تعمیرات الکتروپیکتعمیرات برندهاتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمشکلات نصبمطالب گوناگون آیفون تصویرینصبنصب تکنما

روش های باز کردن دودرب با آیفون تصویری

باز کردن دو درب همزمان با آیفون تصویری یعنی استفاده از یک سیستم در سیم کشی آیفون تصویری اما مدیریت کردن دو درب از ساختمان و به عبارتی دیگر باز کردن دو درب به صورت مجزا یا تکی تکی. امروزه و با گذشت زمان ساختمان های عظیم جای خود را به خانه های ویلایی داده اند و در این ساختمان ها به دلیل وجود تجهیزات مشترک گران احتمال دزدی و سرقت بالا می رود. به همین دلیل در ساختمان های امروزی به علت نیاز به امنیت بالاتر همواره نیاز خواهد بود تا در مواقعی ما توسط آیفون تصویری دو درب را کنترل نماییم. این کار هم به دلیل امنیت بالاتر امکان پذیر خواهد بود و هم به دلیل مدیریت درب ها.

مراحل مدیریت درب ها

 1. باز نمودن همزمان دو درب در آیفون تصویری
 2. باز نمودن دو درب به صورت مجزا یا تکی تکی

۱. باز نمودن همزمان دو درب از ساختمان

همانطور که از نام آن پیداست در این روش ما نیازمند باز نمودن دو درب در ساختمان خواهیم بود اما به صورت همزمان. حال در این روش که نیاز به یک عدد رله برای انجام است بدین صورت عمل خواهیم کرد؟ این کار یعنی باز کردن دو درب همزمان با رله امکان پذیر میباشد.

به این صورت که ما از برق ورودی به درب بازکن اول یعنی زمانی که شما درب را باز میکنید به درب باز کن ولتاژ ۱۲ ولت میرسد حال باید از همین ولتاژ برای باز نمودن درب دوم استفاده نمود. یعنی با همین ولتاژ رله بعدی را تحریک نمود تا درب باز کن عمل کند . مانند تصویر زیر:

باز کردن دو درب همزمان و مجزا

حال چرا نیاز به رله می باشد؟ آیا بدون رله نمیتوان دو درب را به یکدیگر متصل نمود؟ در جواب این سوال باید کمی تفکر کرد که رله استفاده شده در داخل پنل بیرونی از چند آمپر پشتیبانی میکند ( در داخل هر پنل بیرونی آیفون تصویری یک رله موجود است ) و درب باز کن شما چند آمپر مصرف دارد. یعنی اگر رله از نوع ۲۵ آمپر بوده و درب باز کن شما فقط ده آمپر مصرف میکند میتوانید بدون رله متصل نمایید . اما در صورت مطابقت نداشتن باید حتما رله تهیه نمایید.

به طور کلی رله درب باز کن های نصب شده در داخل پنل آیفون تصویری از نوع ده آمپر بوده و تنها قادر به باز نمودن یه درب است و درصورت اتصال دو درب در مدت زمان کوتاهی رله اصلی درب باز کن سوخته و حتما نیاز به تعمیرات آیفون تصویری خواهید داشت. تنها ایراد این سیستم این است که با باز نمودن درب حتما درب دوم هم باز میشود. این سیستم هم برای آیفونهای صوتی و هم برای آیفونهای تصویری قابل استفاده میباشد.

۲. باز باز کردن دو درب تکی تکی ( مجزا)

ساختمان های مسکونی بزرگ و حتی ساختمان های تجاری نیز در برخی موارد نیاز به باز کردن دو درب تکی تکی ( مجزا) دارند که این روند باز نمودن درب میتواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد.اما به طور کلی باز نمودن دو درب به صورت مجزا یا تک تک را میتوان به چند دسته تقسیم نمود.

 • باز نمودن دو درب به صورت مجزا با دو پنل بیرونی.
 • باز نمودن دو درب به صورت مجزا یا تک تک با یک عدد پنل بیرونی.

باز نمودن دو درب مجزا با دوپنل

در برخی از ساختمان ها به طور کلی دو درب موجود است که هم از سمت مثلا شمالی به ساختمان راه دارد و هم از درب جنوبی. حال راهکار برای این چنین ساختمانهایی چیست؟ آیا می توان از یک پنل برای زنگ زدن استفاده نمود؟ خیر نمیتوان از یک پنل استفاده کرد. در چنین ساختمانهایی چون افراد مراجع کننده هم از سمت شمالی و هم از سمت جنوبی به ساختمان مراجعه میکنند باید حتما از دو عدد پنل بیرونی استفاده نمود. حال این که این دو عدد پنل را چطور به یک آیفون داخل واحد متصل کنیم؟ دو راه خواهد داشت:

 • استفاده از سوئیچر دوپنل
 • استفاده از گوشی هایی با قابلیت اتصال به دو پنل

استفاده از سوئیچر دو پنل برای باز نمودن دو درب با دو پنل مجزا

سوئیچر در ابتدا چیست؟ سوئیچر دو پنل دستگاه یا مدار الکترونیکی است که دو عدد پنل به آن متصل شده و از خروجی آن به واحدها متصل میگردد. وظیفه سوئیچر دو پنل چیست؟ وظیفه سوئیچر دوپنل سوئیچ نمودن پنل به واحدهاست بدین صورت که اگر از پنل شماره یک شخصی به واحدی تماس بگیرد پنل مربوطه را به واحد متصل یا سوئیچ می نماید و اگر شخصی از پنل دوم به واحدی تماس بگیرد پنل دوم را به واحد متصل می نماید. حال باز نمودن درب نیز بدین صورت است که از هر دربی زنگ زده شود همان درب باز خواهد شد. یعنی کاملا به صورت مجزا و تکی تکی اما با دو پنل.

مشکلاتی که در این مدل به وجود می آید زنگ زدن همزمان از دو پنل به واحدهاست که احتمال آن هم بسیار پایین بوده و تقریبا نزدیک به صفر خواهد بود . چرا که در صورت عمل نکردن شخص مراجعه کننده مجددا زنگ را به صدا در خواهد آورد و مشکل برطرف خواهد شد.

استفاده از گوشی با قابلیت دو پنل برای باز نمودن دو درب به صورت مجزا

ساختمان های مسکونی موجود در ایران معمولا جهت باز نمودن دو درب به صورت مجزا و تک تک حاضر به پرداخت هزینه زیاد جهت نصب آیفون تصویری نیستند و همواره سعی بر آن دارند که بدون تعویض آیفون های داخلی واحد ها این کار صورت پذیرد. اما به طور کلی ما در این جا تصور خواهیم نمود که آیفون داخلی استفاده شده در واحدها از نوع دو پنله باشد. در این صورت تنها کافیست پنل شماره یک به خروجی شماره یک آیفون های داخلی و پنل شماره دو به خروجی شماره دو واحدها متصل گردد.

حال با فشردن زنگ از هر پنل تصویر همان پنل نمایش داده خواهد شد و با باز نمودن درب درب همان پنل باز خواهد شد یعنی توسط دو پنل و با گوشی های دوپنله توانستیم دو درب را به صورت مجزا باز نماییم.

باز نمودن دو درب به صورت مجزا یا تک تک با یک عدد پنل

در برخی مواقع ما در ساختمان خود دو درب به صورت متوالی داریم که نیاز است تا دو درب به صورت مجزا باز شود اما نه با یک کلید بلکه توسط دو عدد شاسی که با فشردن هر کدام یک درب به صورت مجزا و تک تک باز گردد. در این صورت ما نیاز به یک سری تغییرات در روند عملکرد آیفون های تصویری داخل واحد خواهیم داشت چراکه آیفون های تصویری خصوصا آیفون های ساده تصویری تنها قابلیت باز نمودن یک درب را خواهد داشت.

در آیفون های تصویری ساده ما شاهد سه عدد شاسی هستیم که هر کدام یک قابلیتی را دارند.

 • درب باز کن
 • مشاهده تصویر
 • سوئیچ تصویر
آیفون تصویری کوماکس
شاسی کلیدهای روی آیفون های تصویری ساده جهت باز کردن دو درب مجزا یا تکی تکی

حال که این سه عدد کلید یا شاسی را شناختیم نیاز به این داریم تا شاسی مربوط به سوئیچ تصویر را تغییر کاربری دهیم. در این روش کمی مدار الکترونیکی برد صدا و برد شاسی کلید را تغییر داده و کاربری آن را به درب دوم تغییر میدهیم . حال تنها با فشار دادن کلید تغییر وضعیت سوئیچر نه تنها به سوئیچر فرمان نمیدهد بلکه درب دوم را نیز باز خواهد نمود.

جهت تست نمودن شاسی های درب باز کن نیز می توانید از ویدیو زیر استفاده نمایید.

گروه مهندسی سریر تصویر فعال در زمینه های نصب و تعمیرات آیفون تصویری می باشد و دوره های آموزشی آیفون تصویری زیر نظر اساتید مجرب در این گروه برگزار می گردد. این گروه حتی در زمینه های آنتن مرکزی ، ماهواره مرکزی هتلی و همچنین تعمیرات تابلو های روان نیز فعالیت مستمر دارد. خدمات اراِئه شده در تیم سریر تصویر به صورت زیر می باشد:

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۲ متوسط امتیاز کاربران ۴]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. با سلام ، من برای باز کردن ۲ درب توسط درب بازکن آیفون ویا ریموت کنترل ، که البته هم زمان نیز خواهد بود، علت استفاده از رله را متوجه نشدم . یعنی بدون استفاده از رله ، به صورت هم زمان ویا حتی تاخیر ؛ در بدوم باز نمی شود؟ ضمناً نقشه مدار نیز همین است که در سایت قرار داده شد است؟ سپاس از پاسخگویی

  1. دلیل استفاده از رله برای کم کردن آمپر مصرفی است چراکه رله های استفاده شده در پنل بیرونی آیفون تصویری قابلیت باز نمودن یک درب را دارند و در صورت باز نمودن دو درب آمپر مصرفی بیشتر یعنی دو برابر خواهد شد که به مرور زمان رله پنل معیوب خواهد شد.

 2. سلام . ما ساختمونمون طوریه که دو درب ورودی داره و درب بیرونی همیشه بازه چون آیفون جلوی درب داخلی تر نصب شده و این سیستمی که نوشتین براش مناسبه که یه آیفون خارج در بیرونی نصب کنیم تا هر دو در همزمان باز بشه
  منتها مشکلی که هست در بیرونی با یه ساختمون دیگه مشترکه و اونها هم خواستار نصب آیفون هستند . امکانش هست که آیفون برای ساختمون ما هر ۲ درو باز کنه ولی برای اون ساختمون فقط در بیرونی رو ؟

  1. بله در نحوه بازط نمودن درب در آیفون های تصویری هر متریالی قابل اجراست.
   شما میتوانید به هر صورت درب ها را باز نمایید چه با یک آیفون و چه چندین سیستم

 3. سلام
  این رله ای که در نقشه بالا مشخص کردین چند ولته و آیا برای آیفون تصویری commax هم کاربرد دارد

  1. با سلام خدمت شما دوست خوبم
   ببینید بحث رله هیچ ربطی به نوع یا برند آیفون تصویری شما نداره و توی همه آیفون های تصویری کاربرد داره.
   پس با خیال راحت می تونید از این روش استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما