تعمیراتتعمیرات سوزوکیتعمیرات سیمارانتعمیرات کالیوزتعمیرات کوماکستعمیرات-آلدوتعمیرات-کنوی

نگاهی تخصصی بر تعمیر آیفونهای تصویری مدلهای ۳۵N-35NM-35FL-43Fl-40FL-V321

از امروز تصمیم گرفتیم تا کمی تخصصی تر بر تعمیر آیفون های تصویری نگاهی بیاندازیم. مدل های ذکر شده در تعمیر تمام برندهای آیفون تصویری سیماران ، سوزوکی ، کوماکس ، کامکث ، کنوی ، آلدو مدل ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 مشترک می باشد و هر شرکت یک کپی از برد آن برای خود گرفته و با نام ها یا مدل های زیر آن را نام گذاری کرده اند. اما به طور کلی برد داخلی تمام این برندها در آیفون تصویری یکی بوده و تنها برند و مدل آن ها متفاوت است. پس مدل ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 محصولی مشترک در تمام برندهای آیفون تصویری می باشد.

 • تعمیر سیماران ۳۵FL
 • سیماران ۴۳FL
 • سیماران ۳۵N
 • تعمیر آلدو V321
 • آلدو ۳۵N
 • آلدو ۴۳N
 • تعمیر کوماکس ۳۵N
 • کوماکس ۴۳N
 • تعمیر کامکث ۳۵n
 • اکو ۳۵N
 • اکو ۴۰N
 • تعمیر کنوی ۳۵n
تعمیرات تخصصی برد اصلی آیفون تصویری کوماکس سیماران سوزوکی الدو اکو کامکث مدل 35FL-35N-43FL-43N-V321
تعمیرات تخصصی آیفون تصویری کوماکس سیماران سوزوکی الدو اکو کامکث مدل ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

یک نمای کامل و واضح از برد اصلی مدل های ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 جهت تعمیر آیفون تصویری دیدیم. حال نوبت به آن رسیده تا با دانسته های خود نگاهی بر تعمیر این نوع از بردها بیاندازیم.

جهت شرکت در دوره های آنلاین و حضوری تعمیرات آیفون تصویری میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا به لینک آموزش تعمیرات تخصصی آیفون تصویری مراجعه کنید. در این دوره به صورت کاملا تخصصی تمام برندهای آیفون تصویری رو زیر نظر کارشناس تعمیر خواهید کرد.

بهتر است از قسمت صدا در برد اصلی آیفون تصویری شروع کنیم. همانطور که میدانیم برد اصلی یا صدا در این برد با برد تصویر مشترک است پس همواره توجه داشته باشید که سختی تعمیر بردهای یک تیکه تنها در مشترک بودن آنهاست و هیچ تفاوتی در نوع دیپ و جداگانه بردها دیده نمیشود.

بررسی مدار زنگ در آیفون تصویری مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

خوب ما دیگر در این مباحث سعی میکنیم مطالب خرابی در سیم دهنی و خرابی بلندگو و روش تست آنها را به صورت موشکافانه بررسی نکنیم! چراکه در مطلب تعمیر آیفون تصویری هر برندی به صورت کامل بررسی نموده ایم.

در ابتدا دلایلی که ممکن است باعث نداشتن صدا زنگ گردد را نام می بریم.

 1. خرابی سیم دهنی : در ابتدا سیم دهنی چک گردد.
 2. خرابی بلندگوی دهنی : بلندگو توسط اهم متر چک گردد.
 3. خرابی سوکت اتصال سیم دهنی : سوکت متصل به سیم دهنی چک گردد.
 4. پتانسیومتر تنظیم صدا : در این مدل پتانسیومتر تنظیم صدا نداریم.
 5. خرابی هوک
 6. خرابی آی سی تولید صدای زنگ
 7. خرابی آی سی تقویت صدای زنگ
 8. خرابی آی سی فرمان اصلی

خوب حالا جهت تعمیر صدای زنگ آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 باید نگاهی به برد اصلی بیاندازید. قطعات آی سی تولید صدای زنگ و تقویت صدای زنگ هردو باهم کارشون تقویت و تولید صدا هستش البته صدای زنگ اما ما در ابتدا کار سراغ این قطعات نمیرویم بلکه در ابتدا قطعات کناری این آی سی هارو چک میکنیم و در نهایت به سراغشون میریم.

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

روند کار مدار زنگ در مدلهای ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

روند کار در تعمیر آیفون تصویری مدل های ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 بدین صورت هستش که در ابتدا که زنگ توسط اپراتور به صدا در می آید. ابتدا این صدا از قطعه هوک عبور میکند. همانطور که گفتیم فرامین اصلی برد صوت از آی سی فرمان صادر میشود. پس آی سی فرمان در ابتدا آی سی تولید صدای زنگ را وارد مدار میکند و در نهایت صدای تولید شده به آی سی تقویت صدای زنگ رسیده و صدای زنگ تقویت شده توسط بلندگوی دهنی پخش خواهد شد.

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

حال دلیل عبور صدای زنگ از قطعه هوک در برد صدا چیست؟ علت عبور زنگ این است که اگر اپراتور داخل منزل در حال صحبت با شخص دم درب باشد و شخص مراجع کننده مجددا زنگ آیفون تصویری را بزند این صدای تقویت شده ، به گوش فرد داخلی آسیب نزند. یعنی در واقع هوک آی سی تقویت صدای زنگ را از مدار خارج میکند. در این حال صدای زنگ شنیده میشود اما دیگر تقویت نمیشود.

همواره قبل از تعویض آی سی تقویت صدای زنگ باید قطعات اطراف این آی سی را بررسی نماییم، چراکه هر آی سی در اطراف خود و حتی در مدار فرمان خود قطعات حفاظتی و تعیین وضعیتی دارد که خرابی این قطعات باعث اختلال در روند تقویت صدای زنگ میگردد.

روند تعمیر صدای زنگ مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

حالا که قطعات و روند کاریشون رو دونستیم نوبت به آن رسیده تا تک تک این قطعات را به ترتیب چک کنیم. در ابتدا سیم دهنی رو با بیزر چک کنید که قطعی وجود نداشته باشه. بعد از اون سوکت و بلندگو رو تست میگیریم. اگر به طور کلی دهنی موجود داریم که کلا دهنی رو تعویض میکنیم تا مطمعن بشیم خراب هست یا خیر. حالا به ترتیب باید مدار رو دنبال کنیم یعنی اول خازن های اطراف تقویت صدای زنگ رو چک میکنیم. بعد از اون میریم سراغ تعویض خود آی سی چراکه آی سی تقویت صدای زنگ روش تست دقیقی نداره. بعد نوبت به تعویض آی سی تولید صدای زنگ هستش و در نهایت اگر مشکل پابرجا بود نوبت به تعویض آی سی فرمان میرسه که در این مدلها ( مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321) آی سی فرمان متاسفانه در بازار موجود نیست.

تست تجربی آی سی تقویت صدا

در ابتدا سر انگشتتون رو کمی خیس کنید و زمانی که هوک را پایین نگه داشتید و آیفون به برق متصل هست میتونید با دست مرطوب خودتون به پایه های آی سی بزنید اگر صدای خر خر رو از بلندگوی آیفون شنیدید، یعنی کار تقویت داره به درستی انجام میشه

توجه داشته باشید که این روش تست آی سی ۳۸۶ یا تقویت صدا حتمی نیست اما میتونه توی عملی کمکتون کنه.
توجه داشته باشید که همواره قبل از هر تعویض آی سی ولتاژ کاری آی سی رو چک کنید مثلا آی سی تقویت صدای زنگ نیاز به ولتاژ کاری ۴ تا ۱۲ ولت مستقیم داره تا کار کنه. پس اگه ولتاژ مناسب با نیازش بهش نرسه مسلما کار نخواهد کرد و ما هرچقدر که آی سی رو تعویض کنیم نتیجه نخواهیم گرفت.

بررسی مدار تصویر در برد آیفون های تصویری ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

برد تصویر یکی از تخصصی ترین قسمتها توی تعمیر آیفون تصویری هستش اونم مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 ،که هر کسی قادر به تعمیر اون نیست و البته در بسیاری از مواقع که جهت تعمیر برد تصویر به مراکز تعمیرات مراجعه میکنید با کلمه {ما به برد تصویر دست نمیزنیم} یا {برد تصویر ارزش تعمیر کردن نداره} مواجه میشیم که البته این یک دروغ بزرگ هستش و تعمیرات اون بسیار بادوام تر از بردهای صدا و تغذیه هستش.

نقش CPU و کریستال ساعت در تعمیر آیفون مدل ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321

قبل از هر چیزی بیایید یه نگاهی بر قسمت تصویر برد آیفون تصویری ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 بیاندازیم.

توجه داشته باشید که آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کوماکس ، کامکث ، کنوی ، آلدو اون هم با مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 کاملا شبیه به هم بوده و کلا یه جور کپی برداری از هم هستند بابت همین موضوع تعمیرات این مدل ها هیچ تفاوتی با هم ندارند.
تعمیرات تخصصی آیفون تصویری مدل ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

همانطور که در عکس مشاهده میکنید CPU در برد تصویر وظیفه پردازش تصویر را برعهده دارد و این پردازش وابسته به یک قطعه ای با نام کریستال ساعت است. کریستال ساعت در واقع یک نوسان ساز است. تصور کنید یک طنابی را در دستان خود رو به جلو گرفته اید این طناب بعد از دستان شما بر روی زمین افتاده است. حال اگر یک حرکت سریع رو به بالا به آن بدهید شروع به بلند شدن و حرکت نوسانی خواهد کرد. کریستال ساعت دقیقا همین عمل را انجام میدهد. جهت حرکت ایجاد نوسان میکند.

پردازشگر نیز وظیفه پردازش تصویر یا همان ساعت رنگ ها و پردازش را برعهده دارد. پس با توجه به توضیحات ذکر شده میتوان دریافت که خرابی هایی که با معیوب بودن این قطعات ممکن است به وجود آید به شرح زیر است.

 • نداشتن تصویری شفاف یا مشکل در پردازش
 • آبی بودن تصویر
 • قطع و وصل شدن تصویر
توجه داشته باشید که تست کریستال ساعت با دستگاه اسیلوسکوپ انجام میگردد و به علت گران بودن این گونه از تجهیزات ارزش تهیه نخواهد داشت. بهترین راه تعویض این قطعه ارزان قیمت خواهد بود.
خرابی در پردازشگر آخرین قطعه در تست کردن یک برد تصویر است که در صورت خرابی این قطعه در بازار وجود ندارد و امکان تعویض آن نیست.

نقش رگولاتورهای برد تصویر در تعمیر مدل های ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

حال این CPU و قطعات دیگر نیروی کار خود را از کجا می آورند؟ بله رگولاتورها در واقع وظیفه تولید نیرو برای پردازشگرها و قطعاتی مانند آی سی بایوس و پروگرم ها را دارند. پس تنها خرابی پردازشگر نیست بلکه اگر نیروی کافی و ولتاژ مورد نیاز برای کار پردازشگر به آن نرسد این مشکلات نداشتن تصویر به وجود خواهد آمد. البته توجه داشته باشید در تعمیر آیفون های تصویری مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 که بسیار حساس تر از آیفون های تصویری دیگر هستند تنها وجود ولتاژ کافی نیست بلکه ولتاژ رسیده به این قطعات باید یک ولتاژ صاف شدن و دارای آمپراژ کافی باشد. به عکس زیر توجه کنید.

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

رگولاتورها در اینجا به دو دسته تقسیم بندی میشوند

 • رگولاتورهای خطی
 • رگولاتورهای غیر خطی

رگولاتورهای خطی در برد آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

همانطور که در عکس میبینید در تعمیر آیفون مدل ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 ما دو عدد رگولاتور خطی میبینیم این رگولاتورها وظیفه تولید نیروی مورد نیاز قطعاتی چون آی سی ها و پردازشگرها را برعهده دارند. پس قبل از این که نگران خرابی پردازشگر باشید این قطعات را چک کنید.

جهت شرکت در دوره آموزش تعمیرات آیفون تصویری میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. در این دوره تعمیرات تخصصی انواع بردهای دوربین پنل بردهای تصویر و صدا آموزش داده میشود.
توجه داشته باشید که تعمیر آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کوماکس ، کامکث ، کنوی ، آلدو اون هم با مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 کاملا شبیه به هم بوده و کلا یه جور کپی برداری از هم هستند بابت همین موضوع تعمیرات این مدل ها هیچ تفاوتی با هم ندارند.

حال جهت تعمیر آیفون تصویری مدل ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 این رگولاتورها را چگونه تست کنیم؟

روش تست رگولاتور در خط گرم صورت میگیرد یعنی ولتاژ مدار باید متصل باشد. خوب حالا که ولتاژ مدار وصل است باید توجه داشته باشید که حتما دکمه تصویر بر روی مانیتور را نیز زده باشید. حالا پراپ منفی مولتی متر خود را بر روی قسمت منفی برد قرار دهید. (قسمتهای منفی بر روی برد الکترونیکی مشترک است و بهتر است پراپ بر روی سیم منفی برد تغذیه ورودی به برد اصلی متصل باشد.) و پراپ مثبت را بر روی پایه خروجی رگولاتور. ولتاژ نوشته شده بر روی رگولاتور باید در مولتی متر نمایش داده شود.

رگولاتور ۱۱۱۷

رگولاتورهای غیر خطی در برد آیفون تصویری مدل های ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

رگولاتورهای خیر خطی کمی متفاوت از رگولاتورهای خطی عمل میکنند که ما در اینجا به روش کار داخلی آنها وارد نمیشویم بلکه نحوه تست و شناسایی آن ها را خواهیم گفت. این گونه از رگولاتورها همان ولتاژ خروجی مورد نظر ما را خواهند ساخت. معمولا در تغذیه ال ای دی ها از رگولاتورهای غیر خطی استفاده میشود. حال در کدام قسمت آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321 ما رگولاتور غیر خطی داریم؟ در تغذیه بکلایت برد تصویر یا همان ال ای دی های زیر برد تصویر که برد تصویر یا TFT نمایشگر ما را آبی میکنند.

این آی سی رگولاتور ها اگر خراب باشند ما تصویر آبی را در مانیتور نخواهیم داشت. پس تغذیه نور پس زمینه برای آبی شدن تصویر آیفون تصویری توسط این آی سی خواهد بود. حال جایگاه این آی سی را روی برد ببینیم.

تعمیرات تخصصی آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

همانطور که در تصویر میبینیم در کنار آی سی رگولاتور غیر خطی بکلایت ما یک عدد سلف و یک عدد خازن الکترولیت مشاهده میکنیم که این قطعات به ترتیب رگوله جریان و رگوله ولتاژی را برای این آی سی انجام خواهند داد.

روش تست آی سی بکلایت مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

روش تست سریع در این گونه آی سی ها گذاشتن پراپ منفی بر روی قسمت منفی برد و تست ولتاژی از تمام پایه های آن است. در این صورت ما دو ولتاژ ۵ ولت مستقیم و ولتاژ بین ۶تا ۲۵ ولت را باید مشاهده نماییم.

توجه داشته باشید که تعمیر آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کوماکس ، کامکث ، کنوی ، آلدو اون هم با مدل های ۳۵FL-35N-43FL-43N-V321 کاملا شبیه به هم بوده و کلا یه جور کپی برداری از هم هستند بابت همین موضوع تعمیرات این مدل ها هیچ تفاوتی با هم ندارند.

اما روش تست اصولی استفاده از دیتاشیت هر آی سی هست بدین صورت که اسم آی سی را همراه با جمله DataSheet در کنار نام آی سی را در گوگل جستجو میکنیم و فایل PDF موجود در سایت ها را بررسی میکنیم. پایه ولتاژ ورودی که در دیتاشیت مشاهده شد باید ولتاژی معادل ۵ ولت و خروجی باید در بازه ذکر شده در دیتاشیت باشد.

ولتاژ ورودی به برد تصویر از کدام قسمت وارد میشود؟ یا کدام قطعه وظیفه سوئیچ این ولتاژ را خواهد داشت؟

در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل توضیح دهیم…

خط تصویر در تعمیر آیفون تصویری مدلهای ۳۵FL – 35N – 43FL – 43N – V321

خط تصویری در تعمیر تصویر یک آیفون تصویری بسیار مهم است یعنی ما باید بدانیم که روند عبور جریان برای روشن شدن برد تصویر به چه صورت است. خوب قبل از هر چیزی باید بدانیم که ولتاژ ۱۴ ولت مستقیم تولید شده در برد تغذیه وارد برد صدا میگردد و در پشت ترانزیستوری با نام TIP126 منتظر می ماند تا فرمانی جهت سوئیچ دریافت نماید. این فرمان توسط آی سی فرمان صادر میگردد اما قبل از رسیدن به TIP126 به ترانزیستور کوچکی وارد میشود که وظیفه این ترانزیستور سوئیچ ترانزیستور بزرگتری با نام TIP126 است. این ولتاژ سوئیچ شده به برد تصویر میرسد. حالا به عکس زیر توجه کنید…

روش تست ترانزیستور را بخوانید…

تعمیرات تخصصی جک درب تعمیرات تخصصی آیفون تصویری

توجه داشته باشید که خط تصویر یک فرمان قطع نیز خواهد داشت یا همان تایم بندی زمان قطع که توسط فرمان یا آی سی فرمان انجام میگردد. فرمان قطع نیز توسط هوک صادر میگردد چراکه هنگام گذاشتن گوشی تصویر قطع گردد. فرمان وصل توسط دکمه تصویر نیز صادر میشود.

این مطلب در حال نوشتن و بررسی توسط تیم سریر تصویر است….

تا اکنون یک هفته کاری برای نوشتن این مطلب زمان صرف شده است و ۱۰ سال تخصص در آن نهفته است تا شما بازدید کننده گرامی آن را در زمان اندکی یادبگیرید. خوشحال میشویم به این مطلب امتیاز دهید و آن را در شبکه های اجتماعی توسط دکمه های زیر مطلب نشر دهید.

ما دلگرم به وجود شما هستیم…

لطفا به مطلب ما امتیاز دهید!!
[Total: ۱۵ متوسط امتیاز کاربران ۴.۱]

مصطفی میرزاده

مصطفی میرزاده مدیریت مجموعه سریر تصویر می باشد. تخصص ایشان در زمینه های برقی و سئو سایت است. 8 سال فعالیت در برج میلاد تهران - 2 سال فعالیت در دانشگاه تربیت مدرس و 5 سال مدرسی بردهای الکترونیکی در سوابق ایشان ضبط گردیده است. تخصص هایی همچون طراحی مدارات فرمان - طراحی مدارات الکترونیکی - سئو حرفه ای سایت ، تا به امروز در رزومه ایشان ثبت گردیده است. پیشرفت در کار و حرفه و انتقال دانش خود به دیگران از خصوصیات بارز ایشان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با ما