تعمیراتتعمیرات برندها

تعمیرات آیفونهای تصویری کامکث (Camax)

آیفون تصویری کامکث (Camax) نوعی دیگر از آیفون های تصویری در بازار ایران هستند که در واقع در ابتدای ورود از شباهت اسمی آیفون های تصویری کوماکس استفاده کردند. به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم عیب یابی و تعمیرات تخصصی آیفون های کامکث (Camax) را به درخواست شما عزیزان بررسی کنیم. به طور کلی گروه مهندسی سریر تصویر در زمینه تعمیرات آیفون تصویری و نصب آیفون تصویری فعالیت تخصصی داشته و در این زمینه سعی بر آموزش دانش خود به صورت رایگان و عمومی و به صورت تخصصی با برگذاری دوره آموزش تعمیر آیفون تصویری نموده است.

بررسی آیفون کامکث (Camax) قبل از تعمیر

آیفون های تصویری کامکث (Commax) نوع دیگری از آیفون های تصویری در بازار ایران هستند که بسیار مشابه همتاهای خود در ایران همانند سیماران می باشند. نحوه قرار گیری سیم ها در این آیفون تصویری همانند کوماکس می باشد و از ترتیب زیر برخوردار هستند:

 1. سیم شماره یک رفت و برگشت صدا – درب بازکن – زنگ
 2. سیم شماره دو منفی سیستم
 3. سیم شماره سه مثبت سیستم
 4. سیم شماره چهار مثبت تصویر

ما در اینجا قسمتهای اصلی یک آیفون داخلی کامکث (Camax) را جهت بررسی نام میبریم.

 • برد اصلی آیفون کامکث
 • برد کلیدها
 • برد تصویر یا لامپ تصویر
 • TFT
 • برد تغذیه
 • برد حافظه

اما در بسیاری از آیفون های تصویری امروزی دیگر خبری از بردهای مجزا نیست از این رو تصمیم گرفتیم تا تک تک خرابی ها را با ذکر قطعات آموزش دهیم تا تعمیرات برای شما عزیزان گیج کننده نباشد.

مشکلات به وجود آمده در آیفون های کامکث

قبل از شرع به آموزش تخصصی کافیست تا با مشکلات احتمالی هر آیفون کامکث آشنا شویم. همواره در تعمیرات آیفون کامکث (Camax) سعی کنیم ابتدا مشکل آیفون تصویری را از مشتری بپرسیم تا به راحتی تمام دلایل موجود در این مشکل را بررسی و آن را تعمیر نماییم.

مشکلات به وجود آمده در آیفون تصویری کامکث به صورت زیر است:

 • نداشتن صدای پایین به بالا در آیفون کامکث
 • نداشتن صدای بالا به پایین در آیفون تصویری کامکث
 • نداشتن تصویر در آیفون کامکث
 • باز نشدن درب در آیفون کامکث
 • ذخیره نشدن عکس در آیفون کامکث
 • گیر کردن صفحه نمایش در آیفون کامکث
 • صدای خر خر یا نویز در آیفون کامکث

حال ما تمامی این موارد را با یکدیگر بررسی نموده تا بهترین راه برای تعمیر آیفون تصویری خود بیابیم. همواره قبل از تعمیرات یک آیفون تصویری به یاد داشته باشید که منظور از برد صدا و تصویر و تغذیه همان بردهای مجزا و یا یک تکه است. در بردهای یک تکه ما نیز برد را به چند بخش تقسیم مینماییم که در واقع همان بردهای مجزای ما خواهند بود.

تعمیر برد صدا در آیفون کامکث (Camax)

بردهای صدا به برد اصلی در آیفون تصویری نیز شناخته میشوند. چراکه در این برد تمامی عملکردهای آیفون تصویری کامکث از صدا تا تصویر و درب بازکن و … عبور میکند. پس اسم برد قلابک یا برد صدا یا برد اصلی مناسب این برد خواهد بود.

بردهای صدا معمولا در آیفون های تصویری ساده به صورت جداگانه در داخل آیفون تصویری موجود است. اما در مدلهای باریکتر و از نوع SMD معمولا به صورت یک برد کلی که قسمتی از این برد برد صدا و قسمتهای دیگر بردهای تصویر و کیبورد و .. خواهند بود. تمامی آموزش های ذکر شده در تعمیر آیفون کامکث (Camax) به گونه ای مطرح میگردد تا تمامی بردها از نوع Dip تا SMD قابل تعمیر باشند.

همانطور که در عکس مشاهده میکنید یک نمونه از برد اصلی یا قلابک آیفون تصویری کامکث می باشد که در این مبحث به طور کامل این نوع بردها را شناخته و راجع به آنها صحبت خواهیم کرد. تعمیرات تخصصی آیفون تصویری کامکث در واقع تعمیرات همین نوع از بردهاست که بسیاری از تعمیرکاران به علت نشناختن قطعات SMD از تعمیر این نوع از آیفون های تصویری دوری می کنند.

تعمیر قلابک در آیفون تصویری کامکث

در ابتدا ما باید تمامی قطعات اصلی در برد صدا آیفون تصویری کامکث (Camax) را بشناسیم تا به راحتی هم کارکرد آنها و هم با نحوه تعمیر یک آیفون کامکث آشنا شویم.

قلابک در آیفون تصویری یکی از مهمترین قطعات در آیفون تصویری کامکث می باشد که بیشتر عیب یابی ها در آیفون تصویری کامکث مربوط به این قطعه میباشد. حال نیاز شد تا قطعه هوک یا قلابک را در ابتدا بشناسیم.

قلابک در آیفون کامکث چیست؟

قلابک یک قطعه الکترونیکی در آیفون های تصویری می باشد که وظیفه قطع و وصل نمودن تمام عملکردهای آیفون را برعهده دارد. همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید قلابک بر روی برد اصلی یا صدا قرار گرفته و تمام عملکردها از این قطعه عبور میکند.

تعمیر قلابک آیفون کامکث
قلابک در تعمیر کامکث

قلابک در واقع اصلی ترین قسمت یک آیفون تصویری می باشد که تمامی عملکردهای آیفون تصویری به جز درب بازکن از این قطعه عبور میکند. تصور کنید زمانی که شما گوشی آیفون تصویری خود را بر میدارید باید صدا با پنل درب برقرار گردد و تصویر نیز وصل شود. همچنین هنگامی که گوشی آیفون را میگذاریم هم تصویر و هم صدای رفت و برگشت باید قطع گردد. و همچنین صدای زنگ باید در مدار قرار گیرد برای شخص مراجع کننده بعدی.

مشکلات به وجود آمده به علت خرابی قلابک در آیفون کامکث

پس همواره به یاد داشته باشید که خرابی قلابک در آیفون تصویری کامکث یعنی مشکلات به وجود آمده در:

 • ضعیف بودن صدای رفت یا قطع شدن صدای رفت
 • ضعیف بودن یا نداشتن صدای برگشت
 • زنگ نخوردن
 • تصویر معیوب یا نداشتن تصویر در آیفون تصویری کامکث

تعمیر آی سی زنگ LM386 در آیفون کامکث

حال نوبت آن رسیده تا با بزرگترین قطعه الکترونیکی که بیشترین خرابی در آیفون های تصویری را داراست آشنایتان کنیم. قطعه معروف LM386 در واقع یک آی سی از خانواده تقویت صدا می باشد که این آی سی همراه با چهار عدد خازن و چند مقاومت در مدار وجود دارد. این قطعات در کنار یکدیگر وظیفه تقویت صدای زنگ را دارند. یعنی در تعمیر یک آیفون کامکث در هنگامی که صدای زنگ ضعیف باشد و یا صدای زنگ نداریم از این قطعه الکترونیکی و قطعات مجموعه بازدید و تست خواهیم داشت.

نحوه عملکرد آی سی ۳۸۶ در آیفون کامکث

تولید کننده این قطعه الکترونیکی توانسته تمامی بازار در فروش آمپلی فایرهای ۸ وات را به اختیار خود در آورد. این قطعه الکترونیکی از هشت پایه تشکیل شده است و در اکثر آیفون های تصویری وظیفه تقویت صدای زنگ تولید شده را دارد و ترتیب این قطعات به صورت زیر است.

IC LM386 DATA SHEET
IC LM386 DATA SHEET

تولید کننده این قطعه پایه های شماره یک و هشت خود را گین این آی سی در نظر گرفته است.

این به چه معناست؟ هر قطعه الکترونیکی که وظیفه تقویت صدا را دارد از یک گین برخوردار است. در واقع گین یعنی تنظیم صدای خروجی. در این قطعه الکترونیکی از خازن جهت تنظیم گین استفاده شده است. یعنی اگر ما به پایه های یک و هشت این آی سی یک عدد خازن ده میکروفاراد را اتصال دهیم از حداکثر صدای این تقویت کننده استفاده کرده ایم.

پس همواره در تعمیر صدای زنگ یک آیفون کامکث بدانیم که اگر خازن ده میکروفاراد در بالای این آی سی بسوزد ما صدای ضعیف شده در زنگ خواهیم داشت.

در تعمیر صدای زنگ آیفون کامکث ( Camax ) توجه داشته باشید که این آی سی در مسیر خود تا بلندگو از چندین خازن و مقاومت و پتانسیومتر استفاده شده که در صورت خرابی هر یک از این قطعات ما صدای زنگ را نخواهیم داشت.

مراحل تعمیر تقویت صدا در آیفون کامکث

پس به عنوان یک تعمیرکار تخصصی آیفون تصویری توصیه میکنم همواره در تعمیر صدای زنگ آیفون کامکث در همان ابتدا پتانسیومتر را اتصال کوتاه کنید و درصورت درست نشدن صدای زنگ یک عدد خازن ۱۰ میکروفاراد را به پایه های ۱ و ۸ آی سی لحیم نمایید و صدای تولید شده را بررسی نمایید. در صورت برطرف نشدن پایه های خروجی آی سی تا بلندگو را بررسی نمایید.

تعمیر صدای زنگ آیفون تصویری کامکث
تعمیر صدای زنگ آیفون کامکث

مشکلات به وجود آمده در آیفون کامکث در خرابی آی سی LM386

حال نوبت نتیجه گیری در خرابی این قطعه رسیده. توجه داشته باشید که تنها تقویت صدا مربوط به صدای زنگ می باشد و صدای رفت و برگشت هیچ مربوط به این قطعه نخواهد بود. تنها خرابی به بار آمده در خرابی این آی سی مورد زیر خواهد بود.

 • نداشتن صدای زنگ
 • ضعیف بودن صدای زنگ
 • داشتن نویز در صدای زنگ

تعمیرات ترانزیستورها در آیفون کامکث برد صدا (CAMAX)

ترانزیستورها در آیفون های تصویری نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند و امروز در نظر داریم مبحث ترانزیستورها را به گونه ای بیان کنیم که در تعمیر و عیب یابی یک آیفون کامکث آن هم از نوع اس ام دی هیچ مشکلی نداشته باشید. پس بیایید در ابتدا به زبان کاملا مفهومی ترانزیستورها و نقش آنها را بدانیم.

ترانزیستورها در آیفون تصویری

ترانزیستور یک قطعه بسیار مهم و درعین حال گیج کننده برای تمام تعمیرکاران یک آیفون تصویری هستند. اما ما به زبان ساده کار آموزش را راحت میکنیم. ترانزیستور یک قطعه شرطی در آیفون های تصویری است. این ترانزیستور در واقع میگوید اگر از دو پایه من جریان اندکی عبور کند من دو پایه دیگر را برای شما سوییچ میکنم. این یعنی همان رله اما رله در صورت وجود ولتاژ کم در بوبین به خوبی عمل نخواهد کرد . پس بهترین راه استفاده از ترانزیستور قبل از رله است. یعنی زمانی که یک جریان بسیار ناچیز از کولکتور و بیس عبور کند ترانزیستور با اتصال دوپایه خود بوبین رله را در مدار قرار خواهد داد و رله بی چون چرا در مدار قرار خواهد گرفت.

نقش ترانزیستور در تعمیر کامکث
ترانزیستور

ترانزیستور از دو نوع PNP و NPN تشکیل شده اند. حال ما در دوره آموزشی تعمیرات تخصصی برد به شما تمامی روش های تست بدون ابزار را آموزش خواهیم داد.

روش تست ترانزیستور در آیفون تصویری CAMAX

در بسیاری از مولتی مترها ما تست قطعات ترانزیستور را داریم. اما بسیاری از تعمیرکاران از آن مطلع نیستند. در مولتی مترها سوراخ هایی موجود است که بر روی آن ها حروف NPN , PNP وجود دارد. این سوراخها برای تست ترانزیستور و شناخت نوع آن هاست. شکل زیر را مشاهده نمایید.

تعمیر ترانزیستور و تست آن در آیفون کامکث
تست ترانزیستور

همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید ، نحوه کار بدین صورت است که شما پایه های ترانزیستور را در داخل این سوراخ ها قرار داده و در صورت نمایش دادن عدد سه رقمی مانند ۳۲۴ یعنی پایه ها به درستی قرار داده شده است و این ترانزیستور سالم است. حال دیگر در تعمیر آیفون کامکث به راحتی ترانزیستورها را تشخیص داده و تست خواهیم کرد. توجه داشته باشید که اسکرول مولتی متر را بر روی حرف hFE قرار دهید.

حال بیایید نگاهی به برد کامکث از نزدیک بیاندازیم.

تعمیر ترانزیستور در آیفون کامکث SMD
نقش ترانزیستور در تعمیر آیفون کامکث SMD

همانطور که در بالا مشاهده میکنید ترانزیستورها در بردهای SMD نقش بسیار پررنگ تری نسبت به دیگر قطعات الکترونیکی دارند. یعنی ما به این نکته پی برده ایم که استفاده از ترانزیستور در هر عملکرد بسیار کارایی خواهد بود. حال دانستیم که تمام عملکردهای یک آیفون تصویری کامکث آن هم از نوع SMD میتواند در خور یک قطعه ترانزیستور باشد.

نقش ترانزیستورها در تعمیر آیفون Camax

حال که قطعه ترانزیستور را شناختیم و روش تست آن را دانستیم زمان آن رسیده تا تمامی خرابی های به وجود آمده در عیوب ترانزیستورها را نام ببریم.

 • نداشتن صدا
 • باز نشدن درب
 • خاموش نشدن تصویر
 • قطع نشدن درب باز کن
 • روشن نشدن آیفون تصویری
 • زود خاموش شدن تصویر آیفون
 • نداشتن تصویر

نقش ترانزیستور TIP127 در تعمیرات آیفون کامکث

ما در پاراگراف قبلی نقش ترانزیستورها را برای شما توضیح دادیم اما یکی از مهمترین این ترانزیستورها در آیفون کامکث ترانزیستور TIP127 می باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تعمیر آیفون کامکث در بخش تصویر را توسط این ترانزیستور بررسی نماییم.

ترانزیستور TIP127 در آیفون تصویری کامکث نقش یک تایمر در مدار را خواهد داشت. بدین صورت که اگر تماسی از سمت پنل آیفون تصویری داشته باشیم و بعد از جوابگویی تصویر آیفون کامکث قطع نشود (البته بدون برداشتن گوشی) مربوط به خرابی در این قطعه خواهد بود.

در برخی مدل های آیفون تصویری ما شاهد دو عدد از این آی سی هستیم. آن هم به دلیل ایجاد آمپراژ بالاتر جهت تغذیه برد تصویر است. همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنیم ترانزیستور TIP127 در برد اصلی یا برد صدا قابل مشاهده خواهد بود.

TIP127 در تعمیرات کامکث
TIP127 در تعمیرات کامکث

روش تست ترانزیستور TIP127 در کامکث

روش تست این قطعه بدین صورت خواهد بود که ما در ابتدا آیفون تصویری را به برق متصل نموده و دکمه تصویر را میزنیم و ولتاژ ورودی و خروجی آن را که مقدار ۱۳ ولت خواهد بود را اندازه گیری میکنیم. در صورتی که ولتاژ ورودی بین پایه های سمت چپ و وسط مقدار ۱۲ باشد ولی خروجی مقدار کمتر یا صفر باشد این قطعه الکترونیکی سوخته است. اما در صورت نداشتن ولتاژ ورودی نشان از نرسیدن ولتاژ به این قطعه خواهد بود که در این صورت با دنبال نمودن خط ولتاژی قطعه قبلی را تست خواهیم نمود.

بدنه اصلی این قطعه که دارای سوراخی در بالای آن است همان منفی مشترک یا پایه وسط خواهد بود.

مشکلاتی که خرابی یک TIP127 به وجود خواهد آورد چیست؟

در تعمیر یک آیفون کامکث بدانید که این قطعه جهت تامین برق برد تصویر استفاده میگردد. و در صورت خرابی این قطه با روش تستی بالا ما مشکلات زیر را به همراه خواهیم داشت.

 • نداشتن صفحه آبی در تصویر قبل از اتصال به پنل
 • خاموش شدن تصویر بعد از چند ثانیه کوتاه ( کمتر از زمان نرمال )
 • خاموش و روشن شدن تصویر بعد از اتصال تصویر

تعمیرات رگولاتورها در برد اصلی کامکث

رگولاتورها در واقع مبدلهای ولتاژی ما از نوع مستقیم به مستقیم هستند از ولتاژ بالا تر به ولتاژ پایین تر. یعنی یک مبدل ولتاژ DC به DC از ولتاژ بالاتر به ولتاژ پایینتر برای تغذیه قسمتهای مختلف یک آیفون تصویری. آیفون تصویری کامکث نیز از این قضیه مستثنی نخواهند بود.

نحوه تشخیص رگولاتورها در برد اصلی آیفون کامکث

رگولاتورها توسط کدهایی شناسایی میشوند که ما در اینجا تنها رگولاتورهای موجود در آیفون تصویری کامکث (CAMAX ) آن هم جهت تعمیرات را نام خواهیم برد. رگولاتورها در این نوع از بردها از دو نوع زیر تشکیل شده اند:

 • رگلاتورهای کد ۷۸
 • رگلاتورهای کد ۱۱۱۷

رگلاتورها کد ۷۸ در آیفون کامکث

یکی از رگولاتورهای موجود در آیفون کامکث از کد ۷۸ شروع خواهد شد که این کد به منزله مبدل ولتاژی از بالا به پایین DC به DC مثبت می باشد. یعنی دو عدد ابتدایی کارایی رگولاتور و دو عدد بعدی ولتاژ خروجی ما خواهد بود.

رگولاتور ولتاژ خروجی 5
رگولاتور

با یک مثال رگلاتورها یا رگولاتورها را خواهیم شناخت. تصور کنید که بر روی یک رگولاتور عدد ۷۸۱۲ نوشته شده است. این یعنی این رگولاتور مبدل ولتاژ مستقیم مثبت از ولتاژ بالاتر از ۱۲ به ولتاژ ۱۲ ولت است. یعنی اگر به پایه ورودی این رگلاتور ولتاژ ۲۰ ولت بدهیم در پایه خروجی به ما ولتاژ ۱۲ ولت را خواهد داد. حال اگر ولتاژ ورودی را به ۱۸ ولت تغییر دهیم نیز ولتاژ خروجی ۱۲ ولت باقی خواهد ماند.

اما توجه داشته باشید که هرچقدر ولتاژ ورودی مقدار بالاتری از ۱۲ ولت باشد رگولاتور بیشتر داغ خواهد کرد و آنوقت نیاز به هدسینگ جهت خنک کردن قطعه خواهیم داشت. سوراخ قرار گرفته بر روی بدنه آن نیز به همین منظور تعبیه شده است تا اگر نیاز به هدسینگ جهت خنک کردن باشد توسط پیچ به آن متصل گردد.به همین دلیل بدنه آن را از فلز میسازند تا انتقال حرارت راحت تر صورت گیرد.

رگلاتور کد ۱۱۱۷ در آیفون کامکث

رگلاتور برد تصویر آیفون کامکث
رگلاتور برد تصویر آیفون کامکث

این نوع از رگلاتورها بیشتر در برد تصویر دیده میشوند اما در اینجا ما چون بردهای یک تکه را مد نظر قرار داده ایم باید بدانیم این رگولاتورها در تغذیه قسمتهای مختلف برد تصویر کارایی دارند و در قسمتهای دیگر هیچ کارایی ندارند. در کنار این رگلاتورها یک عدد ۳.۳ یا ۱.۸ و یا کلمه ADJ نمایش داده شده است که این به منزله ولتاژ خروجی رگلاتور خواهد بود. مثلا کد ۱.۸ باید ولتاژ خروجی ۱.۸ داشته باشد و کد ۳.۳ باید ولتاژ خروجی ۳.۳ ولت داشته باشد. کلمه ADJ نیز به معنی رگلاتورها با ولتاژ تنظیم شده توسط ما را دارند که در این نوع از بردها مخصوصا در تعمیر ایفون کامکث دیده نخواهند شد.

نقش رگولاتور در تعمیر آیفون کامکث

رگولاتورها یا رگلاتورها با کد ۷۸ در واقع بیشتر جهت تغذیه برد تصویر قبل از TIP127 قرار میگیرند تا ولتاژ مورد نیاز برد تصویر را تامین نمایند. البته در بسیاری از آیفون ها مثلا در تعمیر آیفون های تصویری کامکث ما شاهد چندین رگولاتور با ولتاژ های کاری متفاوت خواهیم بود که هر کدام وظیفه تولید نیرو برای یک قسمت را برعهده دارند. این نوع از رگولاتورها در تعمیرات رسیور نیز کاربرد فراوان دارند.

رگلاتور در آیفون کامکث (CAmax)
نقش رگلاتور در تعمیرات آیفون کامکث

روش تست رگولاتورهای کد ۷۸

روش تست این قطعه بسیار راحت خواهد بود البته در صورتی که با آیفون تصویری روشن بتوانید کار کنید. توصیه میکنم اگر برقکار نیستید تست های آیفون تصویری در حالی که آیفون تصویری روشن است را انجام ندهید، چراکه خطر برق گرفتگی و ترکیدن قطعات الکترونیکی بسیار بالاست.

در ابتدا آیفون تصویری خود را روشن نمایید و تمامی قابلیتها را روشن نمایید مثلا تصویر را روشن نمایید و دو پایه سمت چپ یا ورودی رگولاتور را با ولتمتر dc اندازه گیری کنید در صورتی که ولتاژی بالاتر از ولتاژ ذکر شده بر روی رگولاتور را مشاهده کردید یعنی ولتاژ مناسب به رگولاتور شما رسیده است. حال پایه های خروجی یعنی پایه سمت راست و وسط را اندازه گیری نمایید در صورت داشتن ولتاژ برابر با عدد بعد از کد ۷۸ یعنی رگولاتور شما سالم است و در غیر اینصورت رگولاتور سوخته خواهد بود.

تاثیر رگولاتور در تعمیرات آیفون camax

حال که رگولاتورها را شناختیم بهتر است تا تاثیر خرابی آن ها را بر عملکرد آیفون تصویری کامکث بررسی نماییم. در صورتی که یک رگلاتور در مدار آیفون تصویری کامکث سوخته باشد چه خرابی هایی به بار خواهد آورد؟

 • روشن نشدن تصویر آبی
 • نداشتن تصویر

آی سی بکلایت در تعمیرات تخصصی آیفون کامکث

با رسیدن به این قسمت به موضوعاتی راه پیدا کرده اید که شاید ۹۰ درصد تعمیرکاران نیز تا اینجای کار را ندانند. اما همچنان به آموزش خود ادامه خواهیم داد. آی سی های بکلایت همانطور که از نام آنها پیداست وظیفه تولید نور پس زمینه TFT برد تصویر را دارند. یعنی اگر با موبایل خود بر روی صفحه آیفون تصویری کامکث خود نور تاباندید و تصویر را بدون نور مشاهده کردید ، یعنی این آی سی وظیفه خود را به خوبی انجام نمیدهد. آی سی های بکلایت از سه نوع پنج پایه و شش پایه و هشت پایه تشکیل شده اند. حال بیایید با یکدیگر نگاهی دقیق تر به این آی سی ها بیاندازیم.

آی سی بکلایت در تعمیر نوردهی برد تصویر آیفون کامکث

همانطور که در عکس مشاهده نمودید در این مدل از آیفون تصویری کامکث که از نوع SMd نیز می باشد از آی سی بکلایت ۶ پایه استفاده شده است که این نوع آی سی نور پس زمینه را تولید نموده است.

روش تست آی سی بکلایت در تعمیر نور پس زمینه آیفون کامکث

آی سی های بکلایت روش تست قطعی ندارند اما روشهای تخصصی نیز در تعمیرات آین قطعات وجود دارد که به علت مرسوم نبودن و قطعی نبودن تست در این مطلب ذکر نمیگردد.

توجه داشته باشید که تمامی آی سی های آیفون تصویری در تعمیرات تخصصی آیفون های کامکث و غیره در گروه مهندسی سریر تصویر وجود دارد و با قیمت همکاری نیز به تعداد به فروش میرسد.

تشخیص خرابی CPU در تعمیر آیفون CAMAX

CPU مغز اصلی یا پردازشگر اصلی هر آیفون تصویری می باشد که معمولا هیچ تعمیرکاری دست به تعویض آن نمیزند. اما ما در دوره های آموزش تخصصی تعمیرات آیفون تصویری به تعمیراتی رو خواهیم آورد که تعمیر مشکلات دیگر به راحتی آب خوردن خواهد بود.

قطعه سی پی یو در بیشتر مواقع و در ۸۰ درصد تعمیرات ها با نشان دادن خال در روی خود خرابی خود را اعلام میکند. به اصطلاح تعمیرکاران پردازشگر خال زده است. CPU ها کدهای متفاوتی دارند که حتما باید کد خودشان را با آنها تعویض نماییم.

در تهیه و تولید این مقاله سالها تجربه و روزها زمان صرف شده تا شما عزیزان با صرف زمان نیم ساعت آن را فرابگیرید. پس بیاییم با انتشار آن در شبکه های مجازی قدمی رو به جلو برای تنظیم کننده برداریم و کمترین لطف ما انتشار آن با ذکر منبع خواهد بود. باتشکر

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۴۳ متوسط امتیاز کاربران ۴.۴]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۳۱ دیدگاه ها

 1. سلام.در مدل cdv-70t/win ایفون زنگ میخورد اما صفحه روشن نمیشه.لطفا راهنمایی کنید چه قطعاتی روباید چک یا تعویض کنم؟

  1. سلام در آیفون های تصویری کامکث خرابی در برد LCD بسیار شایع هست در ابتدا ببینید ولتاژ هنگام زنگ خوردن به برد ال سی دی منتقل می گردد؟ در صورت نیاز می توانید سوال تخصصی خود را در زمان اداری بپرسید.

  1. سلام تصویر آبی مربوط به خیلی از موارد می باشد که باید طبق آموزش ها پیش بروید اما در مورد خاموش نشدن تصویر بهتر است تا خازن C28 را بررسی و تعویض نمایید. این خازن برای خاموش کردن تصویر در آیفون تصویری کوماکس است.

 2. سلام . وقت بخیر. ممنون از سایت خوبتون.

  من آیفون کوکاکس دارم . آیفون ما از هر ۱۰ باری که زنگ میخوره ۹ بارش باز نمیکنه و یک بار به طور شانسی با فشردن کلید باز کردن درب پایین باز میشه . بقیه واحد های ساختمان مشکلی ندارن و درب برای آنها براحتی باز میشه .
  بقیه موارد شامل صدا و تصویر در آیفون مشکل خاصی نداره
  از اونجایی که فرمودین کلید و شاسی درب باز کن کمتر به خرابی میخوره آیا فقط تعویض این قطعه کلید مشکل رو حل میکنه یا ممکنه از جای دیگه ای هم باشه؟

  با تشکر

  1. سلام در آیفون های تصویری کامکث بازنکردن درب تنها یک واحد بیشتر خرابی تغذیه سبب باز نکردن درب میباشد. برد تغذیه آیفون خود را تعمیر نمایید. نوسان ایجاد شده در ولتاژ برد تغذیه هم نویز در صدا را شامل میشود و هم باز نکردن درب را به دنبال خواهد داشت. لطفا مطلب تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری را مطالعه نمایید.

 3. باسلام گوشی داخلی ایفون کوماکس دارم وقتی زنگ می خوره تصویر دارم ولی تا گوشی بر میدارم تصویر سیاه میشه و قطع.باتوجه به اینکه رگولاتور۷۸۱۲و۷۸۰۵وهر دو ترانزیستور TYP127تعویض شدن ولی باز هم ال سی دی تصویرش ابی نیست و یه نور کم رنگ سیاه و سفید ضعیف داره ضمنا ال سی دی و برد تغذیه سالمه چون رو یه گوشی دیگه تست کردم واخر اینکه رگولاتور۷۸۱۲ ۱۲ولت ورودی وخروجی رو داره ورگولاتور ۷۸۰۵هم ولتاژخروجی ۵ولت داره لطفا دلیل ابی نشدن تصویر گوشی رو بگید از شما ممنونم

  1. سلام در بسیاری از آیفون های تصویری ما تصویر آبی رو نداریم و تصویر تقریبا خاکستری رنگ هست. کلا در آموزش ها منظور از تصویر آبی تفاوتی بین روشن بودن و خاموش بودن هستش. مشکل شما قطعات ترانزیستوری و هوک و شاید خازنی بر روی برد صدا هست که در نهایت به خرابی آی سی فرمان میرسد

 4. خیلی عالی مهندس ترانزیسور جایگزین برای TIP چی پشنهاد میدین واینکه به جای برد تغذیه خود دستگاه که معمولا ۱۵ خروجی دارن مشکلی پیش نمیاد اگه از تغذیه ۱۲ با کیفیت استفاده کنیم وایا شما قطعاتم دارین برای فروش من کارم تعمیر بردهای الکترونیکی اکثرا شوینده هست که ایفونم به پستمون میخور

  1. سلام tip127 به علت قدرت سوئیچ بالا در بردهای آیفون تصویری دارای لامپ تصویر استفاده میشد که در بردهای امروزی ممکن هست وجود نداشته باشه. اما شما از موارد مشابه مثل TIP126 هم میتونید استفاده کنید

  2. با سلام.در مدل cdv-70t /win ایفون زنگ میخورد اما تصویر مطلقا روشن نمیشود.لطفا راهنمایی کنید چه قطعه ای رو باید عیب یابی کنم؟

 5. سلام و تشکر از مطالب دقیق و مفیدتانگ
  آیفون من کامکث ۴۶B هست همه کارکرد هاش درسته فقط تصویر نداره حتی صفحه آبی هم روشن نمیشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. طبق مطالب گفته شده شما سه سیم ورودی به برد تصویر را چک کنید اگر ولتاژ ۱۲ ولت را داشته باشید خرابی از برد تصویر و اگر این ولتاژ را ندارید خرابی از برد صداست. قطعات TIP127 , مسیر برد صدا را چک نمایید/.

 6. سلام خسته نباشید
  من یه ایفون تصویری کامکث مدل CDV-70WS2 دارم . سیم های پشت پنل اتصالی کرد.بعد رفع اتصالی الان فقط زمانی که زنگ میخوره تصویر دوربین نمیاد فقط تقویم رو نمایشگر ظاهر میشه.تعمیر کار گفته آی سی پروگرامر سوخته
  اولا همچین آی سی روی برد هست یا نه
  دوما اگه درست تشخیص داده شده ایا قابل تعمیر یا تعویض هست؟

  1. آی سی پروگرامر در آیفون تصویری وجود دارد اما خرابی در این آی سی بسیار کمتر از قسمتهای دیگر است. برد تصویر شما احتمال خرابی بالاتری دارد. اما در ابتدا بهتر است تا کارشناسان برد را بررسی نمایند.

   1. سلام خسته نباشید
    من به دو نفر نشان دادم و هر دو تائید کردن که همین ای سی سوخته و قابل تعمیر نیست
    میخواستم بدونم ایا برد این مدل ایفون پیدا میشه یا شما موجود دارین تا ایفون برای شما ارسال کنم؟

 7. مهندس خیلی خوب و مفید بود واقعا ممنون آموزش باید به این شکل باشه هر کس علاقه نداشت که خوب نداره ولی کسایی که علاقه دارند استفاده میکنند

 8. سلام وقت بخیر.ممنون از سایت و اطلاعات خوبتون! یه سوال داشتم؛ ایفون تصویری سوزوکی زنگ نمیخوره و زمانیکه شاسی زنگ و میزنم و گوشی سر جاشه صدا ۱ الی ۲ دقیقه تو مداره و بعد قطع میشه!! بررسی که کردم مشکل از پنل نبود، به نظرتون مشکل از چیه؟؟ میشه کمکم کنین! ممنون از گروه خوب سریر تصویر 🙏🌹🌷

 9. سلام دوستان یه آیفون آلدو مدل v726TMI دستم رسیده که دوتا از آی سی هاش سوخته یکیش گیر آوردم ولی دومی گیرم نمیاد آی سی بکلایت به سختی کد روش پیدا کردم b23t2 هرچی تو اینترنت هم سرچ میکنم نمیاد باید این آی سی از کجا گیر بیارم

 10. سلام دوست عزیز
  توضیحات شما در عین سادگی بسیار کاربردی بود،
  ممنون که تجارب خودتون رو در اختیار دیگران میگذارید،
  موفق و پیروز باشید

  1. سلام خسته نباشید.ایفون تصویری کامکث خاموش و برق کلا پشت پاور نمیاد به نطرتون با تعویض برد تغدیه مشکل برطرف میشه؟

 11. با سلام فراوان
  آقا واقعا دستتون درد نکنه، توضیحاتتون بسیار بسیار بیسیک و کامل بود خیلی لذت بردم لطفا از این دست آموزش ها و تعمیرات به همین سبک روان و همراه با مثال تهیه کنید.

   1. سلام مهندس تشکر می کنم از آموزش جامع شما اگر امکان دارد فایل pdf از آموزش در اختیار ما قرار دهید

    1. سلام خدمت شما دوست عزیزم
     بنا به درخواست جناب عالی باید عرض کنم حضور شما در سایت ما برای ما بسیار گرانبهاست و تنها منفعت ما از تهیه این مطالب تنها همین است. پس با عرض پوزش برای ما مقدور نیست که مطالب سایت در قالب PDF پخش گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما