تعمیراتتعمیرات الکتروپیکتعمیرات تاباتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوکومتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنویمطالب تعمیرات

دلایل چشمک زدن چراغ و صدای تق تق در آیفون تصویری

چشمک زدن چراغ آیفون یا صدای تق تق آیفون تصویری همراه با پرش تصویر و باز نکردن درب همگی مربوط به خرابی بردها در آیفون تصویری می باشند. از این رو تصمیم گرفتیم تا شما را در تعمیر آیفون تصویری یاری نموده و تمام دلایل چشمک آیفون تصویری را بررسی نماییم پس تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید.

دلایل اصلی چشمک یا دل دل زدن آیفون تصویری

ما در تعمیرات آیفون های تصویری مطالب گوناگونی را منتشر کرده ایم که همگی مشکلات عمده آیفون های تصویری بوده اند به عنوان مثال تعمیرات برد تغذیه یا تعمیرات برد صدا یا قلابک کوماکس اما امروز به این مطلب رسیده ایم تا برخی مشکلات را از نگاهی دیگر بررسی نماییم.

 • اما چشمک زدن چراغ یا دل دل زدن و یا حتی صدای تق تق در آیفون تصویری به چه دلیل رخ میدهد؟
 • یا چرا تمام برندهای آیفون تصویری بعد از گذشت چندین سال یکبار با مشکل چشمک مواجه میگردند؟
 • آیا راهی برای تعمیر چشمک آیفون تصویری وجود دارد؟ .

در جواب تمام این سوالات باید در ابتدا تمام دلایل این رخداد را ذکر کنیم تا بتوانیم موشکافانه به بررسی آن ها بپردازیم

چشمک زدن یا دل دل زدن آیفون تصویری می تواند به دلایل زیر رخ دهد…

 • قطع و وصل شدن ولتاژ یا نوسانات احتمالی ولتاژ در برد تغذیه یکی از مهمترین دلایل چشمک و صدای تق تق یا دل دل زدن آیفون تصویری می باشد.
 • نرسیدن ولتاژ کافی جهت تغذیه تمام قسمت های آیفون تصویری نیز دلیل دیگری در چشمک آیفون تصویری است.
 • آمپراژ مصرفی بالا در برد صدا
 • آمپراژ مصرفی بالا در برد تصویر
 • نوسانات قطعات در برد صدا و تصویر

چشمک و دل دل زدن آیفون تصویری به دلیل خرابی برد تغذیه

خرابی برد تغذیه یکی از مهمترین دلایل در چشمک زدن چراغ آیفون تصویری و صدای تق تق در دهنی گوشی می باشد. اما این مشکل به چه دلیلی رخ میدهد؟ بهتر است در جواب سوال بگوییم چند دلیل ممکن است سبب چشمک زدن چراغ آیفون و یا دل دل زدن و تق تق کردن آیفون تصویری گردد.

برد تغذیه آیفون تصویری (تعمیرات)
 1. متناوب بودن یا صاف نبودن ولتاژ خروجی برد تغذیه
 2. جریان دهی پایین برد تغذیه

متناوب بودن ولتاژ در برد تغذیه و چشمک آیفون تصویری

همانطور که میدانیم برد تغذیه در آیفون تصویری یک مبدل سوئیچینگ ولتاژ AC به DC می باشد. یعنی یک منبع تغذیه متناوب شهری را به یک منبع تغذیه مستقیم مانند باتری تبدیل میکند. به عکس زیر توجه کنید.

برق متناوب متصل به یک مصرف کننده DC

آیفون تصویری یک مصرف کننده DC می باشد. همانطور که در عکس متحرک بالا مشاهده میکنید. یک مصرف کننده DC را زمانی که به یک منبع تغذیه متناوب متصل میکنیم، مصرف کننده خاموش و روشن میگردد. این بدان معنیست که زمانی که در پیک بالا قرار داریم مصرف کننده ما روشن میگردد و در پیک پایین مصرف کننده ما خاموش میشود.

حال در یک برد تغذیه که وظیفه مستقیم نمودن ولتاژ را دارد زمانی که ولتاژ متناوب تولید میگردد، مصرف کننده ما در تناوب های پایین قدرت روشن نگه داشتن را ندارد و همین امر سبب چشمک زدن یا دل دل زدن مصرف کننده ای مانند آیفون تصویری میگردد. که در ادامه روند تعمیر چشمک زدن آیفون تصویری را خواهیم گفت…

جریان دهی ضعیف برد تغذیه دلیل دیگر دل دل زدن آیفون تصویری

اما منظور از جریان دهی در برد تغذیه چیست؟ ولتاژ در برد تغذیه تنها یک عامل جهت حرکت جریانی می باشد. ولتاژ به تنهایی هیچ مصرف کننده ای را روشن نمیکند. اما ایجاد ولتاژ برای حرکت جریانی هر مصرف کننده ای را روشن خواهد کرد. تصور کنید با حرکت کردن آب در جوی آب ما یک توربین کوچک را می چرخانیم و با آن برق تولید میکنیم. حال جهت حرکت آب در داخل جوی آب باید ارتفاعی به جوی آب بدهیم تا از سمت بالا به پایین آب سرازیر گردد. اما اگر آبی در جوی وجود نداشته باشد مسلما هیچ توربینی چرخیده نمیشود. بلکه ایجاد ارتفاع در یک سمت جوی آب بهانه ای برای حرکت آب بوده و این حرکت آب است که سبب ایجاد جریان میگردد و توربین را می چرخاند.

حال اگر میزان آب کمی در حرکت باشد چی؟ باز هم هیچ حرکتی در توربین دیده نمیشود. این حرکت را در الکترونها منبع تغذیه می سازد. برد تغذیه آیفون تصویری وظیفه ایجاد ولتاژ و جریان دهی مناسب برای مصارف ما در آیفون تصویریست. حال اگر این جریان مناسب در برد ایجاد نگردد. خازن ها در یک لحظه شارژ شده و مصرف کننده ما را به صورت لحظه ای وارد مدار خواهند کرد. حتی حرکت نوسان دار جریان نیز سبب چشمک زدن چراغ آیفون و ایجاد صدای تق تق در آیفون تصویری میگردد.

اعمال جریان متناوب در مصرف کننده مستقیم

حال این نوسان جریانی و حتی ولتاژ افت کرده در برد تغذیه را در ادامه مطلب به صورت تخصصی بررسی و تعمیر خواهیم نمود.

خرابی برد صدا دلیلی بر چشمک و تق تق در برد صدا آیفون تصویری

برد صدا آیفون تصویری یکی از مهمترین قسمتها در آیفون تصویری می باشد. این برد ارتباط میان تمام بردهای آیفون تصویری را فراهم می سازد. حال اگر برد صدا مصرف متعارف خود را نداشته و میزان بیشتر از حد خود را مصرف کند می تواند دلیل ایجاد چشمک در آیفون تصویری گردد. اما چگونه یک برد صدا می تواند تمام عملکردها را بر هم بزند؟

تعمیر برد صدا یا صوت یا قلابک آیفون تصویری
خرابی برد صدا و چشمک در

برد صدا قطعات مهمی همانند رگولاتور ۷۸۱۲ و TIP127 دارد که این قطعات یکی ولتاژ ۱۲ ولت مصرفی آی سی ها را می سازد و دیگری برق برد تصویر را سوئیچ میکند. حال هر کدام از این قطعات اگر اتصالی در مدار ایجاد نمایند، جریان مصرفی بر روی برد صدا را بالا برده و همین عامل سبب ایجاد چشمک و تق تق در برد صدا میگردد.

یا به عنوان مثال قطعه خازن صافی که در ورودی برد صدا وجود دارد در صورت تخلیه بار الکتریکی جریان را نوسان دار خواهد نمود که همین نوسان ایجاد چشمک در ال ای دی و یا تق تق در صدا خواهد شد. که در ادامه روند تعمیر هرکدام را ذکر خواهیم نمود.

خرابی برد تصویر عامل اصلی ایجاد چشمک در چراغ آیفون تصویری

برد تصویر یکی از حساسترین قسمت ها در تعمیر آیفون تصویری به شمار می رود. این برد با قطعات SMD خود کار را برای هر تعمیرکاری سخت خواهد کرد. اما نگران نباشید ما به شما در تعمیر این برد کمک خواهیم کرد.

قطعاتی چون خازن های صافی که در ورودی برد تصویر قرار گرفته اند یکی از مهمترین عوامل در ایجاد نویز در برق آیفون می شود و همین نویز یا نوسان کار را برای تمام قسمتهای آیفون تصویری سخت خواهد کرد. تصور کنید برق برد تغذیه که وارد برد صدا میگردد با یک سوکت وارد برد تصویر میگردد. این برق ورودی به برد تصویر از همان برق ۱۴ ولت ورودی به برد صدا گرفته شده است. حال زمانی که برد تصویر برق ورودی به خود را نوسان دار میکند یعنی برق برد صدا نیز نوسان دار شده است و این م یتواند عاملی بر چشمک زدن و صدای تق تق و یا دل دل زدن آیفون تصویری میگردد.

نحوه تشخیص خرابی هنگام چشمک زدن و صدای تق تق

قبل از شروع به تعمیر آیفون تصویری باید بدانیم که این خرابی در کدام قسمت از آیفون تصویری رخ داده تا بتوانیم برد معیوب را تعمیر نماییم. بهترین راه جهت تشخیص خرابی در برد تغذیه برای هر تعمیرکار آیفون تصویری استفاده از منبع تغذیه مجزا می باشد.

 1. پس در ابتدا منبع تغذیه آیفون تصویری را از برد جدا نمایید و منبع تغذیه متغیر خود را بر روی ۱۴ ولت DC قرار داده و به برد صدا اعمال کنید. مشخصا در صورت رفع خرابی به سراغ تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری بروید.
 2. اگر بعد از اتصال برد تغذیه متغیر مشکل برطرف نشد، سوکت سه سیمه ورودی به برد تصویر را جدا نموده و صدای آیفون تصویری را چک نمایید. اگر صدایی شفاف را داشتید مطمعن خواهید شد که ایراد چشمک یا دل دل از برد تصویر می باشد و به سراغ تعمیر برد تصویر بروید.
 3. اگر بعد از جدا نمودن برد تصویر این مشکل همچنان پابرجا بود دیگر مطمعن هستید که برد صدا معیوب است.

حال چگونه این بردها را برای رفع چشمک و صدای تق تق تعمیر نماییم؟

تعمیر برد تغذیه در چشمک زدن و صدای تق تق آیفون تصویری

همانطور که گفتیم برد تغذیه عامل اصلی ایجاد صدای تق تق است و حال که مطمعن شدیم ایراد از برد تغذیه می باشد. در ابتدا برد تغذیه را در حالت تست سرد(بدون برق) گذاشته و قطعات زیر را چک میکنیم.

دلایل ایجاد نوسان در برد تغذیه آیفون تصویری و ایجاد چشمک
دلایل ایجاد نوسان در برد تغذیه
 1. در ابتدا خازن ۴۷ میکروفاراد کنار آی سی سوئیچینگ که وظیفه صافی ولتاژ تغذیه آی سی سوئیچینگ را دارد توسط مولتی متر چک نمایید. در صورت خرابی این قطعه نوسان شدیدی در خروجی ولتاژ خواهیم داشت.
 2. خازن ۲۲ میکروفاراد ورودی به برد تغذیه یک خازن صافی اصلی در برد تغذیه می باشد که در صورت خرابی آن قطعا نوسان در خروجی و ایجاد چشمک و دل دل در آیفون تصویری خواهیم داشت.
 3. خازن های ۴۷۰ یا ۳۳۰ میکروفاراد خروجی در نهایت ولتاژ ساخته شده توست هسته فریت را صاف خواهند نمود. این خازنها را نیز توسط تست خازن چک نمایید.
 4. در بسیاری از بردهای تغذیه آیفون تصویر یک پتانسیومتر در خروجی وجود دارد که با فرمان به اپتوکوپلر ولتاژ خروجی را تنظیم میکند. در صورت خرابی و نوسان دار شدن این قطعه نوسانی در خروجی ولتاژ خواهیم داشت که سبب چشمک و تق تق در آیفون تصویری خواهد شد.
 5. پل دیودی استفاده شده در ابتدای مدار برد تغذیه یک ولتاژ ۲۲۰ ولت متناوب را به یک ولتاژ ۲۲۰ ولت مستقیم تبدیل میکند. در داخل این قطعه چهار دیود موجود است که خرابی یکی از این دیودها سبب ایجاد نشدن یک ریپل در ولتاژ میگرددو این ریپل سبب نوسان دار شدن ولتاژ خروجی میشود.(اعداد در تست دیود حتما با یکدیگر برابر باشند)
 6. در نهایت اگر تمام موارد بالا را چک نمودید و مشکل چشمک آیفون تصویری برطرف نگردید، نوبت به آن رسیده تا اپتوکوپلر و آی سی TL431 را با هم تعویض نمایید.

بخوانید اپتوکوپلر چیست؟

روش تعمیر و عیب یابی چشمک چراغ و دل دل زدن در برد صدا

همانطور که گفتیم خرابی برد صدا نیز می تواند سبب ایجاد دل دل و صدای تق تق در آیفون تصویری شود. اما کدام قطعات در این برد می تواند خراب باشد. ما در مطلب تعمیر برد صدا و قلابک آیفون تصویری به صورت کاملا تخصصی تعمیرات این برد را توضیح دادیم. اما در این مطلب تنها دیدگاه ما از نظر نوسانات احتمالی و آمپر کشی برد صدا آیفون تصویری می باشد. ما چشمک زدن چراغ آیفون در برد صدا را به چند دسته تقسیم بندی میکنیم.

 • چشمک و ایجاد دل دل در آیفون به صورت دائمی
 • چشمک و ایجاد دل دل هنگام روشن شدن تصویر

چشمک و ایجاد دل دل در برد صدا آیفون به صورت دائمی

این یعنی نیازی به زنگ خوردن و روشن شدن برد تصویر نیست و اگر در هر صورتی چراغ آیفون تصویری چشمک میزند و یا صدای تق تق به گوش میرسد موارد زیر را چک نمایید.

چشمک چراغ و صدای تق تق همیشگی در آیفون تصویری
چشمک چراغ و صدای تق تق همیشگی در برد صدا آیفون تصویری
 1. در ابتدا خازن صافی ولتاژ ورودی در برد صدا، بیشترین احتمال در نوسانی کردن ولتاژ می باشد. این خازن بر سر راه ورودی ولتاژ بوده و در صورت نوسان تمام قسمتها را درگیر خواهد کرد.
 2. خازن صافی ولتاژ بعد از رگولاتور ۷۸۱۲ نیز یک صافی ولتاژ بعد از تغییر ولتاژ است. در صورت ایجاد شکست عایقی بین صفحات این خازن ، آیفون تصویری دل دل خواهد زد و یا صدای تق تق در بلندگو شنیده خواهد شد.
 3. رگولاتور ۷۸۱۲ یک رگولاتور مبدل ولتاژ ۱۲ ولت در ورودی برد صدا می باشد. در صورت اتصال کوتاه و یا خرابی باعث آمپر کشی و همچنین نوسان در ولتاژ خواهد شد. جهت تست رگولاتور می توانید مطلب روش تست رگولاتورها را بخوانید.

تعمیر برد صدا در چشمک و ایجاد دل دل هنگام روشن شدن تصویر

چشمک یا دل دل در هنگام روشن شدن تصویر هم می تواند روشن شدن تصویر با زنگ خوردن آیفون تصویری باشد و هم زدن دکمه تصویر بر روی آیفون تصویری. یعنی اگر در هنگام وصل شدن تصویر چشمک را مشاهده نمودید موارد زیر را چک نمایید.

چشمک چراغ و صدای تق تق هنگام روشن شدن تصویر آیفون تصویری
چشمک چراغ و صدای تق تق هنگام روشن شدن تصویر آیفون تصویری
 1. خازن خروجی ترانزیستور TIP127 یک خازن با ضرفیت بالای ۲۲۰۰ میکروفاراد می باشد که این خازن هنگام وصل شدن تصویر وارد مدار می گردد. در صورتی که یک شکست عایقی بین پایه های این خازن رخ دهد، نوسان در برد صوت صورت گرفته و ایجاد صدای تق تق خواهد کرد.
 2. خرابی ترانزیستور TIP127 که وظیفه سوئیچ قدرت و برق مورد نیاز برد تصویر را انجام میدهد، می تواند دلیلی بر نوسان در برد صدا یا آمپر کشیدن برد باشد. این ترانزیستور در برخی مواقع ولتاژ را با اهم متغیری سوئیچ می نماید که می تواند نوسان در برد را شامل شود. جهت تست ترانزیستور می توانید مطلب روش تست ترانزیستور را بخوانید.

تعمیر برد تصویر هنگام چشمک زدن چراغ و تق تق کردن آیفون تصویری

همانطور که گفتیم در ابتدا باید روش تشخیص خرابی بردها را متوجه شویم و بعد به سراغ تعمیرات برویم. یعنی در ابتدا باید بدانیم دلیل چشمک زدن ، خرابی کدام برد از آیفون تصویری می باشد. حال که بعد از تست متوجه خرابی در برد تصویر شدیم باید بدانیم کدام قطعات می تواند سبب چشمک بر روی آیفون تصویری گردد. در آیفون تصویری تابا این مشکل بیشتر به چشم می خورد چراکه این یک ضعف در طراحی برد تصویر و برد صدا بوده است.

در برد تصویر و در ورودی برق به برد تصویر ما دو عدد خازن برای صاف نمودن ولتاژ ورودی و دو عدد سلف جهت رگوله جریان داریم. این خازن ها در صورت خرابی تمام عملکردها را با مشکل مواجه میکند و باعث چشمک زدن چراغ و دل دل زدن و صدای تق تق می شود. به برد تصویر نگاهی بیاندازید.

این مطلب در حال بررسی و تکمیل می باشد…

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۵۹ متوسط امتیاز کاربران ۳.۹]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

‫۱۴۰ دیدگاه ها

 1. سلام،آیفون وقتی از پایین زنگ میخوره صدای تق تق مداوم و چشمک زدن میاد مگر خیلی پشت سر هم زنگ بزنن تا ایفون هم صدای زنگ بده،تا وقتی گوشی را بر نداریم هم صفحه با دکمه روشن نمیشه!؟

 2. با سلام آیفون تصویری ۱۰۹۰m200
  روشن نمیشه فقط صدای تق در یکی از رله ها شنیده میشه عیب در کدام قطعه میتونه باشه بسیار سپاسگزارم.

 3. سلام
  روزتون بخیر
  بعد از قطع و وصل شدن برق آیفون الکتروپیک V1-382 خاموش شد
  باز کردم دیدم پاور سوییچ ۵M0380R ترکیده قطعه فروش ۵M0365R داد و گفت یکیه
  بعد از تعویض دستگاه روشن نمیشه و کلید مانیتور رو که میزنم تق تق میکنه
  ولتاژ خروجی ۱۸.۷ هست که بعد از زدن کلید مانیتور به ۵ ولت افت میکنه و تقتق میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 4. سلام مهندس سپاس از زحمات شما ، جهت خرید قطعه از شما لطفا راهنمایی میفرمایید شماره واتساب ۰۹۳۸۱۲۴۳۴۸۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما