تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات تکنماتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

زنگ نخوردن آیفون های تصویری


مشکل زنگ نخوردن آیفون های تصویری
، زنگ نزدن آیفون تصویری و نداشتن صدای زنگ در آیفون های تصویری مخصوصا آیفون های چهارسیمه (کوماکس تابا سیماران سوزوکی آلدو کنوی کوکوم کالیوز و …) را با یکدیگر مورد بررسی قرار داده و دلایل زنگ نخوردن این نوع از آیفون های تصویری را ذکر می کنیم.

آیفون های کوماکس، سوزوکی ، سیماران، آلدو ، کوکوم و … کلیه آیفونهایی که از سیستم چهارسیمه استفاده می کنند ماهیت کار آنها به یک صورت می باشد و در این نوع از آیفونها شرکتها فقط برای شخصی سازی آیفون جای این چهار رشته را جا به جا کرده و به نحوی این خصوصی سازی را انجام داده اند. کلیه این برندهای ذکر شده ممکن است به مشکلات تداخل زنگ در آیفون بر بخورند که در این مطلب نحوه برطرف کردن این مشکلات و تعمیر آیفون تصویری را بیان می کنیم.

جهت مشاوره رایگان میتوانید با شماره تلفن : ۰۹۱۲۰۶۱۰۶۵۸ مهندس میرزاده تماس حاصل نمایید.

علت زنگ نخوردن آیفون های تصویری چیست؟

مشکل زنگ نخوردن آیفون های تصویری مخصوصا تابا و کوماکس و دیگر برند های آیفون تصویری (مانند سیماران سوزوکی آلدو تامر کالیوز و …) را مورد بررسی قرار می دهیم و دلایل زنگ نخوردن آن ها را چک می کنیم.

پس تا انتهای این مطلب مارا یاری نمایید تا علت زنگ نخوردن آیفون تصویری خود را بیابید.

زنگ نخوردن آیفون تصویری
زنگ نخوردن

آیفون های تصویری کوماکس اولین برند تولید شده در ایران بودند که بعدها آیفون های تصویری الکتروپیک، تابا ، سوزوکی و سیماران وارد رقابت با کوماکس شدند. این برندهای متفاوت در آیفون تصویری همگی به تقلید از سیستم چهارسیمه کوماکس موفق به فروش آیفون های تصویری خود در بازار ایران شدند. به همین جهت کلیه خرابی مخصوصا خرابی مربوط به زنگ نخوردن آیفون تصویری الکتروپیک و کوماکس دیگر برندها با یکدیگر کمی متفاوت می باشند.

دلایل اصلی زنگ نخوردن یک آیفون تصویری به صورت زیر است:

 1. زنگ نخوردن به دلیل خرابی برد صدا آیفون داخلی
 2. زنگ نخوردن به دلیل خرابی پنل
 3. زنگ نخوردن به دلیل خرابی سوییچر
 4. زنگ نخوردن به دلیل خرابی برد تغذیه
 5. زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما به دلیل نداشتن کد

زنگ نخوردن آیفون تصویری تکنما به دلیل نداشتن کد

آیفون های تصویری تکنما به دلیل داشتن دکودر داخلی یا داشتن قابلیت کد دهی نیاز به دادن کد خواهند داشت. در پنل های آیفون تصویری تکنما دیگر به ازای هر شاستی زنگ یک عدد سیم وجود ندارد. بدین صورت که با فشار دادن شاستی زنگ واحد مربوطه کدی که در آیفون تصویری داده میشود زنگ خواهد خورد. بهتر است مطلب کد دهی آیفون تکنما را مطالعه نمایید.

بخوانید : تعمیرات آیفون تصویری تکنما

زنگ نخوردن آیفون تصویری به دلیل خرابی برد اصلی یا صدا

در آیفون های تصویری مخصوصا کوماکس به علت استفاده از اجناس نامرغوب در تولید برخی مدلها متاسفانه برد اصلی آیفون با مشکل مواجه میشود. این برد اصلی با نام برد صدا نیز شناخته می شود که در زیر عکس و نوع آنها را مشاهده میکنید.

زنگ نخوردن آیفون تصویری به علت خرابی برد صدا
خرابی برد صدا

فیلم آموزش شناختن برد های صوت و برد اصلی را جهت زنگ نخوردن آیفون تصویری مشاهده می کنید. این فیلم آموزشی تنها جهت شناخت برد می باشد.

گروه مهندسین سریر تصویر تمامی تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری را به صورت کاملا رایگان در اختیار شما هم وطنان عزیزمان قرار داده است و شما به راحتی می توانید تعمیر آیفون تصویری را در این بخش به طور کامل آموزش ببینید. حال اگر نیاز داشتید می توانید با گذراندن دوره آموزش تخصصی آیفون تصویری به صورت کاملا تخصصی تعمیرات برد ها از دیپ تا اس ام دی را بیاموزید.

حال در ابتدا باید بدانیم که کدام قطعات در برد اصلی یا صدا مربوط به زنگ خوردن در آیفون های تصویری می شوند. این قطعات عبارت است از:

 1. آی سی ۳۸۶
 2. آی سی تولید صدای زنگ
 3. خازن ها و خازن فید بک
 4. پتانسیومترها و مقاومت ها
 5. بلندگو
 6. سیم دهنی و سوکت دهنی یا تلفنی

۱- خرابی آی سی ۳۸۶ در زنگ نخوردن آیفون تصویری

آی سی چیست؟

آی سی ها به عبارت بسیار ساده مجموعه ای از قطعات الکترونیکی می باشند که تجمیع آنها در کنار یکدیگر یک وظیفه کلی را انجام میدهند. به عنوان مثال شرکت تولید کننده آی سی ۳۸۶ یک دیتاشیت از قطعه تولید شده در اختیار تعمیرکار قرار خواهد داد. این دیتاشیت نحوه عملکرد و شناخت پایه ها را به ما یادآوری میکند.

وظیفه آی سی ۳۸۶ چیست؟

حال آی سی ۳۸۶ وظیفه تقویت صدای زنگ را برعهده دارد و درصورت خرابی صدای زنگ تولید شده در آیفون تصویری بسیار ضعیف خواهد بود. یعنی به زبان ساده تر این آی سی صدای ضعیف و تولید شده را دریافت میکند و برای شنیدن آن را تقویت کرده و به بلندگو هدایت مینماید.

آی سی ۳۸۶ در واقع با قطعات دیگری همکاری میکند که خرابی این قطعات نیز دلیلی بر نداشتن صدای زنگ در آیفون تصویری خواهد بود.

نحوه تشخیص خرابی آی سی ۳۸۶ چگونه است؟

حال اگر آیفون تصویری شما زنگ نمیزند یا زنگ خوردن آن بسیار ضعیف است راه هایی برای تعمیر دارد و راه بسیار ساده تشخیص خرابی در این نوع آی سی بسیار راحت می باشد و با لمس پایه های آی سی با دست خیس صدای نویز تولید شده و تقویت شده را خواهید شنید. اگر این صدا شنیده شود یعنی آی سی ۳۸۶ وظیفه تقویت صدا را انجام میدهد. اما اگر صدایی شنیده نشود دلیل بر خرابی حتمی آن نیست چون ممکن است خازن ها و بلندگو و … نیز معیوب باشند که این صدا را پخش نمیکنند.

۲- خرابی IC تولید صدای زنگ در زنگ نخوردن آیفون تصویری

ای سی تولید صدای زنگ همانطور که از نام آن پیداست وظیفه تولید صدای زنگ را دارد و درصورت خرابی مطمعنا آیفون تصویری زنگ نمیخورد. حال این آی سی انواع مختلفی دارد که صدای آن در تمام مدلها متفاوت است. مثلا ما در مطلب تغییر صدای زنگ آیفون تصویری به صورت کامل توضیح داده ایم که این نوع از آی سی ها چه صدایی تولید می کنند و در صورت تعویض آن می توانید صدای زنگ آیفون را تغییر دهید.

آی سی تولید صدای زنگ در کجای مدار واقع شده است؟

آی سی تولید صدای زنگ در آیفون های تصویری قبل از آی سی ۳۸۶ قرار دارد. چراکه باید در ابتدا صدای زنگ تولید شود و بعد توسط آی سی ۳۸۶ تقویت گردد.

روش چک کردن آی سی تولید صدای زنگ

چک نمودن این آی سی بسیار سخت است و هر تعمیرکاری در ابتدا این قطعه را تعویض میکند. اما ما در اینجا موارد اصلی خرابی این قطعه را توضیح میدهیم تا با آن آشنا شوید.

 • اگر آیفون تصویری شما صدای زنگ ناقصی دارد ممکن است از آی سی تولید صدای زنگ باشد.
 • اگر آیفون تصویری زنگ میخورد اما صدای زنگ خوردن آن بسیار کم است این آی سی مشکلی ندارد.
 • اگر آیفون تصویری شما هنگام زنگ خوردن صدای دلخراشی دارد میتواند از خرابی این قطعه باشد.
 • اگر آیفون تصویری زنگ نمیخورد نیز ممکن است خرابی از این قطعه باشد.

۳- نقش خازن ها در زنگ نخوردن آیفون تصویری

نقش خازن در زنگ نخوردن آیفون تصویری
نقش خازن در زنگ نخوردن آیفون تصویری

خازن ها قطعه بسیار مهمی در تعمیرات هستند و همواره باید توجه داشت که تمام تجهیزات برای چک نمودن خازن را باید به همراه داشته باشید. اگر میخواهید یک تعمیرکار حرفه ای در آیفون های تصویری باشید! باید همواره بتوانید خازن ها را در مدار چک کنید. پس به طور کلی خازن نقش بسیار مهمی در نداشتن صدای زنگ در آیفون تصویری دارند.

همیشه بدانید که خازن های با ضرفیت بالا جهت صاف نمودن ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرند.
خازن های با ضرفیت یا میکروفاراد پایین در برد صدا جهت صدا مورد استفاده قرار میگیرند.

آی سی ۳۸۶ جهت تقویت صدا نیاز به یک عدد خازن برای استفاده از حداکثر صدا دارد که به پایه های اولی آی سی متصل میگردد. یعنی دو پایه بالای آی سی ۳۸۶ جهت گین تقویت کننده میباشند. اگر این خازن در مدار معیوب گردد شما حتما در آیفون تصویری خود صدای زنگ نخواهید داشت.

همواره آی سی ۳۸۶ دارای چهار عدد خازن در اطراف است که حتما باید این خازن ها چک گردند.

خازن فید بک چه نقشی در صدای تولید شده زنگ دارد؟

در ابتدا باید بدانیم خازن فیدبک چیست و کلا عبارت فیدبک چیست؟ فیدبک یعنی عمل منعکس شده و در زنگ نخوردن آیفون تصویری نقش بسیار مهمی دارد. هنگامی که شما به یک ساختمان مراجعه میکنید و زنگ یکی از واحدها را میزنید، دو عدد صدای زنگ تولید میشود. یکی صدای زنگ تولید شده در داخل واحد و یکی صدای زنگ تولید شده در پنل که شما متوجه بشوید آیفون تصویری زنگ خورده است. این صدای زنگ تولید شده در بیرون را صدای فیدبک میگویند.

این صدا توسط یک عدد خازن عدسی در داخل برد صدای آیفون داخل منزل هدایت میگردد. در دوره های آموزشی به صورت دقیق این خازن هارا بررسی می نماییم.

۴- نقش پتانسیومتر در نداشتن صدای زنگ

پتانسیومتر چیست؟ آیا پتانسیومتر ها را میشناسید؟ علت وجود پتانسیومتر در آیفون های تصویری چیست؟ اینها تماما سوالاتی است که در ذهن شما نقش می بندد. اما به طور کلی باید بدانیم که پتانسیومتر یک مقاومت متغیر در مدارهای الکترونیکی است.

اگر به یاد داشته باشید ما در برق صنعتی یک عدد لامپ تست درست میکردیم برای تست فازها در برق. کاری که اتفاق می افتاد تقسیم ولتاژ بین لامپ ها بود یعنی اگر دوسر این لامپ ها یا لامپ تست را به برق ۲۲۰ ولت میزدیم لامپ ها بسیار کمنور بودند و دلیل آن تقسیم ولتاژ میان آنها بود.

حال این امر را بر روی برگه فراگرفتیم که اگر دوعدد مقاومت را با یکدیگر سری کنیم ولتاژ میان این دو مقاومت بسته به اهم آنها تقسیم میگردد. پس به راحتی میتوانیم یک مقاومت را مصرف کننده بدانیم و یک مقاومت را متغیر کنیم تا ولتاژ رسیده به مصرف کننده را با تغییر مقاومت متغیر را عوض نماییم.

پس به راحتی می توانیم بعد از آی سی ۳۸۶ یک پتانسیومتر قرار داده و با سری کردن آن با بلندگو صدای تولید شده را کم و زیاد نماییم. به راحتی متوجه شدیم که پتانسیومتر و خرابی آن چه نقشی در نداشتن صدای زنگ یا زنگ نخوردن آیفون تصویری دارد.

روش تست پتانسیومتر

روش تست دقیق آن با اهم متر است اما بهترین راه برای یک تعمیرکار آیفون تصویری اتصال کوتاه بین پایه های آن برای به حداکثر رسانده صدای تولید شده است. یعنی در ابتدا توسط یک تکه سیم پایه های وسط و کنار آن را متصل نموده و از شخصی بخواهیم تا زنگ آیفون تصویری را بزند. در صورت زنگ خوردن آیفون تصویری خواهیم فهمید که پتانسیومتر معیوب بوده است.

۵- خرابی بلندگو و زنگ نخوردن آیفون تصویری

بلندگو همانطور که همگی میدانیم وسیله ای برای پخش صدا میباشد. هر تعمیر کار و حتی انسان بدون تخصص در زمینه الکترونیک در ابتدا بلندگو را تعویض می نماید. چراکه واضح ترین نوع خرابی در نداشتن صدای زنگ است.

روش تست بلندگو

روش تست نمودن بلندگو بسیار راحت می باشد. اگر خرابی بلندگو به صورت مکانیکی باشد صدای تولید شده خواهیم داشت اما با نویز و خر خر بسیار فراوان . حال اگر صدای زنگ نداشتیم بهترین راه تست استفاده از اهم متر و تست آن با اهم نوشته شده بر روی آن است. معمولا در آیفون های تصویری از بلندگوهای ۸ اهم استفاده میشود. در صورت نوشته نشدن هیچ اهمی بر روی آن از بلندگوی ۸ اهم استفاده نمایید.

۶- سیم و سوکت دهنی و نداشتن صدای زنگ

بسیاری از ما تعمیرکاران زمانی که به حرفه خود متخصص میشویم از دقت بر روی قسمت های ساده میپرهیزیم. نداشتن ارتباط بین بلندگو و آی سی ۳۸۶ یا پتانسیومتر یکی از دلایل زنگ نخوردن آیفون های تصویری است که معمولا در انتهای تعمیرات چک میگردد. اما شما بدانید که خرابی این سیم و سوکت ارتباطی نقش اصلی در زنگ نخوردن آیفون تصویریتان است.

روش چک نمودن

چک نمودن این سیم و سوکت تنها توسط دستگاه بازر خواهد بود و به راحتی قابل تست است. تست پیوستگی در مدار و شنیدن صدای بوق یعنی اتصال مناسب میان این دو.

زنگ نخوردن آیفون تصویری به دلیل خرابی پنل

خرابی پنل در آیفونهای تصویری زیاد به چشم نمی خورد و در صورت خراب شدن پنل آیفون تصویری کلیه واحد ها با مشکل مواجه می شوند. در صورتی که نیاز به چک کردن قطعات پنل آیفون تصویری دارید می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

تعمیرات تخصصی پنل آیفون های تصویری الکتروپیک کوماکس سیماران و آلدو و …

همواره توجه داشته باشید که خرابی های مشترک بین تمامی واحدها مربوط به آیفون داخل منزل شما نخواهد بود. خرابی های مشترک در یک ساختمان در آیفون تصویری مربوط به خرابی پنل بیرونی یا سرور مجموعه است.

پنل ها و شناختن انواع برد پنل بسیار راحت میباشد و تعمیرات آنها تفاوتی با تعمیرات مانیتوری که در این مطلب ذکر شد ندارد.

شما همواره توجه داشته باشید که تعمیرات ذکر شده در این مطلب به گونه ای بود که شما نداشتن صدا در هر وسیله الکترونیکی را فراگرفتید و این آموزش به گونه ای مطرح شد که شما به راحتی قادر به تعمیر برد پنل در زنگ نخوردن کلیه واحدهای آیفون تصویری نیز باشید.

۳. خرابی برد تغذیه دلیلی بر زنگ نخوردن آیفون تصویری

برد تغذیه اصلی ترین قسمت یک آیفون تصویری می باشد و در صورتی که جریان مناسب برای تغذیه یک آیفون تصویری به آن نرسد می تواند باعث زنگ نخوردن آیفون های تصویری سوزوکی و سیماران و کوماکس و … شود . بردهای تغذیه موجود در بازار در دو نوع معمولی و سوییچینگ می باشند و حتما توجه داشته باشید که برد تهیه شده از نوع سوییچینگ باشد.

برد تغذیه آیفون تصویری
برد تغذیه

پس همواره در ابتدا جهت چک نمودن مدار آن را با برد تغذیه بیرونی چک نمایید تا از سالم بودن آن باخبر شوید.

حتما بخوانید: تعمیرات تخصصی بردهای تغذیه

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۲۷ متوسط امتیاز کاربران ۳.۸]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۴۱ دیدگاه ها

 1. سلام. زنگ نخوردن گاه به گاه چه علتی داره؟ یعنی گاهی که دکمه ی دم درو میزنن فقط مونیتور تصویر روشن میشه ولی گاهی هم درست کار میکنه و صدا هم میده. کیفیت و شدت صدای زنگ هیچ مشکلی نداره. همچنین گوشی هم غالبا صدا نداره. گاهی با فشردن میکروسوییچ گوشی و زدن دکمه ی تصویر درست میشه
  دستگاه کومکس

 2. سلام. آیفون ferbico در یک مجتمع آپارتمانی داریم که در بعضی واحد ها زنگ نمیخوره و موقع صحبت صدا دریافت نمیکنه ولی صدا رو ارسال میکنه. واحدهایی که این مشکل رو دارند همزمان دچار این مشکل نشدند و با فاصله زمانی در واحد های مختلف این اشکال پیش اومده. مشکل از ایفون هست یا برد اصلی؟

 3. سلام و احترام
  آیفون تصویری commax داربم زنگ نمیخوره میخواستم بدونم راهی هست امتحان کنم که آیفون مشکل داره یا از پنل بیرون
  پشت آیفون سوکت چهارسیم هستش
  ازبالا
  Aقرمز
  Oآبی
  Pزرد
  Vسفید
  برای Aیا ۱ زده Electric Door key
  برای Oیا ۲ زده Power source
  آپارتمان ۲۸ واحده هستش

  بعضی اوقات زنگ واحدهای دیگه زده شده برای ما هم زنگ خورده
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 4. سلام . آیفون تصویری الکتروپیک مدل ۱۲۸۶ را دارم . مدتی هست که همه موارد آیفون تصویر ، صدا و قفل بازکن و … بدرستی قبل کار میکند ولی صدای زنگ هم در داخل پنل بیرون و هم در داخل واحد قطع میباشد . لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 5. سلام . آیفون تصویری الکتروپیک را دارم . مدتی هست که همه موارد آیفون بدرستی قبل کار میکند ولی صدای زنگ هم در داخل پنل بیرون و هم در داخل واحد قطع میباشد . لطفا راهنمایی بفرمایید.

 6. سلام ، برد تصویر آیفون سوزوکی ۷۲۷m موجودی دارید ؟ تصویر آیفونم رفته تعمیرکار میگه برد تصویر خراب شده باید تعویض بشه ، لطفا اگر دارید اطلاع بدید همراه با قیمت .ممنون

 7. سلام خسته نباشید .
  ایفن بنده زمانی ک تصویر هم داریم زنگ میخوره ول بصورت معمولی زنگ نمیخوره ..
  ممنون از کمکتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما