام واحدها شنیده خواهد شد و البته منظور از صدای نویز این چنینی صدایی قابل فهم برای شنونده است نه صدایی که به هیچ وجه شنیده نمیشود. حال کابل ها در بازار ایران به وفور دیده میشوند و هر برندی چند نوع کابل را به بازار روانه کرده است که در این میان کابل های مسی از بهترین نوع کابل ها خواهند بود.

سربندی نامناسب سیمهای مربوط به صدا و تصویر

بهترین حالت سربندی در آیفونها لحیم کاری سربندیهاست ،در صورتی که اگر سیم ها لحیم کاری نشوند به مرور زمان با اکسیژن واکنش داده و سیاه میشوند و در صورت مرطوب بودن محل سولفاته میزنند که همین امر باعث اتصال نامناسب میشود. این اتصال نامناسب دارای اهم خواهد بود و طبق قانون سری مقاومت ها ، در این حالت یک مقاومت با میکروفن و یا بلندگو سری گشته که باعث ضعیف شده صدا و تصویر آیفون تصویری و یا نویز در آیفون تصویری خواهد شد.

پس همواره سعی کنید جهت رفع نویز و پارازیت آیفون تصویری یا برای داشتن صدای صاف و تصویری شفاف و یا بدون نویز در آیفون تصویری هم از سیم های مسی استفاده نمایید و هم اتصالات را لحیم کاری نمایید.

استفاده از سیم بدون فویل و نویز فراوان در آیفون تصویری

یکی دیگر از عوامل استفاده از سیم بدون فویل در آیفون تصویری است، این امر باعث ورود صدای نویز به داخل سیم ، همراه با نویز تصویر میشود، یعنی اگر سیم یا کابل ما از کنار سیم یا کابل یا هر دستگاهی که برق AC در آن جریان دارد ، بگذرد باعث ورود نوسانات در کابل میشود. تصور کنید در یک ساختمانی زندگی میکنید که دارای آسانسور است و کابل برق آسانسور از کنار جعبه و حتی داخل جعبه سیمهای آیفون تصویری عبور کرده است. با هربار روشن شدن آسانسور صدای نویزی در کل آیفون های تصویری شنیده خواهد شد که دلیل آن عبور سیمها از کنار یکدیگر است.

ما در آیفون های تصویری کابل هایی با عنوان کابل فویل دار در بازار داریم. این نوع کابلها در صدا و تصویر آیفون تصویری نویز کمتری ایجاد میکنند. البته نه این که نوع کابل مهم باشد بلکه فویل کناری کابل سبب وارد نشدن نویز به داخل کابل میگردد. استفاده از این نوع کابلها و حتی نوع مسی آن صدای نویز کمتری در آیفون تصویری ایجاد خواهد کرد.

پس حتما جهت رفع نویز آیفون تصویری کمتر کردن نویز صدا و تصویر در آیفون تصویری از سیم فویل دار مسی استفاده کنید.

کابل شیلد دار جهت برطرف کردن نویز
کابل شیلد دار

انتقال برق توسط سیم های آیفون تصویری دلیلی بر ایجاد نویز

در بعضی مواقع مشاهده میشود با این که سیم یا کابل آیفون فویلدار است و سربندیها لحیم کاری شده باز هم در هنگام باز کردن درب صدای خشدار شنیده میشود و تصویر آیفون تصویری نیز دارای نویز است. پس دلیل نویز در آیفون تصویری چیست؟ علت اصلی استفاده از کابل فویل دار جلوگیری از ورود نویز است. این نویز یعنی نوسان که در آیفون تصویری می باشد توسط برق متناوب ایجاد میشود. بعضی از نصابان جهت تغذیه درب باز کن آیفون از سیم های همان کابل اصلی آیفون استفاده میکنند و چون مصرف درب بازکن ها عموما برق AC است هنگام عمل کردن درب بازکن ، نویز شدیدی مشاهده میشود. در اینجور مواقع هم میتوان به درب باز کن برقDC داد و هم میتوان جهت تغذیه درب باز کن از کابل جداگانه استفاده کرد. در کل برق متناوب باعث ایجاد نویز میشود.

پارازیت در آیفون تصویری یک مشکل همگانی می باشد. همواره سعی کنید جهت برطرف کردن نویز صدا و تصویر آیفون تصویری مدار درب بازکن را مجزا سازید.

استفاده نکردن از شیلد کابل و ایجاد پارازیت

شیلد جهت برطرف کردن نویز
کابل شیلد دار

یکی دیگر از عوامل ایجاد نویز در آیفون تصویری استفاده نکردن از شیلد کابل است. به زبان ساده وقتی که ما از کابل فویلدار استفاده کردیم ،حال جهت تخلیه نویزی که در فویل کابل است باید شیلد کابل را اولا وصل نماییم دوما آن را به زمین هدایت کنیم. پس شیلد کابل در کل مسیر باید رعایت گردد و در انتها به زمین منتقل گردد. مثلا استفاده از لوله آب مناسب است.

لوله آب هم مرطوب بوده و هم اتصال مناسبی به زمین دارد یعنی به علت فلزی بودن لوله آب و اتصال آن به زمین بهترین گزینه جهت منفی بودن مطلق و اتصال به شیلد کابل جهت برطرف کردن نویز در صدا و تصویر آیفون تصویری است.

خرابی بردهای مانیتور دلیل ایجاد نویز در آیفون تصویری

بردها در آیفون تصویری تعداد بسیار زیادی دارند از برد تصویر گرفته تا برد صدا و برد تغذیه می تواند دلیلی بر ایجاد صدا و تصویر نویز دار در آیفون تصویری باشد. همواره باید به نکاتی جهت برطرف کردن نویز توجه داشت.

 • اگر نویز در یک واحد دیده یا شنیده میشود دلیل ایجاد نویز تنها کابل همان واحد و یا برد داخلی همان واحد است.
 • اگر صدا و تصویر نویزدار آیفون تصویری در تمام واحدها شنیده میشود، می تواند هم از کابل و هم از برد پنل بیرونی باشد.

حال با یکدیگر دلایل ایجاد نویز در آیفون داخلی و بردهای داخلی آیفون را بررسی می کنیم.

خرابی برد تغذیه آیفون تصویری دلیل بر ایجاد نویز

برد تغذیه همانطور که میدانیم مهمترین قسمت یک مانیتور داخلی می باشد که وظیفه تغذیه تمام قسمتهای آیفون تصویری را برعهده دارد. این برد در صورتی که دچار نوسان گردد میتواند باعث ایجاد صدای نویز و یا تصویر پارازیت داردر آیفون تصویری شما شود. بردهای تغذیه انواع مختلفی دارد اما جهت تعمیر تخصصی برد تغذیه آیفون تصویری خود می توانید به مطلب تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری مراجعه نمایید.

برد تغذیه داخلی آیفون تصویری دلیلی بر ایجاد صدای نویز

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید برد تغذیه یک آیفون تصویری به این شکل می باشد. این برد انواع مختلفی دارد اما در بسیاری از آیفونهای تصویری به همین شکل خواهد بود. در برخی از انواع آیفون تصویری برد تغذیه ممکن است به برد صدا و تصویر متصل باشد که البته در تعمیرات آن تفاوتی ایجاد نمیکند.

در برد تغذیه خازنهایی وجود دارد که وظیفه صاف نمودن ولتاژ خروجی از برد تغذیه را دارند. اگر این خازنها وظیفه صافی خود را به خوبی انجام ندهند همین باعث ایجاد صدای نویز در آیفون تصویری شما خواهد شد.

خازن ها دلیل اصلی ایجاد صدای نویز در آیفون تصویری
خازن ها دلیل اصلی ایجاد صدای نویز در آیفون تصویری

خرابی برد صدا دلیل ایجاد نویز در صدا

برد صدا مهمترین عامل در ایجاد صدای شفاف در آیفون تصویری می باشد و حتما باید نویز ایجاد شده توسط این برد صدا بررسی گردد. جهت تعمیرات برد صوت میتوانید به مطلب تعمیرات هر برند مراجعه نمایید تا مشکل خود را به راحتی برطرف نمایید.

در زیر می توانید نحوه تعمیرات آیفونهای تصویری را مشاهده نمایید.

بخوانید : تعمیرات آیفون الکتروپیک

نویز در آیفون تصویری همراه با حرکت آسانسورها

حرکت اسانسور در ساختمان و ایجاد نویز در صدا و تصویر آیفون تصویری یک امری پیچیده در آیفون تصویری می باشد که البته با یکدیگر به بررسی دلایل آن خواهیم پرداخت. هنگامی که آسانسورها حرکت میکنند ممکن است که تصویر آیفون تصویری با نویز همراه شود که البته این امر طبیعی می باشد اما برطرف خواهد شد. در ابتدا باید بدانیم که چه دلایلی ممکن است باعث نویز در تصویر آیفون تصویری هنگاه عبور آسانسور شود.

 • عبور کابل آیفون از کنار کابل برق آسانسور
 • مشترک بودن تابلو آیفون تصویری با تابلو تغذیه برق آسانسور
 • متصل نکردن شیلد کابل هم از پشت آیفون ها و هم از پشت پنل به منفی مطلق
 • نبود کابل شیلد دار
 • اشتراک برق آسانسور با برق آیفون های تصویری

راه کارهای برطرف کردن نویز آسانسور بر آیفون تصویری

بهتر است تمام این راه ها را طی کنید تا پارازیت در آیفون تصویری را کمتر و یا حذف نمایید. در ابتدا سیم سیاری از سمت ساختمان کناری بیاندازید و برق ترانس آیفون تصویری را مجزا سازید تا بفهمید که این نویز در کابل آیفون افتاده است و یا در برق موجود است. پس در اینجا مشکل دو راهی خواهد شد.

 1. مشکل از برق ساختمان خواهد بود
 2. مشکل از عبور سیم دیتا خواهد بود

رفع نویز آیفون تصویری در برق آسانسور ساختمان

تصویر دارای نویز در آیفون تصویری

اگر در هنگام مجزا سازی برق نویز برطرف گردید. بدان معنیست که راه برطرف کردن کمی سخت تر است چراکه تمام آسانسورهای امروزی سه فاز هستند و تمام فازهای ساختمان را با مشکل مواجه کرده اند اما نگران نباشید این راه کارهای رفع نویز را دنبال نمایید.

 • ترانس DC با آمپراژ بالا و مرغوب تهیه کنید و از ترانس خود آیفون استفاده نکنید چراکه ترانس های موجود در پک آیفون تصویری از نوع مرغوب نیستند و نویز را رد میکنند.
 • در برخی از آیفونهای تصویری برق دوربین پنل از مانیتور داخلی واحدها تغذیه میگردند مانند آیفون تصویری تابا و در برخی دیگر از آیفون های تصویری دوربین پنل از ترانس تغذیه میشود. در این مواقع بهتر است تا به برد آیفون تصویری نگاهی بیاندازیم و مدار آن را تغییر دهیم یعنی اگر از مانیتور واحدها تغذیه میشود مدار را به تغذیه از ترانس تغییر دهیم و اگر از ترانس تغذیه میشود تغذیه را از مانیتور داخلی واحدها بگیریم. این کار تا حد زیادی نویز برق آسانسور بر روی آیفون تصویری را خواهد گرفت.
 • در نهایت میتوان در برخی آیفون های تصویری که از برق متناوب برای تغذیه برد پنل استفاده میکنند، از برق DC مستقیم استفاده کرد. همانطور که میدانیم برای مصارف آیفون تصویری متناوب میتوان از برق مستقیم استفاده کرد اما بلعکس خیر.

رفع پارازیت آسانسور بر روی مسیر کابل آیفون تصویری

خوب اگر سیم سیار ما این موضوع را ثابت کرد که نویز حاصله در صدا و تصویر آیفون تصویری مربوط به مسیر کابل و کابل دیتا می باشد نه از ترانس تغذیه میتوان راه کارهای زیر را برای برطرف کردن پارازیت و نویز آیفون تصویری استفاده نمود.

 • در ابتدا سیم شیلد کابل آیفون تصویری را هم از داخل واحدها و هم از داخل پنل به سیم شماره دو در آیفونهای سیماران و سوزوکی و کوماکس و .. (به غیر از تکنما و تابا و الکتروپیک) متصل کرد. همانطور که میدانیم سیم منفی در آیفونهای تصویری کوماکس سیم شماره دو می باشد که با انجام این کار پارازیت موجود در شیلد کابل کاملا تخلیه خواهد شد. در غیر اینصورت اتصال شیلد کابل به لوله آب نیز میتواند تاثیر خوبی بر برطرف کردن پارازیت آیفون تصویری باشد.
 • در صورتی که آیفون تصویری از نوع کوماکسی می باشد و برق دوربین پنل از داخل مانیتور واحدها تغذیه میشود میتوان مدار آن را تعویض نمود و از ترانس مجزا برای این کار استفاده کرد. نحوه اتصال آن را میتوانید در مطالب تعمیرات پنل آیفون تصویری ببینید. (توجه داشته باشید که اتصال مداوم برق دوربین به ترانس باعث دائم روشن ماندن دوربین پنل میشود و ممکن است طول عمر دوربین را کاهش دهد.)
 • استفاده از بردهای کوچک کوماکسی برای برد پنل بیرونی. بردهای کئماکسی در بازار دو نوع هستند یک نوع آن از ترانس مجزا برای دوربین استفاده میکند و نوع دوم آن از مانیتور داخلی واحدها. مسلما اگر از نوع اول می باشند نیازی به تغیر آن نیست.
 • استفاده از نویزگیرهای آنالوگ در بازار می تواند تا حد زیادی نویز تصویر آیفون تصویری را رفع نماید. بدین صورت که نویز گیر را بر روی سیم شماره چهار و دو نصب میکنیم و در ابتدای مسیر قرار میدهیم.
 • استفاده از کابل کواکسیال دوربین مدار بسته برای سیم های شماره دو و چهار. این کار سبب میگردد تا نویز به داخل کابل تصویر وارد نشود ولی خوب مسلما دارای هزینه خواهد بود اما تاثیر بسیار زیادی بر برطرف کردن نویز تصویر آیفون تصویری خواهد داشت.

نویز آیفون تصویری در هنگام باز نمودن درب ساختمان

برای بسیاری از مردم باز شدن درب ساختمان همراه با نویز در صدا و تصویر آیفون تصویری امری معمولی می باشد. اما برخی دیگر از مردم در رفع این مشکل پافشاری میکنند و نیاز دارند تا مشکل نویز هنگام باز نمودن درب را برطرف سازند. در بسیاری از موارد ممکن است تا هنگام باز نمودن درب کلا تصویر قطع گردد و سعی میکنیم این مشکل را در مطلبی مجزا بررسی نماییم. خوب در ابتدا به این سوال بپردازیم که چه دلایلی ممکن است در هنگام باز نمودن درب آیفون تصویری نویز ایجاد کند؟

 • استفاده از ترانس با آمپر پایین برای پنل بیرونی
 • استفاده از کابل مشترک برای تغذیه درب بازکن و چهار سیم اصلی واحدها
 • استفاده از ترانس تغذیه پنل برای درب بازکن

رفع مشکلات پارازیت یا قطع شدن تصویر آیفون در باز نمودن درب ساختمان

نصب آیفون تصویری
آیفون تصویری

حالا بیایید کمی دقیق تر به آیفون های تصویری و روش کارکرد پنل بیرونی آیفون نگاهی بیاندازیم. در ابتدا مدار درب بازکن آیفونهای تصویری را باید بررسی نماییم. در برخی از آیفون های تصویری مدار درب بازکن به صورت سری می باشد یعنی پنل تنها نقش یک کلید را بازی میکند و هنگامی که درب ساختمان توسط یکی از واحدها زده میشود، رله پنل عمل کرده و همانند کلیدی ترانس را به درب بازکن متصل میکند. دسته دوم آیفون های تصویری هستند که رله داخلی ندارند و برای باز نمودن درب ولتاژی را به خروجی خود میدهند که این ولتاژ میتواند درب بازکن را تحریک کرده و درب را باز کند. در این مدل از پنل ها توصیه میشود برای کارکرد بهتر پنل از رله بیرونی استفاده نمایند که بسیار در طول عمر پنل تاثیرگذار است.

اگر پنل آیفون تصویری شما جهت باز نمودن درب دارای رله داخلی و یا بدون رله می باشد اما هنگام باز نمودن درب تصویر و صدا آیفون تصویری دچار نویز میگردد، بهتر است تا راهکارهای زیر را بررسی نمایید.

 • در ابتدا مطمعا شوید از سیم های کابل اصلی برای انتقال برق ترانس به پنل استفاده نکرده باشید!!! توجه داشته باشید که ما از کابل فویل دار استفاده کرده ایم تا نویز وارد کابل ما نشود حال خود ما برق متناوب درب بازکن را وارد کابل اصلی صدا و تصویر واحدها کرده ایم که شیلد کابل هم سبب میشود تا نویز خارج نگردد. این کار سبب نویز شدید هنگام باز نمودن درب ساختمان در صدا و تصویر خواهد شد. حال اگر می توانید از کابل مجزا برای برق درب باز کن استفاده نمایید. در غیر اینصورت می توانید از برق مستقیم یا DC برای تغذیه درب بازکن استفاده نمایید. این کار سبب میگردد تا نویزی در کابل ما ایجاد نگردد و تصویر و صدای آیفون تصویری هنگام باز نمودن درب با نویز همراه نشود.
 • ممکن است ما از برق ورودی پنل برای باز نمودن درب استفاده کرده باشیم که در اینصورت ممکن است ترانس تغذیه پنل آمپراژ پایینی داشته باشد و در هنگام باز نمودن درب ترانس آمپراژ مورد نیاز دوربین را تغذیه نکند و تصویر هنگام باز نمودن درب قطع و یادچار نویز گردد.
 • میتوانید کابل تغذیه مشترک پنل و درب بازکن را کمی ضخیم تر کنید این کار سبب میگردد تا ضعف کابل در قطر برطرف شود و همانطور که میدانیم افت ولتاژ حاصله را کم میکند.
 • از ترانس قویتری برای باز نمودن درب استفاده کنید. همانطور که میدانید ترانس های یک آمپر در پنل هایی که فاقد رله داخلی هستند سبب قطع شدن تصویر هنگام باز نمودن درب ویا نویز تصویر در آیفون تصویری شوند.
 • اگر مسیر درب بازکن تا ترانس تغذیه زیاد است چک نمایید که چه ولتاژی به درب بازکن میرسد. اگر ولتاژ کافی برای درب بازکن وجود نداشته باشد آمپر مصرفی بالا رفته و تصویر هنگام باز نمودن درب قطع میگردد.

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. این گروه حتی در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی هتلی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد. خدمات اراِئه شده در تیم سریر تصویر به صورت زیر می باشد:

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۷ متوسط امتیاز کاربران ۴.۱]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما